Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Οκτώβριος 21, 2017, 08:54:48 μμ

Αποστολέας Θέμα: Le mans II  (Αναγνώστηκε 13699 φορές)

Αποσυνδεδεμένος I. t. A

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
Απ: Le mans II
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 04, 2013, 04:45:59 μμ »
Χαίρετε!

Να μας εξηγήσεις αν θες, τι θες να κάνεις με το μηχανάκι. Να το αναστήσεις, να το μάθεις και μετά βλέπουμε, ή κάτι άλλο;;

Επίσης:
Όχι για το "καλό της". Για το δικό σου καλό. Εσύ θα αλλάξεις, όχι ή "μαούνα".
Αυτό το βάζεις πολύ καλά στο μυαλουδάκι σου (με τον καιρό θα καταλάβεις τι εννοώ...)...

Αλλιώς, η σχέση σας, αν δεν αποβεί καταστροφική, σίγουρα θα είναι σύντομη...
Και θα προστεθείς κι εσύ στη μακριάααααα λίστα παραπονεμένων, κατηγορούντων, διαμαρτυρόμενων, ή τρομαγμένων (αν επιζήσεις)...

Ότι έχει να κάνει με φρένα, Brake shop, Athens.
ΔΕΝ αγοράζεις, ΔΕΝ είσαι γνώστης. Πας malάκας, κάνεις το χαζό με ωραίο τρόπο και κάνεις έρευνα.
Ακόλουθα μαθαίνεις και απο Μerkel. Συγκρίνεις, αποφασίζεις...
Τακάκια Ferodo, αλλά υπάρχουν κι άλλες γνώμες. Braking, ίσως. Ο Jimmάκος θα σε οδηγήσει και σε αυτό το σκοτεινό μονοπατισιόν....

Αν οι δαγκάνες δεν έχουν πρόμπλεμ, τότε μια χαουρά, εκτός αν πάμε σε άλλου είδους ερωτήσεων....
Σετ επισκευής βρίσκεις και απο Italy.

Οι δίσκοι, άστους με τη σκουριά. Μόλις είσαι ετοιμούλης, φρενάκια και καθαρισασιόν αυτόματο (επίσης να χαίρεσαι που σκουριάζουν).
Τόρνο και WR έχουν στη Yamaha -αν με αντιλαβέϊσον....
Α! Μια και πιάσαμε τα περί "φρένα", το νου σου, θες σχολείο.

Οι αναθυμιάσεις. Άλλη είναι η ερώτηση που πρέπει να κάνεις. Το μοτέρ είναι εντάξει; Ναι! Το ξέρεις ή το υποθέτεις και βλέπουμε;
Το λέω, μην έχουμε τίποτα θεματάκια με οδηγούς βαλβίδωνε, ελατηρέϊσον και μπλέξουμε με τα Κύριε ελέησον...
Αν, πάρουμε την περίπτωση, "δεν με κοροϊδέψανε, όλα καλά", τότε και οι αναθυμιάσεις είναι μια χαρά εκεί που είναι. Δε θες ούτε δοχείο ειδικό. Το πολύ πολύ, να τις πας πιο πίσω...

I beg your pardon;; Σωληνάκια λαδιού κινητήρα;; Εννοούμε, αυτά που ανεβάζουν λάδι στα κύλινδρα; Ναι! Μια χαρά κάνεις τη δουλειά σου και απο Ελλάς; Τη Μerkel, μόνο΄όπου "δεν" οι υπόλοιποι.

Α! Μακρυά, όσο μπορείς απο: Αντιπροσωπεία, JimLemans, I. t. A!
Όλοι αυτοί μπορούν να σε οδηγήσουν σε καταστάσεις που δεν θες. Όλοι αυτοί γαμιούntai, έκαστος στο είδος του:
H πρώτη a priori de facto (και fuckto, μη σου πω...).
Οι άλλοι δύο, τι να σου πω, o tempora, o mores ...
Κάποιον τον βάλανε να πουλήσει τα μηχανάκια του... Και να customάρει τα καινούρια...

Αν σου λέει κάτι αυτό
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2013, 04:50:31 μμ από I. t. A »
MG-S, γιατί έτσι μας αρέσ'!

Αποσυνδεδεμένος takhsg

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 04, 2013, 06:57:33 μμ »
Παμε
Χαίρετε!

Να μας εξηγήσεις αν θες, τι θες να κάνεις με το μηχανάκι. Να το αναστήσεις, να το μάθεις και μετά βλέπουμε, ή κάτι άλλο;;

Το μηχανακι το πηρα για να το φτιαξω αλλα αυτο δεν σημαινει πως δεν θα παει Επιδαυρο , TD Μεγαρα - Σερρες κλπ. Μπορει να  τρεξω με αυτο Τατοι φετος αντι για καποιο Ducati (αν χωραει η μαουνα στα εσακια και δεν εξοκειλει σε καμμια αχυρομπαλα).

Φυσικα και δεν περιμενω να ειναι Ducati F1 σε κλειστες , περιμενω ομως να ειναι 900 SS bevel στην Υλικη. Αν δεν ειναι , ουτε καταστροφικη σχεση θα γινει η σχεση  ουτε  one night stand , oχι γιατι ειμαι πουριτανος  :hehe: , αλλα γιατι θελω να στα χωνω απο εδω για τις μαουνες  :hehe:

Αποσυνδεδεμένος I. t. A

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 04, 2013, 07:18:50 μμ »
Α! Ωραία. Τότε είσαι σε πολύ σωστό δρόμο.
Ήθελα να ήξερα πως με ένα κλικ, "έγραψα" δύο φορές τα ίδια.... ιταλικά πληκτρολόγια.

Iδιαίτερα στας ανοιχτάς θα είναι και καλύτερο απο SS.

Ίσως να μη το εξέφρασα καλά. Αυτό που εννοούσα για την "καταστροφή" και το να επιζήσεις είναι οτι έχει τελείως διαφορετικό τρόπο οδήγησης λόγω του άξονα. Κάνε μαγκιές στον άξονα και θα έχεις γέλια.

Να μου τα χώνεις; Εδώ φίλε στα χώνουν οι δικοί σου που πήγες κι έμπλεξες...
Λες να ενοχληθώ;

Α! Άμα χρειαστείς, γιατί σε βλέπω όλο "περιττές ερωτήσεις" κάνεις, ξέρω ένα πολύ καλό νηογνώμωνα.

Μιλάω για να εξασφαλίσεις το αξιόπλωο της "μαούνας" σου...

Καλοτάξιδη

Αποσυνδεδεμένος takhsg

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 11:12:46 πμ »

Α! Άμα χρειαστείς, γιατί σε βλέπω όλο "περιττές ερωτήσεις" κάνεις, ξέρω ένα πολύ καλό νηογνώμωνα.

Προς νηογνωμονες  :hehe:
Η επισκεψη στον εξατμισα δεν απεδωσε (μεσα μου το ευχομουν)
Οι εξατμισεις ειναι ετσι (οσο μπορει να φανουν)
και ηθελα να τις σωσω γιατι ειναι μαμα αλλα και για το λογοτυπο.
Η σκεψη λοιπον ηταν να ξεταπωθουν , να αλλαξω πετροβαμβακα και φλογοκρυπτη , να ανοιξουν οσο γινεται για να ακουγονται , ξεσκουριασμα εσωτερικο , ταπωμα βαψιμο και τελος.  Ομως αλλαι αι βουλαι του εξατμισα ...
Οποτε παω για εξατμιση. Termignioni 70αρα carbon κατω απο την ουρα ειναι μια σκεψη ...
ΠΕΤΡΟ ΜΗ ... ΕΝΑ ΑΣΤΕΙΟ ΕΙΠΑΑΑ!!!
Κοιταζω λοιπον κατι σε μαυρο ματ και απο οτι καταλαβαινω Lafranconi ειναι μονοδρομος ( η οχι ? )
Υπαρχουν τυποι ? Να σημειωσω οτι ο Dinse τις δειχνει σε ελλειψη .
Οι προτασεις σας ευπροσδεκτες (για να μη πω  επιβεβλημενες ) . Aν δε συνοδευονται και απο φωτος η links θα σας ειμαι διπλα και τριδιπλα υποχρεος
Thanks guys   :thumbsup:

jimlemans

• Επισκέπτης
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 11:26:09 μμ »
O dinse εχει τις  lafranconi που θες,μαυρες με κοκκινο ελικακι
( σχετικη φωτο στο θεμα "μαστορεματα σε lemans"),nu.200001809 420 euro
σωληνακια υψηλης ΑΒΜ σετ επισης bolt on Product no.: 300111002  154euro
τα τακακια εαν εχουν ψωμι αστα, αλλιως DUNLOPAD σκληρα κ δυσκολο να βρεθουν,
BREMBO ευκολα κ καλα.....
Τα σωληνακια λαδιου Product no.: 14153601-VA 32 ευρω! :mg: :rasta:!
ασε τον ι.τ.α. να γραφει, το τυρακι το ειδε,την φακα δεν ειδε!

π.σ.τ. εχω κιτ επισκευης πισω τρομπας brembo στο ναυλον!
παρε τηλ.

Carcano

• Επισκέπτης
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 03, 2013, 11:59:25 πμ »
ΤΑΚΗ

για κανε μας μια ενημερωση που βρισκεται το Λεμαν φιλε...

ανυπομονουμε να το δουμε ετοιμο.

Αποσυνδεδεμένος takhsg

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 04, 2013, 10:44:33 πμ »
Το λεμαν ειναι (στη) κουτα !!!  :hehe:
Η ευθυνη δεν ειναι αποκλειστικα δικη μου . Εχω καθυστερησει στο βαψιμο που γινεται αποκλειστικα στο χερι χωρις καθολου ηλεκτροστατικη. Μολις χθες παρελαβα τα κομματια του σκελετου για να αρχισω δεσιματα αλλα χωρις τις ροδες !!! (αντε βγαλε ακρη... )
Με τη σειρα λοιπον 
Η Βιλαριμπα και το Βιλαμπαχο εχουν μεταφερθει στο Λεχαιο Κορινθιας και συγκεκριμενα στο υπογειο του σπιτιου μου  :hehe:
Το μοτερ ειναι το μονο κομματι που δεν λυθηκε (ελπιζω να δικαιωθω) αλλα εχω ριξει το τριψιμο της ζωης μου. Καθαρισε , γυαλισε οσο ηταν δυνατον , αλλωστε δεν ηθελα να δειχνει χαρλευ και για αυτο δεν βουρτσισα και τα καπακια των βαλβιδων

Οι τροχοι λυθηκαν για βαψιμο και με την ευκαιρια βαψιμο και στα κεντρα των δισκων , γυαλισμα και χρηση των ιδιων βιδων

Φυσικα και οι αξονες εχουν γινει καθρεφτης

Αποσυνδεδεμένος takhsg

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 04, 2013, 10:57:05 πμ »
Οχι δεν ειναι φρεντο ... Βιδες σε ξυδι και αντι για σκετο γλυκο μετριο , γραφουμε και απο που ειναι για να μην ψαχνομαστε μετα
Σκελετος μπροστινο κλπ δειχνουν καλη και ποιοτικη βαφη
Τα αμορτισερ σωθηκαν με ενα σερβις και υπεστησαν και αυτα ενα φεις λιφτ  :hehe:

Αποσυνδεδεμένος takhsg

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 04, 2013, 11:07:13 πμ »
Η Μερκελ μου εστειλε (με το αζημιωτο φυσικα οπως και η "βοηθεια" στην Ελλαδα) δυο μεγαλες κουτες που ομως δεν ειχαν τις Λαφρανκονι  :mad: και μειναμε μπακ ορντερ για αυτες (μονο). Δεν εχει νοημα να δειχνω ντιζες , λαστιχακια εισαγωγες καρμπυρατερ κλπ , ομως η σελα ειναι φετιχ μαζι με τα σωληνακια υψηλης , και το φαναρι (μαιμου) για την μεταμορφωση μετα

Αποσυνδεδεμένος takhsg

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 04, 2013, 11:13:31 πμ »
Αυτη τη  στιγμη περιμενω τους τροχους για να μπορεσει να αρχισει το στησιμο στο μηχανακι. Λαστιχα εχω και απο βασικα ανταλλακτικα ειμαι σχεδον ετοιμος. Θελω και απο εδω να ευχαριστησω τον Πετρο ( ενας ειναι ο Πετρος  :hehe:. Πιστευω πως συντομα θα ειμαι ετοιμος (εκτος αν προκυψει ενα Ducati που παζαρευω οποτε ... )  :bier:

Carcano

• Επισκέπτης
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 04, 2013, 12:18:13 μμ »
Μπραβο ρε φιλε....

οτι χρειαστείς , σφύρα....

Καφε κερναω και χωρις Lemans....οποτε ευκαιρείς

Αποσυνδεδεμένος aquile

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 04, 2013, 03:45:43 μμ »
Λοιπον περα απο την εξαιρετικη δουλεια που κανεις στο Le Mans, το' χεις και στη παρουσιαση. Χαιρομαι πραγματικα σαν να το ειχα μπροστα μου, παρολο που΄ναι στο Λεχαιο! Ετσι παραταγμενα τα καλουδια στην αποθηκη σου (που να δειτε μια αποθηκη!!!!) καθως περιμενουν τη συναρμολογηση, δινουν ξεχωριστη ικανοποιηση, ιδιαιτερα αυτα που εχουν ανανεωθει. Ολα μαζι και το καθενα ξεχωριστα διηγουνται την ιστορια της συγκεκριμενης μηχανης.
Για μενα αυτο ειναι τελειως διαφορετικο και πολυ μεγαλυτερης αξιας απο το να παρει φορα κανεις και να τα παρει ολα καινουργια.  :mg:
Τακη προχωρα! Σε θελει ολη.......η λεσχη!  :bier:
Γυρνωντας προς τα πισω ολοταχως, προσπερασαμε δυστυχως και την εποχη του Carlo...

Αποσυνδεδεμένος takhsg

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 08, 2013, 12:28:36 πμ »
Η Μερκελ μαζι με την δοση , εστειλε και μια κουτα που εψαχναν να βρουν σε ποιον πηγαινει . Καλα λενε πως οι Φριτσηδες δεν εχουν τον θεο τους γιατι την παρελαβα Μεγαλη Πεμπτη.
Τωρα δεν εχω δικαιολογια και πρεπει να στωθω στην δουλεια...
Φανηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη   

Αποσυνδεδεμένος I. t. A

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 10, 2013, 10:03:00 πμ »
Καλημέρα σας!

Τακούλη μ', καλώστα σου.... Το κοκκινάκι, ξέχνα το, θα φύγει!

Οι "άλλοι", έχουν άλλο Θεό, ΑΝ έχουν. Και σίγουρα πιστεύουν σε άλλον

(καλή συνέχεια και να μου προσέχεις τον Binis Racing)

jimlemans

• Επισκέπτης
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 12, 2013, 08:11:26 μμ »
Καλως τα δεχτηκες! moto~