Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Οκτώβριος 20, 2017, 11:47:37 πμ

Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις Stelvio: Απώλεια Πίεσης Ελαστικών - Ζελατίνα  (Αναγνώστηκε 1796 φορές)

Αποσυνδεδεμένος kasba

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Let Me Be
  • *
    • Stelvio 1200
Εδω και κάμποσο καιρό, έχω πρόβλημα με απώλεια πίεσης του πίσω ελαστικού (Stelvio του 2009, 180άρι στη ζάντα με τις ακτίνες). Όσο περνάει ο καιρός χειροτερεύει. Σε 5-6 ημέρες ξεφουσκώνει τελείως :?.
Έχω ελέγξει την βαλβίδα, άρα αυτό που μένει είναι κάποια η κάποιες τσιμούχες των ακτίνων (ω!! τι έκπληξη!!). 
Τι κάνουμε παιδιά σ'αυτή την περίπτωση? Σκέφτηκα να βάλω στο ελαστικό σαμπρέλα.. το έχει δοκιμάσει κάποιος στο Stelvio? :think: και αν μπαίνει, τι επίπτωση μπορεί να έχει σαμπρέλα σε tubeless ελαστικό?
Θέλω να ταξιδέψω το Σαββατοκύριακο, help!!
Aα!! μια και βρεθήκαμε ας κάνω άλλη μία ερώτηση προς κατόχους Stelvio: γνωρίζετε αν μπορεί να τοποθετηθεί η ζελατίνα του νέου Stelvio στο παλιό? και αν όχι, έχει δοκιμάσει κανείς την aftermarket ζελατίνα της givi που είναι αρκετά ψηλότερη και σε λογική τιμή?
Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε βοήθεια..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2015, 11:03:16 μμ από gkot »

Αποσυνδεδεμένος labros

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Fetish
Απ: Βοήθεια για Stelvio
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 01:45:47 μμ »
Σκέφτηκα να βάλω στο ελαστικό σαμπρέλα.. το έχει δοκιμάσει κάποιος στο Stelvio? :think: και αν μπαίνει, τι επίπτωση μπορεί να έχει σαμπρέλα σε tubeless ελαστικό?

Αυτο το πράγμα να μην το κάνεις σε μηχανή για λόγους δικής σου ασφάλειας.

Οταν λες οτι έλεγξες βαλβίδα, το εκανες εσύ ή βουλκανιζατέρ για μηχανές ?
Να πας σ΄ενα βουλκανιζατέρ για μηχανές και να κοιτάξεις βαλβίδα, τσιμούχες ακτινών, ζάντα κ λάστιχο

Κάπου θα βρεθεί η αιτία.

και να φύγεις το ΣΚ   moto~   :thumbsup:

για περισσότερα και για τη ζελατίνα οι έχοντες Στέλβιο
One Man Piston Show

Αποσυνδεδεμένος gino

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
    • Stelvio NTX
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 04:33:39 μμ »
Σκέφτηκα να βάλω στο ελαστικό σαμπρέλα.. το έχει δοκιμάσει κάποιος στο Stelvio? :think: και αν μπαίνει, τι επίπτωση μπορεί να έχει σαμπρέλα σε tubeless ελαστικό?

Αυτο το πράγμα να μην το κάνεις σε μηχανή για λόγους δικής σου ασφάλειας.

Οταν λες οτι έλεγξες βαλβίδα, το εκανες εσύ ή βουλκανιζατέρ για μηχανές ?
Να πας σ΄ενα βουλκανιζατέρ για μηχανές και να κοιτάξεις βαλβίδα, τσιμούχες ακτινών, ζάντα κ λάστιχο

Κάπου θα βρεθεί η αιτία.

και να φύγεις το ΣΚ   moto~   :thumbsup:

για περισσότερα και για τη ζελατίνα οι έχοντες Στέλβιο

Σε βουλκανιζατερ θα πας να βαλουν τον τροχο μεσα σε σκαφη με νερο να δουν απο που χανει...

Ειχα προβλημα στον πισω τροχο απο δυο τσιμουχακια στις ακτινες αλλα ειχα κ ενα πολυ μικρο ραγισμα στην ζαντα που δεν φαινοταν ευκολα....τελικα αλλαξα ζαντα κ ηρεμησα.....ωσπου περυσι μετα απο αλλαγη ελαστικων αρχισε να ξαναχανει αερα....ηταν απο μια ακτινα που ηθελε απλα λιγο σφυξιμο...εκτοτε εχω ησυχασει....ελπιζω να βρεις την λυση κ να πας ανετα το ταξιδακι σου....

Αποσυνδεδεμένος DonRodrigo

• Guzzi Fetish
    • Griso 1100
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 05:15:36 μμ »
Για πιο γρήγορα, ρίξε σαπουνόνερο στη βαλβίδα και στα σημεία που βιδώνουν οι ακτίνες. Με υγρό πιάτων, 1 σαπούνι - 2 ή 3 νερό, να'ναι "πυκνό" δηλαδή....  Εκεί που χάνει αέρα, θα κάνει φούσκα που θα προλάβεις να δεις. Γίνεται ή με ψεκαστήρι σαν και αυτό που ψεκάζουν τα ρούχα - φυτά κτλ, ή με το μπουκάλι του υγρού πιάτων, ή με σφουγγαράκι, ότι σε βολέυει καλύτερα. Ρίχνεις σαπουνάκι στο ύποπτο σημείο, περιμένεις μερικά λεπτά μήπως κάνει φούσκα και πας παρακάτω...

