Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Σεπτεμβρίου 23, 2019, 09:03:59 μμ

Αποστολέας Θέμα: Καλησπερα aus Deutschland :);)  (Αναγνώστηκε 4156 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Nikos.Kou

• Guzzi Wannabee
  • *
    • GSX 600F Katana
Καλησπερα aus Deutschland :);)
« στις: Ιουνίου 05, 2015, 02:12:27 μμ »
Καλησπερα,
Ειμαι ο Νικος κατοικος Γερμανιας και ειμαι ερωτευμενος.....

Σε μια νυχτερινη καταδρομικη βολτα στην Χαιλδεβεργη επεσε το ματι μου στο V7.
Τι να πω προβληματιστικα.....Ειχα σκοπο για την επομενη σεζον να παω σε αγορα ελαφρας μεταχειρισμενης
Μεχρι που το ειδα καμαρωτο καμαρωτο ....Μπηκα σε σκεψεις. Η σκεψεις γιναναν προβηματισμοι
και στο τελος χανω τον υπνο μου τα βραδια.

Για την ιστορια μεχρι να αρχισω να σκευτομαι το V7 ειχα αποφασισει για VFR crossrunner η τουλαχιστον ετεινα αποφασιστικα προς αυτο. Τωρα ομως πιασε το αυγο και κουρευτω.

Η αληθεια ειναι οτι για τα σχεδια που εχουμε με την κυρα μου το vfr ερχετε κουτι. Για του χρονου και του παραχρονου πχ σχεδιαζουμε ακτες ατλαντικου Γαλλιας- Πορτογαλλιας. Ακτες Βαλτικης. καταδρομικες εξερευνησεις περασματων στις αλπεις κτλ. και Οπωσδηποτε ατελειωτα χιλιομετρα στον Ε-75 για να κατεβουμε Ελλαδα σε διαφορες φασεις.

Το V7 ερωτας...ερωτακος κλασικο νοχελικο στις στροφες , ταμαμ για βολτες....για σαβατοκυριακα , για περασματα ΑυστοΕλβετοΓαλλικες  που ειναι διπλα μας  νομιζω μεχρι εκει ειναι ταμαμ?!!?? Για τα υπολοιπα τι θα κανουμε ρε παιδια θα μας βολεψει ?? Η κυρα θα γκρινιζει γιατι ειναι αβολο?

Απο αξιοπιστια πως παμε? Δεν με απασχολουν μικροδιαορεες κτλ πραγματα οπου ενας μερακλης μοτοσυκλετιστης μπορει να επισκευασει μονος του αλλα απο την αλλην δεν θελλω να ειμαι και με την καστανια στο χερι.  Απο χοντρες ζημιες πως παμε ?  πχ Απο πραγματα που μπορει να τα πληρωσεις χοντρα και να σε αφησουν στον δρομο για μερες.

V7...ερωτας ερωτακος.

ps συγγνωμη για τα ορθογραφικα εχω δυσλεξια.

Αποσυνδεδεμένος miraze

• I Live Here
  • *
  • μπαλαλάικα
Απ: Καλησπερα aus Deutschland :);)
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 08, 2015, 09:31:05 πμ »
Καλώς μας βρήκες Νίκο  :bier: :mg:

Είναι ερωτιάρικο το βου Επτά πως να το κάνουμε   :wub:
Raduno baby .........

Αποσυνδεδεμένος Oil_and_fuel

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Crazy
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 08, 2015, 10:02:05 πμ »
Μόλις επιστρέψαμε από το Raduno στη Σικελία.
Μαζί μας ήταν και ένα V7, δικάβαλο, με τρεις βαλίτσες.
Έβαλε συνολικά 3.200 χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα απολύτως. Οι αναβάτες του ήταν απλά ενθουσιασμένοι.
Σημείωση: Ήταν το πρώτο Moto Guzzi τους, και πριν είχε κάνει μόλις 1000 χλμ.

Αν το ερωτεύτηκες, απλά αγόρασέ το.

