Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Σεπτέμβριος 26, 2017, 01:23:18 πμ

Αποστολέας Θέμα: Φοβίες 36ωρου?  (Αναγνώστηκε 17193 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Galileos

• Guzzi Lover
  • **
    • Triumph Tiger
Απ: Φοβίες 36ωρου?
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 21, 2013, 09:22:26 πμ »
φοβαμαι μη μεινουν παλι απο βενζινη....και βγαζω σωληνακι :mad:
να πανε ολα καλα και μην αρχισει παλι τη γκρινια και του φταινε ολα....και αναγκαστω να τον ηχογραφησω :fff:!!!!
φοβαμαι πιο πολυ απο ολα μη με ματιαξει και μου κοπει η ορεξη!!!!!! ??? :hehe:

αντε και κοντευουμεεεεε

Κανείς δεν έμεινε από βενζίνη! Έκανε οικονομία για μερικά χιλιόμετρα για να απολαύσει την διαδρομή. Όπως έκαναν μερικοί άλλοι σε όλες σχεδόν τις κατηφορικές διαδρομές (μην λέμε ονόματα).

Τώρα για να με ηχογραφήσεις θα πρέπει να με προλάβεις. Φέτος δεν θα σου κάνω το χατήρι να σε περιμένω, ούτε για το παραμικρό!! Τα αμύγδαλα θα τα τρως onboard!
Αξία δεν δίνω στην μηχανή ... μόνο στον οδηγό!

Αποσυνδεδεμένος solman

• Guzzi Let Me Be
  • *
  • ....ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ Η ΧΑΡΑ!!!
    • AFRICA TWIN
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 21, 2013, 12:55:18 μμ »
φοβαμαι μη μεινουν παλι απο βενζινη....και βγαζω σωληνακι
να πανε ολα καλα και μην αρχισει παλι τη γκρινια και του φταινε ολα....και αναγκαστω να τον ηχογραφησω
φοβαμαι πιο πολυ απο ολα μη με ματιαξει και μου κοπει η ορεξη!!!!!! ???

αντε και κοντευουμεεεεε

Κανείς δεν έμεινε από βενζίνη! Έκανε οικονομία για μερικά χιλιόμετρα για να απολαύσει την διαδρομή.
αφου ηταν ΝΥΧΤΑ... :fff:

Τώρα για να με ηχογραφήσεις θα πρέπει να με προλάβεις. Φέτος δεν θα σου κάνω το χατήρι να σε περιμένω, ούτε για το παραμικρό!! :rasta:
φετος θα σου βαλω κοριο στο τιγρη...και θα αποθηκευσω και αυτα που γραφεις!!! :hehe:
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2013, 12:57:31 μμ από solman »
...ΟΧΙ ΑΛΛΗ ΛΟΥΚΟΥΜΟΣΚΟΝΗ!!!!SyRos Moto Sailors(SyRMoS)SyRosMotoSailors@groups.facebook.com

Αποσυνδεδεμένος virus

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Lover
  • **
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 21, 2013, 06:54:00 μμ »
η βροχα φυσικα  :?

και ο συνεταιρος  :mad:

αλλα ετσι ειναι το 36αωρο :hehe:

Αποσυνδεδεμένος tzemalex

• Guzzi Lover
  • **
    • varadero
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 29, 2013, 11:14:20 πμ »
αυτο που φοβαμαι,ειναι η αναγκαστικη εγκαταλειψη
Να μην αναγκαστω παλι να παρω τον Πινδαρο τηλ  :luigi:(ελα Πινδαρε,εχεις κανεναν ανταλλακτικουλι; Τι ψαχνεις,τι επαθες; Ε μια αναρτηση θελω για varadero ..... :?  εεε οχι ρε συ,δεν εχω τετοια)  :hehe: :hehe:
τρομος στην ιδεα της εγκαταλειψης
Και μην ξεχνάτε, οι δρόμοι δεν είναι δικοί μας, απλά τους χρησιμοποιούμε.

Αποσυνδεδεμένος XCHALLENGE

• Guzzi Lover
  • **
    • V65 Lario, G650Xchallenge, xrv750
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 30, 2013, 07:36:37 πμ »
Φοβάμαι όλα αυτά που θα γίνουν για μένα ΧΩΡΙΣ εμένα...
.
.
.
.
.
.
.
.
.
κλεμένο!

Τα λέμε... :bier:
 :mg:
'' Όλα αξίζουν τον κόπο, αν η ψυχή δεν είναι μικρή... '' Φερνάντο Πεσσόα

Αποσυνδεδεμένος bil

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 30, 2013, 09:26:40 πμ »

Φοβούμαι πως κάποιοι, αν και μέλη του ΔΣ (ονόματα δεν λέμε - έτσι Βασιλάκη; ), έχουν μπερδέψει το 36ωρο με το χτένισμα...

