Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Ιούνιος 18, 2018, 11:39:54 μμ

Αποστολέας Θέμα: τα φώτα σας  (Αναγνώστηκε 3746 φορές)

Αποσυνδεδεμένος jimmis varda

• Guzzi Wannabee
  • *
    • BMW GS 1200 ADV
τα φώτα σας
« στις: Μάιος 02, 2014, 04:01:38 μμ »
Συνδέεται το forum με το Tapatalk; ;;και αν τι πατάμε να το βρούμε; ;;

Αποσυνδεδεμένος sarantak

• Guzzi Lover
  • **
    • Honda NT 700 VA '07 Deauville
Απ: τα φώτα σας
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 02, 2014, 04:13:16 μμ »
έκανες search πριν ρωτήσεις;

:bier:
6 συμμετοχές σε 36ώρα. Δεν δίνω το Deauville, το παντρεύτηκα!

Αποσυνδεδεμένος miraze

• I Live Here
  • *
  • μπαλαλάικα
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 02, 2014, 05:02:16 μμ »
 :not:
Raduno baby .........

Αποσυνδεδεμένος kavadias

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 02, 2014, 07:06:45 μμ »
δυστυχώς όχι.
μηχανόβιος, όχι μοτοσυκλετιστής

Αποσυνδεδεμένος jimmis varda

• Guzzi Wannabee
  • *
    • BMW GS 1200 ADV
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 02, 2014, 07:08:20 μμ »
δυστυχώς όχι.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. .να εισαι καλα.

Αποσυνδεδεμένος sarantak

• Guzzi Lover
  • **
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 05, 2014, 04:31:40 μμ »
Από την άλλη ο επίσημος χορηγός υποστηρίζει tapatalk

http://www.facebike.gr/viewforum.php?f=27

ίσως πρέπει να δημιουργηθεί εκεί ένα νήμα για live ενημέρωση κατά την διεξαγωγή για όσους δεν ακούν καλά ή .... αργήσουν να φτάσουν στο σημείο του 2ου roadbook ή ....

με τέτοιο τρόπο τέλος πάντων που να μην καταστεί πλεονέκτημα για τους έχοντες smartphone/tablet.

Παράδειγμα: Το παιχνίδι της Κυριακής πρωί ακυρώνεται

Αποσυνδεδεμένος PanLampro

• Συντονιστής
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 05, 2014, 06:55:07 μμ »
Ξεχαστε τα μπερδεματα...
Πιστευω οτι στη διαρκεια του οδηπορικου, η προσβαση σε online επικοινωνια με τη διοργανωση θα ειναι (και πρεπει να ειναι) κομμενη. :youfail
Μεταξυ μας, οτι νομιζει (και μπορει) ο καθενας, ΟΚ...
Αλλα με τη διοργανωση, κινητο ή sms μονο σε περιπτωση προβληματος :rasta:
κατα τ αλλα... στο ξενοδοχείο

μωρα μου...

αυτο που λένε:
εγώ, τα σιδερα κι ο δρομος... moto~
Θα με φάει η περιέργεια... Τί είναι μετά την επόμενη στροφή?

Αποσυνδεδεμένος teacher

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 05, 2014, 07:34:16 μμ »
"Παίρνεις "  εκίνηση.... καί ξεκινάς ......

Από εκεί καί πέρα .....

Εσύ καί η μηχανή σου..... καί μπροστά σου το road book !!!!!

ολα τα αλλα.......

αμα αρχίσουμε την ηλεκτρονική ενημέρωση.....

AVETE SALUTI RUBINETI .....!!!!! :hehe:

Αποσυνδεδεμένος sarantak

• Guzzi Lover
  • **
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 06, 2014, 11:54:48 πμ »
Πιστεύω πως ο κάθε τύπος επικοινωνίας έχει την θέση του, η προφορική επικοινωνία, η γραπτή σε forum, τα κινητά, τα sms κλπ κλπ.
Ο καθένας είναι κατάλληλος για κάτι και ακατάλληλος για κάτι άλλο.

Μιλάω για ενημέρωση / λιτή επανάληψη της προφορικής, διευκρινήσεις όπως ίσως δεν φάνηκε από την παραπάνω τοποθέτησή μου.

Ίσως έτσι οι διοργανωτές γλυτώσουν επαναλαμβανόμενες ερωτήσεις. Απλά ένα νήμα ανακοινώσεων όπου θα έχουν πρόσβαση να γράφουν οι διοργανωτές και ίσως ελάχιστοι ακόμα (αλλά θα μπορούν να διαβάζουν όλοι).
Έτσι όταν θα βλέπει κάποιος ειδοποίηση θα γνωρίζει πως είναι κάτι σημαντικό και όχι απλά κάποια ερώτηση κάποιου ενός συμμετέχοντα που κατά μεγάλη πιθανότητα είναι άχρηστη πληροφορία = περιττή καθυστέρηση.

Κατανοώ ότι το οδοιπορικό αντοχής δεν έχει σχέση ούτε απαιτεί τέτοια μαραφέτια, «εγώ, τα σίδερα και ο δρόμος» όπως γράφτηκε παραπάνω. Από την άλλη δε μπορώ να πω πως μου αρέσει η τεχνολογία να δίνει πλεονέκτημα σε ορισμένους (βλέπε GPS, ένδειξη μέση ταχύτητας, και άλλα που μπορεί κανείς να σκεφτεί π.χ. antispin/abs , ασύρματη επικοινωνία σε ομάδες κλπ). Ίσως είμαι ρομαντικός αλλά φοβάμαι ότι η τεχνολογία δεν είναι κάτι που μπορούμε να αποφύγουμε, απλά θα πρέπει όσο γίνεται η χρήση της να είναι σωστή / κατάλληλη και σύντομη.

Πάντως έχει τύχει να οδηγώ κάποιες στιγμές με κάποια απορία (συνήθως ασήμαντη – π.χ. τι έγινε με το παιχνίδι;). Επίσης ξυπνώντας κανείς Κυριακή πρωί θα μπορούσε να δει αν υπάρχει κάποια ανακοίνωση. Ίσως ακόμα και στην στάση του σε βενζινάδικο ή σημείο φωτογράφισης. Ειδικά τις ομάδες , που συνήθως είναι αργοπορημένες, θα μπορούσε να τις βοηθήσει να γλυτώσουν περιττή ταλαιπωρία η χρήση της εμπειρίας της ημέρας.

Όπως και να είναι οι διοργανωτές από την εμπειρία τους θα κρίνουν αν κάτι τέτοιο έχει νόημα και θα βοηθούσε ή θα έμπλεκε την κατάσταση. Ίσως φέτος, ίσως στο μέλλον, ίσως να υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ποιο κατάλληλος… (π.χ. ομαδικά sms)

Συγνώμη για την φλυαρία, απλά μια ιδέα.

:bike:

Αποσυνδεδεμένος labros

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Fetish
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 06, 2014, 12:15:38 μμ »
Αφήστε τα γκατζετάκια και πιάστε τα τιμόνια για ενα ΣΚ  moto~    :thumbsup:
One Man Piston Show

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 06, 2014, 12:44:39 μμ »
Αντωνη, προσωπικά εχω ακουσει χιλιες-μυριες ιδέες, όχι μόνο σχετικές με το 36ωρο. Στην εφαρμογη τους όμως η πείρα δειχνει ότι ειτε ειναι πρακτικα ανεφαρμοστες, είτε απαιτουν τρομερο κόπο με αμφίβολο αποτελεσμα, ειτε, είτε, είτε...

Ιδεές ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ ΑΝΟΙΧΤΗ η Λεσχη ν ακουει. Κι εχει συνταχτει με πολλά που λεγονται σχετικά με το 36ωρο. Πολλά ομως περισσοτερα, τα εχει προσπερασει, είτε γιατί τα εκρινε ασκοπα, είτε ανεφαρμοστα, ειτε κοστοβόρα, κλπ.

πχ. εσυ εισαι ένας που λεει κατι για tapatalk και sms on board. Ειμαι βεβαιος οτι η ιδεα σου θα αρεσει και σε τουλάχιστον ακόμα 15 ατομα.

Το νουμερο 200 χωραει μέσα του, 13 15άρια. Αρα,....ετοιμάζομαι ν ακουσω ακόμα 12 ιδεες + την μία την δικιά σου. Επισης ορισμενες ομαδες των 15, εχουν "επικάλυψη", δηλ. εχουν μια δική τους νέα ιδέα συν οτι συμφωνουν με την ιδεα μιας άλλης ομαδας των 15, αλλά με μερικές τροποποιησεις....   :?

Αντωνη (τυχαιο το όνομα -απευθυνομαι σε όλους που εχουν τον ιδιο προβληματισμο- περι νεοτερισμων). Μπορεις να φανταστεις πόσο θα κοστιζε ένα 36ωρο που θα ειχε όλα τα "θέλω" όλων των συμμετεχοντων? ( το κόστος πάντα το μετραμε σε χρημα, ΚΑΙ σε αναλωση πόρων - γραψε επιπλεον δουλεια για....ουσιαστικά μια παρεα μοτοσυκλετιστων οπως εσεις που αναλαμβανουν να φερουν σε περας την διοργανωση).

Να το πω κι αλλιως? Περσι -οποιος θυμαται, ειχαμε ανοιχτο ερωτηματολογιο για προτασεις, ιδεες, τι αρεσει/ τι όχι. Αν θυμαμαι καλά, συμμετειχαν περισσοτεροι απο 100 συμμετεχοντες και το απαντησαν όλο.

Θυμαμαι(θυμόμαστε) παρα πολυ καλά, οτι τουλαχιστον 70% ειχαν απαντησει σε σχετικη ερωτηση, οτι το 36ωρο δεν ειναι ακόμα μια μοτοβόλτα, το προτιμουν "πλουσιο και γεμάτο" χωρις περικοπες παροχων, χιλιομετρων ή εμπειριων. Βασικά ηθελαν διανυκτερευση ΚΑΙ Παρασκευη, ωστε να χουν χρονο να δουν φιλους.

Φέτος λοιπον (και με βαση το τι θελει ο κοσμος), διοργανωνεται 36ωρο με 2 διακυκτερευσεις(όχι μια), ξεκιναει απ την μεση της Ελλαδας για να οδηγησει αμεσως με πολυ όμορφες διαδρομες, κι όχι να θες 200χλμ μεχρι να ξεκινησεις πραγματικα να απολαμβανεις. Αυτο βεβαια εχει επιπλεον κόστος (2 διανυκτερευσεις συν επιπλεον βενζινα για να φτασεις στα ωραια της Καλαμπακας)

Ακουω φετος απο πολλους...."αχ ακριβο βγαινει φετος ρε γμτο....αν δεν ηταν 2ημερο....αν δεν ειχε αυτα τα παραπανω 600χλμ.....αν η γιαγιά μου ειχε τσοκαρα...".
Βλεπω επισης πολυ λιγους να γραφτηκαν, απο εκεινους που απάντησαν περσι το ερωτηματολογιο <ΘΕΛΩ/ΠΡΟΤΕΙΝΩ>  :fff:
Ειδα ομως, πάααρα πολλους νεους να παρουσιαζονται να ζησουν την εμπειρια.
(mode: κι εγω ο Ζοrdan....θελω Φερραρι, αλλά δεν εχω λεφτα να την παρω....κι ακομα κι αν μου την χαρισετε, θα την πουλησω,....διότι δεν εχω λεφτα να την συντηρω. Αλλά την θελω ρε γμτο....)

ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ, ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΖΑΜΠΑ - ΑΛΛΆ ΑΝ ΗΤΑΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΔΙΑΝΟΙΑ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΝΕΙΣ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΜΑ, ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑΣ 17 ΧΡΟΝΙΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑ ΣΕ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΣΤΟΜΑΤΑ, ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΚΙ ΑΛΛΟΙ, ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΚΙ ΑΛΛΟΙΩΤΙΚΑ....και πασαλιμανιώτικα.

Το 36ωρο εχει μια "συνταγη επιτυχιας" οπως εχουν γραψει πολλοι, που ΔΕΝ αντιγραφεται, ουτε "νοθευεται". ΞΕΡΕΙ τι κανει, πως και πόσο το κάνει και γιατί το κανει. Το αν το κανει σωστα ή λαθος, δεν θα το πω εγω,...αλλά ο ΘΡΥΛΟΣ που εχει δημιουργησει πισω και γυρω του.

σσ. Κι ενα poll που ειχε φτιαχτει πριν 2 χρονια(εν μεσω δηλ. τρελλης κρισης).
Το 66% ( 2 στους 3 δηλ) απαντουν οτι δεν θελουν λιγουριές κι εκπτωσεις στην "εμπειρια χρησης" εως οτι θελουν επιπλεον χαϊλικια.
http://forum.motoguzziclub.gr/index.php/topic,5125.0.html

Αν ερθει τωρα Αντωνη καποιος και μου πει...."Zordan, ειμαι εγω και 2 φιλοι μου που θελουμε να συμμετασχουμε,....αλλά πολλές οι βενζινες Αρη,....και Εlpida resort too much......ΕΣΥ ΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΑΓΕΣ? "

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2014, 12:51:20 μμ από ZORDAN »
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 06, 2014, 01:27:13 μμ »
δεν έχω χρόνο (δυστυχώς) για σεντόνια αλλά δυο λόγια θα τα γράψω...

μ΄αρέσει η τεχνολογία, είμαι και γκατζετάκιας, θέλω abs, gps, ΜΩΤ, καταναλώσεις, gorotex, radial ελαστικά διπλής γόμας κλπ κλπ κλπ...

όλα όμως (μα ΟΛΑ) είναι επεκτάσεις μερικών απλών βασικών ιδεών...

μοτοσυκλέτα (τιμόνι, ρόδες, κινητήρας), χάρτης, χιλιόμετρα και παρέα...

τα υπόλοιπα όπως και να τα βαφτίσεις όσο και να τα τραβήξεις, την βασική ιδέα περιέχουν...

χωρίς την βασική ιδέα όμως τα υπόλοιπα δεν είναι τίποτα, είναι κενά νοήματος...

το 36ωρο ήταν (και είναι) η βασική ιδέα του μοτοσυκλετισμού (τουλάχιστον ενός μεγάλου μέρους αυτού):

μοτοσυκλέτα, χιλιόμετρα, χάρτης και παρέα... άντε ίσως και λίγη από αυτήν την άμιλλα που εκφράζεται μέσα από νόστιμα πειράγματα...

τα υπόλοιπα είναι παραλλαγές της συνταγής και σάλτσες που τονίζουν την βασική νοστιμιά αλλά δεν την αντικαθιστούν ούτε την κάνουν πιο σπουδαία... ίσως πιο πικάντικη μόνον...

καταλαβαίνω ότι τα παραπάνω δεν απαντούν στην βασική ερώτηση του νήματος περί tapatalk και ότι ίσως αποτελούν και αντίφαση με την έννοια ότι γράφονται σε ένα φόρουμ πιθανά μέσω ενός κινητού αλλά κατά κάποιο τρόπο ίσως και να απαντούν...
ex...

Αποσυνδεδεμένος SprintST

• Guzzi Wannabee
  • *
    • Triumph Sprint GT
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 06, 2014, 01:40:24 μμ »
 :thumbsup:

Αποσυνδεδεμένος gino

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
    • Stelvio NTX
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 06, 2014, 02:24:16 μμ »
δεν έχω χρόνο (δυστυχώς) για σεντόνια αλλά δυο λόγια θα τα γράψω...

μ΄αρέσει η τεχνολογία, είμαι και γκατζετάκιας, θέλω abs, gps, ΜΩΤ, καταναλώσεις, gorotex, radial ελαστικά διπλής γόμας κλπ κλπ κλπ...

όλα όμως (μα ΟΛΑ) είναι επεκτάσεις μερικών απλών βασικών ιδεών...

μοτοσυκλέτα (τιμόνι, ρόδες, κινητήρας), χάρτης, χιλιόμετρα και παρέα...

τα υπόλοιπα όπως και να τα βαφτίσεις όσο και να τα τραβήξεις, την βασική ιδέα περιέχουν...

χωρίς την βασική ιδέα όμως τα υπόλοιπα δεν είναι τίποτα, είναι κενά νοήματος...

το 36ωρο ήταν (και είναι) η βασική ιδέα του μοτοσυκλετισμού (τουλάχιστον ενός μεγάλου μέρους αυτού):

μοτοσυκλέτα, χιλιόμετρα, χάρτης και παρέα... άντε ίσως και λίγη από αυτήν την άμιλλα που εκφράζεται μέσα από νόστιμα πειράγματα...

τα υπόλοιπα είναι παραλλαγές της συνταγής και σάλτσες που τονίζουν την βασική νοστιμιά αλλά δεν την αντικαθιστούν ούτε την κάνουν πιο σπουδαία... ίσως πιο πικάντικη μόνον...

καταλαβαίνω ότι τα παραπάνω δεν απαντούν στην βασική ερώτηση του νήματος περί tapatalk και ότι ίσως αποτελούν και αντίφαση με την έννοια ότι γράφονται σε ένα φόρουμ πιθανά μέσω ενός κινητού αλλά κατά κάποιο τρόπο ίσως και να απαντούν...

Eγω δεν θα πω τοσα πολλα...αλλα θα θυμηθω πως η αμεσοτητα κ το χαμογελο αντικατεστησε την τεχνολογια....
Πινδος.....στην Νεαπολη....Πινδαρος κ Βασιλης ηταν εκει να μας ακουμπησουν την πλατη κ να μας πουν προσοχη στον Πενταλοφο για πετρες στον δρομο....κ φυσικα μεσα στην νυχτα.....
Καλλιθεα....εκει που ο Μιραζ εψαχνε τον δρομο μεσα στην λασπη....Θυμαμε επεσε τηλεφωνο για λασπουρια πολυ κ να προσεξουμε....

Αυτο ειναι το 36ωρο :bier:

Αποσυνδεδεμένος miraze

• I Live Here
  • *
  • μπαλαλάικα
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 06, 2014, 02:30:23 μμ »
.............
Eγω δεν θα πω τοσα πολλα...αλλα θα θυμηθω πως η αμεσοτητα κ το χαμογελο αντικατεστησε την τεχνολογια....
Πινδος.....στην Νεαπολη....Πινδαρος κ Βασιλης ήταν εκεί να μας ακουμπησουν την πλατη κ να μας πουν προσοχη στον Πενταλοφο για πετρες στον δρομο....κ φυσικα μεσα στην νυχτα.....

............

Πραγματικά και εγώ όταν τους είχαμε συναντήσει ΚΑΙ εκεί αλλά ΚΑΙ στο τελείωμα της δεύτερης μέρα μας είχαν δώσει πολύ κουράγιο.

Απλά ήταν εκεί όχι μόνο για να ενημερώσουν αλλά και να δώσουν δύναμη και κουράγιο για τη συνέχεια  :notworthy:

Αυτο ειναι το 36ωρο :bier:

Raduno baby .........