Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Δεκεμβρίου 06, 2019, 07:08:51 πμ

Αποστολέας Θέμα: Ciao Guzzisti!!!  (Αναγνώστηκε 4352 φορές)

Αποσυνδεδεμένος makfrag

• Guzzi Wannabee
  • *
    • XT660R-Μονομπούκαλος Ιαπωνέζος....
Ciao Guzzisti!!!
« στις: Οκτωβρίου 10, 2014, 06:19:56 μμ »
Αγαπητοί Guzzistas σας χαιρετώ!! Με λένε Μάκη και είμαι από Πειραιά, έχω στην κατοχή μου από το 2006 ένα Yamaha XT660R το οποίο δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ και το γουστάρω πολύ....ή έτσι ήταν τα πράγματα μέχρι πρόσφατα τουλάχιστον...... :shame:
Αλλά ας τα πάρω τα πράγματα από την αρχή!! Το ωραίο σας φόρουμ το βρήκα εντελώς τυχαία ψάχνοντας πληροφορίες για......τρακτερ!!!!! Ναι , ναι δεν κάνω πλάκα, έψαχνα πληροφορίες για ένα τρακτεράκι ιταλικό και έτσι βρήκα το φορουμ σας και γνώρισα και το εκλεκτό μέλος εδώ τον pto (Γεια σου φίλε Χρήστο) και την άψογη ανακατασκευή του στο pasqualli. Το τρακτεράκι μου όμως με έκανε να εκτιμήσω τα δικύλινδρα αερόψυκτα...... :rasta:
Από τότε βέβαια ψιλοέμπαινα αραιά και που......χάζευα και τα guzzi στο δρόμο....αλλά μέχρι εκεί. Την προσοχή μου περισσότερο στην μάρκα την τράβηξε το V7, τι πανέμορφο μηχανάκι!!! Οδήγησα και ένα λευκό, πανέμορφο το άτιμο, αλλά δεν ενθουσιάστηκα ιδιαίτερα...Βέβαια σου αφήνει μια γλυκιά αίσθηση η οδηγική του συμπεριφορά, αλλά από γκάζια και ροπές ήταν αρκετά κοντά στο Χτακι μου. Τι τα θέλετε όμως που με έβαλε στο τρυπάκι των Guzzi. (Μου άρεσε ακόμα και όταν έγερνε η μηχανή δεξιά με το μαρσάρισμα στο ρελαντί....πάει....χάζεψα.....χαχαχαχ)¨Αρχισα να ξεψαχνίζω το φόρουμ πιο αναλυτικά....άρχισα να χαζεύω και τα υπόλοιπα μοντέλα της εταιρείας. Αυτό το Griso...τι ωραίο μηχάνημα έχουν φτιάξει οι άτιμοι....μηχανή να την χαζεύεις και να την βολτάρεις!! Καμπύλες και γραμμές που φωνάζουν “αλητείααααα”.... Πήγα και είδα μία από κοντά, μου άρεσε πολύ από look αλλά δεν “κούμπωσα” καλά επάνω της...ή έτσι μου φάνηκε τέλος πάντων!! Αυτό το ντεπόζιτο του είναι λίγο μακρύ και δεν έβλεπα μπροστά το φτερό, επίσης η τιμονάρα του με τα χέρια πολύ ανοιχτά, ο πλαγιοστάτης που για να τον ανοίξεις πρέπει να έχεις λίγο μακρύτερο αριστερό πόδι κλπ κλπ Δεν το οδήγησα όμως οπότε κρατάω επιφύλαξη...Πάντως πανέμορφο....
Ώσπου, κάποια στιγμή την είδα από κοντά....στρουμπουλούλα, όχι χοντρή όμως...με πιασίματα εκεί που πρέπει , σαν να λέμε μπαμπάτσικη!!! Απαστράπτουσα, με το  κόκκινο της φόρεμα....και τι καμπύλες ήταν αυτές!!!! Η σέλα τι λέει? ΑΑΑ! Πολυθρόνα με τα όλα της, του συνεπιβάτη?? Μμμμ θα το εκτιμήσει το έτερον ήμιση.....Είδα λοιπόν μια Moto Guzzi Breva 1100 καρακουκλάρα και....κόλλησα..... :thumbsup:
Η χρήση της μηχανής που κάνω είναι ελάχιστες μετακινήσεις εντός πόλης σε μποτιλιάρισμα κλπ, κυρίως περιαστικές διαδρομές και αραιά και που καμιά εκδρομούλα (δεν προλαβαίνουμε πλέον πολλά πολλά....οικογενειακές υποχρεώσεις γαρ), κυρίως βόλτες λοιπόν. Από μπόι είμαι 1,74 και πιτσιρίκος ετών 40.... Για την χρήση που κάνω εγώ ξέρω ότι η μηχανή μου με καλύπτει στο 100%, άσε που δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ στα 8 χρόνια που την έχω. Όλα άριστα λοιπόν.........ή κάπως έτσι........γιατί μετά την βόλτα με την V7 και ιδιαίτερα όταν είδα το Breva....όλα άλλαξαν μέσα στο μυαλό..... μπήκε το μικρόβιο πλέον και αρχίζω να σκέφτομαι ότι το βαρέθηκα το μηχανάκι κλπ....Από μοντέλα μηχανών μου αρέσουν αρκετά...αλλά κόλλησα στα Guzzi.....(έτσι την πατήσατε και εσείς??)
Ξέρω ότι σαν χρήση το V7 ή το Breva 750 με καλύπτουν 100% , αλλά ξέρω ότι θα μου πέσουν και “λίγα” σαν αίσθηση....
Τι να κάνω ρε παιδιά....ρίξτε καμιά ιδέα....ψυχαναλύστε με λίγο....( παρατήρησα ότι ορισμένοι το γουστάρετε αυτό!!!χαχαχαχα). Να κρατήσω το Χτάκι μου και να κάτσω στα αυγά μου? Ή να follow my heart?? Λογική vs συναίσθημα....
Ερώτηση για το Breva 1100, αξίζει το ABS σε αυτή την μηχανή? Έχετε οδηγήσει με και χωρίς? Σας χρειάστηκε ποτέ? Το Breva 850 δεν έβγαινε με ABS σωστά? Αχχχ αυτό το V7.....χάθηκε να βγαίνει σε 850 με καμιά 20αρια αλογάκια παραπάνω???
Οποιαδήποτε βοήθεια είναι χρήσιμη και καλοδεχούμενη.........
(Sorry για το σεντόνι.....αλλά....καταλαβαίνετε.......) :bier:

Αποσυνδεδεμένος Nikolas

• Guzzi Wannabee
  • *
    • Breva 850
Απ: Ciao Guzzisti!!!
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 10, 2014, 06:45:53 μμ »
Φίλε makfrag έλεγξε τα μηνύματά σου ....

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 10, 2014, 07:06:13 μμ »
Ή να follow my heart?? Λογική vs συναίσθημα....

Ο φορουμιοσένσορας ελέγχου ίριδας οφθαλμού, αν όντως έχεις διαβάσει το φόρουμ λέει <Τσεκ:hehe:

Μάκη, κατ αρχήν να πάρεις ένα μηχανάκι που...θα μιλάει λίγο. Δεν χρειάζεται να μιλάει πολύ - το κάνεις εσύ.  :hehe:

Κατα δεύτερον,..ξερω οτι δεν με παρεξηγεις(σχεδόν μ εχεις σπουδασει διαβάζοντας), ειμαι βέβαιος οτι ξερεις και τ όνομα μου.  :hehe:

Κατα τριτον - και σε καμμία περιπτωση τελευταίον - έρχεσαι Δευτερα απο Λέσχη,...να δουμε ποιός μιλάει περισσότερο. Σαν παιδι μου σε βλεπω.  :bier:
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος Spitfire

• Guzzi Let Me Be
  • *
  • Rider on the storm
    • V7 classic
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 10, 2014, 10:55:41 μμ »
Μάκη καλώς ήρθες!  Θα σου πρότεινα να δεις το bellagio γιατι το v7 μπορεί να σου πέσει λίγο αν θες γκάζια...Μπορείς να περιμένεις μέχρι να βγει big block με εμφάνιση classic, ή να φτιάξεις ένα...  :fff:

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
    • 1000 SP, california 1100
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 01:00:47 πμ »

εγω προτεινω να...

κρατησεις το XT.....

:ninja:

:hehe:

:youfail

λεμε τωρα......

καλωσορισες!!! :mg:
Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 10:54:20 πμ »
 :anigrin:Εγω προτεινω να κρατησεις το XT.....
και να βρείς γκούτσι για 2ο μηχανάκι.

Αποσυνδεδεμένος kasba

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Let Me Be
  • *
    • Stelvio 1200
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 04:18:59 μμ »
Πέρυσι τον ίδιο καιρό, ήμουν περίπου στην ίδια κατάσταση με 'σένα. Είχα τον Πήγασο (το strada, με το μοτέρ το ίδιο με το δικό σου). δεν με είχε προδώσει ποτέ και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος. Μέχρι....που είδα ένα άλλο Guzzi από αυτά που αναφέρεις, το Stelvio, από κοντά. Τα υπόλοιπα τα καταλαβαίνεις... τα γνωστά διλλήματα, οι τύψεις... μα τι πάω να κάνω... αφού έχω ότι χρειάζομαι...μπλα μπλα μπλα... Μετά σκέφτηκα τα γνωστά: μια ζωή την έχουμε...στο κάτω κάτω το αξίζω....έχω δουλέψει πολύ στην ζωή μου...Και όλα αυτά που δημιουργεί ο μηχανισμός υποστήριξης του εαυτού μας. Το πήρα λοιπόν και χαίρομαι σαν μικρό παιδί από τότε! μερικές φορές πιάνω τον εαυτό μου να ουρλιάζει μέσα στο κράνος!! :rasta:
Την περασμένη εβδομάδα ανέβηκα δύο φορές στη Πτολεμαίδα (υποχρεώσεις). Σύνολο 2450 km, τα 1500 υπό βροχή. Ξεκίνησα 48 :oldgit: χρονών και σήμερα μία εβδομάδα μετά είμαι 45!! :hehe:

Αποσυνδεδεμένος makfrag

• Guzzi Wannabee
  • *
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 08:32:26 μμ »
Φίλε makfrag έλεγξε τα μηνύματά σου ....

Θα μιλήσουμε Νίκο

Αποσυνδεδεμένος makfrag

• Guzzi Wannabee
  • *
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 08:38:48 μμ »
Ή να follow my heart?? Λογική vs συναίσθημα....

Ο φορουμιοσένσορας ελέγχου ίριδας οφθαλμού, αν όντως έχεις διαβάσει το φόρουμ λέει <Τσεκ

Μάκη, κατ αρχήν να πάρεις ένα μηχανάκι που...θα μιλάει λίγο. Δεν χρειάζεται να μιλάει πολύ - το κάνεις εσύ.

Κατα δεύτερον,..ξερω οτι δεν με παρεξηγεις(σχεδόν μ εχεις σπουδασει διαβάζοντας), ειμαι βέβαιος οτι ξερεις και τ όνομα μου.

Κατα τριτον - και σε καμμία περιπτωση τελευταίον - έρχεσαι Δευτερα απο Λέσχη,...να δουμε ποιός μιλάει περισσότερο. Σαν παιδι μου σε βλεπω.

Αγαπητέ Zordan με παρεξήγησες.....η αλήθεια είναι ότι δεν μιλάω πολύ αλλά έχω καταπιεστική σύζυγο....οπότε σπίτι δεν προλαβαίνω να μιλήσω και πολύ και όπου βρω ευκαιρία.....Ξεσπαθώνω!!!! :hehe:

Φυσικά και δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης φίλε μου, εξάλλου δεν το κρύβω ότι με κατάλαβες......είσαι από αυτούς που διαβάζω φανατικά  :bier: και ειδικά για τα ταξιδιωτικά σου απλά respect!! :notworthy:

Ελπίζω να μπορέσω κάποια στιγμή να περάσω και από την Λέσχη (αλήθεια που είναι? ) γιατί οι Δευτέρες και οι Τετάρτες είναι λίγο δύσκολες από θέμα δουλειάς!!

Υ.Γ. Αλήθεια τώρα...το διάβασες όλο το σεντόνι?? :hehe:

Αποσυνδεδεμένος makfrag

• Guzzi Wannabee
  • *
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 08:44:35 μμ »
Μάκη καλώς ήρθες!  Θα σου πρότεινα να δεις το bellagio γιατι το v7 μπορεί να σου πέσει λίγο αν θες γκάζια...Μπορείς να περιμένεις μέχρι να βγει big block με εμφάνιση classic, ή να φτιάξεις ένα...  :fff:

Καλώς σε βρήκα φίλε μου, το bellagio ωραίο φαίνεται.
Φτιάχνεται το V7? Έχουμε κανένα λινκ? Αν και δεν μου αρέσει να πολυσκαλίζω διότι ο παράγοντας "αξιοπιστία" μετά μειώνεται....

