Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Αύγουστος 21, 2017, 01:53:27 πμ

Αποστολέας Θέμα: Κοντέρ Breva 1100  (Αναγνώστηκε 4114 φορές)

Αποσυνδεδεμένος giannis_ml

• Guzzi Wannabee
  • *
    • moto guzzi breva 1100
Κοντέρ Breva 1100
« στις: Νοέμβριος 10, 2014, 03:16:43 μμ »
.......SOS.......

Ψάχνω κοντέρ για την breva μου, γιατί το δικό μου πέθανε..κάηκε η οθόνη μου και βραχυκύκλωσε τα πάντα...

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2014, 03:27:39 μμ από Vagpap »

Αποσυνδεδεμένος Vagpap

• Συντονιστής
  • Guzzi Maniac
Απ: Κοντερ Breva 1100
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 03:25:47 μμ »
Καλησπέρα Γιάννη, καλώς ήρθες στην παρέα μας.

:mg:

Υ.Γ SOS...Άλλαξα λίγο το σχόλιο σου, (Ελληνικά) για να μπορεί να διαβαστεί..  :thumbsup:

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2014, 03:28:42 μμ από Vagpap »
This is Toumba.....

• Guzzi Wannabee
  • *
    • moto guzzi breva 1100
Απ: Κοντέρ Breva 1100
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 03:29:37 μμ »
ευχαριστω για την βοηθεια.. καμια γνωμη για το κοντερ??

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 03:42:16 μμ »
Καλησπερα Γιαννη. Μαλλον καποιο συνεργειο θα μπορεσει - ίσως - να σε βοηθησει. Στο φορουμ υπαρχουν ιδιοκτητες,....προφανως δεν εχουν κοντερ καβάτζα.

Εναλλακτικά, υπομονετικό ψαξιμο στο ebay.  :thumbsup:
Never ride faster than your guardian angel can fly

• Guzzi Wannabee
  • *
    • moto guzzi breva 1100
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 03:45:06 μμ »
Εχω προσπαθησει τα παντα..κ στο συνεργειο τιποτα.βρηκα ενα μεταχειρισμενο σε ενα μαγαζι στην αθηνα αλλα βρωμαει η δουλεια γιατι μου τα μασαγε ο τυπος..

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 03:48:11 μμ »
Σε πόσα συνεργεια πηγες?
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος DonRodrigo

• Guzzi Fetish
    • Griso 1100
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 03:57:34 μμ »
Αν βρεις μεταχειρισμένο πάντως, πρόσεξε, ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να ξέρεις το USER CODE του imobilliser. Το imobiliser δουλεύει με το κοντέρ, αν δε ξέρεις το user code που έβαλε ο προηγούμενος το κοντέρ θα είναι τελείως άχρηστο.

Αν είναι καινούργιο, προφανώς δε θα έχει σεταρισμένο user code, και απλά θα σου τη σπάει με ένα μήνυμα "please set user code", μέχρι να του ορίσεις εσύ ένα κωδικό.

Κάθε φορά το θα γυρνάς το κλειδί, πριν καν το self test, θα σου ζητάει το user code. Αν το ξέρεις, θα το βάζεις με το κουμπί του menu. Αν δε το ξέρεις... τον ήπιες. Αν το ξέρεις, το βάζεις, και πας μετά μέσω του service menu, και ξαναπρογραμματίζεις τα κλειδιά σου με το νέο κοντέρ.

Το 'κανα - άλλαξα κοντέρ γιατί μου μαύρισε ο υγρός κρύσταλλος από τον ήλιο - το γράφει το manual, ο @@ρας δεν έδωσα σημασία...

Το θέμα είναι ότι βρήκα μεταχειρισμένο, δεν ήξερα όμως το user code και χλόμιασα κάπως όταν γύρισα το κλειδί... Ευτυχώς το πέτυχα γιατί ο προηγούμενος είχε βάλει κάτι εύκολο, αν είχε βάλει δύσκολο...

ΥΓ: το user code χρειάζεται αν χαθεί - χαλάσει το κλειδί/διακόπτης/αντένα του imobiliser. Με παράκαμψη του διακόπτη (ακόμα και με κατσαβιδιά) ανάβει η οθόνη και με το σωστό user code ανάβουν και τα υπόλοιπα του κοντέρ και βάζεις μπρος. Αλλιώς κάθεσαι και κοιτάς την οθόνη να γράφει "please insert the user code"

** Edit **
Το καινούργιο το κόβω για 600~900€... Μεταχειρισμένο θα έπαιρνα μόνο αν ήμουν σίγουρος ότι αν δε δουλέψει θα επιστραφεί - το user code είναι μεγάλη παγίδα. Υπ'όψιν, το μεταχειρισμένο γράφει τα χλμ της προηγούμενης μηχανής, δε ξέρω αν μπορούν να αλλάξουν...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 11, 2014, 09:21:31 πμ από Vagpap »

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 05:06:04 μμ »
υπάρχουν και άφτερ μάρκερτ κοντέρ πάντως...

• Guzzi Wannabee
  • *
    • moto guzzi breva 1100
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 07:00:06 μμ »
Εχω ψαξει παντου κ ιντερνετ κ το μονο που βρηκα ειναι ενα που ο τυπος δεν ηξερε καν απο τι μοντελο ειναι αρα μαλλον κανενα κλεμμενο θα ειναι. Απο after market τι εννοεις?

KTiNoS

• Επισκέπτης

• Guzzi Fetish
    • Griso 1100
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 12:16:26 πμ »
Εχω ψαξει παντου κ ιντερνετ ....

Το πρώτο σημείο αναφοράς (για μένα) : http://www.stein-dinse.biz/advanced_search_result.php?x=0&y=0&categories_id=&inc_subcat=1&keywords=883343
Ο "Γερμανός". Online κατάλογοι ανταλακτικών (το site και στα Αγγλικά), βρίσκεις εύκολα τι χρειάζεσαι, έχω ψωνίσει χωρίς προβλήματα, "αλμυρός"...

Το άλλο "μαγαζί" :
http://www.harpermoto.com/parts-by-motorcycle/2000-up-moto-guzzi-motorcycles/breva-v-ie-1100-2005-2007/dashboard-en-breva-v-ie-1100-2005-2007.html
Ο "Αμερικάνος". Φτηνότερος, υπολόγιζε +60€ μεταφορικά, δεν έχω ιδέα αν το κοντερ θα είναι σε χιλιόμετρα ή μίλια.

Από τη στιγμή που ξέρεις τον κωδικό... https://www.google.gr/#q=moto+guzzi+883343

Φυσικά, υπάρχει η πιθανότητα να μη βάλεις το "μαμίσιο" αλλά κάποιο άλλο "αφτερ μαρκετ". Μόνο που σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει κάποιος να καταφέρει να ταιριάξει τις δύο φύσες με τα 32 !!! καλώδια του 11 στο ηλεκτρικό διάγραμμα στο "αφτερ μάρκετ"... 2 απο αυτά είναι του 13 (immobilizer antena) που προφανώς θα καταργηθεί... Άμα βρεις ηλεκτρολόγο που να το συνδέσει και να δουλέψει κιόλας, και να μη κάνει την καλωδίωση μούτι...

http://www.thisoldtractor.com/guzzi007/schematics/2005_Breva_1100.gif
Κοντέρ Breva 1100

• Guzzi Fetish
    • Griso 1100
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 12:30:57 πμ »
Επίσης, το "έχω ψάξει παντού" δεν μπορεί να είναι σωστό...
Αν θες μόνο το ανταλλακτικό, για να το βάλεις μόνος σου, σε οποιοδήποτε Piaggio Center θα το βρεις. Ειδικά αν τους πας τον κωδικό έτοιμο και δεν χρειαστεί να ψάξουν τους καταλόγους των "εξωτικών" Guzzi...  :hehe:
Αν θες και τοποθέτηση, συνεργεία υπάρχουν, κοντέρ μπορούν να βάλουν και σε Piaggio Center και σε "παραδωσιακά" Guzzi συνεργεία, μη γράψω ονόματα και κάνω διαφήμιση, άμα θες στείλε pm - σε 'μενα ή σε άλλον, σίγουρα θα βρεις λύση για συνεργείο...

• Guzzi Fetish
    • Griso 1100
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 12:39:53 πμ »
Ειναι αργά και προφανώς είμαι κουρασμένος... ενα-ενα τα παρατηρώ...

..... ο τυπος δεν ηξερε καν απο τι μοντελο ειναι .......

Λες να 'ξερε τι κωδικό είχε βάλει για το immobilizer ο προηγούμενος ιδιοκτήτης?
Χωρίς αυτό τον κωδικό το μηχανάκι μένει ΝΕΚΡΟ λέμε... Εκτός αν πάρεις μαζί σετάκι, κοντέρ κλειδαριές και κλειδιά από το ΙΔΙΟ μηχανάκι

Αποσυνδεδεμένος p.t.o

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Fetish
  • «Move as fast as you possibly can»
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 12:49:20 πμ »
http://www.ebay.co.uk/itm/Moto-guzzi-breva-1100-speedo-clocks-instruments-/191407554653?pt=UK_Motorcycle_Parts_13&hash=item2c90c7805d

...για κοπάνα του το ρώτημα  :hehe:

..δουλεύει  parts....εχω ψωνίσει..ειναι  :thumbsup:

• Guzzi Wannabee
  • *
    • moto guzzi breva 1100
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 03:04:13 πμ »
Παιδες ευχαριστω πολυ για την βοηθεια. μετα απο ερευνα στο διαδικτυο τα μοσα τα εχω βρει κ εγω. απλα το θεμα μου ειναι οτι το χρειαζομαι αμεσα κ γι αυτο προσπαθω να αποφυγω e-bay κτλ. εννοουσα στην αρχικη μου ερωτηση αν μπορω να βρω καπου μεταχειρισμενο προκειμενου να αποφυγω την τσουχτερη τιμη της αντιπροσωπειας. thanks anyway.. :bier: