Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Σεπτέμβριος 23, 2018, 02:53:45 μμ

Αποστολέας Θέμα: Breva 1100 ή Bmw R850R  (Αναγνώστηκε 11022 φορές)

Αποσυνδεδεμένος lxar

• Guzzi Wannabee
  • *
    • Breva 1100
Breva 1100 ή Bmw R850R
« στις: Αύγουστος 24, 2014, 03:17:55 πμ »
Καλησπέρα σας. Σκέφτομαι να κάνω το μεγάλο βήμα και από ένα burgman uh-200 να περάσω σε μεγαλύτερη μηχανή. Στο μυαλό μου έχουν καθίσει οι δύο μηχανές του τίτλου.
Μένω στις Σέρρες και το θέμα σέρβις ειναι το κυρίαρχο για μένα. Η χρήση που γίνεται είναι εντός πόλης(μικρή πόλη, λίγα φανάρια, μετακίνηση και βόλτες αστικές) και μικρές εκδρομές.
Διάβασα ό,τι βρήκα σχετικό με τα θέματα και των δύο. Προτάσεις, σκέψεις ενστάσεις.
Θέλω κάτι αξιόπιστο, δεν με ενδιαφέρουν οι επιδόσεις αλλά το χαμόγελο που θα έχω κάθε φορά που θα κατεβαίνω από τη σέλα

KTiNoS

• Επισκέπτης
Απ: Breva 1100 ή Bmw R850R
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 24, 2014, 10:34:46 πμ »
v7, Nevada, Breva 7,5  αν θες guzzi.

Αποσυνδεδεμένος lxar

• Guzzi Wannabee
  • *
    • Breva 1100
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 24, 2014, 11:32:39 πμ »
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Δεν νομίζω να με βολέψουν οι μηχανές που αναφέρετε. Ιδίως το V7 είναι πολύ μικρό, φαντάζομαι και τα υπόλοιπα. Είμαι 1.89 και... XL σε διαστάσεις :)

Αποσυνδεδεμένος aquile

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 27, 2014, 09:09:17 πμ »
Αγαπητέ Ixar, αν και δεν θωρώ τον εαυτό μου αμερόληπτο σε θέματα που αφορούν Guzzi, δαγκωτό για Breva 1100.  :thumbsup:

Με το σωματότυπο σου θα δέσεις 100% με τις διαστάσεις, τη θέση και το βάρος της. 'Οταν με το καλό κάνεις τη πρώτη βόλτα, είτε σε test-drive είτε αφού την αποκτήσεις με το καλό, θα νομίζεις ότι σχεδιάστηκε με πρότυπο εσένα, κάτι που κι εγώ το ένιωσα όταν έκανα "36Ωρο" με αυτήν, αλλά το έχω ακούσει και από άλλους.

Για τα θέματα ποιότητας κατασκευής, κρατήματος, φρένων, χαρακτηριστικών κινητήρα κλπ, όσα έχεις διαβάσει πιθανόν, ανταποκρίνονται στη πραγματικότητα, εγώ θα προσθέσω ότι τα στοιχεία αυτά είναι ασήμαντα μπροστά στην αίσθηση, την ασφάλεια και ειδικά τη ποιότητα κύλισης που είναι τα χαρακτηριστικά που δεν είναι δυνατόν να μετρηθούν με νούμερα.

Με δυο λόγια είναι μια μοτό που θα χαμογελάς μέσα στο κράνος σου όταν την οδηγάς για πολλά πολλά χρόνια.
Σχετικά με το service, (αλλά όχι και για κάτι σοβαρώτερο) μια εξουσιοδοτημένη κάθετη μονάδα που μπορείς να συννενοηθείς σωστά, διαθέτει διαγνωστικό, χρησιμοποιεί γνήσια ανταλλακτικά και ειδικώτερα τα συνιστώμενα λιπαντικά και άλλα υγρά, είναι επαρκές, είτε αυτό είναι στις Σέρρες είτε στη Θεσσ/κη.

Για την αντίπαλη της BMW, πέρα από την αναμφισβήτητη ποιότητα κατασκευής και διαχρονικότητα του μοντέλου, δεν είμαι ειδικός να απαντήσω επειδή δεν έχω οδηγήσει τη συγκεκριμένη, παρά μόνο πως πιστέυω πως είναι τόσο πολύ "Γερμανική" που καταντά βαρετή. Τέλος θα επαναλάβω κι εδώ την πεποίθηση μου πως στις μέρες μας, κάθε αγορά, και ειδικώτερα η διάθεση ενός σημαντικού ποσού που απαιτείται για τα μέσα μετακίνησης, είναι "πολιτική κίνηση". :mg:
Γυρνωντας προς τα πισω ολοταχως, προσπερασαμε δυστυχως και την εποχη του Carlo...

Αποσυνδεδεμένος lxar

• Guzzi Wannabee
  • *
    • Breva 1100
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 27, 2014, 02:48:18 μμ »
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Να πω την αλήθεια αγχώθηκα λιγάκι, βλέποντας τους κυλίνδρους, λέω μήπως βρίσκουν εκεί τα πόδια μου και τσουρουφλίζομαι. Λόγω σωματότυπου θέλω μια μηχανή αφενός να μη την πνίγω και αφετέρου να μη με κουράζει. Η R850R που δοκίμασα δεν με ενθουσίασε οδηγικά. Φαρδύ ντεπόζιτο, κάπως άβολη θέση στα μαρσπιέ. Ενδεχομένως σύντομα να φύγει το σκουτερ που έχω οπότε θα τολμήσω και το test drive της 1100. Με έπιασες εντελώς πάντως, αυτό θέλω το χαμόγελο μέσα στο κράνος. Μια προσωπική στιγμή που την κρύβεις απ όλους. Κάτι που έχω να νιώσω από όταν, πιτσιρικάς, οδηγούσα το δίχρονο Sachs Hercules του παππού μου. Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να κοιτάξω όταν πάω να ελέγξω τη μηχανή; Όσοι έχετε, βοήθεια

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 27, 2014, 04:37:01 μμ »
To καλοκαιρι του 2006 ήμουν διακοπές μαζι με φίλο με R850R. Εκει πηρα την αποφαση οτι ηθελα ενα τετοιο μηχανακι (εγω ειχα TDM 850). Γυρισα πίσω και 1η Σεπτεμβριου....αγορασα την Breva 850.   :anigrin:

Δεν ημουν (ουτε είμαι) φανατίλα με τα MG, αλλά κι εγω την εποχή που εσυ καβαλαγες τον διχρονο Ηρακλη του παππου σου, εγω ειχα τζαπάν RD, αλλά ζαχαρωνα τα Lemans....  ::knownothing

Εχω την Breva 850 η οποία ειναι φωτοτυπία με το 1100 ή το 1200 που βγηκε αργοτερα.

α) Σε ενημερωνω οτι το μηχανακι ΔΕΝ κανει για πόλη. Ειναι ογκωδης και βαρια, όντας ελαχιστα ευέλικτη. Παρόλα αυτα υπηρξε η μοναδικη μου μοτό για 1 χρονο(γραψε 26k χιλιομετρα), μεχρι που πηρα ενα ΚLE500 για μεσα στην Αθήνα. Αμα την γουσταρεις όμως...και για πόλη κανει και για κωμόπολη.  (ακριβως τα ίδια ισχυουν και για το ΒΜW)

β) Χαμογελο και μεσα κι εξω απ το κρανος θα εχεις, γιατι εισαι ΗΔΗ ψημένος.

γ) Υπαρχει τουλαχιστον ακομα ενας ψηλέας σαν εσενα (ο bil), που εχει Breva και πινει νερο στ όνομα της. Βασικά την δουλευει (οπως εσυ), μεσα σε πόλη(Γιαννενα)

δ) Παρότι στο φορουμ και στην Λεσχη με κατηγορουν(σχεδον άπαντες) για τους παράδοξους τρόπους συντηρησης της και θεωρούμαι αναρχικός του καθωσπρεπισμού των σερβις.....η μοτό μου εχει διανυσει τα περισσοτερα χλμ που εγω γνωριζω σε Breva στην Ελλαδα, χωρις απολυτως κανενα προβλημα. Ουτε εσυ θα συναντήσεις δυσκολίες στην Θεσ/νικη. Εξ άλλου εκει κυκλοφορουν αρκετά MG και γνωριζω προσωπικα ορισμένους ιδιοκτητες τους.

