Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Οκτώβριος 16, 2018, 08:42:10 πμ

Αποστολέας Θέμα: V50 II κινητηρας  (Αναγνώστηκε 2492 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisrd

• Guzzi Wannabee
  • *
    • Moto guzzi v50 II
V50 II κινητηρας
« στις: Δεκέμβριος 15, 2013, 07:01:12 μμ »
Kαλησπερα σε ολους, προσφατα μου εδωσε ο πατερας μου ενα V50 ΙΙ που ειχε οταν ητανε νεος..Το μηχανακι ειχε μεινει περιπου απο το 2000 ακινητοποιημενο στην πισω αυλη χωρις καρμυρατερ και σελα εκτεθειμενο σε βροχη και αλλα καιρικα φαινομενα. Ο μηχανικος που κανονισαμε να το ζωντανεψει οταν το ανοιξε μου ειπε οτι εχουν βγει off ο ενας κυλινδρος,ο στροφαλος και τα μπιελοπιστονα. Τι μου προτεινετε να κανω? Καθε βοηθεια ειναι χρησιμη.
Ευχαριστω
Δημητρης

• Guzzi Wannabee
  • *
    • Moto guzzi v50 II
Απ: V50 II κινητηρας
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 15, 2013, 07:01:57 μμ »
και η δευτερη φωτογραφια που μου εστειλε ο μηχανικος

Αποσυνδεδεμένος SPONT

• I Live Here
  • *
  • GUZZIHOLIC GUZZISTA 100%
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 15, 2013, 07:50:14 μμ »
1. καλως ηρθες στο φορουμ της ελληνικης λέσχης  :mg:

2.ειναι γνωστης της φιρμας ο μηχανικος σου?

3.ο,τι και να σου πουμε πρεπει να το αναστησεις γιατι εχει τεραστια συναισθηματικη αξια λογω του πατρος :thumbsup:

4.εγω δεν γνωριζω τεχνικες συμβουλες για να σου δωσω αλλα θα σου προτεινα να κανεις αντιτετανικο ορο με τοση σκουρια :hehe:

5. καλη διασκεδαση :bier:
γιαλαντζης  ντολμαδοπουλος του 2%

• Guzzi Wannabee
  • *
    • Moto guzzi v50 II
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 15, 2013, 08:36:20 μμ »
O μηχανικος που το ανελαβε εχει μεγαλο ονομα στο μοτοκρος αλλα εχω ακουσει τα καλυτερα απο πολλους και οτι εχει αναστησει οτι εχει πεσει στα χερια του. Η σκουρια ειναι πιθανον επειδη ειχαν μινει οι εισαγωγες εκτεθειμενες στη βροχη επειδη λειπαν τα καρμπυρατερ και η σελα..

Αποσυνδεδεμένος aquile

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 15, 2013, 08:41:21 μμ »
Προσφατα ο φιλος της λεσχης Χαρης Λ. ειχε τα ιδια προβληματα σε ενα V50 Monza που ανακαινιζει. Ειχε 2 λυσεις (οπως κι εσυ αλλωστε) τις εξης:
1. να αγορασει ενα μεταχειρισμενο μοτερ απο ebay ή αλλου (πχ Τεο Λαμερς, tlm.nl). Αυτα κυμαινονται απο 300 ευρω τα μικρα (V35) εως 500 ευρω τα μεγαλα (V65-V75) συν βεβαιως τα μεταφορικα που δεν ειναι καθολου ασημαντα σαν ποσο
2. να κανει τη δουλεια σε ενα καλο μηχανουργειο η οποια κοστιζει πολυ κοντα στα πιο πανω ποσα, δηλαδη νεα χιτωνια και ελατηρια ,επισκευη κεφαλης (εδρες-οδηγους-βαλβιδες), επισκευη στροφαλου και μπιελων.

Προτιμησε τη δευτερη λυση για να εχει μια εγγυημενη δουλεια γιατι το μηχανουργειο ειπε πως εγγυαται την επιτυχια της επισκευης.

Γυρνωντας προς τα πισω ολοταχως, προσπερασαμε δυστυχως και την εποχη του Carlo...

• Guzzi Wannabee
  • *
    • Moto guzzi v50 II
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 15, 2013, 08:55:43 μμ »
Eριξα ενα ψαξιμο τις προαλλες και βρηκα μεταχειρισμενα πραγματα εμβολοχυτωνια απο αγγλια και στοφαλο με μπιελες απο αμερικη, καθως και ολοκληρο μοτερ απο τον ιδιο στην αγγλια απο 180 εως 500 λιρια. Ακομα ψαχνω λυσεις..