Anyway, μιας και το στοίχημα - έστω και τυπικά - ισχύει ακόμη, θα πω μόνο αυτό:

1. Το 1000sp σου πέφτει πολύ,

2. Το california σου πέφτει λίγο,

3. Έλα με το Octavia να φορτώσεις και το πεντόκιλο με το τσίπουρο, να είσαι έτοιμος...

ΥΓ: Να πάρεις και το φιλαράκι σου τον Πίνδαρο μαζί, να σε βοηθήσει να φορτώσετε και ξηρούς καρπούς!!!

:hehe:

εγώ πάλι φοβάμαι ότι απο τις 14:00 της πρωτης μέρας θα καταλήξω με κανα california και ο VAS με άνετο JAPAN-MOTORS στα χέρια του......!!!! :think:
Δεν θα τον αφήσουμε ...

Θα σε απαγάγουμε εμείς χα χα χα  !!
Θορυβώδης Εγκάρσιος Δικύλινδρος

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2017
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 03, 2013, 09:05:55 πμ »
Nα μια φοβία που δεν είχα σκεφτεί. Την ζέστη!

Πάντως χωρίς πλάκα, πολύ το φοβάμαι, ότι αυτό το 36ωρο θα είναι το πιο καυτό των τελευταίων ετών.... (για να μην πω το πιο καυτό απ' όλα)
Κι όταν λέω καυτό, δεν εννοώ τίποτα άλλο εκτός από τις θερμοκρασίες του καιρού. Ας ελπίσουμε να πέσουν οι θερμοκρασίες στις επόμενες δυο εβδομάδες, διαφορετικά θα νιώσουμε κι εμείς το μαρτύριο που θα νιώσει ο οβελίας την Κυριακή  :oops:

Και τι να φορέσεις? Να φορέσεις καλοκαιρινό μπουφάν? Δεν είναι λύση, γιατί αν πιάσεις τα βουνά το πρωί ή το βράδυ, μπορεί οι θερμοκρασίες να είναι χαμηλές και να μην αντέχονται με το καλοκαιρινό. Να πάρεις μαζί κάνα ισοθερμικό να βάλεις από μέσα αν κρυώσεις? Να βάλεις από πάνω το αδιάβροχο? Παίζουν κι αυτές οι λύσεις...ανάγκης.
Από την άλλη εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω καλοκαιρινό. Και δεν μπορώ διότι το δικό μου είναι ανοιχτόχρωμο (εκρού προς το άσπρο) οπότε αν το βάλω, δεν υπάρχει περίπτωση να καθαρίσει ποτέ μετά από τα μυγάκια που θα φάει. Θα γίνει permanent πολύχρωμο  :oo

Άρα πάμε πάλι στο δερμάτινο. Ευτυχώς που δεν είναι χειμερινό δηλαδή. Ευτυχώς που είναι demi και όταν βγάζεις την επένδυση, περνάει αέρας μέσα γιατί έχει διάτρητα σημεία σε στήθος, πλαϊνά και πλάτη. Αλλά καλοκαιρινό, δεν το λες. Θα πάει ο ιδρώτας γόνα. Πρέπει να έχουμε μαζί μας κάργα υγρά να πίνουμε στη διαδρομή!

Άλλο πρόβλημα επίσης είναι και το παντελόνι. Δέρμα ή γκορντούρα χωρίς επένδυση? Και τα δύο ζεστά είναι και δεν ξέρω πως θα την παλέψουμε. Ας προσευχηθούμε λέω εγώ όλοι μαζί να πέσουν οι θερμοκρασίες... γιατί αν πάμε με 30+ την βάψαμε!  :pray
Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.

Αποσυνδεδεμένος kavadias

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 03, 2013, 12:47:36 μμ »
κοίτα στη ζέστη προσωπικά προτιμώ παπουτσάκι Nike TN με mesh για να πέρνει αέρα το πόδι μαζί με κοντή μαύρη κάλτσα, γκρι καλοκαιρινή φόρμα, φαρδιά για να πέρνει αέρα απ' τα μπατζάκια και για πάνω καλοκαιρινό τρυπητό ανοιχτόχρωμο (μπεζ) clover μπουφάν.  :bier:

Το πρόβλημα ότι γεμίζει μυγάκια μη σε απασχολεί, το δίνεις στη γυναίκα για πλύσιμο   :hehe: :thumbsup:
μηχανόβιος, όχι μοτοσυκλετιστής