Αποσυνδεδεμένος makfrag

• Guzzi Wannabee
  • *
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 08:47:28 μμ »
:anigrin:Εγω προτεινω να κρατησεις το XT.....
και να βρείς γκούτσι για 2ο μηχανάκι.

εγω προτεινω να...
κρατησεις το XT....
λεμε τωρα......
καλωσορισες!!! :mg:

Καλώς σας βρήκα παιδιά.....η αλήθεια είναι ότι λυπάμαι να το δώσω.....αλλά.....είδωμεν..... :mg:

Αποσυνδεδεμένος makfrag

• Guzzi Wannabee
  • *
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 08:50:04 μμ »
Πέρυσι τον ίδιο καιρό, ήμουν περίπου στην ίδια κατάσταση με 'σένα. Είχα τον Πήγασο (το strada, με το μοτέρ το ίδιο με το δικό σου). δεν με είχε προδώσει ποτέ και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος. Μέχρι....που είδα ένα άλλο Guzzi από αυτά που αναφέρεις, το Stelvio, από κοντά. Τα υπόλοιπα τα καταλαβαίνεις... τα γνωστά διλλήματα, οι τύψεις... μα τι πάω να κάνω... αφού έχω ότι χρειάζομαι...μπλα μπλα μπλα... Μετά σκέφτηκα τα γνωστά: μια ζωή την έχουμε...στο κάτω κάτω το αξίζω....έχω δουλέψει πολύ στην ζωή μου...Και όλα αυτά που δημιουργεί ο μηχανισμός υποστήριξης του εαυτού μας. Το πήρα λοιπόν και χαίρομαι σαν μικρό παιδί από τότε! μερικές φορές πιάνω τον εαυτό μου να ουρλιάζει μέσα στο κράνος!! :rasta:
Την περασμένη εβδομάδα ανέβηκα δύο φορές στη Πτολεμαίδα (υποχρεώσεις). Σύνολο 2450 km, τα 1500 υπό βροχή. Ξεκίνησα 48 :oldgit: χρονών και σήμερα μία εβδομάδα μετά είμαι 45!! :hehe:

Μήπως είσαι το alter ego μου??? Λες και ακούω τις σκέψεις που κάνω τώρα τελευταία.....Να χαίρεσαι την μηχανάρα σου φίλε μου!!

Αποσυνδεδεμένος gkot

• Admin
  • Guzzi Maniac
    • http://www.promoweb.gr
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 08:51:23 μμ »
Παράθεση
Φυσικά και δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης φίλε μου, εξάλλου δεν το κρύβω ότι με κατάλαβες......είσαι από αυτούς που διαβάζω φανατικά
Αχ και να ξερες...μη του δίνεις θάρρος   :anigrin:

Παράθεση
Ελπίζω να μπορέσω κάποια στιγμή να περάσω και από την Λέσχη (αλήθεια που είναι? ) γιατί οι Δευτέρες και οι Τετάρτες είναι λίγο δύσκολες από θέμα δουλειάς!!
Πραβίου 21 & Μεγάλου Βασιλείου (3ος όροφος)
11855 Ρουφ

Παράθεση
είσαι από αυτούς που διαβάζω φανατικά  :bier: και ειδικά για τα ταξιδιωτικά σου απλά respect!!
:bhead

Μην ακούς κανέναν Μάκη. Πήγαινε πάρτο και έλα με βρεις να σου πώς είναι να μην έχεις πια Guzzi  :oops:

Αποσυνδεδεμένος p.t.o

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Fetish
  • «Move as fast as you possibly can»
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 09:28:34 μμ »
Ειναι ΤΙΜΗ  για την Λέσχη που υποδέχεται τον Μάκη  :bier: :bier: :bier: :bier:

...και γράμματα γνωρίζω.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 11, 2014, 10:29:43 μμ από p.t.o »

Αποσυνδεδεμένος makfrag

• Guzzi Wannabee
  • *
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 08:49:01 πμ »
Παράθεση
Πραβίου 21 & Μεγάλου Βασιλείου (3ος όροφος)
11855 Ρουφ

Μην ακούς κανέναν Μάκη. Πήγαινε πάρτο και έλα με βρεις να σου πώς είναι να μην έχεις πια Guzzi  :oops:

Thanks για τις πληροφορίες!!
 :bier: