Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Σεπτέμβριος 24, 2018, 09:05:59 πμ

Αποστολέας Θέμα: 15o revisited  (Αναγνώστηκε 13187 φορές)

Αποσυνδεδεμένος spyro 990

• Guzzi Fetish
15o revisited
« στις: Ιανουάριος 30, 2013, 11:28:26 πμ »
και επειδή η λέσχη αποφάσισε να κόψει το thread με το 36ώρο κόβοντας τη φόρα σε πολλούς απο εμάς να ξεσπάσουμε, παραθέτω τις αναμνήσεις μου απο το 15ο για να χουμε να λέμε

Εικόνες που αποτυπώθηκαν (με έφτιαξαν / με χάλασαν, με άτακτη χρονολογική σειρά):

-   Το συναίσθημα του πρωινού ξεκινήματος από το ξενοδοχείο, με τόσο λαό στο παρκινγκ,  απλά δε συγκρίνεται με τίποτα. Καλοί οι μπουφέδες, καλοί οι χαβαλέδες και τα πειράγματα της προηγούμενης βραδιάς, αλλά ο ενθουσιασμός και η εγρήγορση πριν από την εκκίνηση είναι το κάτι άλλο. Σε μια καθημερινότητα μουντή, ισοπεδωμένη, αναλώσιμη και βαρετή λίγες είναι οι φορές που παίρνεις το συγκεκριμένο συναίσθημα. 

-   Το ανεβασμα στον Αχλαδόκαμπο και από πάνω από το κεφάλι μας να πετάει ελικόπτερο και να καταγράφει. Η οργάνωση του 36ώρου έχει πλέον περάσει σε άλλα επίπεδα

-   Το ανεβοκατέβασμα του Πάρνωνα 2-3 φορές χωρίς να μετράει ουσιαστικά πουθενά στον αγώνα, πέραν της έντονης  μαζοχίασης που σε διακατέχει να μαμηθείς στη κούραση

-   Το εντούρο που έκανα χωρίς κανέναν ουσιαστικό  λόγο στον Άγιο Σώστη γιατι κάτι παθαίνω όταν μου λένε «γύρνα πίσω για να βγεις στο σωστό δρόμο». Προς στιγμήν φοβήθηκα ότι θα μείνω εκει πάνω και αντε να με βρουν μετά.

-   Η παρέα του Γρηγόρη και του Κυριάκου για το μεγαλύτερο μέρος του Σαββάτου.  Απολαυστική. Παρόλη τη γενικότερη τσαντίλα ο χαβαλές και τα πειράγματα καλά κρατούσαν. Με διαφορά το highlight του Σαββάτου για μένα. 

-   Τα φιστίκια που κέρασε ο Στέλιος (αν θυμάμαι καλά το ονομα του φίλου) κάτω από το υπόστεγο κοιτάζοντας τη μπόρα, στο μοναστήρι δίπλα από το ποτάμι πως το λέγανε το μέρος να δεις … ένα τσιπουράκι έλειπε

-   Το τσιπουρακι που δεν έλειπε από τη στάση στο Καρπενήσι το οποίο και ήπια μονορούφι γιατι ήμουν βρεγμένος μέχρι το κόκαλο και κρύωνα. Βέβαια ξέχασα ότι ήμουν και νηστικός οπότε την άκουσα προς στιγμήν.  :?

-   Το γεγονός ότι πήγα 12 χλμ μετά το Λεοντάρι και ξαναγύρισα. Για να συνειδητοποιήσω ότι οι οδηγίες Λεοννταρι - Ε.Ο, επρεπε να ήταν (έξω από το Λεοντάρι ή πριν το Λεοντάρι) γιατι ο δρόμος δε πάει από μέσα

-   Το κομμάτι Βελότα – Αγαλιανός – Γέφυρα Επισκοπής. Πανέμορφο. Μέσα στη τρελή κατολίσθηση αλλά τι να λέει. Όλα καλα μπροστά σε αυτήν την ομορφιά.

-   Τα Απεράντια Όρη και το τρενάκι με τον Χάρη από το Άργος και τη παρέα του.

-   Η ομίχλη γύρω από το Καρπενήσι η οποία έφτανε μέχρι ένα σημείο από πάνω στο όρος Βελούχι. Η κορυφή ήταν πάνω από τα σύννεφα και φυσικά ηλιόλουστη και πορτοκαλιά από τον ήλιο. Από τη μέση και πάνω τα πάντα γαλήνια και ήσυχα και χρυσο-πορτοκαλιά από τη μέση και κάτω του βουνού κατάμαυρα και βροχερά. Δε κατάφεραν όσο και προσπάθησα να το αποτυπώσω στη φωτογραφική.

-   Η πίτσα που κέρασαν τα παιδιά στο τερματισμό. Πρέπει να ήταν η καλύτερη πίτσα που έχω φάει.

-   Η τεχνητή λίμνη Εύηνου με βροχερό και σουρουπωμένο mood της

-   Τα Ελατοδάση της νότιας Ευρυτανίας και της Ορεινής Ναυπακτίας. Γνωστά,  αλλά μη-χορτάσημα. Ειλικρινά εμένα μ’ άρεσε που πέρναγα από εκεί σαν ταν η πρώτη φορά. Όταν ένα μέρος είναι όμορφο δεν έχει σημασία αν το χεις ξαναπεράσει. Παραμένει να είναι όμορφο. Με τη 36ωρήτικη παρέα προφανώς ενισχύεται και η ομορφιά του. Δε καταλαβαίνω το άγχος περι «μικρυνσης» της Ελλάδας και των επιλογών για νεες διαδρομές.

-   Το ότι το Ανδρίτσαινα – Καρύταινα το πέτυχα εντελώς βρεγμένο.  :mad:

-   Το γεγονός ότι ελάχιστοι κατέβηκαν μέχρι το Χρυσοβίτσι για να πάνε Λιμποβίτσι για τη Φώτο. Και γιατί να το κάνουν άλλωστε. Διάλεξαν να πάνε κατευθείαν αριστερά μετά τη παράνομη βίλα του Κοτσώβολου.

-   Το πόσο πολύ γλίστραγε ο δρόμος προς το Καρπενήσι βρεγμένος. Ακόμα και οι καρόδρομοι μετά τη Δομνιστα μέχρι την Άνω Χώρα δε γλίστραγαν έτσι. 

-   Το πόσο πολύ κράταγε ο δρόμος γύρω από τη Λίμνη Κρεμαστών, όπου ήταν ελεύθερο από γελαδινά αποτυπώματα. Ο Χάρης μας είπε ότι τον έχουν φτιάξει Γερμανοί. Πάλι καλά που δε φτιάχνουν το ίδιο καλά μηχανάκια γιατι θα μας έβαζαν σε έξοδα. Κυνικό mod off. 

-   Το ροχαλητό του nio12345678 (όπως τον φωνάζει και ο φίλος ο Βασίλης), όλα τα λεφτά. Δεν έπιανε ρυθμό με τίποτα. Όλο σκαμπανεβάσματα ήταν. Γκάζι φρένο συνέχεια.

-   Ο Ενθουσιασμός και η δίψα για 36ώρο των pagouristas. Το ζούσαν λέμε όχι αστεία. Διπλα τους αισθανόσουν μόνιμα απροετοίμαστος.

-   Οι προβολείς αυτοκινήτου (έτσι μου φάνηκαν εμένα ρε αλεξ μη βαράς) και το φως που
παρήγαγαν κάνοντας τα πάντα πιο εύκολα μετα τη Πεντάπολη μέχρι την  Ιτεα το βράδυ της Κυριακής. Είχα κουρνιάσει πίσω από τους προβολείς του. με του ΚΤΜ τα φώτα δε βλέπεις ουτε 10 μέτρα μπροστά 

-   Το ότι είδα παιδιά να κατεβαίνουν από τη κορυφή του Πάρνωνα για τη Φώτο δείχνοντας μου ότι αυτό που με πήρε εμένα 1 ώρα και άλλη τόση κούραση  να ανεβοκατέβω από τον Άγιο Πέτρο στο Άστρος -  Αγ. Ανδρέα και πάλι πίσω στην Καστάνιτσα, πολλοί το έκαναν κατευθείαν από Άγιο Πέτρο στη κορυφή. Με χάλασε. Δεν κέρδισαν αυτοί κάτι ουτε εγώ έχασα κατι , απλά ψυχολογικά είχε το αντίκτυπό του.

-   Η απαίσια Π.Ε.Ο. Κορίνθου – Πατρών. Πολύ χειρότερη από τη καινούργια

-   Η κοπέλα με το GS 800 που ανεβοκατέβηκε το τελευταίο κομμάτι της Κυριακής με το μεγαλύτερο του νύχτα, σε πολύ καλούς ρυθμούς. Μπράβο της και πάλι μπράβο της.

-   Ο Rory που της κράταγε παρέα και δεν την άφησε καθόλου μόνη πάνω σε εκείνα τα περίεργα βουνά.  :notworthy:

-   Τα ζευγάρια / δικάβαλα που έβλεπα στο δρόμο. Σκεπτόμουν τη δικιά μου κούραση τη στιγμή που τους έβλεπα και ντρεπόμουν. Πως τα καταφέρνετε ρε παιδιά?

-   Το παιδί με το ninja 1000 το λαχανί (πώς σε λένε ρε αδερφέ σε ξεχνάω) που ανέβαινε τον βρεγμένο, χωμάτινο και γεμάτο λακούβες Θέρμο – Γέφυρα Επισκοπής σαν να μη τρέχει τίποτα.

-   Το γεγονός ότι 9.30 το βράδυ της Κυριακής ανεβοκατέβαινα Από Ανω Χώρα – Λημνίτσα – Ελατού, κάνοντας 30 χλμ έξτρα μες στο σκοτάδι γιατι δε πέτυχα μπροστά μου το κτήριο της τελευταίας φωτογραφίας. Ξόδεψα 1 ώρα παραπάνω και με κούρασε όσο ολόκληρο το 36ώρο μαζί (ψυχολογικά και σωματικά) και στο τέλος είχα και μια περίεργη  αίσθηση αποτυχίας. Άσε που όταν συνειδητοποίησα ότι έπρεπε να πάω 15 χλμ πίσω, οδηγούσα τσαντισμένα μες στο σκοτάδι, πράγμα απαγορευτικό για τη περίσταση και τις συνθήκες. Άγιο είχα μαζί μου εκείνη την ώρα. 

-   Το γεγονός ότι το 36ώρο θέλει να είσαι και στο κατάλληλο mood και το μυαλό σου να είναι συγκεντρωμένο από το πρωί κιόλας, αλλιώς σε πήρε η νύχτα και η κούραση. Πρέπει να βγάλεις πολλα χλμ πριν ξεκινήσεις να χαλαρώνεις. Τα Σάββατο ήμουν στο κόσμο μου. Πάλι καλά που τη Κυριακή ξύπνησα γιατί έτσι στο τέλος το είχα ευχαριστηθεί, ενώ το Σάββατο ήμουν μες τα νεύρα

-   Το ότι το 15ο το έκανα για πρώτη φορά μόνος μου, το καταχάρηκα περισσότερο από κάθε άλλη φορά. Μετά από το περσυνό συνειδητοποίησα ότι με παρέα (ειδικά άμα είναι άμεσης συγγένειας) έχεις ένα έξτρα ψυχολογικό βάρος το οποίο δεν έχεις μόνος σου. Την έβγαλε στροφή? Το παρακάναμε εδώ? Μήπως πάμε με πολλά? Μήπως θέλει στάση γιατι οδηγάμε πολλές ώρες συνεχόμενα? Την είδε τη πέτρα? Κλπ κλπ ερωτήματα που σε συντροφεύουν καθόλη τη διάρκεια της διαδρομής τα οποία απλά δεν υπάρχουν όταν είσαι μόνος. Άσε που προσαρμόζεις το ρυθμό σου όπως πραγματικά πρέπει και σε αυτό που σε παίρνει ή αισθάνεσαι ανα πάσα στιγμή. Το 36ώρο για μένα είναι μια εμπειρία μοναχική και ατομική πάνω από όλα τελικά.

Αποσυνδεδεμένος SPONT

• I Live Here
  • *
  • GUZZIHOLIC GUZZISTA 100%
Απ: 15o revisited
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 01:51:25 μμ »
δηλαδη φιλε σπυρο ουτε εσυ μας ειδες καπου? :hehe:

:thumbsup:
γιαλαντζης  ντολμαδοπουλος του 2%

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 01:59:03 μμ »

Ναι,...δεν σας ειδε πουθενα.

Μην μπερδευεσαι,...ΔΕΝ ειναι αυτος ο Σπυρος. http://www.ellines.com/erga-ellinon/373-ellinas-o-nikitis-tou-italikou-master-chef/   :naughty2
Never ride faster than your guardian angel can fly

• Guzzi Fetish
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 03:17:17 μμ »

Αποσυνδεδεμένος SPONT

• I Live Here
  • *
  • GUZZIHOLIC GUZZISTA 100%
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 05:34:22 μμ »
τον ξερεις  μωρε τον διαμαντη

του αρεσουν οι υπερβολες :hehe: :hehe:
γιαλαντζης  ντολμαδοπουλος του 2%

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
    • 1000 SP, california 1100
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 11:09:52 μμ »
 :oo

Σπύρο εκπληκτική περιγραφη εμπειριών....μεστή, ουσιαστική, ζεστή και χρησιμότατη!

ευχαριστούμε :bier:
Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

Αποσυνδεδεμένος Vagpap

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 11:26:13 μμ »

:thumbsup:

Είχατε παει;;;;  :)
This is Toumba.....

Αποσυνδεδεμένος miraze

• I Live Here
  • *
  • μπαλαλάικα
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 11:43:57 μμ »
Ωραίος ο Σπύρος  :thumbsup:
Raduno baby .........

Αποσυνδεδεμένος sirax

• Guzzi Lover
  • **
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 09:41:19 μμ »
Καλησπέρα σε όλα τα φιλαράκια εδω στο  ηρωικο  κλαμπ!

Σπύρο... εισαι ωραίος βρε φίλε ώς συνήθως δηλαδή!!

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 12:39:52 πμ »
Σπύρο συμφωνώ σε ΟΛΑ...

το ξαναέζησα το 15ο διαβάζοντας το κείμενό σου...  :thumbsup:

:bier: :bier:
ex...

Αποσυνδεδεμένος nio1981

• Guzzi Lover
  • **
    • δεν εχω μηχανη εχω γκομενα
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 01:49:51 μμ »
το μασαζακι που σου εκανα γιατι δεν το λες ρε!!!! :mad:
γεροντα αστραχαν τι εννοεις??με ακουσες και συ να ροχαλιζω??τι εγινε σε αυτο το δωματιο με το που επεσα σε λιθαργο??τι μου εριξες στο ποτο ρε αλητη??
αλητη spont θα μου το πληρωσεις....

Αποσυνδεδεμένος PanLampro

• Συντονιστής
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 03:18:02 μμ »
Αντε μπράβο,

ειχε αρχισει να μυριζει μουχλα
προφανεις και ευλογες αποριες
τα πραγματα ξαναμπαινουν στο σωστο (στριφτερό) δρόμο.... :bier:
Θα με φάει η περιέργεια... Τί είναι μετά την επόμενη στροφή?

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 03:54:23 μμ »
το μασαζακι που σου εκανα γιατι δεν το λες ρε!!!! :mad:
γεροντα αστραχαν τι εννοεις??με ακουσες και συ να ροχαλιζω??τι εγινε σε αυτο το δωματιο με το που επεσα σε λιθαργο??τι μου εριξες στο ποτο ρε αλητη??

Σπέρμα του Πινγκουίνου !

• Guzzi Fetish
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 08:18:58 μμ »

Σπύρο εκπληκτική περιγραφη εμπειριών....μεστή, ουσιαστική, ζεστή και χρησιμότατη!

ευχαριστούμε

όπως πάντα γενναιόδωρος φιλαράκι.

:bier:

το μασαζακι που σου εκανα γιατι δεν το λες ρε!!!!

δε θέλω να σε εκθέσω ρε παλιό εξαφανισμένε  :mad:

Χάρη, Γιάννη, Κώστα

:bier: 

..... τις περισσότερες σημειώσεις τις είχα γράψει με το που τελείωσε, για να μη τις ξεχάσω. όλο έλεγα να τις βάλω και όλο αναβολή.

διαβάζοντας τες βέβαια συνειδητοποίησα ότι έχω αφήσει πολλά έξω που χρειαζόντουσαν μια ιδιαίτερη αναφορά όπως για παράδειγμα:

- ο ενθουσιασμός για προσφορά και βοήθεια του Πίνδαρου, 

- ο κεραυνός που έπεσε δίπλα μας (κοντά στα Βρουβιανά) και τη δαιμονισμένη φλόγα που είχε πιάσει στη συνέχεια το δέντρο στο οποίο έπεσε, .... 

- ο Χάρης και οι Αργίτες (για ακόμα μια φορά) και η βοήθεια που έδωσαν μες στη νύχτα στο φίλο με το multistrada για το σκασμένο του λάστιχο,

- ο βενζινάς στην Πεντάπολη τη Κυριακή το βράδυ, που του βάραγα τη πόρτα του σπιτιού του (δίπλα από το πρατήριο) να ανοίξει (το χε κλείσει το μαγαζί), και αυτός τα πινε απέναντι σε μια ταβέρνα. είδα και παθα να τον πείσω να μου βάλει βενζίνη.  «ρε κάτσε να πιεις ένα κρασί βραδιάτικα που γυρνάς σα παλαβός», «φίλος δε γίνεται έχω φτάσει στη πηγή πρέπει να πιω νερό όχι κρασί» ….. κι’ άλλα πολλά.

γαμώ τη τρέλα σας γαμω ρε παλιο γκουζαίοι σας το χα ξαναπεί και παλιότερα, μας κάνετε να ευχόμαστε να περάσει ο χρόνος γρηγορότερα, πράγμα απαράδεκτο γιατι είναι σαν να τρέχεις τη ζωή σου

Αποσυνδεδεμένος faraway

• Guzzi Crazy
  • always faraway....
    • Aprilia Caponord Raid
    • Faraways Videos
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 08:37:01 μμ »

- ο Χάρης και οι Αργίτες (για ακόμα μια φορά) και η βοήθεια που έδωσαν μες στη νύχτα στο φίλο με το multistrada για το σκασμένο του λάστιχο,

2πλό λάστιχο για την ακρίβεια  , ο κόκκινος με το cagiva και ένα το παλικάρι με το ducati ( νομίζω monster ) .

Τα οποία τα απόκτησαν όταν ανεβήκαν στη πλατεία του χωριού 200 μέτρα πριν το σημείο όπου μείναμε καμιά 10ρια + μηχανάκια , πατώντας σπασμένα κομμάτια μπουκαλιου μπύρας .

Το έχω ξαναγράψει και πέρσυ , απόλυτο  :resp: από μένα στο Χάρη και στην ομάδα του , που μας έβγαλε εκείνη τη νύχτα στο τελευταίο κομμάτι όλους σώους και αβλαβής !!  :bier:
" Η ζωή είναι μία διαρκής ζυγαριά αποφάσεων , που συνήθως κλέβει . "