Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Ιουνίου 20, 2019, 10:12:30 μμ

Αποστολέας Θέμα: nevada h v7classic  (Αναγνώστηκε 1116 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Χαρης Δ.

• Guzzi Wannabee
  • *
nevada h v7classic
« στις: Σεπτεμβρίου 20, 2014, 07:40:43 μμ »
Παιδια καλως σας βρηκα.Ειμαι νεος στην παρεα και θελω την βοηθεια σας.
Ειμαι 39 χρονων από Αθηνα και δεν εχω οδηγηδει ποτε μηχανη και σκέφτομαι να βαλω τελος σ αυτό το απωθημενο και αφορμή βεβαια είναι οι moto guzzi μηχανες.
Ειμαι τρελαμενος με την εμφανιση τους αλλα καθοτι ασχετος με τα δίτροχα ηθελα να μαθω τις οδηγικες διαφορες μεταξυ nevada750 kai v7classic.
Ειμαι 176 78κιλα...(δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο ο σωματοτυπος στην επιλογή)...την θελω για χρηση κυριως ελευθερου χρονου...εξοχες την ημερα αλλα και κεντρο τα βραδια...Για να παω στην δουλεια μου χρησιμοποιω και την εθνικη.
Βασικα επειδή διακρινω καποιες διαφορες στη σελα μεταξυ των δυο δεν ξερω ποια θα ηταν (θεωρητικα παντα) πιο ευκολη και ευχρηστη για έναν αρχαριο...
Αυτά κι ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας. :thumbsup:

Αποσυνδεδεμένος Vagpap

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
Απ: nevada h v7classic
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2014, 09:36:37 μμ »
Καλησπέρα Χάρη και καλώς ήρθες στην παρέα μας. !  :bier:

Από εμένα , χωρίς να είμαι "ο ειδικός", κσι εντελώς αισθητικά, θα έλεγα V7. Αυτά είναι όμως γούστα.

Από εκεί και πέρα, σίγουρα θα υπάρξουν αυτοί που θα σου δώσουν όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για να σε βοηθήσουν στην επιλογή σου.

Καλώς ήρθες !

:mg:
This is Toumba.....

Αποσυνδεδεμένος aquile

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2014, 09:49:25 μμ »
Καλώς όρισες λοιπόν Χάρη στη παρέα μας! :bier:

Το ερώτημα που μας έθεσες είναι από τα δύσκολα, ακριβώς γιατί τα δύο μοντέλα που σε ενδιαφέρουν έχουν πολύ μικρή διαφορά στη χρήση που περιγράφεις.

Και τα 2 έχουν κατασκευαστεί με κριτήρια αυτά που αναφέρεις. Βόλτα, διασκέδαση, εξοχή, πόλη, κέντρο, μικρό έως αρκετά μεγάλο ταξίδι, δουλειά, εθνική με νορμάλ ταχύτητες, ψώνια, βραδυνή έξοδος, όλα αυτά solo ή με συνεπιβάτη.
Από την άλλη και τα 2 μοιράζονται το ίδιο πλαίσιο και κινητήρα, ακόμα και τα περιφερειακά είναι σε μεγάλο ποσοστό ίδια. 'Εχουν λοιπόν τα ίδια σχεδόν τεχνικά χαρακτηριστικά, θα έλεγα μόνο ο χάρτης στο ψεκασμό τα διαφοροποιεί κάπως με το classic να υπερτερεί οριακά.
Αυτό που διαφέρει σίγουρα είναι η θέση οδήγησης, το στυλ και η αισθητική αλλά εδώ μπαίνουν υποκειμενικά κριτήρια. Η προσωπική μου γνώμη, έχοντας οδηγήσει το nevada και όντας πρώην ιδιοκτήτης του classic είναι ότι σε όλα τα σημεία κερδίζει το classic, επειδή ακριβώς, όπως το λέει και το όνομά του είναι πιο κλασσικό. Πιο κλασσικο σε θέση οδήγησης, σε ομορφιά, σε χρώματα, σε αίσθηση. Από την άλλη το nevada σκίζει σε πωλήσεις εδώ και χρόνια στη πατρίδα του, την Ιταλία, κι αυτό κάτι πρέπει να μας λέει. Το είδαμε και στο raduno Area Mediterranea, με τους φίλους μας τους Ιταλους, φέτος τον Μάιο, στη Καλαμπάκα. Τα California και τα Nevada κυριαρχούσαν.

Με το σωματότυπο σου δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ούτε με το ένα ούτε με το άλλο, με το nevada να έχει λίγο πιο χαμηλή σέλα. Το μικρό βάρος τους θα είναι ατού για σένα σαν αρχάριο. Η ευκολία χειρισμών, η ευκινησία, οι ήπιες αναρτήσεις, τα σωστά φρένα, τα μαλακά χειριστήρια, τα δυνατά φώτα, η έλλειψη πολλών άχρηστων γκάτζετ, βοηθήματα επίσης.

Εν ολίγοις ότι και να διαλέξεις από τα 2 είναι σωστό και κατάλληλο για τη χρήση που θέλεις. Εσύ διαλέγεις. Τόλμα το και θα αποζημιωθείς! :mg:

..

...

....
Πάρε Classic! :hehe:
Γυρνωντας προς τα πισω ολοταχως, προσπερασαμε δυστυχως και την εποχη του Carlo...

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2014, 10:27:50 μμ »
Καλως ήρθες Χάρη στον virtual κόσμο της Moto Guzzi. Mε το καλο να γίνεις και ιδιοκτήτης...άντε και μέλος  :bier:

Kαταρχήν θα σου πω οτι...δεν εισαι μόνος σ αυτόν τον κόσμο. Ο γαμπρος μου ετών 50, πηρε δίπλωμα για μοτοσυκλετα πριν 6 μηνες και μοτό πριν 2 μήνες. Πολλά "απωθημένα" εχει ο κόσμος...  :hehe:

Το "νέκταρ" των απόψεων συνοψίζεται εδω:

Με το σωματότυπο σου δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ούτε με το ένα ούτε με το άλλο, με το nevada να έχει λίγο πιο χαμηλή σέλα. Το μικρό βάρος τους θα είναι ατού για σένα σαν αρχάριο. Η ευκολία χειρισμών, η ευκινησία, οι ήπιες αναρτήσεις, τα σωστά φρένα, τα μαλακά χειριστήρια, τα δυνατά φώτα, η έλλειψη πολλών άχρηστων γκάτζετ, βοηθήματα επίσης.

Εν ολίγοις ό,τι και να διαλέξεις από τα 2 είναι σωστό και κατάλληλο για τη χρήση που θέλεις. Εσύ διαλέγεις. Τόλμα το και θα αποζημιωθείς! :mg:

Να στο πω και πιό τηλεγραφικά. ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ κάνουν γι αυτό που ζητάς. Λίγο πιο κοντα η Νεβάδα, πιό κλάσσυ η βου-σέτε.

FOLLOW YOUR HEART

ή όπως έλεγε κι ένας σοφός φίλος,...αν είσαι ακριβώς ανάμεσα στα 2, στρίψε ένα κέρμα. Την ώρα που θα ειναι στον αέρα, θα μάθεις ποιό θες περισσότερο. Αυτό που θα εύχεσαι να σου δείξει το κέρμα.  :mg:
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος SPONT

• I Live Here
  • *
  • GUZZIHOLIC GUZZISTA 100%
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2014, 11:56:48 πμ »
ψηφιζω  V7

ευκολη,προθυμη κι ομορφη
γιαλαντζης  ντολμαδοπουλος του 2%

Αποσυνδεδεμένος nikosp

• Guzzi Wannabee
  • *
  • !@#$ ΤΑΧΩ ΧΑΜΕΝΑ
    • 2 Vespa Cosa II (Πρός το παρόν)
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2014, 08:24:03 μμ »
Παιδια καλως σας βρηκα.Ειμαι νεος στην παρεα και θελω την βοηθεια σας.
Ειμαι 39 χρονων από Αθηνα και δεν εχω οδηγηδει ποτε μηχανη και σκέφτομαι να βαλω τελος σ αυτό το απωθημενο και αφορμή βεβαια είναι οι moto guzzi μηχανες.
Ειμαι τρελαμενος με την εμφανιση τους αλλα καθοτι ασχετος με τα δίτροχα ηθελα να μαθω τις οδηγικες διαφορες μεταξυ nevada750 kai v7classic.
Ειμαι 176 78κιλα...(δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο ο σωματοτυπος στην επιλογή)...την θελω για χρηση κυριως ελευθερου χρονου...εξοχες την ημερα αλλα και κεντρο τα βραδια...Για να παω στην δουλεια μου χρησιμοποιω και την εθνικη.
Βασικα επειδή διακρινω καποιες διαφορες στη σελα μεταξυ των δυο δεν ξερω ποια θα ηταν (θεωρητικα παντα) πιο ευκολη και ευχρηστη για έναν αρχαριο...
Αυτά κι ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας. :thumbsup:
Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω θα σου συνιστούσα εφ όσο δεν είχες ποτέ πρήν μοτοσυκλέτα πρήν αγοράσεις μια Guzzi από αυτές που αναφέρεις να ξεκινήσεις πιο ομαλά με κάποιο σκούτερ και αφού αποκτήσεις κάποια σχετική εμπειρία να πάς σε κάτι μεγαλύτερο