Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Αύγουστος 22, 2017, 10:17:28 πμ

Αποστολέας Θέμα: κόφτε τα κύπελλα  (Αναγνώστηκε 6024 φορές)

Αποσυνδεδεμένος sirax

• Guzzi Lover
  • **
Απ: κόφτε τα κύπελλα
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 13, 2013, 11:01:56 μμ »
Παρόλο που έχω δύο κύπελλα στο ράφι από την διοργάνωση

Θα μου άρεσε πιό πολύ η πρόταση του Σπύρου!

Ο λόγος είναι ένας,

ότι δεν πέρνεις το κύπελλο με τις ικανότητες, αλλά από τύχη....

...και δεν το συζητώ, γιατί απλά το έζησα!

avadista

• Επισκέπτης
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 14, 2013, 11:31:38 πμ »
Κόφτε το νήμα της διχόνοιας

this is Σοφία speaking

Πιθανότατα να μην "δικαιούμαι" να ομιλώ επί του θέματος (πρωτάκι γαρ, δευτερευόντως δεν ήθελα να το κάνω, ακόμα πιο ιδιαίτερες συνθήκες με έφεραν στο 36ωρο...αφήστε τα, another thlivery story) αλλά θα πεταχτώ και θα πω τη γνώμη μου.

Κάθε διοργάνωση όσο κι άψογη κι αν είναι, όσο κι αν έχει τις καλύτερες προθέσεις κατόπιν εορτής κάποιοι θα χαλαστούν. Ο καθένας για τους λόγους του. Προσωπικώς αγνοώ και το πως βαθμολογηθήκαμε και το το πως βραβευθήκαμε. Κυρίως γιατί δεν πήγα για αυτό. Ναι δε με χάλασε που έγινε, αλλά για μένα το βραβείο ήταν ότι δεν τα παράτησα, το βραβείο ήταν ότι έμαθα τόσα πράγματα στη διάρκεια (για τον εαυτό μου κυρίως), το βραβείο ήταν το χτύπημα στο γόνατο από κάποιον άγνωστο στον τερματισμό κι η φράση Καλά τα πήγες χαλάρωσε τώρα. Το βραβείο εν τέλει ήταν το συναίσθημα ότι με κάποιους σε αυτή τη λέσχη/ομάδα όπως θέλετε πείτε το, μοιραζόμαστε μια εμπειρία που οι άλλοι δεν κατανοούν.

Με κάποιους. Κάποιοι άλλοι μοιράζονται άλλα πράγματα. Οπως το ότι πήραν βραβείο, ότι ξέρωγω πουλάνε μούρη στους φίλους τους...ειλικρινά αγνοώ τις προθέσεις και τις επιθυμίες των άλλων. Αλλά είναι σεβαστές. Η ίσως είναι θέμα του ψυχολόγου. Πάντως όχι δικό μου.

Τα αντικείμενα βραβεία ή τα βραβεία χαμόγελα, σφίγγω το χέρι σου, νιώθω ότι κάπου είμαστε ίδιοι;

let's face it υπάρχουν άνθρωποι που ζουν μονάχοι....ψιτ κοπελιά λάθος ατάκα. Πάμε πάλι...
Υπάρχουν άνθρωποι που χρειάζονται το αντικείμενο για να ανακαλέσουν την εμπειρία. Είναι άνθρωποι που χρειάζεται να φωτογραφίσουν να αποτυπώσουν να έχουν κάτι χειροπιαστό για να χαιδέψει η μνήμη τους την ιστορία.

in a way για μένα είναι το κείμενό μου, για άλλους είναι η κούπα. Για κάποιους το πάω κάθε χρόνο, το τερμάτισα, το πήγα για να πάω.

Τι μας νοιάζει;
Γιατί θα πρέπει να είναι ΕΝΑΣ γαμημ3νος τρόπος για όλους;
Ποτέ δεν ήταν ποτέ δε θα είναι.

Τα διαδικαστικά (πως βαθμολογείσαι, τα παιχνίδια κλπ) πάντα θα έχουν "τρύπες" για να μπει μέσα ο αντίλογος, οι προθέσεις, το ένα το άλλο.

Η διοργάνωση είναι αυτή που είναι. Εχει βραβεία, ναι οκ δεν πήραμε νόμπελ, δεν πήραμε πούλιτζερ, πήραμε μια κούπα. Αλλος τη βάζει στο "σύνθετο", κάποιος κλαίει που δεν του δόθηκε η ευκαιρία, κάποιος απλώς τη θυμάται και λέει α ναι πήραμε και βραβείο, αλλά οκ δεν είναι εκεί το θέμα.

Αν δε σου κάνει αυτό το mode διοργάνωσης, πολύ απλά δεν πας.
Δεν έχω ιδέα πως θα ήταν η διοργάνωση αν δεν υπήρχαν κύπελλα. Αντικείμενα κύπελλα. Μάλλον θα ήταν μια κλειστή παρέα. Ναι το κύπελλο αποτελεί κίνητρο για κάποιους. So what? χαλάει αυτό τους άλλους που πάνε για την πάρτη τους και χέστηκαν για το κύπελλο. Κι αν ναι γιατί;

Και sorry μην ακούσω πίπες περί αγνότητας και ρομαντισμού και πνεύματος αλληλεγγύης. Γιατί αν τα έχεις αυτά τα έχεις κι όταν υπάρχουν κύπελλα αντικείμενα. Δε χάνεις το "πνεύμα"σου λόγω ύπαρξης κυπέλλου. Μπορεί ναι ... να χάσεις λίγο το "υπεράνω διακρίσεων" πάνω στην τούρλα της κούρασής σου, πάνω στη διαδικασία, αλλά δε θα γίνεις άλλος άνθρωπος.

Είναι λίγο όπως το χρήμα, όπως η δόξα. Μπορούν να σε κάνουν να χάσεις το δρόμο σου. Να γλυκαθείς να δουλέψει η αυταρέσκειά σου overtime, αλλά αν δεν είναι του χαρακτήρα σου, μετά από λίγο θα έρθουν τα πράγματα στη σωστή διάσταση.

Του χρόνου θα ξαναπάς γιατί πήρες κύπελλο φέτος; Θα νιώθεις αν δεν πάρεις ότι απέτυχες; Θα γίνεις κυπελλόδουλος; Εδώ σε θέλω μάστορα...

Θα πας γιατί φέτος δεν πήρες και του χρόνου θα τα πας καλύτερα;

Θα πας γιατί?

Καθένας και τα γιατί του. Δεν τρέχει τίποτα. Αφήστε τα γιατί του καθενός στην ησυχία τους.

Αποσυνδεδεμένος kefalas

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 14, 2013, 11:57:42 πμ »
Με αφορμή το ποστ του Βασίλη (VAS) να κάνω την διευκρίνιση, ότι δεν απαξιώνω τα κύπελλα (με τον παραλληλισμό σε χάντρες) και σίγουρα δεν κατακρίνω τους συμμετέχοντες που έχουν σκοπό την διάκριση. Αν διαβάστηκα απαξιωτικός  προς αυτούς ή τους οργανωτές, συγνώμη, δεν ήταν αυτή η πρόθεση μου.

Γράφει όμως ο Γιάννης (GOT)
Εμένα προσωπικά - ακόμα και αν το έκανα - δε θα με γέμιζε με τίποτα ένα κύπελλο. Σε γεμίζει η διαδρομή, η αλλυλεγγύη, το παρεάκι, η αδρεναλίνη, τέτοια πράγματα. Δυστυχώς ή ευτυχώς οι περισσότεροι είναι πορωμένοι με τη λέξη "διάκριση". Σήμερον με τον έναν ή άλλον τρόπο θέλουμε να προβληθούμε - δεν ξέρω μπορεί και να κάνω λάθος.
Αυτά που γράφεις ανήκουν σε κάποιους "κολλημένους" - χωρίς να τους μειώνω - στη σφαίρα της φαντασίας. Εσύ το βλέπεις πιο ρομαντικά -κάπου στα ίδια νερά κολυμπω και εγώ

Μάλλον και εγώ ανήκω στους κολλημένους ρομαντικούς… κάντε λίγο χώρο στην σφαίρα να χωρέσω και εγώ!!!
Και μάλλον με αφορμή την back to basic λογική ερμήνευσα διαφορετικά την φετινή οργάνωση.
Λάθος/μ@λακία/παρερμήνευση μου τελικά.

Έχω γράψει και εγώ το σεντόνι μου με τα γιατί και πως, αλλά θα μπει στο πατάρι με τις ναφθαλίνες, δεν υπάρχει λόγος να κάνω υποδείξεις σε κάτι που άλλος σχεδιάζει και από επιλογή συμμετέχω.

P.S.
Και αν του χρόνου μείνει ορφανό κανένα κύπελλο, ευχαρίστως να στείλω την ινδιάνα να το παραλάβει (για λογαριασμό μου)  :ha: :ha: