Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Ιούνιος 22, 2017, 03:03:26 μμ

Αποστολέας Θέμα: κόφτε τα κύπελλα  (Αναγνώστηκε 5807 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Rory

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Crazy
    • Tiger 1050
    • http://www.rorygallagher.com/
Απ: κόφτε τα κύπελλα
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 11, 2013, 11:59:44 μμ »
Οι φοιτητές παρακολουθούσαν με μεγάλο ενδιαφέρον το μάθημα για τη διαχείριση του άγχους,όταν ο καθηγητής έπιασε ένα ποτήρι και το σήκωσε ψηλά.Όλοι φαντάστηκαν ότι θα έκανε τη γνωστή ερώτηση:«Είναι μισοάδειο ή μισογεμάτο;».Αντ'αυτού,με ένα πλατύ χαμόγελο στο πρόσωπό,ρώτησε:«Πόσο βαρύ είναι αυτό το ποτήρι με το νερό;»Οι απαντήσεις που έδωσαν οι φοιτητές κυμάνθηκαν από 200 μέχρι 600 γραμμάρια.Όμως ο καθηγητής διαφώνησε:Το απόλυτο βάρος δεν έχει σημασία.Εξαρτάται από το πόση ώρα κρατάω το ποτήρι.Αν το κρατάω ψηλά για ένα λεπτό,δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.Αν το κρατήσω έτσι για μια ώρα,θα αρχίσει να πονάει το χέρι μου.Αν το κρατήσω για μια μέρα,το χέρι μου θα μουδιάσει και θα παραλύσει.Σε κάθε περίπτωση,το βάρος του ποτηριού δεν αλλάζει,αλλά όσο περισσότερο το κρατώ,τόσο βαρύτερο γίνεται.Συνέχισε ο καθηγητής:Το στρες,οι ανησυχίες και τα προβλήματα της ζωής είναι σαν το ποτήρι του νερού.Αν τα σκεφτείτε για λίγο,δεν πειράζει.Αν τα σκέφτεστε για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα,θα αρχίσουν να σας πληγώνουν.Και αν σας προβληματίζουν όλη την ημέρα,στο τέλος θα σας παραλύσουν και θα νιώσετε ανίκανοι να κάνετε οτιδήποτε.Είναι σημαντικό να θυμόσαστε να χαλαρώνετε και να διώχνετε το στρες.Μην κουβαλάτε τα προβλήματα μαζί σας μέχρι το βράδυ,ακόμα και τη νύχτα.Μη ξεχνάτε να κατεβάζετε το ποτήρι!
Keep on Rockin in the free world

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2017
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 12, 2013, 09:03:18 πμ »

ομως θα του καψω την τελευταια προταση του

Παράθεση
Το φετινό έτσι όπως πήγε, ήταν αποτυχία

Γιάννη... μην παραθέτεις αποσπασματικά. Για βαθμολογική αποτυχία μίλησα.... όχι συνολικά για το 36ωρο που όπως είπα φέτος μου άρεσε αρκετά. (σαν διαδρομή σαν σχεδιασμός κτλ και ειδικά η Κυριακή)
Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.

Αποσυνδεδεμένος sotostelvio

• Guzzi Lover
  • **
    • MG Breva 750 '05 - MG Stelvio 1200 '08
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 12, 2013, 09:14:45 πμ »
Οι φοιτητές παρακολουθούσαν με μεγάλο ενδιαφέρον το μάθημα για τη διαχείριση του άγχους,όταν ο καθηγητής έπιασε ένα ποτήρι και το σήκωσε ψηλά.Όλοι φαντάστηκαν ότι θα έκανε τη γνωστή ερώτηση:«Είναι μισοάδειο ή μισογεμάτο;».Αντ'αυτού,με ένα πλατύ χαμόγελο στο πρόσωπό,ρώτησε:«Πόσο βαρύ είναι αυτό το ποτήρι με το νερό;»Οι απαντήσεις που έδωσαν οι φοιτητές κυμάνθηκαν από 200 μέχρι 600 γραμμάρια.Όμως ο καθηγητής διαφώνησε:Το απόλυτο βάρος δεν έχει σημασία.Εξαρτάται από το πόση ώρα κρατάω το ποτήρι.Αν το κρατάω ψηλά για ένα λεπτό,δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.Αν το κρατήσω έτσι για μια ώρα,θα αρχίσει να πονάει το χέρι μου.Αν το κρατήσω για μια μέρα,το χέρι μου θα μουδιάσει και θα παραλύσει.Σε κάθε περίπτωση,το βάρος του ποτηριού δεν αλλάζει,αλλά όσο περισσότερο το κρατώ,τόσο βαρύτερο γίνεται.Συνέχισε ο καθηγητής:Το στρες,οι ανησυχίες και τα προβλήματα της ζωής είναι σαν το ποτήρι του νερού.Αν τα σκεφτείτε για λίγο,δεν πειράζει.Αν τα σκέφτεστε για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα,θα αρχίσουν να σας πληγώνουν.Και αν σας προβληματίζουν όλη την ημέρα,στο τέλος θα σας παραλύσουν και θα νιώσετε ανίκανοι να κάνετε οτιδήποτε.Είναι σημαντικό να θυμόσαστε να χαλαρώνετε και να διώχνετε το στρες.Μην κουβαλάτε τα προβλήματα μαζί σας μέχρι το βράδυ,ακόμα και τη νύχτα.Μη ξεχνάτε να κατεβάζετε το ποτήρι!

καλημέρα φίλε RORY και ευχαριστώ για το πολύ όμορφο κειμενάκι, το οποίο σαφώς δεν περιορίζεται στα του 36ώρου

Αποσυνδεδεμένος spyro 990

• Guzzi Fetish
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 12, 2013, 10:28:33 πμ »
….. Κάποιοι λένε ότι δεν πάνε ντε και καλά για το κύπελλο, αλλά όταν τους βλέπεις να παίζουν τα παιχνίδια προσπαθώντας να μην τους ξεφύγει το παραμικρό.... εσείς γιατί λέτε ότι πάνε?
..........

1. Για να μη «κατηγορηθούν» ότι δεν έπαιξαν σωστά (ναι έχει συμβεί και αυτό)

2. Όπως είπα και στον Κώστα το Γάτο στο ξενοδοχείο τη Κυριακή το πρωί, δε θέλω να έχω την αίσθηση ότι εγώ κάτι έχω γλυτώσει, ενώ οι υπόλοιποι έχουν επωμιστεί ένα έξτρα βάρος. Θέλω να μου αναγνωρίζω στο τερματισμό ότι το έκανα όλο όπως έπρεπε χωρίς να υπεκφύγω κάπου. Το έκανα όσο δύσκολο είχε σχεδιαστεί. Χαλάω 600+ ευρώ κάθε χρόνο (μαζί με τα service λόγω του 36ωρου) χωρίς να μου περισσεύουν, για να πάω να αυτομαστιγωθώ για 2 μέρες με αυτό που αγαπάω περισσότερο. Εάν κάνω κάτι ώστε να γλυτώσω λίγο από αυτό το αυτομαστίγωμα τότε παύει να έχει νόημα για μένα το ξόδεμα των χρημάτων. Endurance test είναι. Αν είναι να κόβω από εδώ να κόβω από εκεί ώστε να τη βγάλω «καθαρή» καλύτερα να κάτσω σπίτι μου.

Κόψτε μερικοί την ανετήλα του είμαι υπεράνω διάκρισης (το λέω για όοοοολους... για να μην παρεξηγηθεί κανένας) ...

Στο % που μου αναλογεί από το «όοοολους», και χωρίς να έχω παρεξηγηθεί ...... δηλώνω ότι ok την κόβω   :D

Το αρχικό μου ποστ είναι αποτέλεσμα της γενικότερης γκρίνιας που επικρατεί κάθε χρόνο μετά τις βαθμολογήσεις. Προφανώς και γνωρίζω τα καλά μιας διαδικασίας αναγνώρισης και επιτυχίας. Προφανώς και βοηθάει το θεσμό η διαδικασία προβολής συγκεκριμένων προσπαθειών. Προφανώς και δίνει χρώμα στη διοργάνωση, προφανώς και δίνει κίνητρο σε πολλούς να προσπαθούν .......... προφανώς ....... ναι οκ, ........ ούτε αυτές είναι  δύσκολες έννοιες.

Αυτό που λέω είναι ότι εάν τα ασχήμια και η γκρίνια επισκιάζουν τα ανώτερο «προφανή», τότε ίσως να το ξανασκεφτούμε. 

PS. «αντιντόπινγ κοντρόλ»? Ελπίζω να μη το πράξετε ποτέ γιατι παίζει το οργανάκι να σπάσει με τη δικιά μου μέτρηση, ένεκα 36ωρήτικης αδρεναλίνης.  :oo   

Αποσυνδεδεμένος patapios

• Guzzi Fetish
  • make my day!
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 12, 2013, 10:56:13 πμ »
Πωλειται κυπελλο 16ου 36ωρου... ελαφρως μεταχειρισμενο-σκονισμενο.

Μαζι δωρακι πλακετα και καμερα.

Σοβαρες μονο δεκτες προτασεις...

:hehe:

Μπλακ χιουμορ φυσικα το απο πανω  :fff:

Να πω και εγω την γνωμη μου?

Διαγωνισμος χωρις κυπελλα δεν ειναι διαγωνισμος... ειναι βολτα.

Για "οποιον" λογο και αν συμμετεχει κανεις τα επαθλα-πλακετες-κυπελλα δινουν ενα εξτρα κινητρο (...στους περισσοτερους).
.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2013, 08:16:37 μμ από patapios »

Αποσυνδεδεμένος XCHALLENGE

• Guzzi Lover
  • **
    • V65 Lario, G650Xchallenge, xrv750
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 12, 2013, 12:19:30 μμ »
...που για την διασκεδαση μπηκαν... :thumbsup:

Το νου σας Γκουζαίοι στην παραπάνω φράση!

Τα λέμε... :bier:
'' Όλα αξίζουν τον κόπο, αν η ψυχή δεν είναι μικρή... '' Φερνάντο Πεσσόα

Αποσυνδεδεμένος nio1981

• Guzzi Lover
  • **
    • δεν εχω μηχανη εχω γκομενα
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 12, 2013, 04:37:55 μμ »
Να πω και εγω την βλακεια μου...

δεν μπορω να πω οτι διαφωνω με τον σπυρο...αλλα ουτε με τον αλεξ....

το κυπελο ειναι κατι εξτρα.ειναι ωραια η αναγνωριση μην κοροιδευομαστε.αλλα δεν θα πω οτι αναγνωριζω τους αστραχαν γιατι παιρνουν το κυπελο και οχι τον αλεξ γιατι δεν εχει παρει.το οτι συμμετεχουν τοσα χρονια και τερματιζουν σε ολα παρα τις δυσκολιες ειναι αυτο που εμενα τουλαχιστον με κανει να τους σεβομαι.(ειναι σιγουρα και αλλοι απλα δεν τους γνωριζω,συγνωμη)σαν μοτοσυκλετιστες κυριως γιατι προσωπικα και περα απο εναν χαβαλε δεν γνωριζομαστε.

απο την αλλη ειμαι και εγω απο τους ρομαντικους οπως ειπε ο gkot.περυσι πηραμε κυπελο σαν ομαδα και κυριως χαρη στην επιμονη του miraze και εγινε και ο σχετικος χαβαλες κ το πειραγμα στους αστραχαν αλλα μεχρι εκει.για μενα το 36ωρο ειναι κατι αλλο.και αποφασισα να μην ξανακανω παιχνιδια αρα και τελος τα κυπελα.δεν θελω.θελω να το κανω οπως φετος.θελω να περναω καλα.τερματισα?μπραβο μου.δεν τερματισα?μαγκια μου.περασα καλα?θα το θυμαμαι?ναι.

ισως να ξανακανω παιχνιδι αμα εχει  χαβαλε.πχ περυσι το paintball ειχε μια πλακα.αν καναμε την μεση ωριαία ομως θα βαριομουν περισσοτερο και απο το να βλεπω τις τριχες μου να μεγαλωνουν.φετος εκανα της πρωτης μερας κυριως λογο του νικου αλλα την δευτερη την εκανα με ελαφρα.δεν θεωρω οτι το εκανα πιο ευκολο επειδη δεν εκανα παιχνιδι.(εδω διαφωνω με τον σπυρο)

σαν απαντηση στον αλεξ,δεν ξερεις αν θα υπηρχε 36ωρο με η χωρις κυπελα.εγω σου λεω θα υπηρχε κ χωρις.και ισως να ηταν και καλυτερο.γιατι δεν θα υπηρχε ανταγωνισμος αρα θα ειμασταν στο τι ωραια διαδρομη και ποσο πιαστηκε ο **** μας.εμενα προσωπικα αυτο μου αρκει.φιλικα παντα.

τες πα.εμεις περαστικοι ειμαστε.εσεις διαλεγετε.δικο σας ειναι το μαγαζι.με η χωρις κυπελα οι κολλημενοι θα υπαρχουν.και αν φυγει ο ανταγωνισμος απο τα κυπελα μπορει να παει περισσοτερο στον δρομο(εγω ειμαι πιο γρηγορος κλπ) κ ισως αυτο να ειναι κ χειροτερο.η ισως να φυγουν οι κολλημενοι και να μεινουν μονο αυτοι που το γουσταρουν πιο ρομαντικα (gkot gay alert)

και ισως αν η γιαγια μου ειχε πατηνια κλπ κλπ κλπ....

αλητη spont θα μου το πληρωσεις....

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 12, 2013, 04:44:49 μμ »
Ωραιος κι ο Νιονιος.  :thumbsup:

Μαλλον κλεινω στο συμπερασμα,....να εχουμε μεν κυπελλα, αλλά αν το κερδιζει καποιος που δεν συμφωνει,...να το δωριζει στους Ινδιανους, oπως ο Μαρλον Μπραντο εκανε με το Οσκαρ.  :think:

Τι λετε?  :anigrin:
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος kefalas

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 12, 2013, 05:04:14 μμ »

Του χρόνου μπορεί να κάνω ένα 36ωρο όπως το θέλω ΕΓΩ
Καθαρή οδήγηση, φωτό, καλαμπούρι και τίποτε άλλο. Κεφάλας στάιλ !
Δεν γουστάρω σουντόκου ρε αδερφέ...
Πως να το κάνουμε?

ΧΑ! και αν ήξερες με τι σθένος προσπαθούσε ο Πέτρος να με πείσει να πάρω εκκίνηση στο ρεγκιουλάριτυ του Σαββάτου.... μέχρι που τελικά με έπεισε. Τι και αν έφυγα και εγώ ζερβά και έφτασα στην Μακρακώμη για να καταλάβω την π@παρι@ μου με τελικό χρόνο στα 19-20 λεπτά…
Anyway… έτσι αντιλαμβάνομαι εγώ (dirty Harry – opinions – assholes κλπ κλπ) το 36ώρο. Ούτε κύπελλα, ούτε διακρίσεις, ούτε λυρικές περιγραφές μετά.
Για την πάρτη μου το κάνω, για την πάρτη μου οδηγάω μοτοσυκλέτα γενικά!!!
Αν ο ΑΛΧ νομίζει ότι ενδόμυχα ελπίζω σε κούπες για το τζάκι/πιάνο/μπιντέ, τουλάχιστον για εμένα κάνει λάθος.
Με αυτό το σκεπτικό με “χάλασαν” και τα 18 κύπελλα και 32 τιμητικές διακρίσεις φέτος. Δεν είναι δέλεαρ (για εμένα επαναλαμβάνω) τα τυράκια και οι χάντρες για την συμμετοχή μου.
Οπότε το κείμενο το Σπύρου με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.
Όποιες όμως και αν είναι κατευθύνσεις που τελικά πάρει το 36ώρο, θα ήθελα να είμαι εκεί. Εκτός και αν γίνει τελικά πανηγύρι!!!

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
    • 1000 SP, california 1100
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 12, 2013, 07:11:00 μμ »
Ολες οι απόψεις ειναι όμορφες και σεβαστες απο όλους

Ας μην απαξιωνουμε όμως κάτι που ενδεχομένως δεν μας εκφράζει σε προσωπικό επίπεδο. Και η διάκριση και τα πρωτεία σε κάτι δεν μπορεί να είναι κατακριτέα όταν είναι θεμιτα τίμια και καθαρά τα πράγματα 

Εγω συγκλίνω με την άποψη του Νιο. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και είναι οι λόγοι του προσωπικοί.

Και τέλος η λέσχη σαν λέσχη δεν δίνει κύπελλα ως χαντρες ασχέτως αν ως χαντρες τα εκλαμβάνει κάποιος ο οποίος δεν είναι δα και υποχρεωμένος να συμμετάσχει στην διαδικασία των κυπελλων αλλά όπως ο Κεφαλας να το κάνει για πάρτη του. Δίχως όμως να κατακρίνει τις επιλογές των άλλων αλλά με σεβασμό στις προτεραιότητες του καθενός

Άρα λοιπόν ολα είναι στο παιχνίδι αρκεί αυτο να παίζεται με αλληλοσεβασμο και αγάπη από όλους για όλους

Μεγάλο σχολείο τελικά το 36ωρο - σε παρά πολλά επίπεδα :ok:

Αυτά κι από εμένα  :thumbsup: :bier:

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2013, 07:14:01 μμ από VAS »
Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2017
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 12, 2013, 09:36:13 μμ »

Κάποιοι πάλι, τους βλέπεις δεν ασχολούνται καν με τα παιχνίδια. Regularity λέει και πάνε σαν παλαβοί αφηφώντας τους χρόνους. ΟΚ.... ίσως οι μόνοι που πραγματικά δεν πάνε για καμία διάκριση ΚΥΠΕΛΛΟΥ.
Βέβαια... όπως είπα και στην αρχή, δεν είναι μόνο το κύπελλο η διάκριση. Υπάρχουν κι άλλες... πιο άτυπες διακρίσεις στο μυαλό του καθενός.

Πέρα απ' όλα Δημήτρη (kefala) είπα και τα παραπάνω.

Αλλά ακόμα και ο κανονικός τερματισμός, είναι μια διάκριση για μας. Αν δεν έχεις σκοπό ούτε αυτό, γιατί πας? (ρητορική η ερώτηση)
Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 12, 2013, 10:54:49 μμ »
Για να βλέπει εσένα να παιδεύεσαι  (ρητορική απάντηση)

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2017
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 13, 2013, 06:08:12 μμ »
Για να βλέπει εσένα να παιδεύεσαι  (ρητορική απάντηση)

Nα παιδεύομαι... γιατί?

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 13, 2013, 06:25:17 μμ »
ε θα φας βρόχα και δε θα έχεις πάρει αδιάβροχο, θα κάνεις τη διασταύρωση 2 3 φορές πάνω κάτω, θα με προσπεράσεις 2 3 φορές στο καπάκι κλπ.  Αφού τα ξέρεις μωρε τι να λέμε τώρα...?

:fff:

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2017
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 13, 2013, 10:31:09 μμ »
ε θα φας βρόχα και δε θα έχεις πάρει αδιάβροχο, θα κάνεις τη διασταύρωση 2 3 φορές πάνω κάτω, θα με προσπεράσεις 2 3 φορές στο καπάκι κλπ.  Αφού τα ξέρεις μωρε τι να λέμε τώρα...?

:fff:

Το 1ο μια φορά το έχω πάθει ρε!
Το δεύτερο το' χω πάθει.... το ΄χω πάθει.... το ΄χω πάθει.... δεν θυμάμαι πόσες φορές :hehe:
Και το τρίτο εξαρτάται από το δεύτερο :ha: