Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Δεκέμβριος 17, 2018, 12:57:18 μμ

Αποστολέας Θέμα: Το τεστ του Ντάνη για την Cali 1400  (Αναγνώστηκε 1958 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Oil_and_fuel

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Crazy
Το τεστ του Ντάνη για την Cali 1400
« στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 09:43:00 πμ »
Ο γνωστός και σίγουρα μη εξαιρετέος Ντάνης Φώτος έγραψε ένα ωραιότατο άρθρο δοκιμάζοντας την Cali 1400:

http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/Moto-Guzzi-1400-California-touring.-grafei-o-ntanis-fotos.html

:mg:

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
    • 1000 SP, california 1100
Απ: Το τεστ του Ντάνη για την Cali 1400
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 01:20:27 μμ »
ωραία τα λέει...στα του προβολέα τα χαλάμε  :hehe:

:mg:
Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 01:38:05 μμ »
Θελω να δω,...αν δεν ειχε αϊτό στο ρεζερβουαρ, τι θα λεγατε...  :fff:

Μαντεψιά:

"Ρε αϊ παράτα μας με την μπανιέρα,...ασε με ρε φιλε με την Αμερικανιά,....εγω Χαρλευ- ποτέ μου,...κλπ,κλπ"

Λοιπον, προσωπικη γνωμη - και περι ορεξεως...

Το μηχανακι ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που ΔΕΝ ειναι τα MG, που τα κανει να ξεχωριζουν για τη φινετσα τους, και το λουστρο τους.

Οπως δεν ακουω ΚΑΝΕΝΑΝ οταν διαλεγω γυναικα, αυτοκινητο, φωτογραφικη μηχανη,...ετσι δεν με νοιαζει ΠΟΣΩΣ αν γραφουν ειναι καλό κι όμορφο. Και δεν εχω απολυτως τιποτα με τον σεβαστό Ντανη,....αλλά δεν θα την επαιρνα ακόμα κι αν μου το λεγε κι ο Μαϊκλ Τζορνταν.

:D
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος Oil_and_fuel

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Crazy
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 02:22:49 μμ »
Το μηχανακι ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που ΔΕΝ ειναι τα MG, που τα κανει να ξεχωριζουν για τη φινετσα τους, και το λουστρο τους.

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω, άλλωστε όπως είπες και συ, περί ορέξεως...: Το "μηχανάκι" έχει και φινέτσα και λούστρο.
Η Moto Guzzi ΔΕΝ είναι μόνο ένα μηχανάκι, και καλά κάνει. Πρέπει να πουλήσει και γιαυτό πολύ ορθά, διαφοροποιεί όσο μπορεί (θέμα οικονομικών αντοχών) τη γκάμα της. Έτσι άλλωστε γεννήθηκε και η πρώτη Cali. Και το κάνει ικανοποιώντας διαφορετικές ανάγκες και γούστα. Τι σχέση (χρηστικά ή αισθητικά) έχει η Breva σου με το Stelvio?

Για να είναι όμως μια Guzzi "σωστή", δεν χρειάζεται να είναι ίδια με τις άλλες σύγχρονες ή παλαιότερες ομόσταυλες. Χρειάζεται αυτό το κάτι σε φινέτσα και λούστρο, όπως σωστά είπες. Ε λοιπόν στα δικά μου μάτια, το ξαναλέω η καινούργια Cali έχει και φινέτσα και λούστρο (αυτό το τελευταίο ειδικά)! :mg:

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
    • 1000 SP, california 1100
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 02:34:13 μμ »
νομίζω πως καπου υπάρχει εδω μεσα ενα θέμα σχετικό οπου έχουμε γράψει ολοι απόψεις... :think:
Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

Αποσυνδεδεμένος gregoryp

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Fetish
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 02:48:15 μμ »
Ναι όντως.. άμα ψάξεις για ψαρόβαρκες θα το βρεις :hehe:

Αποσυνδεδεμένος miraze

• I Live Here
  • *
  • μπαλαλάικα
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 12:09:51 μμ »
Θελω να δω,...αν δεν ειχε αϊτό στο ρεζερβουαρ, τι θα λεγατε...  :fff:

Μαντεψιά:

"Ρε αϊ παράτα μας με την μπανιέρα,...ασε με ρε φιλε με την Αμερικανιά,....εγω Χαρλευ- ποτέ μου,...κλπ,κλπ"

Λοιπον, προσωπικη γνωμη - και περι ορεξεως...

Οπως δεν ακουω ΚΑΝΕΝΑΝ οταν διαλεγω γυναικα, αυτοκινητο, φωτογραφικη μηχανη,...ετσι δεν με νοιαζει ΠΟΣΩΣ αν γραφουν ειναι καλό κι όμορφο. Και δεν εχω απολυτως τιποτα με τον σεβαστό Ντανη,....αλλά δεν θα την επαιρνα ακόμα κι αν μου το λεγε κι ο Μαϊκλ Τζορνταν.

:D

Εγώ γιατί πιστεύω ότι το Cali ήταν είναι και θα είναι το μηχανάκι που θα κρατά "ζωντανή" την MG και έτσι μπορεί να φτιάχνει μηχανάκια που ξεχωριζουν για τη φινετσα τους, και το λουστρο τους ;

Ας μην κοιτάμε την Ελληνική αγορά αλλά την παγκόσμια.

Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να ανταγωνιστεί τις άλλες εταιρείες στις υπόλοιπες κατηγορίες, όμως στη συγκεκριμένη κατηγορία ίσως έχει όχι μόνο το πιο όμορφο αλλά μάλλον και το καλύτερο μηχανάκι.  :bier:

Και επειδή η πληρωμή εργαζομένων γίνεται με χρήματα και όχι με συναισθήματα των καταναλωτών........για εμένα η MG χτυπά διάνα με το Cali.  :mg:

Raduno baby .........

Αποσυνδεδεμένος p.t.o

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Fetish
  • «Move as fast as you possibly can»
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 10:19:24 μμ »
    Στην δεκαετία του 50 ο Dean Martin έλεγε το  < You're nobody 'till somebody loves you>.

....ναι... ναι!........... είμαι σίγουρος............. ΔΕΝ  μ'αρέσει

....όυτε ανφας, ούτε απ' την άλλη!!

....ίσως.. ίσως ..αν την λέγαν ... Καλυψώ... αλλά και πάλι .... :naughty2

....η σκωπτική μου διάθεση εξαντλείται.   :oops: