Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Ιούνιος 24, 2017, 06:45:54 μμ

Αποστολέας Θέμα: Πίσω άξονας, διαφορικό  (Αναγνώστηκε 1747 φορές)

Αποσυνδεδεμένος nik14

• Guzzi Wannabee
  • *
    • v65 florida
Πίσω άξονας, διαφορικό
« στις: Μάρτιος 09, 2014, 01:40:01 μμ »
Καλησπέρα παιδιά. Όπως σας ανέφερα και όταν σας συ στήθηκα και τις προηγούμενες μέρες είμαι πολύ περήφανος που έχω στα χέρια μου μία MOTO GUZZI V65 FLORIDA και θα ήθελα να σας ρωτήσω για τον πίσω άξονα κίνησης σχετικά με τη συντήρηση του. Πως συντηρείται? Και γενικά τι ενέργειες γίνονται κατά τη συντήρησή του? Όποιος γνωρίζει σχετικά με το θέμα ας απαντήσει. Ευχαριστώ προκαταβολικά!!! :thumbsup:   
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2014, 09:10:57 μμ από gkot »

Αποσυνδεδεμένος aquile

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
Απ: Πίσω άξονας, διαφορικό
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 09, 2014, 07:05:05 μμ »
Αγαπητέ, κι από μένα καλώς ήρθες στη παρέα μας!
Γνώμη μου είναι ότι ακριβώς αυτό είναι το μεγάλο πλεονέκτημα του άξονα-διαφορικού σε σχέση με τα γρανάζια-αλυσίδα: ότι δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα  :hehe:

Πραγματικά για τον(τους) σταυρό(ούς) και τον άξονα νομίζω πως το μόνο που πρέπει να έχεις στο νου σου είναι να τσεκάρεις από καιρού εις καιρό τη κατάσταση της λαστιχένιας φούσκας του ψαλιδιού, δηλαδη να μην έχει τρυπήσει και μπάζει βρώμα και νερά. Αλλιώς το γράσσο που τα λιπαίνει κάνει για πάντα (ή σχεδόν για πάντα) τη δουλειά του!

Από την άλλη το διαφορικό θέλει την αλλαγή των βαλβολινών ευλαβικά με βάση το βιβλίο συντήρησης (κάθε 10.000 χλμ. ή 1-2 χρόνια, ότι έρθει πρώτο, νομίζω για το Florida) αλλά και τη χρήση των προτεινόμενων κατασκευαστών (AGIP Rotra MP, 85W-140 και 10ml Molycote type A (ή αλλο γραφίτη) αν δεν απατώμαι). Στη χειρότερη, αν δεν τα βρίσκεις, αγοράζεις ισοδύναμου ιξώδους (85W-140) άλλη μάρκα βαλβολίνη, αλλά καλό είναι να έχει μέσα σαν πρόσθετο MoSΟ2 (διθειούχο μολυβδένιο). :mg:

Τέλος καλό για την υγεία του συστήματος άξονα-διαφορικού είναι να απογεύγεις τις σούζες και τα burnout!  moto~ :hehe:

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2014, 09:11:20 μμ από gkot »
Γυρνωντας προς τα πισω ολοταχως, προσπερασαμε δυστυχως και την εποχη του Carlo...

Αποσυνδεδεμένος gpegos

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 09, 2014, 09:41:05 μμ »
Τέλος καλό για την υγεία του συστήματος άξονα-διαφορικού είναι να απογεύγεις τις σούζες και τα burnout!  moto~ :hehe:

[/quote]
Φιλέ aguile επίτρεψε μου  μια μικρή παρατήρηση που  έχω να κάνω  σαν μηχανολόγος  και μπεμβεδάκιας   .Τουλάχιστον εμείς οι μυημένοι  σε μότο με άξονα μετάδοσης  στον πίσω τροχό  δεν πρέπει να αναφέρουμε   αυτό το σύστημα  σαν διαφορικό . Γωνιακό μειωτήρα  με άξονα ναι , αλλά όχι διαφορικό . Tο διαφορικό είναι κάτι εντελώς  διαφορετικό  με εντελώς άλλο αποτέλεσμα στις εξόδους της κίνησης .Ξέρω ότι χάρη  ευκολίας και κατανόησης  μεταξύ μας έχει επικρατήσει να το λεμέ  έτσι  αλλά είναι εντελώς λάθος , και αυτό δεν επιτρέπεται  σε μέλη και φίλους μιας λέσχης με τόσο υψηλό επίπεδο ποιότητας  και γνώσεων . Για  όλα τα άλλα  για την συντήρηση   του συστήματος μετάδοσης είναι απολύτως σωστά  και συμφωνώ απολύτως  . :bier:
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2014, 09:11:41 μμ από gkot »

Αποσυνδεδεμένος nik14

• Guzzi Wannabee
  • *
    • v65 florida
Απ: πισω αξωνας, διαφορικο
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 10, 2014, 12:40:56 πμ »
Παιδιά χίλια ευχαριστώ. Μπορώ να πω ότι έλαβα σαφέστατη απάντηση!  :thumbsup: :mg:

Αποσυνδεδεμένος aquile

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 10, 2014, 08:49:21 πμ »

.......
 δεν πρέπει να αναφέρουμε   αυτό το σύστημα  σαν διαφορικό . Γωνιακό μειωτήρα  με άξονα ναι , αλλά όχι διαφορικό . Tο διαφορικό είναι κάτι εντελώς  διαφορετικό  με εντελώς άλλο αποτέλεσμα στις εξόδους της κίνησης .Ξέρω ότι χάρη  ευκολίας και κατανόησης  μεταξύ μας έχει επικρατήσει να το λεμέ  έτσι  αλλά είναι εντελώς λάθος
.....

Σωστός φίλτατε gpegos!!! :thumbsup: :bier:
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2014, 09:11:51 μμ από gkot »
Γυρνωντας προς τα πισω ολοταχως, προσπερασαμε δυστυχως και την εποχη του Carlo...