Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Οκτώβριος 22, 2018, 11:02:44 πμ

Αποστολέας Θέμα: Παλιά 36ωρα: Ανέκδοτα, φωτογραφίες, ομάδες, αναβάτες-Τi θυμόμαστε;  (Αναγνώστηκε 25096 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2018
    • R1150GS
    • facebike.gr
Παρόλα αυτά... 10 άτομα τα γνωρίζω. (Φάτσα κάρτα βέβαια το ζεύγος Ταράτσα... ένα από τα καλύτερα δικάβαλα ever που έχω δει!)  :notworthy:
Επίσης... "χασάπης" εκεί στο βάθος με μαύρο προς γκρίζο μαλλί!  :bier:
Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.

Αποσυνδεδεμένος kefalas

• Guzzi Let Me Be
  • *

Μια από τις ομάδες
mag by Nivara, on Flickr

Ομάδα MAG (MotoActionGroup) και η πρώτη μας συμμετοχή όλων, πίσω το 2000.
Διανυκτέρευση στα Μέθανα.
Από Αριστερά εγώ CBR600f4 - Αντώνης Soichiro Παναγιωτίδης με 3-4 36ώρα, εκεί με CBR 600 f3 - Γιώργος Χιωτέλης "η κατάρα των ερημοτόπων" με XR250, δυστυχώς δεν κατάφερε να κάνει άλλο γιατί έφυγε από κοντά μας νωρίς - Λουκάς Lucky Louk Σαμαράς με jawa 350 trump (αυτό που φαίνεται στην φωτό από κάτω) με 3-4 36ώρα και αυτός - Ηρόδοτος SeRRifis Νικολαίδης με CBR600f3 και αυτός με 2 36ώρα, το ένα εξ αυτών δικάβαλο με CBR 929 -  και Πάνος Ζέρβας από την Χαλκίδα (με Africa πρέπει να είναι ο Πάνος εκεί) και νομίζω στο μοναδικό που έχει συμμετάσχει.

Πάμε άλλο ένα:

Παρακάτω μια γνωστή φωτό που έχετε δει όσοι έχετε έρθει στη λέσχη.
Ποιό 36ωρο?
Που διανυκτέρευση? (κανένα 36ωρο δεν έχει διανυκτερεύσει στο ίδιο μέρος..)
http://forum.motoguzziclub.gr/index.php?action=dlattach;topic=7670.0;attach=5493;image

Πρέπει να είναι επίσης από το 2000 με διανυκτέρευση στα Μέθανα και τερματισμό στην πλατεία του Α.Ι.Ρέντη.
Διακρίνω την Βιβή στο κέντρο επάνω σειρά, που είχε έρθει μ'ένα RF400 και την επόμενη ή μεθεπόμενη χρονιά το ξαναέκανε δικάβαλο όμως, με μια φίλη της (οδηγός ή ίδια και συνεπιβάτης η φίλη της) με το ίδιο RF.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2014, 10:08:57 πμ από kefalas »

Αποσυνδεδεμένος aquile

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
...
Διακρίνω την Βιβή στο κέντρο επάνω σειρά, που είχε έρθει μ'ένα RF400 και την επόμενη ή μεθεπόμενη χρονιά το ξαναέκανε δικάβαλο όμως, με μια φίλη της (οδηγός ή ίδια και συνεπιβάτης η φίλη της) με το ίδιο RF.

Σωστόςςςςςςς ο παλαίμαχος Kefalas! :notworthy:

Ξέχασες και το σκυλί της που είχε πάρει μαζί σε κλουβί δεμένο στη μπαγκαζιέρα, σε εκείνο το 36ωρο. Στην αρχή πολύ χαρούμενο, σιγά-σιγά του'φευγε η πολλή χαρά, όταν τη Κυριακή περνάγαμε από τη Φλώρινα και κάναμε στάση, πήρε τα βουνά και κάναμε φοβερό κόλπο για να το πιάσουμε πάλι :?
Πρέπει να είναι ο μοναδικός σκύλος στο πλανήτη που έχει ολοκληρώσει 36ωρο! :hehe:

Παραμένει όμως η ερώτηση με το MZ. Κανείς? :fff:
Γυρνωντας προς τα πισω ολοταχως, προσπερασαμε δυστυχως και την εποχη του Carlo...

Αποσυνδεδεμένος nivara

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Lover
  • **
    • Δρομολόγιο
Αχμ! Κατάλαβα ποιό MZ είναι! Τουλάχιστον έτσι νομίζω. :think:

Τον οδηγό δεν τον ξέρω προσωπικά, ούτε θυμάμαι όνομα.

Αλλά, θυμάμαι πώς πήγαινε στο δρόμο, και στο χώμα... :?

Θυμάμαι την έκπληξη όλων όσων τον πέτυχαν (τους πέρασε...)και πως πολλοί θέλανε να πετάξουν στο γκρεμό τα πανάκριβα σούπερσπόρ τους.

Ενδεικτικά, είναι από τις λίγες φορές, που έχω δει λάστιχα πατημένα πέρα από την άκρη τους... ???

Ρεσιτάλ οδήγησης και τρανή απόδειξη οτι δεν μετράει το μηχανάκι αλλά ο οδηγός... :notworthy:

Αποσυνδεδεμένος aquile

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
Άντε Νίκο, επιτέλους! :bier:

Αυτό το MZ είναι. Εγώ τον είχα πετύχει 2 φορές, και τις 2 σε προσπεράσεις με διαφορά χλμ 20+.
Τη μια στις στροφές της Κόνιτσας να περνάει CBR 600 και την άλλη σε φουρκέτα στο Δομοκό, να περνάει Ducati 748 ή 916, σημειωτέο και τα 2 supersport, πολεμικά, όχι του περιπάτου!  moto~

Περιττό να αναφέρω ότι και μένα με είχε περάσει λίγο πριν :hehe:

Οδηγός: Παντελής Λεούσης, τον συναντάμε ακόμα σε κλασσικά events (πχ Μελωδικές Εξατμίσεις)

Βάλτε και σεις! Που είναι το φυσικό ή έστω ψηφιακό σας αρχείο?  ::knownothing
Γυρνωντας προς τα πισω ολοταχως, προσπερασαμε δυστυχως και την εποχη του Carlo...

Αποσυνδεδεμένος aquile

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
Καλή η πρόταση του Alx και του Vagpap. Νομίζω πως εδώ ανήκουν οι πολύ παλιές ιστορίες σχετικά με το 36ωρο.
Ας ξεμπερδέψουμε εδώ το μίτο της λήθης... :hehe:

Εχουν περάσει και δεκαεπτά χρόνια βλέπετε από το πρώτο του 1998! :mg:

Αποσυνδεδεμένος kefalas

• Guzzi Let Me Be
  • *

Εεεεπ!!!!!

Καρπενήσι.... διανυκτέρευση το 2004 και εκκίνηση το 2011.

Αποσυνδεδεμένος kefalas

• Guzzi Let Me Be
  • *

Σωστόςςςςςςς ο παλαίμαχος Kefalas! :notworthy:

Ξέχασες και το σκυλί της που είχε πάρει μαζί σε κλουβί δεμένο στη μπαγκαζιέρα, σε εκείνο το 36ωρο. Στην αρχή πολύ χαρούμενο, σιγά-σιγά του'φευγε η πολλή χαρά, όταν τη Κυριακή περνάγαμε από τη Φλώρινα και κάναμε στάση, πήρε τα βουνά και κάναμε φοβερό κόλπο για να το πιάσουμε πάλι :?
Πρέπει να είναι ο μοναδικός σκύλος στο πλανήτη που έχει ολοκληρώσει 36ωρο! :hehe:

Παραμένει όμως η ερώτηση με το MZ. Κανείς? :fff:

Χαχαχαχα... αυτό δεν το θυμόμουνα... το άμοιρο το ζωντανό!!!!

Αποσυνδεδεμένος aquile

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac

Εεεεπ!!!!!

Επιτέλους κάποιος που διαβάζει και διορθώνει!  :clap :bier:

Σωστά. Έπρεπε να πω για διανυκτέρευση Σαββατόβραδου για να είμαι ακριβής.

Αποσυνδεδεμένος kefalas

• Guzzi Let Me Be
  • *
Στο πνέυμα του θρεντ και με αφορμή την φωτογραφία από το θέμα αυτό
http://forum.motoguzziclub.gr/index.php/topic,7666.msg105059.html#msg105059

Μιά χαρά θυμάσε φίλε μου.
Αυτή η ράμπα στον τερματισμό μ'έχει στοιχειώσει
Τερματισμός στο Ρέντη, αν θυμάμαι καλά...
ducati by Nivara, on Flickr

Τερματισμός του 2001, στην πλατεία του Α.Ι.Ρέντη (όπως και το 2000) με κερασμένο burgerάκι από παρακείμενο fastfood.
Φτάνω μαζί με τον φίλο Λευτέρη με Transaλπ και τον Ιωσήφ (?) με CB400SF που κολλήσαμε στην πορεία.
Τους κάνω νόημα να ανέβουν αυτοί και μετά εγώ.
Έρχεται η σειρά μου και τραβάω ένα burn out που συννέφιασε μέχρι τον Πειραιά. Ο φωτογράφος να μου κάνει νόημα και εγώ να γκαζώνω περισσότερο. Τα λάστιχα δεν θυμάμαι αν θα πήγαιναν για αλλαγή μετά, αλλά στην ένταση της στιγμής δεν με νοιάζει διόλου.
Μετά από μερικές μέρες, στην απονομή, σε μία ταβέρνα κάπου στον Κολωνό (?), ψάχνω απεγνωσμένα την φωτογραφία μου.

Πουθενά   ???

Ρωτάω να βρώ τον καλλιτέχνη (υπάρχει περίπτωση φωτογράφος να ήταν ο Μαρινάκης ο Χρήστος?!?!?)

-Ρε μεγάλε και βέβαια σε θυμάμαι... αλλά σου έκανα νόημα να περιμένεις να αλλάξω φιλμ (2001 ήταν, ποιές ψηφιακές).  :?

- Και γιατί ρε μάστορα δεν μου έλεγες να το ξανακάνω ?!?!?!?

- Μπάαα χάθηκε η στιγμή....

:mad: :mad:

edit
Βρήκα και την φωτογραφία... μετά, όταν έφτασα στο σπίτι

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2014, 05:17:43 μμ από kefalas »

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2018
    • R1150GS
    • facebike.gr

Εεεεπ!!!!!

Επιτέλους κάποιος που διαβάζει και διορθώνει!  :clap

Σωστά. Έπρεπε να πω για διανυκτέρευση Σαββατόβραδου για να είμαι ακριβής.

Ρε μαστόρια, αυτό το είχα σκεφτεί κι εγώ αλλά πήγε το μυαλό μου ότι δεν έχουμε μείνει ξανά στο ίδιο ξενοδοχείο για να το λέει αυτό! (νταξ... fail βέβαια... γιατί ο Πέτρος είπε "μέρος")

Όμως με αυτή τη λογική και ΦΕΤΟΣ είχαμε το ίδιο. Γιατί πήγατε τόσο πίσω?  :rasta:

Διανυκτέρευση Καλαμπάκα το 2005 και διανυκτέρευση και εκκίνηση 1ης μέρας το 2014 πάλι από Καλαμπάκα!  :oldgit:

Για να μην πω την εκκίνηση και διανυκτέρευση Ναύπλιο - Ναύπλιο το 2012  και στο ΙΔΙΟ ξενοδοχείο που δεν έχει ξαναγίνει ποτέΣ :fff:
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2014, 06:03:20 μμ από ALX »
Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.

Αποσυνδεδεμένος aquile

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
Εντάξει παίκτες, έτσι όπως τα λέτε είναι.
Αν δούμε το θέμα σαν "επανάληψη ξενοδοχείο" πράγματι στο Ναύπλιο έχουμε μείνει 2 φορές.
Αν δούμε το θέμα σαν "διανυκτέρευση ίδια περιοχή", επιπλέον και η Καλαμπάκα έχει ξαναπαίξει...
Αν το δούμε λίγο πιο στενά πχ, "ίδιο κρεββάτι" :hehe: τότε στο πήγαινε-έλα από Κρήτη, με την ΑΝΕΚ κάποιοι μπορεί να κοιμηθήκανε και στο ίδιο!

Εγω το σκέπτομαι σαν "βασική 36ωρη διανυκτέρευση" η οποία είναι αυτή του Σαββάτου βράδυ.
Αυτή είναι η διανυκτέρευση που μένει πιο έντονα στον κάθε 36ωρίτη, αυτή που από τη κούραση, τις πλάκες, τις ατάκες, την υποδοχή, το πρωινό σκαλίζεται ανεξίτηλα στο κεφάλι μας, τουλάχιστον στο δικό μου..

Σε αυτή τη περίπτωση έχουμε 17 διαφορετικούς τόπους (και ξενοδοχεία φυσικά) διαμονής.

Τα παρακάτω:

1. Ξανθη
2. Καστοριά
3. Μέθανα
4. Καβάλα
5. Καρπενήσι
6. Πρέβεζα
7. Φλώρινα
8. Καλαμπάκα
9. Πάργα
10. Χανιά
11. Σέρρες
12. Αγ. Αθανάσιος Θεσσ/κης
13. Ναύπλιο
14. Κομοτηνή
15. Χαλκιδική
16. Γιάννενα
17. Ολυμπία

Μπορεί κανείς να τα βάλει σε χρονολογική σειρά? (τα 4 πρώτα είναι στη σωστή σειρά!) Εγώ μπερδεύτηκα και πρέπει να ανοίξω αρχείο  :?

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
...τέλος ριχνουμε και μια σκελίδα 18. Πλαταμωνας.  :hehe:
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2018
    • R1150GS
    • facebike.gr
Εντάξει παίκτες, έτσι όπως τα λέτε είναι.
Αν δούμε το θέμα σαν "επανάληψη ξενοδοχείο" πράγματι στο Ναύπλιο έχουμε μείνει 2 φορές.
Αν δούμε το θέμα σαν "διανυκτέρευση ίδια περιοχή", επιπλέον και η Καλαμπάκα έχει ξαναπαίξει...
Αν το δούμε λίγο πιο στενά πχ, "ίδιο κρεββάτι" :hehe: τότε στο πήγαινε-έλα από Κρήτη, με την ΑΝΕΚ κάποιοι μπορεί να κοιμηθήκανε και στο ίδιο!

Εγω το σκέπτομαι σαν "βασική 36ωρη διανυκτέρευση" η οποία είναι αυτή του Σαββάτου βράδυ.
Αυτή είναι η διανυκτέρευση που μένει πιο έντονα στον κάθε 36ωρίτη, αυτή που από τη κούραση, τις πλάκες, τις ατάκες, την υποδοχή, το πρωινό σκαλίζεται ανεξίτηλα στο κεφάλι μας, τουλάχιστον στο δικό μου..

Σε αυτή τη περίπτωση έχουμε 17 διαφορετικούς τόπους (και ξενοδοχεία φυσικά) διαμονής.

Τα παρακάτω:

1. Ξανθη
2. Καστοριά
3. Μέθανα
4. Καβάλα
5. Καρπενήσι Φλώρινα
6. Πρέβεζα Αγ. Αθανάσιος Θεσ/νίκης
7. Φλώρινα Καρπενήσι
8. Καλαμπάκα
9. Πάργα Χαλκιδική
10. Χανιά Koμοτηνή
11. Σέρρες Πάργα
12. Αγ. Αθανάσιος Θεσσ/κης Ολυμπία
13. Ναύπλιο Χανιά
14. Κομοτηνή Γιάννενα
15. Χαλκιδική Ναύπλιο
16. Γιάννενα Πρέβεζα
17. Ολυμπία Σέρρες

Μπορεί κανείς να τα βάλει σε χρονολογική σειρά? (τα 4 πρώτα είναι στη σωστή σειρά!) Εγώ μπερδεύτηκα και πρέπει να ανοίξω αρχείο  :?

Αν τα 4 πρώτα είναι ΟΚ... τότε στα άλλα, μόνο την Καλαμπάκα το 2005 πέτυχες :hehe:
(Διορθώθηκαν μέσα στην παράθεση.)

Μαστροζορντάν....ο Πλαταμώνας δεν ήταν η βασική διανυκτέρευση (όπως το εννοεί ο Πέτρος)!

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
Μαστροζορντάν....ο Πλαταμώνας δεν ήταν η βασική διανυκτέρευση (όπως το εννοεί ο Πέτρος)!

Ανασκευάζω:
Μαστραλέξη,...ηταν ακριβως όπως εννοουσε και το Καρπενησι, πριν του το σβησεις.

Ζορνταν και λαθος ΔΕΝ συντάσσονται γραμματικως μαζι.   :PP

Πως το λενε για να το καταλαβουμε?  :hehe:
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2014, 01:01:23 μμ από ZORDAN »
Never ride faster than your guardian angel can fly