Κι ενα θεμα και βίντεο που δεν διαβασες, οταν συμπληρωσα τα 100.000χλμ (τωρα εχω 118.000). Οι "πολεμιοι" μου κι αυτοι που με κατηγορουν οτι δεν κανω καλά τα σερβις και θα την καταστρεψω...δεν εχουν ΟΥΤΕ τα μισα απο μενα....αλλά εδω ειναι Ellada και ξερεις....οι αποψεις ειναι σαν τους  :moon:

http://forum.motoguzziclub.gr/index.php/topic,6543.0.html

ΥΓ. Καλη επιτυχια με τις ανασκαφες στην Αμφίπολη. Ασχετο.  :D
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος lxar

• Guzzi Wannabee
  • *
    • Breva 1100
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 27, 2014, 11:08:05 μμ »
Τί να πω τώρα;
Θεωρώ πως σε μικρές πόλεις όπως πχ οι Σέρρες, τα Γιάννενα, δεν αντιμετωπίζουμε το χαμό της Αθήνας με το πολύωρο μποτιλιάρισμα. Οκ, σε καμιά βροχή μόνο αλλά εκεί παίρνεις και το αμάξι :)
Με ψήσατε νομίζω. Αν και για το ύψος(και τα κιλά μου δηλαδή, χεχε) μου κάνει η Breva δεν έχω θέμα.
Μένει να φύγει το Burgman σιγά σιγά και ελπίζω αν τα καταφέρω να την πάρω την κούκλα να συμμετάσχω σε κάποια εκδήλωση του φορουμ και να γνωρίσω κόσμο. Για πες όμως Zordan, εντυπώσεις από την R850R;Θυμάσαι;
Τί εννοείς αναρχικός του καθωσπρεπισμού στα σερβις; Είμαι όλος αυτιά.
Ευχαριστούμε για τις ανασκαφές. Μακάρι να βγει κάτι σημαντικό

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 28, 2014, 03:37:48 πμ »
Κακα τα ψεμματα φίλε μου: Πόλη= μόνο σκουτερ. Τελεία και παύλα....ο,τιδηποτε άλλο ειναι κ@βλα. Μικρη ή μεγαλη(...όχι η παύλα).  :hehe:
Εψαξα να βρω μια φωτο απο το κεντρο της Ρωμης, που φαινονται παρκαρισμενα καμμια 30αρια μηχανακια. ΟΥΤΕ ΕΝΑ δεν ειναι κατι διαφορετικο απο σκουτερ. ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΟΜΩΣ!!
Δεν βρηκα την φωτο(περιεργο...), αλλά απαιτω να με πιστεψεις...διότι περαν του "αναρχικου της συντηρησης", εχω και δοκτορά του <μη παπατζή>.  :hehe:

Ενοχος και εγω που δεν εχω σκουτερ για μεσα στην πόλη.

Το R850 δεν το ειχα οδηγησει -γενικά δεν μ αρεσει να ζηταω (κι αν ακόμα μου το δωσουν το παιρνω με πολυ σκεψη). Μου αρεσε όμως όλο το στυλ συν οτι καταλαβα οτι για μενα πλεον τον TDM εμοιαζε πολυ "μωρουδίστικο".

Αν μπορεις να κρατησεις και το σκουτερ και δωσε και 5 χιλιαρικα για την...παύλα σου.  :bier:

Να ερθεις στο 36ωρο που οργανωνει η Λεσχη κι αν προλαβεις να ερθεις και Καρδιτσα τον Οκτωβριο. http://www.motoguzziclub.gr/about/about/program2014.html

Γενικά για τα MG να εχεις υπ όψιν σου οτι δεν ειναι απλα μια αγορα μιας μοτοσυκλέτας. Ειναι μαλλον φιλοσοφια, ειναι μυθος πισω απ τον αετό ειναι το Ιταλικο λούστρο και η φινετσα, ειναι το εργοστασιο στο Μαντέλλο, ειναι οι άνθρωποι της Ελληνικης Λεσχης Μοto Guzzi....γενικά θα μπεις σε "άλλο τριπάκι", με την αγορα ενος MG.

Στα πολυ γρηγορα σου βρηκα 2-3 αρθρακια (Ελληνιστι θρεντ), ωστε να σκιαγραφησεις προφιλ. (Βαλε στα υπ οψιν σου, οτι τότε που εγραφα για το Καβασακι, ειχε 45.000χλμ και τωρα εχει 75.000.)

http://forum.motoguzziclub.gr/index.php/topic,7371.msg99734.html#msg99734 (μπαταρίας το αναγνωσμα)

http://forum.motoguzziclub.gr/index.php/topic,3513.msg71123.html#msg71123 (γενικά περι εμπορίου)

http://forum.motoguzziclub.gr/index.php/topic,4655.0.html (η σπεσιαλιτέ μου: Λάδια η κοροϊδία του αιωνα)

ΥΓ. Οσο για το πλυσιμο μοτοσυκλετων κι αυτοκινητου, λογος δεν γινεται....τρια πλυντηρια εχουν κλεισει στην περιοχη μου... :rasta:
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2014, 03:39:39 πμ από ZORDAN »
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος lxar

• Guzzi Wannabee
  • *
    • Breva 1100
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 28, 2014, 04:44:30 μμ »
με σκλαβώνεις! Δεν πρόκειται να χω τη μηχανή για δρομολόγια πόλης τύπου μηχανάκι κουριερ. Στο γραφείο από σπίτι, 1-2 υπηρεσίες, δικαστήρια(όχι, δεν είμαι επαγγελματίας κατητορούμενος...) και μετά βόλτες. Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα απ τον αέρα που σε χτυπά μετά απο μια γεμάτη μέρα.
Τα θρέντια θα τα διαβάσω, να είσαι σίγουρος. Και για τη συνάντηση είναι πολύ καλή ευκαιρία για εκδρομή. Αν βολέψει, αφού βέβαια αποκτήσω τη Breva τότε θα το θελα πολύ.
Δεν σας κρύβω πως με "φτιάχνει" η σκέψη πως θα μαι ένας, άντε δύο που οδηγούν Moto Guzzi γιατί κυκλοφορεί ένα LeMans, στην πόλη μου. Βαρέθηκα να βλέπω V-Strom(μπλιαχ...)

Αποσυνδεδεμένος bil

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 28, 2014, 05:50:03 μμ »
Το Breva 1100 είναι

1) Σχετικά έως πολύ ΣΠΑΝΙΟ ΘΕΑΜΑ στους δρόμους. Μπορεί να σε νοιάζει, μπορεί και όχι. Εμένα μου αρέσει αυτό και δεν έχω πρόβλημα που το ομολογώ.

2) Δυσκίνητο για την πόλη σε ευθεία αναλογία με τον βαθμό που βιάζεσαι και έχει "μποτιλιάρισμα". Στην πράξη δεν έχει κανένα πρόβλημα. Αν μπλέξει σε απίστευτη κίνηση καολκαίρι, θα ζεσταθείτε παρέα. Σιγά το νέο.

3) Μεγάλο, θορυβώδες, "τριχωτό" και όμορφο

4) άνετο για ταξίδια

5) μουράτο - Χιπστεράδικο ( όχι όσο το V7 αλλά αν είσαι μουσάτος και με τατουάζ στα χέρια, θα σου πάει  :hehe: )

6) αξιόπιστο. Εγώ την πήρα με 4000 χλμ. Τώρα έχει 28000 και πέρα από το σέβις έχει ζητήσει 4 φλάντζες κυλίδρων. 15 λεπτά δουλειά και σιγά τα αυγά ...

7) Πάει πακέτο με όλη αυτή τη φιλοσοφία που σου έγραψε ο Ζορτάν.

8) Γρήγορο έ καλά όχι τόσο αλλά τραβάει ωραία

9) Αμα του βάλεις και Agostini crossover - εξάτμιση ΜΠΟΥΜΠΟΥΝΙΖΕΙ τρομερά κατευθείαν μέσα στην καρδιά σου όπως κάνουν όλα τα μεγάλα δικύλινδρα Βε. εμένα ποτέ δεν μου άρεσαν τα 4κύλινδρα σε σειρά ...

10) Αν βρεθείς Ιωάννινα, ευχαρίστως να σου δείξω - δώσω το δικό μου και αν έχεις και λεφτά μαζί σου , το πήρες και έφυγες  :hehe:

Θορυβώδης Εγκάρσιος Δικύλινδρος

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 28, 2014, 09:20:03 μμ »

Oχι ότι το 1100 κάνει για πόλη αλλά μην πάρεις BMW....

Αποσυνδεδεμένος lxar

• Guzzi Wannabee
  • *
    • Breva 1100
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 29, 2014, 12:22:32 πμ »
Το Breva 1100 είναι

1) Σχετικά έως πολύ ΣΠΑΝΙΟ ΘΕΑΜΑ στους δρόμους. Μπορεί να σε νοιάζει, μπορεί και όχι. Εμένα μου αρέσει αυτό και δεν έχω πρόβλημα που το ομολογώ.

2) Δυσκίνητο για την πόλη σε ευθεία αναλογία με τον βαθμό που βιάζεσαι και έχει "μποτιλιάρισμα". Στην πράξη δεν έχει κανένα πρόβλημα. Αν μπλέξει σε απίστευτη κίνηση καολκαίρι, θα ζεσταθείτε παρέα. Σιγά το νέο.

3) Μεγάλο, θορυβώδες, "τριχωτό" και όμορφο

4) άνετο για ταξίδια

5) μουράτο - Χιπστεράδικο ( όχι όσο το V7 αλλά αν είσαι μουσάτος και με τατουάζ στα χέρια, θα σου πάει  :hehe: )

6) αξιόπιστο. Εγώ την πήρα με 4000 χλμ. Τώρα έχει 28000 και πέρα από το σέβις έχει ζητήσει 4 φλάντζες κυλίδρων. 15 λεπτά δουλειά και σιγά τα αυγά ...

7) Πάει πακέτο με όλη αυτή τη φιλοσοφία που σου έγραψε ο Ζορτάν.

8) Γρήγορο έ καλά όχι τόσο αλλά τραβάει ωραία

9) Αμα του βάλεις και Agostini crossover - εξάτμιση ΜΠΟΥΜΠΟΥΝΙΖΕΙ τρομερά κατευθείαν μέσα στην καρδιά σου όπως κάνουν όλα τα μεγάλα δικύλινδρα Βε. εμένα ποτέ δεν μου άρεσαν τα 4κύλινδρα σε σειρά ...

10) Αν βρεθείς Ιωάννινα, ευχαρίστως να σου δείξω - δώσω το δικό μου και αν έχεις και λεφτά μαζί σου , το πήρες και έφυγες  :hehe:

Τώρα που από 2 Σεπτέμβρη οι μεταβιβάσεις θα γίνονται στα ΚΕΠ; βολεύει, χεχεχε.
Χαίρομαι που οι δικές μου διαπιστώσεις χωρίς να το έχω οδηγήσει επιβεβαιώνονται από ιδιοκτήτες.
Δεν είμαι φαν του θορύβου, ούτε του μπουμπουνητού. Αρκεί το ωραίο γουργούρισμα του V. Το μποτιλιάρισμα που μπορώ να συναντήσω εδώ μετριέται σε μέτρα, δεν υπάρχουν ουρές τρελές. Ε τώρα, αν βρεθώ Θεσσαλονίκη, ή Αθήνα για ταξιδάκι δεν χάλασε ο κόσμος.

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 29, 2014, 03:01:47 μμ »
όπως είναι γνωστό στους παροικούντες την Ιερουσαλήμ (βλ. φόρουμ) δεν έχω Γκούτσι...

αν σύγκρινες όμως το 1150R με την Breva 1100 θα σου το συζήταγα γιατί τα τα έχω οδηγήσει και τα δυο και πίστεψέ με τα κυβικά κάνουν την διαφορά σε τέτοιες μοτοσυκλέτες

για την Breva όμως να σου πω ότι όταν την οδήγησα για μια (πολύ μεγάλη) βόλτα ξαναξύπνησε μέσα μου μετά από πολλά χρόνια αυτό που λέμε αγάπη για την μοτοσυκλέτα*

οπότε μεταξύ Breva 1100 και ΒΜW 850R, Breva δαγκωτό...

* τόση που σε ταξίδι επιστροφής αντί να γυρίσω από Λαμία - Αθήνα από Εθνική, πήγα από Μπράλο-Λειβαδιά-Θήβα-Ερυθρές-Μάνδρα...
ex...

Αποσυνδεδεμένος p.t.o

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Fetish
  • «Move as fast as you possibly can»
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 29, 2014, 11:24:46 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Nikolas

• Guzzi Wannabee
  • *
    • Breva 850
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 30, 2014, 07:28:36 μμ »
Ixar ρίξε μια ματιά εδώ. Κι εγώ την Guzzi για τον ίδιο λόγο την αγόρασα....βαρέθηκα τα Transalp, VStrom ...klp

Για την συγκεκριμένη μπορείς να πάρεις πληροφορίες από τον Πέτρο...(τον γνωστό μάγο μηχανικό)...

http://carousoscars.car.gr/bikes/view/5163784/