Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Αύγουστος 22, 2017, 10:08:20 πμ

Αποστολέας Θέμα: ΚΕΦΑΛΑΙΟ Λάστιχα - παράγραφος 36ωρο  (Αναγνώστηκε 9613 φορές)

Αποσυνδεδεμένος patapios

• Guzzi Fetish
  • make my day!
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Λάστιχα - παράγραφος 36ωρο
« στις: Μάιος 14, 2014, 02:25:04 μμ »
3 χρονια συμμετεχοντας και 2 χρονια ιντερνετικος θεατης του 36ωρου εχω ακουσει πολλες φορες να μιλανε για λαστιχα.

Φετος ο χασαπης στην προ-ενημερωση για τους νεους το τονισε : ΟΧΙ ΦΘΑΡΜΕΝΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ

Ξεροκεφαλος παντογνωστης ή ξερολας δεν ειμαι ... στην μοτοσυκλετιστικη ζωη μου εχω αλλαξει καμια 15αρια ζευγαρια λαστιχα ΠΑΝΤΑ πριν την ωρα τους και ΠΑΝΤΑ πριν φανουν οι δεικτες φθορας τους.

Ετσι και φετος πριν το 36ωρο καλου κακου επισκεφτηκα 2 απο τους μεγαλυτερους λαστιχαδες της Αθηνας να παρω την γνωμη τους για το αν τα λαστιχα των 6.000 χλμ και ενος ετους που εδειχναν σε καλη κατασταση  θα αντεχαν σε συνθηκες 2.000 36ωρων χιλιομετρων.

Ολα καλα.... το εχεις ανετα μου ειπαν... κουνια που μας κουναγε.... λεω εγω.

Εκκινηση Καλαμπακα και τα μυαλα στο μπλεντερ ... η διαδρομη, τα τοπια, η φυση , οι στροφες ,το καλο οδοστρωμα δεν αφησαν κανενα κομματι του μυαλου να σκεφτει "απο λαστιχα πως παμε?"

Ετσι φτασαμε με πολυ γρηγορους ρυθμους (δυστυχως οπως αποδειχτηκε εκ των υστερων) στο Νυμφαιο που το μυαλο resetαρε λιγο απο το vertigo των στροφων ,να κοιταω με εκπληξη το πισω λαστιχο ....που ως δια "μαγειας" ειχε εξαφανιστει.

Μεγαλε με τετοιο λαστιχο την 2η μερα την ξεχνας ...και αν συνεχισεις ετσι σε βλεπω Αθηνα με ΚΤΕΛ.

Εδω καπου μπαινει ο παραγοντας θυμος φοβος νευρα που λεει και η φιλη μας η avadista.
Για να μην τα πολυλογω η αποφαση που παρθηκε Κυριακη πρωι (μετα απο μια τελεια αρκετα ξεκουραστη φανταστικη πρωτη μερα) ηταν γυρνα αθηνα απο εθνικη με 120χαω ετσι ωστε να μην ταλαιπωρηθεις ουτε εσυ ουτε η σκουπα ουτε κανενας αλλος.

Φτασαμε λοιπον αθηνα καπως ετσι :

http://i1317.photobucket.com/albums/t639/patapios/IMG_20140511_200747_zpsf8waoumx.jpg

Ηθικο διδαγμα (το ελεγα σε καποια post πριν το 36ωρο)... σε αυτη την διοργανωση καθε χρονο κατι μαθαινεις ... ποτε δεν "παλιωνεις".

Σκοπος του νηματος αυτου να το διαβασουν οι νεοτεροι που το  ψαχνουν και οι παλιοτεροι που εχουν σταματησει να την ψαχνουν και ΟΛΟΙ  να τρεχουν 36ωρα αμεσως μετα τον λαστιχα τους οσο το δυνατο.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 14, 2014, 02:27:00 μμ από patapios »

Αποσυνδεδεμένος SprintST

• Guzzi Wannabee
  • *
    • Triumph Sprint GT
Απ: ΚΕΦΑΛΑΙΟ Λάστιχα - παράγραφος 36ωρο
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 14, 2014, 02:43:44 μμ »
Άστα αδελφέ, υπάρχουν πολύ χειρότερα.... :?

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 14, 2014, 02:48:23 μμ »
... επισκεφτηκα 2 απο τους μεγαλυτερους λαστιχαδες της Αθηνας να παρω την γνωμη τους για το αν τα λαστιχα των 6.000 χλμ και ενος ετους που εδειχναν σε καλη κατασταση  θα αντεχαν σε συνθηκες 2.000 36ωρων χιλιομετρων.

Ολα καλα.... το εχεις ανετα μου ειπαν...

"πανε στον λαστιχά τους και ρωτάνε....<μεγάλε 2-3000χλμ τα εχω? για ριξε ενα βλεφαρο....<Για πλακα τα εχεις,...ισως και τα διπλά>, απανταει ο λαστιχας.

Δεν του λενε όμως <ΠΩΣ?> θα γινουν τα 3000χλμ. Μπορουν να γινουν ανετα απο 50/μερα σε δρομους γυαλι οπως συνηθως των πολεων σε διαρκεια 2 μηνων....ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ομως σε συνθηκες υπερθερμανης και συνεχους +12ωρης χρησης σε οδοστρωμα επαρχιακο κι Εθνικη με 150χαω."

(θα μπορουσα να τα ειχα πει εγω ολα τα ανωτερω,....αλλά προλαβε και τα ειπε ο Αστραχαν Σαββατο βραδυ στο Ελπιδα)
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος patapios

• Guzzi Fetish
  • make my day!
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 14, 2014, 03:02:59 μμ »
Zordan προτρεχεις ...ο ενας εχει υπαλληλο παλιο 36ωριτη και ο αλλος εχει κουμπαρο που περσι  αλλα και παλιοτερα ετρεχε 36 ωρα. Εσυ τι λες να πηγα αδιαβαστος?

Αλλο που εσεις πηγατε και διοργανωσατε 36ωρο σε δρομους αλλα Σερρες circuit moto~

:hehe:

.
Καλα τι διαδρομες ηταν αυτες :notworthy:
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 14, 2014, 04:45:26 μμ από patapios »

Αποσυνδεδεμένος Rory

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Crazy
    • Tiger 1050
    • http://www.rorygallagher.com/
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 14, 2014, 03:11:10 μμ »
Aκριβώς τα ιδια ειχαν πεί και σε μένα ,εχεις τουλάχιστον 5.000 χλμ ,  εκτος απο ασχετοι ειναι καί επικινδυνοι  :oo δεν θα πω που και ποιός , αυτα με πμ οποιος θέλει , πηγε να μου πασάρει καινουργιο λαστιχο ......λέει και οταν ειδα την ημερομηνία παραγωγής , ακουσον ακουσον ηταν 2η εβδομάδα του 12 και τα παλιά που θα εβγαζα ηταν 49η του 12
Τεσπα , του ειπα βάλε το παλιό πάνω και εφυγα , πηγα αλλού σε σωστό επαγγελματία και εβαλα καινουργια , με 14η του 14
Τα παλιά τα πήρα .............γιατί εχω κήπο και θελω  να κάνω και μια κούνια  για τα παιδιά  :hehe:

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 14, 2014, 03:17:05 μμ από Rory »
Keep on Rockin in the free world

Αποσυνδεδεμένος virus

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Lover
  • **
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 14, 2014, 03:16:07 μμ »

Ηθικο διδαγμα (το ελεγα σε καποια post πριν το 36ωρο)... σε αυτη την διοργανωση καθε χρονο κατι μαθαινεις ... ποτε δεν "παλιωνεις".

μονο αυτο κραταω.

καθε 36αωρο και ενα μαθημα

:bier:

Αποσυνδεδεμένος PanLampro

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 14, 2014, 03:16:45 μμ »
Παταπιε κα οι άλλοι,
Αυτο που γινεται στο μηχανακι στις 2 μερες του 36ωρου ξεπερναει πολύ τα ιδια τα νουμερα!
Αυτες οι ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ, και αυτα  τα περιπου 2000 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ,
σαν 2 νουμερα,
χωρανε στο μυαλο του καθε λαστιχα, φρενά, λαδα κλπ, (αλλα τελικα και του καθενός από μας)...ΟΚ!

ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΑΖΙ όμως ΔΕΝ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ που ξερουμε,
καθημερινό, ταξιδιάρικο, σιδερόκ@λο ή city use
Με τιποτα που ξερουμε ακομα και εμεις που εχουμε τρεξει μερικα... 

Ισως (τι λεει ο I.t.A?) να μοιαζει με το 24ωρο του leman... :hehe:
Αλλα κι εκει, αλλα σιδερα, αλλα λαστιχα, και αλλη υποστηριξη (και έλεγχοι καθε λίγες βόλτες νομιζω...)
(αλλά και αλλες στροφες κι αλλο τεραιν εεεε? πολυ πιο ελεγχόμενα)

Και εγω προπερσυ είδα την παστα στα πισω τακακια να κατεβαινει 1,5mm ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ :oo
και πηρα τον πουλο καπου στο Κρικελο.
Επαθα, έμαθα και φετος αλλαξα τα τακακια πριν τη μεση και φυλξα τα φορεμενα.
Θα βγαλουν πολλα χιλιομετρα ακομα, αλλα ΟΧΙ ΣΕ 36ΩΡΟ !

Όμως  φετος φτυσανε λαδια οι τσιμούχες στο μπροστινο του GS.
O μηχανικος λεει φταιει η αρχαια μπιχλα στα καλαμια + το χώμα + τα ψημενα μυγακια + η υπερθερμανση από τις ωρες χωρις σταση. Αααν (λεει) τα καθαριζα καθε τόσο... (ΑΝ.... ΙΣΩΣ...μπορει...)

Ενα - ενα απο αυτα, τα έχω ξαναφαει... :rasta:
Ολα μαζί (αυτα), μονο σ΄αυτό το 36ωρο αδερφια!  η μαγική συνταγή...

Ευτυχώς οι τσιμουχες δεν με έστειλαν στον πάγκο...
Του χρονου, κατι νεο στη σουπα, μπορει να με βγαλει παλι μαλ@κα, ή εσένα
Ετσι για να μη βαριόμαστε... :hehe:
καλο 18ο ρεεεεε!

Θα με φάει η περιέργεια...
Τί είναι μετά την επόμενη στροφή?

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 14, 2014, 03:27:58 μμ »
Zordan προτρεχεις ...

Οντως, το 'χω αυτο το ελλάτωμα να προτρέχω και...να τα λεω ΚΑΙ στο Τερα βερντε ΚΑΙ να τα ποσταρω.  :oops:

Οπως εχουν και πολλοί άλλοι το ελλατωμα να με γραφουν στ @@ τους.  :hehe:

http://i623.photobucket.com/albums/tt313/ZordanAlbum/17o%2036wro/Kappaalphataualphagammarhoalphaphi3AE0.jpg

http://forum.motoguzziclub.gr/index.php/topic,7539.msg104576.html#msg104576

Αποσυνδεδεμένος Vaelsod

• Guzzi Let Me Be
  • *
    • XR250 Baja
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 14, 2014, 03:50:34 μμ »
κι εγώ πέρυσι τα άλλαξα (τα λάστιχα) πριν το 36ωρο. 2 μερες μετά (το 36ωρο) το πίσω είχε μείνει το μισό... οκ είναι λίγο πιο τακουνάτα τα δικά μου αλλά και πάλι... απίστευτη φθορά!

Επίσης τσεκαρισμένο το μηχανάκι μου σε 2000 χλμ εκδρομικά μοιρασμένα σε 10 μέρες καλοκαιριού δεν έκαψε ούτε σταγόνα λαδάκι. Μετά το 36ωρο πέρυσι όταν το πήγα στον μάστορα μου είπε να μην το ξανααφήσω τόοοοσο πολύ χωρίς λάδια μέσα γιατί θα το πάρω στα χέρια... τα λάδια είχαν μπει καινούργια μια βδομάδα πριν το 36ωρο!

Αλλη χρήση το 36ωρο.-
σε XRση!

Αποσυνδεδεμένος ASTRAXANTASOS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Lover
  • **
  • ASTRAXAN 12 36ΩΡΑ !!
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 14, 2014, 04:00:15 μμ »
Τελειως ΑΛΛΗ χρηση τα μηχανηματα αλλα και οι ανθρωποι στο 36ωρο.

Τα οποια δυστυχως οταν τα ακους λες τι λενε αυτοι ρε τρελοι ειναι??? :?

Δεν ειναι τρελοι παθοντες ειναι. :hehe:

:bier:
ΠΑΝΟΥΡΙΑΣ speaking!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kavadias

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 14, 2014, 04:49:14 μμ »
πάντως αυτό το λάστιχο έβγαζε την 2η μέρα. ίσως λίγο φυλαγμένα (λίγο όχι πολύ) αλλά την έβγαζε.
μηχανόβιος, όχι μοτοσυκλετιστής

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 14, 2014, 04:55:50 μμ »
πάντως αυτό το λάστιχο έβγαζε την 2η μέρα. ίσως λίγο φυλαγμένα (λίγο όχι πολύ) αλλά την έβγαζε.

Καββαδίας, αν θες.....όχι σχολια εδω στα λαστιχα, ΕΣΥ!  :youfail

ΠΛΗΖ!  :pray

υγ. οποιος βρει πρωτος,...<ποιος φταιει> κι ενω τα λεμε, τα γραφουμε, σας τα τριβουμε και στην μουρη μετά που βγαζετε γλωσσιδι,....θα εχει bonus στην βαθμολογια του 36ωρου.

Βοηθαω:

α) Φταιει η κακιστη ακουστική του Τερα Βερντε.

β) Φταιει ο αξιοθρηνητος γραφικος μου χαρακτηρας.

γ) Φταιει...η πούλια κι ο αυγερινός που ειχαν συναστρία.

:moon:

Αποσυνδεδεμένος spyro 990

• Guzzi Fetish
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 14, 2014, 05:36:14 μμ »
τα λάστιχα δε τα τρώει η καλή άσφαλτος. το αντίθετο. μια χάλια άσφαλτος δημιουργεί περισσότερα σπινιαρίσματα με αποτέλεσματα να ζεσταίνεται ακόμα περισσότερο το λάστιχο. άσε που μια χάλια άσφαλτος είναι και πολυ πιο ζεστή απο μόνη της.

τα λάστιχα τα τρώει το άνοιγμα του γκαζιού στην έξοδο για να διορθώσεις ίσως μια χαμηλή ταχύτητα στην είσοδο ή γιατι γουστάρεις να το τσαρουχώνεις κάθε φορά που βλέπεις έξοδο ή για κάποιο άλλο λόγο τελωσπάντων. επ' ουδενή όμως δεν είναι η αιτία φθοράς των ελαστικών

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
    • 1000 SP, california 1100
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 14, 2014, 05:44:24 μμ »
τεραστιο ρολο για εμενα παιζει ο ρυθμος και η ταχυτητα...

αν ειναι γρηγορος, οσο ανεβαινει τοσο αυξανεται δραματικα ο ρυθμος φθορας του ελαστικου...

αν ειναι αργος, αστραχανικός, οπως πρεπει στο 36ωρο δλδ και δεν σε νοιαζει τι ωρα θα φτάσεις στο ξενοδοχειο, τοτε το βγαζεις ακομα και με αυτο της φωτογραφιας...

εγω περσυ με το sp το εβγαλα με χειροτερο λαστιχο απο αυτο τη δευτερη μερα...αλλα κοψαμε ρυθμο και ετσι ελειωνε λιγοτερο....

ολα ειναι θεμα των ποσων περιστροφων κανει η ροδα σε συγκεκριμενο χρονικο διαστημα...απλη φυσικη :thumbsup:
Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 14, 2014, 05:48:07 μμ »
προσθετω το δικαβαλο και το τριβαλιτσο. +50% φθορα.

για να μην ακουστει του χρονου...."ααα για τα 2καβαλα δεν το ξεραμε".  :youfail

edit: Σπυρο επετρεψε μου να πω οτι η "σοβαρη ασφαλτος" τρωει πολυ περισσοτερο το ελαστικο, απ το....πασαλειμα ενος εργολαβου, απλα να μην ειναι χωματοδρομος. Αυστρια( :notworthy:), Γαλλια, Σκανδιναβια, εχεις ακουσει καθε πότε αλλάζουν λάστιχα?
Επισης η σοβαρη ασφαλτος εχει κι εναν "εμμεσο τροπο" να τρωει λαστιχο. Σε προκαλει να οδηγεις γρηγορα (αφου νιωθεις την ασφαλεια) οπότε παμε στο σχολιο του VAS.

YΓ. Γερμανια επιτηδες δεν εγραψα στις χωρες παραδειγματα. Ως επι τω πλειστον εχει "παλαιάς κοπης" ασφαλτους - αριστες βεβαια- που τα τελευταια χρονια ξαναστρωνονται.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 14, 2014, 05:56:33 μμ από ZORDAN »