ΥΓ: αν δεις φούσκα, ξέρεις ότι εκεί σίγουρα χάνει, αν δε δεις δε σημαίνει τίποτα, μπορεί να χάνει και να μη το είδες, ή να χάνει (και) από αλλού...

ΥΓ2: Μετά, καλό θα είναι να ξεπλύνεις τις σαπουνάδες από το λάστιχο...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2014, 05:19:31 μμ από DonRodrigo »

Αποσυνδεδεμένος tcbart

• Guzzi Let Me Be
  • *
  • www.tcbart.com
    • web design | graphic arts
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 05:58:42 μμ »
Το ίδιο πρόβλημα και εγώ με το δικό μου stelvio.

Έψαχνα για καιρό για κάποιον που θα μου έφτιαχνε τον τροχό που έχανε αέρα καθώς και για ακτινολόγηση (μπρός / πίσω), δεν αναλάμβανε κανείς ούτε η αντιπροσωπεία. Στο τέλος βρήκα κάποιον που μου ζήταγε 100 ευρώ των τροχό! Τον οποίο αγνόησα αμέσως.

Για καλή μου τύχη όμως γνωρίζω ακτινολόγηση ποδηλάτου (έχουν την ίδια φορά η ακτίνες του stelvio) και έκανα και στους 2 τροχούς ακτινολόγηση κάνοντας τον λαστιχά που μου έβγαλε τα λάστιχα από τις ζάντες να μένει με ανοικτό το στόμα! (έχοντας δει σε τι κατάσταση ήταν πριν) Τώρα λαμπάδα! Και εγώ δεν το πίστευα (φοβόμουν μην κάνω πατάτα... ήταν κάτι που έκανα πρώτη φορά...)

Για την απώλεια αέρα:
Λύση που έκανα και μου βγήκε... εντοπίζεις  ποια/ές ακτίνα/ες χάνουν με των παραπάνω τρόπο (post DonRodrigo )(εγώ το έκανα με ένα πινελάκι και νερό πάνω στην βάση τις ακτίνας με το στεφάνι). Τις σημειώνεις τυλίγοντας με ένα κομμάτι π.χ. μονωτικής ταινίας. Πας σε ένα βουλκανιζατέρ ξεζαντάρεις και ελέγχεις αν είναι σφιγμένες. Προσοχή μην αρχίζεις και στρίβεις όποια βρεις διότι θα χαλάσεις την ακτινολόγηση τους (ελαφρώς έλεγχος με το αντίστοιχο καρυδάκι).
Εάν είναι οκ από σφίξιμο, έχεις κοντά σου μαύρη σιλικόνη η οποία έχει ως αποτέλεσμα να γίνετε λάστιχο (έχει το praktiker).

Εκτέλεση:
Στην ακτίνα που χάνεις αέρα ξεσφίγγεις με το αντίστοιχο καρυδάκι (μετρώντας στροφές 1,2,3...) μέχρι να δεις ότι θα σου αφήσει λίγο κενό μεταξύ κεφαλιού βίδας  και στεφάνι. Βάζεις λίγη σιλικόνη στο κενό και αρχίζεις και σφίγγεις πάλι ακριβώς τις στροφές που ξέσφιξες πριν. Αφήνεις να στεγνώσει (2-3 ώρες) και βάζεις το λάστιχο επάνω κανονικά ελέγχεις την παθούσα ακτίνα πάλι με νερό και λογικά δεν θα χάνει...

Είμαι 2 χρόνια οκ.

υ.γ

1. Για σαμπρέλα το ξεχνάς απαγορευτικό... για να γίνει αυτό θέλει καλές επιστρώσεις από μέσα που δεν νομίζω ότι θα το καταφέρει κάποιος αυτό.

2. Λαστιχάκια έβαλα και εγώ αλλά δεν έγινε τίποτα. Δυστυχώς έχουμε τον χειρότερο τρόπο συνδέσεις ακτινών και στεφανιού που υπάρχει.

3. Έλεγξε μην έχεις και κάποιο ράισμα στην ζάντα σου αν και είναι δύσκολο λόγο ακτινών.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2014, 06:05:53 μμ από tcbart »

Αποσυνδεδεμένος Vagpap

• Συντονιστής
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 07:40:31 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα.

Απλά να συμπληρώσω οτι η ζελατίνα  του νέου (2012 +)  Stelvio ΔΕΝ ταιριάζει στα παλαιότερα.

:mg:

This is Toumba.....

Αποσυνδεδεμένος Bill_Xen

• Guzzi Wannabee
  • *
    • Moto Guzzi Stelvio
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 26, 2015, 06:55:20 μμ »
Εχω καιρο την aftermarket ζελατινα της Givi που ειναι 13εκ πιο ψηλη και ειναι μια χαρα!!
Περιπου στα 80 ευρω η τιμη της.