Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Δεκέμβριος 11, 2017, 05:50:42 πμ

Αποστολέας Θέμα: H "χοντρούλα" έφυγε, τα όνειρα πλησιάζουν  (Αναγνώστηκε 9767 φορές)

Αποσυνδεδεμένος miraze

• Συντονιστής
  • I Live Here
  • μπαλαλάικα
H "χοντρούλα" έφυγε, τα όνειρα πλησιάζουν
« στις: Οκτώβριος 08, 2014, 01:15:13 μμ »
Η Χοντρούλα BMW έφυγε μετά από 6 χρόνια απροβλημάτιστης συμβίωσης.

Παιδιά, δουλειά, έλλειψη χρόνου για τη συγκεκριμένη μηχανή απλά μΕ ανάγκασε να την αφήσω για να καλύπτω τις πραγματικές μου ανάγκες της στιγμής.

Και αυτές είναι...........βόλτες μονός εντός Ελλάδας, χαλαρές που θα μου προσφέρουν ΞΑΝΑ το χαμόγελο ότι οδηγάω κάτι ιδιαίτερο, κάτι προσωπικό, κάτι αλήτικο και όχι ένα βιομηχανικό προϊόν.

Είμαι απόλύτος σίγουρος ότι σε 10 χρόνια όταν τα παιδιά θα ναι λύκειο θα ξαναγοράσω ένα μεγάλο ταξιδιάρικο, όμως τώρα απλά ΔΕΝ το χρειάζομαι.

Και φυσικά επειδή το μικρόβιο του ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΥ δεν φεύγει.......πάμε γι άλλα..........

Τα άλλα όμως θα ναι σίγουρα ιδιαίτερα και τα όνειρά μου είναι προς τα εδώ

http://www.pipeburn.com/home/2012/08/25/venier-customs-87-moto-guzzi-v35-c-diabola.html#.VDUL5r7nAXk

Χημικός είμαι, να διαβάζω και να εκτελώ είναι η δουλειά μου  :hehe:

Χρόνος ΓΙΑ ΑΥΤΟ υπάρχει  :hehe:

Διάθεση υπάρχει  :hehe:

Χρήματα (λογικά) θα υπάρχουν  :hehe:

Προτάσεις, ιδέες........καλοδεχούμενες αδέρφια

Οι στόχοι είναι 2...........φετινό 36ωρο με βέσπα ΟΜΩΣ του χρόνου παρέα με την μπάμπω του Προέδρου
Raduno baby .........

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
Απ: H "χοντρούλα" έφυγε, τα όνειρα πλησιάζουν
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 01:31:54 μμ »
Μεταξυ BMW F650 και TDM 850, ειχα ενα α-μοτοσυκλετίστικο κενο περιπου 7 μηνες. Το κενό εκανε την όρεξη μου για βολτες και ταξίδια μεγαλυτερη!

Καλά κανεις και μπαίνεις σε "ελεγχόμενη αποτοξίνωση" για κάποιο διάστημα.  :thumbsup:

Ωραιο το λινκ που δίνεις, για ταξιδια όμως - ξερεις καλά οτι δεν κανει. Μην το σκέφτεσαι όμως. Αστο να ωριμάσει μεσα σου και θα βγει μόνο του, τι θες να παρεις.  :ok:

ΥΓ. [quοte] μΕ ανάγκασε [/quote]
Τίποτα καινουργιο δεν μας ειπες....κι οι χαμουτζηδες <με αναγκασε> το λεν.  :hehe:
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος miraze

• Συντονιστής
  • I Live Here
  • μπαλαλάικα
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 01:36:25 μμ »
 :hehe:

Αν δεν γράψουν στο συγκεκριμένο θέμα ΚΑΙ οι παρακάτω

1) Πετράν
2) Πιν
3) Πρόεδρας

Δλδ τα 3Π ........... εγώ θα κρατήσω την αναπνοή μου για 2 λεπτά  :hehe: (έτσι λέει η πριγκίπισσά μου)

Επιπλέον περιμένω ΚΤΙΝΟ φωτογραφίες και χρηματοοικονομική ανάλυση + σχεδιάγραμμα εργασιών από αλογομούρη

Όταν λέμε ταξίδι εννοούμε Βέροια - Νυμφαίο ρε  :hehe:
Raduno baby .........

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 01:54:26 μμ »
Πετρος και Πιν, θα σε διαβασουν την επομενη βδομαδα. Την τρεχουσα ειναι πληρωμα σε Διεθνές Ραλυ κλασσικων αυτοκινητων - μια βδομαδα γυρος Πελοποννήσου. http://www.triskelion.gr/content/tour-du-peloponnese

Εεε ο VAS, κατι μπορει να σου πει.

Εχε υπ όψιν σου - απ τους φορουμιακους - ο μαστροgregoryp κατεχει. Επίσης στην Λεσχη τις Δευτερες <καθεται κι ακουει τους βαθυγνωστες>....δεν πουλαει εξυπναδα σαν μερικους φωτογραφους/ξερόλες/ασφαλιστες.  :thumbsup:
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος gkot

• Admin
  • Guzzi Maniac
    • http://www.promoweb.gr
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 02:21:59 μμ »
Αρχηγόπουλο...

επειδή έλαβα μπάμπω προεδρική για κάποιες ώρες στο Guzzi Rally έχω να σου πώ ότι το μηχανάκι ΔΕΝ είναι παπί για μέσα στην πόλη (τουλάχιστον εδώ χάμου). Μετά από μήνες στο μικρό ΑΧ1 νόμιζα ότι ανέβηκα στο loveboat. Χαρακτηστικά ο Μilt όταν με είδε μου λέει: "θες βοήθεια να λύσουμε τους κάβους?"

Στις στροφές τύπου 36ωρου του λες: "Στρίψε μωρή γριά"... και αυτό στρίβει μετά από 3sec.
ΑΛΛΑ σε μεγαλύτερες ανοιχτές διαδρομές / στροφές (όπως η διαδρομή που κάναμε στο rally) είναι μανούλα. Δεν καταλαβαίνει jesus και σε κάνει να νιώθεις πασάς!

Έχω όμως την υποψία ότι μετά τη "χοντρούλα" σου - ότι σε Guzzi θα σου φανεί περίεργο  :think:. Περίεργο στην αρχή γιατί μετά κλάφτα  :anigrin:

Το εργαλείο που έδωσες link είναι  :thumbsup:
...μου έφερες στο μυαλό δίλημμα το 2009 που πήρα το norge. Μεγάλο ranking στο μυαλό μου είχε και αυτό

http://4.bp.blogspot.com/_ja0nvj5Jato/S7CFJvPv8rI/AAAAAAAAFrg/6B4z0ernPNQ/s1600/Moto_Guzzi_NevadaAquilaNera_2010_2.jpg
H "χοντρούλα" έφυγε, τα όνειρα πλησιάζουν

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ  :hey:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2014, 02:24:53 μμ από gkot »

Αποσυνδεδεμένος miraze

• Συντονιστής
  • I Live Here
  • μπαλαλάικα
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 02:30:00 μμ »
Μα δεν θέλω μηχανάκι για να πω Σκανδιναβία ή Ιβηρική.................πήγα με τη χοντρούλα και να σου πω την αλήθεια ΑΝ αποφασίσω να ξαναπάω (που δεν το κόβω για τα επόμενα 10-15 χρόνια ) πάλι με το ίδιο θα ναι.

Θέλω την αλήτισσα για να ξανά-αισθανθώ μηχανόβιος και όχι προϊόν marketing (χμ.....κάποιος παλιός μας γνώριμος τα έλεγε αυτά, όμως πέταξε τώρα το βασιλόπουλο :hehe:)

Μα το 36ωρο δεν θέλω να το βγάλω, θέλω απλά να το πάω μαζί με την μπάμπω  :hehe:

Σκουτεράκι για την πόλη υπάρχει (αν και η Βέροια μόνο 5 χλμ είναι το κέντρο της total)

Το επόμενο μηχανάκι θέλω να πω ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΠΑΕΙ ΚΑΠΟΥ, απλά θα με ταξιδεύει έστω στα ελάχιστα χλμ που θα το χρησιμοποιώ.

Δεν έχουμε και κάνα γιατρό πλέον για να μιλήσω για την περίπτωσή μου  :hehe:
Raduno baby .........

Αποσυνδεδεμένος gregoryp

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Fetish
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 03:02:03 μμ »
Αν δεν θες σώνει και καλά να πας σε κλασικό, κατά τη γνώμη μου το griso είναι μονόδρομος για αλητείες. Θέση οδήγησης παραπέμπει σε lemans, στρίβει, έχει γκάζι και μούρη άπειρη. Μακάρι να είχα ακόμα μια θέση στο γκαράζ και χρόνο/χρήμα να το συντηρώ...

Από κλασικά, το V35 μου κάνει ψώφιο, το V50 είναι πιο σπιρτόζικο. Το απόλυτο για μένα από τα μικρά είναι το lario.Τετραβάλβιδες κεφαλές, σωστός θάλαμος καύσης και όχι Heron όπως τα υπόλοιπα, αλλά, έσπαγε κάτι βαλβίδες (ήταν κούφιες για μείωση βάρους αν θυμάμαι καλά) και τις κάρφωνε στα πιστόνια( έχω διαβάσει για κάτι μόντες από suzuki tu 250/ nissan sunny, αλλά δεν ξέρω περαιτέρω). Ξέχωρα που δεν βρίσκεις και εύκολα.

Η αλήθεια βρίσκεται στα LeMans όμως. Παίρνεις ένα LeMans II που έχει λίγο πιο κοντό μεταξόνιο από το ΙΙΙ και του αλλάζεις τα φώτα, όρεξη να έχεις. Άλλη εναλλακτική είναι το SP1000 που έχει μεταξόνιο LMII αλλά σε 1000άρι (λέγε με 7.5+ lt/100km). Γενικά τα μικρά είναι πιο μανιτζέβελα στα κλειστά στροφιλίκια, τα LM/SP είναι άρχοντες στην εθνική και ανοιχτές στροφές τύπου Μπράλος/Δομοκός ( όχι ότι δεν πάνε σε σφιχτό απλά θα σου βγάλουν το λάδι). Επίσης αν τύχει να οδηγήσεις LMIII στην εθνική δεν θα πιστεύεις τι κάλυψη από τον αέρα σου δίνει η θέση οδηγησής του σε συνδυασμό με το φερινγκάκι.

Αυτά, πιο πολλά από το σπίτι μέχρι να γυρίσουν οι μαιτρ του είδους που κάνουν διακοπές στη riviera.

Αποσυνδεδεμένος miraze

• Συντονιστής
  • I Live Here
  • μπαλαλάικα
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 03:56:04 μμ »
To griso είναι παντοτινός έρωτας όμως αυτό το χειμώνα θέλω να "λερωθώ" :hehe:

http://www.pipeburn.com/home/2013/10/31/82-moto-guzzi-v50-ellaspede.html#.VDU0E77nAXk

όσο για τα Λεμάνια......... :wub:
Raduno baby .........

Αποσυνδεδεμένος gino

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
    • Stelvio NTX
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 05:16:44 μμ »
Φιλαρακι(ακουγετε Θεσσαλονιτικο) εγω που σε λεω πριν κανα μηνα+  βρεθηκα να με τα σκανε 7 στο χερι κ επαθα ψυχικο τραλαλα αν κ ειχα αποφασισει(μια κουβεντα κ μια σκεψη ηταν κι αυτη μιας κ η γεροκοκκαλια μου αρχιζει να την ακουει κ να αφηνει κατι σημαδια μετα απο τις μλκιες που κανουμε στα 36ωρα) να το δωκω....Εκεινο το βραδυ που σε λεω εμεινα με το ματι ολορθω....προβληματισμενος γιατι η Μονικα μπορει να φυγει....βλεπεις ειναι τεμαχιο πρωτο....ειναι Ιταλιδα που τα κυλινδρα κοιτουνε προς τα απανου....κ λεω ξαφνου με το ματι ολορθω....ΑΦΟΥ ΚΟΙΤΟΥΝΕ ΑΚΟΜΗ ΠΡΟς ΤΑ ΑΠΑΝΟΥ Κ ΟΧΙ ΠΡΟς ΤΑ ΚΑΤΟΥ ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΨΟΦΙΕς ΠΑΝΟΥ ΑΠΟ ΤΙς ΑΛΠΕΙς ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΕΔΩΚΩ....

Τι να σε κανω Μιραζακι μου?ευτυχως πας προς τον σωστονε δρομο....αμ θες παλιο το v50 ειναι αστερακι....αμ θες ποιο καινουργει  παρε κανα bellagio(αν βρεις) ειναι βαση για πολυ καλο φτιαξιμο...

Ποσες γνωμες θα σε πουν κ θα ακουσεις?Μονο μια παρε υπ'οψιν....μονο με αυτη που θα νοιωθεις τον προστατη σου να ερεθιζετε :hehe: :hehe:

Αποσυνδεδεμένος miraze

• Συντονιστής
  • I Live Here
  • μπαλαλάικα
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 05:34:38 μμ »
Φιλαρακι(ακουγετε Θεσσαλονιτικο) εγω που σε λεω πριν κανα μηνα+  βρεθηκα να με τα σκανε 7 στο χερι κ επαθα ψυχικο τραλαλα αν κ ειχα αποφασισει(μια κουβεντα κ μια σκεψη ηταν κι αυτη μιας κ η γεροκοκκαλια μου αρχιζει να την ακουει κ να αφηνει κατι σημαδια μετα απο τις μλκιες που κανουμε στα 36ωρα) να το δωκω....Εκεινο το βραδυ που σε λεω εμεινα με το ματι ολορθω....προβληματισμενος γιατι η Μονικα μπορει να φυγει....βλεπεις ειναι τεμαχιο πρωτο....ειναι Ιταλιδα που τα κυλινδρα κοιτουνε προς τα απανου....κ λεω ξαφνου με το ματι ολορθω....ΑΦΟΥ ΚΟΙΤΟΥΝΕ ΑΚΟΜΗ ΠΡΟς ΤΑ ΑΠΑΝΟΥ Κ ΟΧΙ ΠΡΟς ΤΑ ΚΑΤΟΥ ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΨΟΦΙΕς ΠΑΝΟΥ ΑΠΟ ΤΙς ΑΛΠΕΙς ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΕΔΩΚΩ....

Τι να σε κανω Μιραζακι μου?ευτυχως πας προς τον σωστονε δρομο....αμ θες παλιο το v50 ειναι αστερακι....αμ θες ποιο καινουργει  παρε κανα bellagio(αν βρεις) ειναι βαση για πολυ καλο φτιαξιμο...

Ποσες γνωμες θα σε πουν κ θα ακουσεις?Μονο μια παρε υπ'οψιν....μονο με αυτη που θα νοιωθεις τον προστατη σου να ερεθιζετε

Αδερφέ μου με πιάνεις........

2 φορές την ημέρα μιλάω με τον νέο κάτοχο

Όμως η απόφαση ήταν πολύ συνειδητοποιημένη και με αρκετή σκέψη. Απλά λυπόμουν που την έβλεπα να κάνει αυτά τα ελάχιστα (<8000 χλμ) το χρόνο

Πάντως είμαι σε καλή θέση από τη στιγμή που ΨΑΧΝΩ τη βάση για "άγνωστα μονοπάτια"  :thumbsup:

Spont δεν έχουμε, spont θα καταλήξω  :hehe:
Raduno baby .........

Αποσυνδεδεμένος kostasmito

• Guzzi Let Me Be
  • *
    • V7 cafe classic
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 06:06:25 μμ »
Αφού θες να λερωθείς...

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5344374/

Τέλεια βάση για flat track

Εναλλακτικά με αρκετά λεφτά φτιάχνεις κατι σαν και αυτό

Αποσυνδεδεμένος miraze

• Συντονιστής
  • I Live Here
  • μπαλαλάικα
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 06:11:41 μμ »
 :wub:

Γκουχ γκουχ............θα χει γέλιο πάντως να ΞΑΝΑχάσουν οι Αστραχάν ακόμα και από σκραμπλ  :hehe:
Raduno baby .........

Αποσυνδεδεμένος miraze

• Συντονιστής
  • I Live Here
  • μπαλαλάικα
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 06:13:20 μμ »
Κρατάω ήδη ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ άδεια για να κλείσω ξενοδοχείο στα Ν. προάστια σε ταχύρρυθμα σεμινάρια από τα ⅔ των Π  :hehe:

Το υπόλοιπο ⅓ θα μας φέρνει καφέδες coffee island  :hehe:
Raduno baby .........

KTiNoS

• Επισκέπτης

Αποσυνδεδεμένος SPONT

• I Live Here
  • *
  • GUZZIHOLIC GUZZISTA 100%
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 07:11:32 μμ »
GUZZI να΄ναι κι ό,τι να΄ναι :fff:

αν και θυμαμαι ότι  ειχες εκφρασει τον θαυμασμο σου για V7 σεβεντις