Αποσυνδεδεμένος Peterv

• Guzzi Wannabee
  • *
    • BMW R1200GS
    • MotoΒίος
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 03, 2013, 01:28:42 μμ »
Μπουφαν rally , παντελόνι κοντουρα χωρίς επένδυση μπότες κανονικές αδιάβροχες γαντάκια και κρανάκι.
Οτι καιρό και να κάνει θα εναλλάσεται , άλλο στα πεδινά, άλλο στα ορεινά , άλλο το πρωί , το μεσημέρι ή το βράδυ.
Σε ένα ταξίδι τα ζείς όλα.
Επίσης μια άλλη σύμβουλή είναι καλύτερα να ντύνεσαι όταν χρειάζεται παρά να ξεντύνεσαι.
Να εύχεσαι να ´ναι μακρύς ο δρόμος, στον πηγαιμό ......με την μοτό

Αποσυνδεδεμένος Peterv

• Guzzi Wannabee
  • *
    • BMW R1200GS
    • MotoΒίος
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 03, 2013, 01:29:34 μμ »
Αν το μεσημέρι είμαστε κάπου ορεινά όλα μια χαρά θα είναι ! 
Να εύχεσαι να ´ναι μακρύς ο δρόμος, στον πηγαιμό ......με την μοτό

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 03, 2013, 03:12:14 μμ »
Λοιπον, επειδη το θεμα εδω ειναι...<οι αρσενικες "γκομενες" συζητουν τι θα βαλουν το βραδυ>....ας πω κι εγω τα γκομενικα μου.

Οπως σχεδον τα παντα, η αισθηση ψυχους ή καυσωνα ειναι εντελως υποκειμενικη. Αλλος εχει θωρακιση που εχει φτιαξει στα....μεζεδοπωλεια - άλλος ειναι στεγνος. Αλλος ειναι άντρας - άλλος γυναικα. By default οι γυναικες εχουν αισθηση κρυου 3-50C, χαμηλοτερη απ τους αντρες.

Η θερμοκρασια απο μονη της λεει λιγα πραγματα - αν δεν εχεις στοιχεια για την υγρασια και την διευθυνση+ενταση του ανεμου.

Μιλωντας λοιπον για εναν ανεμο ήπιων μποφωρ (εως 5-6) και μια υγρασια 35-70%,...μιλωντας επισης για εναν με νορμαλ αναλογια "μυικης μαζας/λιπους",....μπορουμε να προβουμε στην κατωθι παραδοχη:

Απο 18C - 32C μπορουμε άνετα να ταξιδευουμε με δερματινο χωρις επενδυση και κοντομανικο απο μεσα. ΑΡΑ ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΑΩ ΓΙΑ 36ΩΡΟ (εγω)

Μαζι μου εχω ισοθερμικο(πιανει χωρο περιπου όσο ενα πακετο τσιγαρα) και ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΩ - ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ

Αδιαβροχα-αδιαβροχα - το 'χουμε αναλυσει πολλακις - θεωρουνται τα 2 τεμαχιων (μπουφαν+παντελονι). Κορντουρες, κλπ "αδιαβροχα",...ειναι για βροχη....ως την Λουτσα. Για διαδρομη 12-14ωρων...ειναι βεβαιο οτι ΕΣΥ θα γινεις λούτσα!  :anigrin:

Κορντουρα (για μενα προσωπικα) με θερμοκρασιες ανω των 15C,...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Με ή χωρις επενδυση. Φυσικα -μην λεμε τα ιδια- αν ειχα μονο κορντουρες αυτες θα εβαζα και δεν θα πηγαινα ν αγορασω δερματινα.

Κανω επιπλεον "ζουμ ιν":

Λογω περιοδου, καιρικων συνθηκων, και λογω διαρκους μεταβολης γ. πλατους και γ. μηκους στο 36ωρο - ειναι εντελως ΑΠΙΘΑΝΟ να μας συνοδευει βροχη συνεχως. Την όποια βρόχα ή μπόρα λοιπον συναντησουμε, ειτε σταματαμε και περιμενουμε να περασει το σύννεφο, ειτε συνεχιζουμε και "φευγουμε εμεις" κατ απ το συννεφο. Και στις 2 αυτες περιπτωσεις μπορει και οι "δηθεν αδιαβροχες κορντουρες", να ανταπεξελθουν.

Περαν του νερου, σχετικα με την θερμοκρασια, στα πραγματα μου μαζι με το ισοθερμικο, βαζω κι ενα μακρυμανικο κολεγιακο φουτερ. Αν εχει βρεξει,...και 20 βαθμους να εχει - η υγρασια θα ειναι ενοχλητικη με κοντομανικο και ισοθερμικο. Επισης αν βρεθω βραδυ+συν βροχη(παρουσα ή απελθουσα)+ μη αστικες περιοχες+υψομετρο, ειναι πιθανον να δω και 100C ή και λιγοτερο. Εκει λοιπον το αρχικο "κονφιγκιουρεισον" ντυσιματος - με εχει εγκαταλειψει απο καιρο....[ιμοτικον το 'χω δαγκωσει]

Κοτσαρω λοιπον, ισοθερμικο+κοντομανικο+κολεγιακο+δερματινο+αδιαβροχο,....και πηγαινε με Γερμανια.  :rasta:

Κλεινοντας.

Την ωρα που τα εγραφα αυτα -σκεφτομουν,..."μα τι καθεσαι και γραφεις ρε καραγκιοζη? 1+1 κανουν 2?.....να σε διαβαζει και καμμια γυναικα θα σκεφτει...."κοιτα τους τρόμπες τους αντρες τι καθονται και αναλυουν, υστερα κοροϊδευουν εμας..."
Συνεχισα ομως να γραφω, και θα ξαναγραψω/απαντησω αν χρειαστει - διοτι υπαρχει πολυς κοσμος που εχει ταξιδεψει στην ζωη του,...όσο ταξιδεψα εγω....το πρωτο διμηνο του 2013. Αρα, μαλλον αυτα που γραφω (που εγω τα εχω ως "αυτα που λες αγορι μου μας τα 'πε κι ενας Γαλλος, κι αν δεν μαμηθηκες μικρος.....) - πολυ πιθανον για καποιους να ειναι ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ/ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ.
Το οτι καποιος δεν εχει ταξιδεψει αρκετα -φυσικα και δεν ειν κακο,...οπως πχ. δεν ειν καθολου κακο, που εγω δεν ΕΧΩ ΙΔΕΑ πως φοραν τα πεδιλα του σκι,....την ωρα που αλλοι φιλοι μου, μπεγλεράνε τις πίστες λες κι ειναι κομπολόϊ....

Για να μην λεμε πολλα( :hehe: )....Δερματινο ανευ επενδυσης, κοντομανικο, ισοθερμικο, κολεγιακο, αδιαβροχο. ΤΕΛΟΣ!
Απο κατω, ΒΑΣΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ το δόγμα του "ο,τι εχω". Γι αυτο λοιπον το 36ωρο,...εγω "εχω", ελαφρυ δερματινο ανευ επενδυσης[Ρουβάς mode on], εχω καλτσα ψιλη βαμβακερη, κι εχω και αδιαβροχη(κατοπιν ψεκασμου), χαμηλη μποτα.
ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΥΤΑ,....θα ειχα σιγουρα ενα ανετο υφασματινο παντελόνι(προτιμοτερο απο τζην και στα κρυα και στις ζεστες),...επισης θα ειχα σιγουρα ενα μποτακι χειμερινο και αθλητικη καλτσα. Επισης θα ειχα και σακουλες σουπερ μαρκετ,....γιατι το μποτακι αμα βραχει,...γινεται μουρλια το ποδι απο μεσα.

Γαντια καλοκαιρινα ή "καλοκαιρινιζοντα" και για αδιαβροχοποιηση, ελαστικα φαρμακευτικα μιας χρησης.

και fine tuning τις τελευταιες 2 μερες σχετικο με τον καιρο - αλλά και γενικοτερο fine tuning σχετικο ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ!

Ψιλοτελειωσα....  :hehe:

ΣΣ. Ανηκω στην κατηγορια αυτων που προτιμουν να ζεσταινονται - κι οχι στην κατηγορια αυτων που αν ειναι να υποφερουν απο κατι - αυτο προτιμουν να ειναι το κρυο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2013, 03:40:00 μμ από ZORDAN »
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος patapios

• Guzzi Fetish
  • make my day!
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 03, 2013, 05:07:53 μμ »
Δυνατη Σινδονη (αkα σεντονι λογω της ημερας)... ευαγγελιο για το dress code του 36ωριτη.

Ευχαριστουμε Zordan  :notworthy:

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2017
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 03, 2013, 06:29:36 μμ »
Όλα καλά ρε Διαμαντή, αλλά αυτό το κολεγιακό δεν φοριέται ρε πιδίμ μαζί με το ισοθερμικό που έχω. (Colori με windex μεμπράν) που δε νιώθει Ιησού (λόγω της ημέρας κι εγώ :hehe: ) όταν το φοράω. Σε εξτρίμ κατάσταση που κρυώσω κουμπώνω από πάνω και το αδιάβροχο και γεια σας!

Όταν ζεσταίνομαι δεν ξέρω τι να κάνω  ...όταν κρυώνω την βρίσκω την άκρη :hehe:
Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.

Αποσυνδεδεμένος Rory

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Crazy
    • Tiger 1050
    • http://www.rorygallagher.com/
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 03, 2013, 06:42:50 μμ »
Eδώ σας εχω κοπέλιαααααααααα
http://youtu.be/LnEibndWyQU
Keep on Rockin in the free world

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2017
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 03, 2013, 07:02:47 μμ »
Εγώ για κλανιέρα την πέρασα :hehe: