Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Νοέμβριος 24, 2017, 10:24:13 μμ

Αποστολέας Θέμα: Moto guzzi v7 σελα  (Αναγνώστηκε 3136 φορές)

Αποσυνδεδεμένος kondan

• Guzzi Let Me Be
  • *
Moto guzzi v7 σελα
« στις: Αύγουστος 15, 2013, 11:32:56 μμ »
Καλησπερα σε ολους!
Ελπιζω ολοι να ειστε ξαπλα σε καμια παραλια και να με διαβαζετε απο καποιο tablet!!

Οπως και να χει ελπιζω να ειστε καλα!

Εγω ειμαι πολυ καλα, μιας και εδωσα το v7 που ειχα για να παρω το νεο v7 stone, κατι που μου εχει ανεβασει πολυ την διαθεση.

Η απορια που εχω και που θα ηθελα τα φωτα σας ειναι η εξης:

Η σελα που εχει το racer μπορει να μπει στο v7 stone, και εαν ναι, υπαρχει καποια photo να την δω πως ειναι;

Υπαρχει γενικα καπου που να δειχνει αξεσουαρ πλην του official site που ειναι ομολογουμενως λιγο δυχρηστο;

Σας ευχαριστω πολυ!

Κωνσταντινος

Αποσυνδεδεμένος sotos

• Guzzi Let Me Be
  • *
Απ: Moto guzzi v7 σελα
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 17, 2013, 12:11:48 πμ »
Μα γιατί να μην μπαίνει,αφού είναι τα ίδια μηχανάκια  ??? .Ψάξε σε Αγκοστινι η στον γνωστό Γερμανό.Πρώτα από όλα καλοταξιδη(γαϊδούρια αυτό έπρεπε πρώτα να πω)και με την πρώτη ευκαιρία γράψε καμιά κουβέντα για το πως είναι σε σύγκριση με την προηγούμενη.Χρυσή η breva αλλά την βουσετε....δεν την ξεπέρασα ποτέ μάλλον καί μάλλον ψήνομαι πάλι  :shame: Καί πάλι καλοταξιδη :bier:

Αποσυνδεδεμένος kondan

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 17, 2013, 05:54:48 πμ »
Φιλε σοτο ευχαριστω για την απαντηση σου, αν και δεν πολυ καταλαβα ποιους εννοεις οποτε θα ηθελα λιγο πιο "μασημενη" την τροφη παρακαλω καθοτι λιγο απειρος με την ιστορια...
Αν εχεις καποιο site να χαζεψω δηλαδη σε αξεσουαρ και ειδικα στη μονη σελα και πως ειναι στο stone θα ητανε τελειο...
Εχεις δικιο ομως, δεν εγραψα για την εμπειρια μου και ειχα απο την αρχη σκοπο να το κανω, μιας και εχω να γραψω μερικα πραγματα!
Οπως σας ειπα λοιπον, ειχα το προηγουμενο λευκο βουσετε, και τωρα εδω και κανα μηνα πηρα το καινουργιο το μαυρο.
Οκ εξωτερικα ειδα απο την αρχη την διαφορα στο ποσο μου αρεσε (αν και αυτο ειναι υποκειμενικο γουστο του καθενος), αλλα επαθα πλακα με την καλη εννοια οταν την πηρα για το σπιτι...
Σαν να οδηγαγα αλλο μηχανακι.
Χωρις να εχω εμπειρια και το ξανατονιζω αυτο, παρατηρησα τρεις βασικες διαφορες.
1. Ροπη, εφευγε πιο ξεκουραστα και αδιαμαρτυρητα ακομα και στην χαμηλοστροφη οδηγηση μου, εμφανως καλυτερα απο την παλια (η οποια ομως ηταν και μεταχειρισμενη οταν την πηρα οποτε μπορει σε κατι να επηρρεαζε και αυτο).
2. Στις αναρτησεις, ηταν πιο "σκληρες" αλλα πολυ πιο ευχαριστες στην οδηγηση, πιο στοιβαρες κατα καποιον τροπο (και παλι εδω δεν ξερω αν οφειλετε η χρηση της παλιας σε σχεση με τη νεα)
3. Τα κρατηματα. Εδω το αφησα τελευταιο γιατι ειλικρινα επαθα πλακα. Αυτο το μηχανακι στριβει μονο του στ αληθεια.
Ειμαι οδηγος που γενικα φοβαμαι τις στροφες, ακομα και οταν ειχα varadero και tdm δεν τα εστριβα ποτε τα μηχανακια μου.
Αυτη με στριβει μονη της, δεν ξερω πως αλλοιως να το πω, ειναι σαν να εμαθα να οδηγω ενω πριν δεν ηξερα να στριβω!

Μπορει σε καποιον εδω που ασχολειται πιο σοβαρα με το μηχανακι και τις λεπτομερειες να φανταζουν χαζα αυτα που λεω, εγω τα λεω απλα με την ιδιοτητα του ερασιτεχνη οδηγου!

Αυτα τα ολιγα, συγνωμη αν σας κουρασα, και αμα εχετε και καμια πληροφορια σχετικα με την ερωτηση μου, καλοδεχουμενη!

Σας χαιρετω παλι

Κωνσταντινος

Αποσυνδεδεμένος kostasmito

• Guzzi Let Me Be
  • *
    • V7 cafe classic
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 17, 2013, 03:15:11 μμ »
Τα site είναι:
http://www.agostinimandello.com/
http://www.stein-dinse.biz/
Την σελα που θες δύσκολα θα την βρεις απο εκεί. Το πιο απλό είναι να την πάρεις απο την αντιπροσωπεία ή απο ebay.
Απο την άλλη...κοκοβιος σε μηχανάκι χωρίς clip-on...εμένα δεν μου παει!
Επίσης είναι ναι μεν πιο μαλακή, αλλα είναι και πιο στενή...και για μένα λιγότερο άνετη σε σχέση με την κανονική...γιατί δεν δοκιμαζεις τις καινούργιες με gel να μας πεις και τι λένε; Θα τις βρεις στο www.motoguzzi.it

Αποσυνδεδεμένος kondan

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 18, 2013, 12:48:14 πμ »
Φιλε κωστα ευχαριστω,

Τα ειδα τα site, και ηταν αρκετα καλα αλλα δεν με διαφωτισαν πολυ σχετικα με την σελα.
Θα τα δω λιγο πιο προσεχτικα βεβαια γιατι δεν ειχα πολυ χρονο σημερα.

Οταν λες καινουργιες με jel, εννοεις οτι υπαρχει και σε μονοθεσια, σαν αυτη που ψαχνω;

Και το κοκοβιος με το clip on χιλια συγνωμη αλλα και παλι δεν το καταλαβα!
Εννοεις οτι ειναι σκληρη η σελα;

Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος stoner

• Guzzi Wannabee
  • *
    • MG V7 STONE
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 19, 2013, 03:04:24 μμ »
καλοριζικη και καλοταξιδι,

εχω την τυχη να εχω και εγω την ιδια μηχανη και να σκεφτομαι την ιδια μετατροπη με την σελα. Την αντιπροσωπια που πηρα τηλεφωνο μου ειπαν μια τιμη γυρω στα 150€ και νομιζω οτι ειναι πιο φτηνη απο οτι στο internet. Κατα τα αλλα την σελα του racer δεν την εχω δει απο κοντα για να σου πω πως ειναι. Αυτο που μπορω ομως να σου πω ειναι πως βγαινει σε δυο εκδοσεις μια με μαυρη με καφε σουετ εκει που καθεται ο "ποπος" και μια με μαυρο σουετ και κοκκινη ραφη νομιζω. Γουστα ειναι τωρα βεβαια αυτα. Απο την αλλη μπορεις παντα να παρεις και την σελα απο το cafe που που γραφει και moto guzzi γιατι του racer δεν γραφει τπτ. (Η σελα με το gel δεν ειναι μονοσελη)
Τα clip-ons που γραφει ο κωστας ειναι τα "μπαρακια" που ακουμπανε πανω στην τιμονοπλακα και χρησιμοποιουνται σαν τιμονι για πιο "racer" εμφανιση (βλ.supersport μηχανακια) Εναλλακτικα αν και πολλοι τα κραζουν ειναι το τιμονι "clubman" οπως την επισυναπτομενη φοτο.
Αν με προλαβεις και κανεις την αλλαγη πριν απο μενα ανεβασε καμια φοτο.

καλη επιλογη

Αποσυνδεδεμένος kondan

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 30, 2013, 02:07:50 πμ »
Τελεια την ειδα του cafe και νομιζω οτι αυτην εννοουσα εξ αρχης!

Πρεπει να την δουμε πως ταιριαζει και εαν ειναι βολικη νομιζω!

Αμα παω πρωτος αντιπροσωπεια θα σου στειλω, αλλοιως στειλε εσυ!

Τωρα οσον αφορα το τιμονι νομιζω δεν θα ειναι το ιδιο βολικη, και εμεις εχουμε και δισκοπαθειες!

Ευχαριστω και παλι

Κωνσταντινος

Αποσυνδεδεμένος kondan

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 03:33:05 μμ »
Την πηρα σημερα την σελα!
Του cafe οπως μου ειπες!
160 ευρωπουλα..
Πολυ μου αρεσει ομως, νομιζω του παει πολυ!
Επισης εξεπλαγην με την ευκολια τοποθετησης!
Απλα την βαζεις και τελος.

Σας παραθετω φωτογραφιες να μου πειτε τη γνωμη σας.

Χαιρετω και παλι

Κωνσταντινος

Αποσυνδεδεμένος stoner

• Guzzi Wannabee
  • *
    • MG V7 STONE
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:21:38 πμ »
Μπραβο, πολυ ωραια του παει!!! Καλοριζικη

συνεπιβατης καθεται ή ουτε για αστειο?

Αποσυνδεδεμένος kondan

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 12:19:10 μμ »
Καθεται, μιας και το υπολοιπο της σελας ειναι απο το ιδιο υλικο.
Καθεται σχετικα αβολα βεβαια, πιο πολυ για μια ωρα αναγκης και οχι για ταξιδι!
Απο την αλλη ειναι τοσο ευκολο να βαλεις την αλλη, που εαν γνωριζεις οτι θα εχεις συνεπιβατη απλα βαζεις την παλια!

Αποσυνδεδεμένος gregoryp

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Fetish
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 05:14:01 μμ »
Πανέμορφη!

Έχω μια απορία όμως, την μηχανή πως την ανεβάζεις κάθε φορά στο ταβάνι;

Αποσυνδεδεμένος kondan

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 06:51:43 μμ »
Χαχαχαχα πολυ καλο!

Αμα το πατησεις βγαινει κανονικα, δεν ξερω γιατι ανεβηκε στο ταβανι!

Ειναι ατιθαση!

Αποσυνδεδεμένος veritas-aequitas

• Guzzi Maniac
    • moto guzzi stelvio 1200 ntx
    • facebook
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 07:15:52 μμ »
Πανέμορφη!

Έχω μια απορία όμως, την μηχανή πως την ανεβάζεις κάθε φορά στο ταβάνι;
:ha: :ha: