Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Αύγουστος 18, 2017, 12:00:39 μμ

Αποστολέας Θέμα: Αναλώσιμα Moto Guzzi - Una storia Greca  (Αναγνώστηκε 1682 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Spitfire

• Guzzi Let Me Be
  • *
  • Rider on the storm
    • V7 classic
Αναλώσιμα Moto Guzzi - Una storia Greca
« στις: Ιούνιος 13, 2014, 01:35:17 μμ »
Χθες ξεκίνησα την αναζήτηση αναλώσιμων για να κάνω το πρώτο μου service (3ο της κούκλας) στο V7. Πάω στην τοπική Piaggio, Moto Guzzi, Kawasaki, Honda κλπ
Λάδια 10w60 δεν είχε, βαλβολίνες σασμάν & μετάδοσης δεν είχε, φίλτρο λαδιού & αέρα δεν είχε…  :mad: Όλα μόνο κατόπιν παραγγελίας. Και όταν ρώτησα πως είναι δυνατόν επίσημος αντιπρόσωπος και να μην έχει τα βασικά αναλώσιμα στο κατάστημα μου είπαν ότι το μηχανάκι μου και γενικά τα Guzzi δεν έχουν καλοπουλήσει στο «χωριό» μας (μαντέψτε γιατί)  :notworthy: . Έχω ξεκινήσει αναζήτηση στο internet και γενικά βλέπω ότι δεν υπάρχει ένα online κατάστημα που θα μπω και θα παραγγείλω τα πάντα. Αναμένω βοήθεια από συμπάσχοντες!

KTiNoS

• Επισκέπτης
Απ: Αναλώσιμα Moto Guzzi - Una storia Greca
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 13, 2014, 02:35:09 μμ »
Λαμπριανίδης...

http://www.trade-wind.gr/

Αποσυνδεδεμένος kostasmito

• Guzzi Let Me Be
  • *
    • V7 cafe classic
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 13, 2014, 03:01:02 μμ »
http://www.stein-dinse.biz

Ένα για όλα...αλλά όχι φτηνό

Αποσυνδεδεμένος Spitfire

• Guzzi Let Me Be
  • *
  • Rider on the storm
    • V7 classic
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 17, 2014, 03:03:24 μμ »
Τελικά κατάφερα σιγά - σιγά να μαζέψω τα απαραίτητα, άλλαξα βαλβολίνες σασμάν (δυστυχώς δεν βρήκα 85w90 που προτείνει η mg αλλά 80w90 που έβαζαν παλιά τα breva) άξονα μετάδοσης, λάδια, φίλτρο αέρα κλπ. Tο μόνο που έχει μείνει είναι τα διάκενα των βαλβίδων και επειδή έχω ακούσει ότι οι φλάτζες της  :mg: δεν αντέχουν και πολύ  :fff: όποιος μπορεί να προτείνει κάτι καλύτερο να μου πει....

Αποσυνδεδεμένος kostasmito

• Guzzi Let Me Be
  • *
    • V7 cafe classic
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 18, 2014, 12:49:42 πμ »
Καλές είναι οι agip 80w-90, αλλά οι 85w-90 είναι αρκετά καλύτερες, ειδικά σε ότι αφορά την αντοχή τους στα χλμ. και τον χρόνο. Στην επόμενη αλλαγή ψάξε να τις βρείς (δυσεύρετες δυστυχώς).
Οι φλάτζες του καπακιού της κεφαλής είναι ποιοτικότατες και οικονομικές, το πρόβλημα είναι ότι τα μαστόρια τις σφίγγουν με 30+Nm αντί με 10Nm που θέλει, με αποτέλεσμα να κολλάνε στο καπάκι και να καίγονται...προσωπικά απο όταν άρχισα να τις αλλάζω μόνος μου, δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Spitfire

• Guzzi Let Me Be
  • *
  • Rider on the storm
    • V7 classic
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 18, 2014, 10:16:56 πμ »
Καλές είναι οι agip 80w-90, αλλά οι 85w-90 είναι αρκετά καλύτερες, ειδικά σε ότι αφορά την αντοχή τους στα χλμ. και τον χρόνο. Στην επόμενη αλλαγή ψάξε να τις βρείς (δυσεύρετες δυστυχώς).
Οι φλάτζες του καπακιού της κεφαλής είναι ποιοτικότατες και οικονομικές, το πρόβλημα είναι ότι τα μαστόρια τις σφίγγουν με 30+Nm αντί με 10Nm που θέλει, με αποτέλεσμα να κολλάνε στο καπάκι και να καίγονται...προσωπικά απο όταν άρχισα να τις αλλάζω μόνος μου, δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.
Ευχαριστώ Κώστα!  :thumbsup:

Αποσυνδεδεμένος nikosp

• Guzzi Wannabee
  • *
  • !@#$ ΤΑΧΩ ΧΑΜΕΝΑ
    • 2 Vespa Cosa II (Πρός το παρόν)
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 18, 2014, 10:25:03 μμ »
Χθες ξεκίνησα την αναζήτηση αναλώσιμων για να κάνω το πρώτο μου service (3ο της κούκλας) στο V7. Πάω στην τοπική Piaggio, Moto Guzzi, Kawasaki, Honda κλπ
Λάδια 10w60 δεν είχε, βαλβολίνες σασμάν & μετάδοσης δεν είχε, φίλτρο λαδιού & αέρα δεν είχε…  :mad: Όλα μόνο κατόπιν παραγγελίας. Και όταν ρώτησα πως είναι δυνατόν επίσημος αντιπρόσωπος και να μην έχει τα βασικά αναλώσιμα στο κατάστημα μου είπαν ότι το μηχανάκι μου και γενικά τα Guzzi δεν έχουν καλοπουλήσει στο «χωριό» μας (μαντέψτε γιατί)  :notworthy: . Έχω ξεκινήσει αναζήτηση στο internet και γενικά βλέπω ότι δεν υπάρχει ένα online κατάστημα που θα μπω και θα παραγγείλω τα πάντα. Αναμένω βοήθεια από συμπάσχοντες!

Τα λάδια και τις βαλβολίνες δεν τις αγοράζουμε από τον τοπικό αντιπρόσωπο έστω και εάν τα έχει λόγω παραπάνω τιμής
Οσο για τα φίλτρα κλπ μπορείς να τα παραγγείλεις από την Αθήνα και να τα έχεις σαν ανταλλακτικό
Τώρα εάν δεν βρείς βαλβολίνη 85-90 και πάρεις 80-90 δεν χάλασε ο κόσμος
Η διαφορά ιξώδους είναι τόσο μικρή που δεν νομίζω να καταλάβεις στην πράξη καμία διαφορά

Αποσυνδεδεμένος Spitfire

• Guzzi Let Me Be
  • *
  • Rider on the storm
    • V7 classic
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 19, 2014, 09:29:49 πμ »
Τα λάδια και τις βαλβολίνες δεν τις αγοράζουμε από τον τοπικό αντιπρόσωπο έστω και εάν τα έχει λόγω παραπάνω τιμής
Οσο για τα φίλτρα κλπ μπορείς να τα παραγγείλεις από την Αθήνα και να τα έχεις σαν ανταλλακτικό
Τώρα εάν δεν βρείς βαλβολίνη 85-90 και πάρεις 80-90 δεν χάλασε ο κόσμος
Η διαφορά ιξώδους είναι τόσο μικρή που δεν νομίζω να καταλάβεις στην πράξη καμία διαφορά

Πίστευα ότι σαν αντιπροσωπία θα τα έχει όλα (λάδια, φίλτρα, κλπ) το ξέρω ότι είναι πιο ακριβοί αλλά γενικά τα αναλώσιμα της mg έχουν λογικές τιμές... 85w90 ούτε για δείγμα, βρήκα μόνο κάτι 20λιτρα βαρέλια (μάλλον για τρακτέρ και νταλίκες  :hehe: ) τυχαίο???  :fff:

Αποσυνδεδεμένος nikosp

• Guzzi Wannabee
  • *
  • !@#$ ΤΑΧΩ ΧΑΜΕΝΑ
    • 2 Vespa Cosa II (Πρός το παρόν)
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 19, 2014, 06:50:39 μμ »
Το πιο λογικό αυτό θα ήταν
Να πας στην αντιπροσωπεία και να βρεις τα πάντα
Σε πληροφορώ ότι στο εξωτερικό έτσι συμβαίνει αλλά εδώ στην Ελλάδα δυστυχώς αυτά δεν ισχύουν
Δεν έχουν καταλάβει (ακόμα ?) το τι σημαίνει να προσέχεις τον πελάτη
Για αυτό το λόγο και εγώ τουλάχιστον εδώ και πάρα πολλά χρόνια κάνω μόνος μου τις απαραίτητες συντηρήσεις και όχι μόνο
Οι βαλβολίνες στα συνεργεία υπάρχουν σε μεγάλες συσκευασίες 20 Λίτρα αλλά υπάρχουν και σε μικρότερες 1 Λίτρο
Τη διαφορά της βαλβολίνης 85-90 με 80-90 μην την υπολογίζεις καθόλου
Σήμερα υπάρχουν και βαλβολίνες multigrade με μεγαλύτερο φάσμα ιξώδους και απορώ πώς και δεν τις προτείνουν διότι μια βαλβολίνη 85-90 δεν διαφέρει και πολύ από μία απλή 90