Αποσυνδεδεμένος Spitfire

• Guzzi Let Me Be
  • *
  • Rider on the storm
    • V7 classic
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 08, 2015, 12:53:24 μμ »
Καλώς ήρθες Νίκο, θα σου πω για την εμπειρία μου (έτσι κ αλλιώς θα πάρεις ότι σου "κάτσει" καλύτερα). Έχω ένα χρόνο το v7 και 10.000 χλμ σε στροφές, ευθείες, ζέστες και βροχές και πολλές φορές με τη γυναίκα στη πλάτη... Όταν το πήρα δεν ρώτησα κανένα. Της λέω αυτό είναι και άμα σου αρέσει έχει καλώς! Βέβαια μου παραπονιέται συχνά για τη σέλα (μετά από καμιά ωρίτσα θέλει στάση) ή που δεν έχει πλάτη κλπ. Όταν όμως το βάζω μπροστά πορώνεται με τον ήχο και την αίσθηση + την εμφάνιση (δε χρειάζεται να πω για μένα  moto~ ). Προβλήματα μηδέν σε ένα χρόνο, εύκολο στη συντήρηση - δεν το έχω πάει ακόμα σε μάστορα (έχουν γίνει σαν τους γιατρούς, μακριά από μας ! ). Είναι ο λόγος που αν ποτέ πάρω ξανά μηχανή θα πάρω guzzi.
Τώρα επειδή γράφεις κάτι αυτοκινητόδρομους που όχι στη Κρήτη αλλά ουτε στη υπόλοιπη Ελλάδα θα δούμε ποτέ, θα σου πρότεινα να δεις Breva, Stelvio, Norge και αν σου περισσεύουν τα € το california...  Καθαρά για λόγους άνεσης και φορτώματος. Το v7 κινείται με ευκολία σε μεγάλες ταχύτητες και προσπερνά (γενικά στροφάρει το μοτέρ, δεν είναι harley) αλλά δεν έχω κάνει μεγάλο ταξίδι ακόμα. Πάρε τη γυναίκα, καθίστε, οδηγήστε κλπ αλλιώς κάνε χούντα όπως έκανα εγώ...  :hehe:  :mg:

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 08, 2015, 01:06:00 μμ »
Όταν το πήρα δεν ρώτησα κανένα.

Αυτό!  :thumbsup:

Καλωσόρισες Νίκο!  :hey:
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος Vagpap

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 08, 2015, 08:28:06 μμ »
Καλώς ήρθες Νίκο στην παρέα!

Με το καλό το v7 σου !  :bier:

This is Toumba.....

• Guzzi Wannabee
  • *
    • GSX 600F Katana
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 09, 2015, 01:35:24 πμ »
Ευχαριστω για το καλοσορισμα,

Οσο περναν οι μερες τοσο οριμαζει η ιδεα τοσο.....ανυπομωνω. :?
τοσο ψαχνω για βαλι**** ζελατινουλες που θα διευκοληνουν το τουριστικο εργο του v7 ,ξερω ρε γμτ ο,τι δεν ειναι το απολυτο τουριστικο εργαλειο αλλα με καποιες βελτιωσουλες θεωρω οτι μπορει να ταξιδεψει αξιοπρεπεστατα, νομιζω πως αν μηνει και το katana στο γκαραζ θα επιτελεσει και αυτο το εργο του και θα καλυψει τα οποια κενα του v7 που ισως προκυψουν μετα απο καιρο.

Αυτο που μου αρεσει τελικα σαν ιδεα παρα πολυ ειναι και το customizing τις υποθεσης οτι πχ με μια σελα "κοκοβιο" μια κοντη ζελαντινα η ενα φερινγκακι 70S και ενα ζευγαρι κλιπονς  ισως και μια εξατμισουλα και με καποιες μικροαλαγες εχεις ενα συμπαθητικο cafe recer για τα ορεινα "στροφιλικια" τις περιοχης και για τις γυρο μεγαλοπουλης.

Σαββατο μεσημερη τα βγαζεις ολα κουμπονεις την ψηλη ζελατινα βαζεις την μαμα σελα τις βασεις για τις βαλι**** του  και τα κακγελακια του και κυριακη πρωι ξεκινας να ταξιδευεις.

Πολυ ομορφα μου φενοντε ολα αυτα  το θεμα ειναι εφυκατα η ειμαι λιγο παραπανω ρομαντικος απο οσο πρεπει?

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 09, 2015, 01:38:21 πμ από Nikos.Kou »

Αποσυνδεδεμένος kostasmito

• Guzzi Let Me Be
  • *
    • V7 cafe classic
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 09, 2015, 02:39:23 μμ »
Το V7 ερωτας...ερωτακος κλασικο νοχελικο στις στροφες , ταμαμ για βολτες....για σαβατοκυριακα , για περασματα ΑυστοΕλβετοΓαλλικες  που ειναι διπλα μας  νομιζω μεχρι εκει ειναι ταμαμ?!!?? Για τα υπολοιπα τι θα κανουμε ρε παιδια θα μας βολεψει ?? Η κυρα θα γκρινιζει γιατι ειναι αβολο?

Απο αξιοπιστια πως παμε? Δεν με απασχολουν μικροδιαορεες κτλ πραγματα οπου ενας μερακλης μοτοσυκλετιστης μπορει να επισκευασει μονος του αλλα απο την αλλην δεν θελλω να ειμαι και με την καστανια στο χερι.  Απο χοντρες ζημιες πως παμε ?  πχ Απο πραγματα που μπορει να τα πληρωσεις χοντρα και να σε αφησουν στον δρομο για μερες.

Καλώς ήρθες Νίκο. Πάνω κάτω στα παραπάνω έχεις δίκιο. Αν θες μηχανή για τα μεγάλα σου ταξίδια, το VFR είναι σαφέστατα καταλληλότερο. Για όλο τον υπόλοιπο χρόνο το V7 είναι ακριβώς αυτό που θες. Έχε στα υπόψην σου, ότι άπαξ και καβαλήσεις Guzzi, όλα τα υπόλοιπα σου μοιάζουν με πλυντήρια...οπότε κοίτα και την Breva 850-1100.
Σε ταξίδια θα βάλεις άνετα σαμάρια (το καλύτερο είναι μαλακά με σύνδεσμο σε σταθερή βάση) & tank-tail bag, αλλά μέχρι εκεί. Δεν παύει να είναι ένα μικρό μηχανάκι που έχει περιορισμένους χώρους & αγκομαχά στην εθνική. Αν υπάρχει όρεξη βέβαια, γυρνάς τον κόσμο και με παπάκι.
Ως προς την αξιοπιστία, αν δεν είσαι γκαντέμης, μη φοβάσαι τίποτα. Εάν αγχώνεσαι πάρε μεταχειρισμένο που να έχει ήδη κάνει 10-15000χλμ. και να έχουν λυθεί οι παιδικές του ασθένειες. Προσωπικά το cafe μου, με ταλαιπώρησε λίγο με τα ηλεκτρικά του τον πρώτο χρόνο που το είχα, αλλά στα επόμενα πέντε χρόνια που το έχω, δεν έχει κάνει κιχ. Έχω ~25000χλμ. απροβλημάτιστα. 
Ως προς το customizing...όλα γίνονται, αρκεί να υπάρχουν όρεξη & χρήμα (αρκετό δυστυχώς).

Αποσυνδεδεμένος kokkinos

• Guzzi Wannabee
  • *
    • v7 special 2014
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 15, 2015, 11:31:29 πμ »
Γεια σου Νικο,
Για εμπειριες και εντυπωσεις σχετικα με την V7, μπωρεις να με ρωτησεις οτι θελεις.

Χαιρετισματα απο Bodensee
Αποστολης

• Guzzi Wannabee
  • *
    • GSX 600F Katana
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 22, 2015, 02:10:55 μμ »
Γεια σου Νικο,
Για εμπειριες και εντυπωσεις σχετικα με την V7, μπωρεις να με ρωτησεις οτι θελεις.

Χαιρετισματα απο Bodensee
Αποστολης

Γεια σου Αποστολη, (This is Stuttgart Calling)

Μια καλη ερωτηση θα ηταν πως τα παει στην autobahn αν και κατα κανονα την αποφευγω. Ωστοσο ειτε σε μεγαλα ταξιδια πχ κατεβα ως ανκονα για διακοπες καλοκαιρακι πως τα παει ?  (σκοπο εχω για τριβαλιτσο και μεγαλη ζελατηνα και για σελα) Αν και η αποφαση λεει οτι θα αγοραστει του χρονου γεροι να ειμαστε ωστοσο θα ηθελα να γνωριζω. Αν και την απαντηση την ξερω  :fff: :fff:  ομως την αγαπησα. Απο αντιπροσοπευση στην Γερμανια πως παμε ενοοω για ανταλακτικα κτλ..

Αααααα με ψησατε παλιοανθρωποι :mg: :rasta:στις 3 αυγουστου θα παω για εναν καφε στην Λιμνη Como..... (αν καποιος γνωριζει ενα ομορφο μερος που αξιζει για καφε ακομα και στον δρομο ας βαλει μια βουλα στον χαρτι)και μετα θα παρω τον δρομο να συναντισω τα παιδια τις MOTOE καπου στο Bolzano.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 22, 2015, 02:25:12 μμ από Nikos.Kou »

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 23, 2015, 12:08:39 μμ »
Nίκο, σ όλο τον παραλιακό-περιμετρικό δρόμο της λίμνης Κόμο θα βρεις ωραία καφέ - και στο Μαντελο φυσικά. Πολυ γραφικό το Μπελάτζιο που μπορεις να πας και με 10' φερυ απ το Μενάτζιο(Δυτ. ακτη λίμνης), αν βαρεθεις να κανεις οδικώς τον γύρο. Η ωραιότερη ίσως πόλη της περιμέτρου είναι η Βαρένα, 10' βορεια του Μαντελο.

Μην πας σ αυτά τα μέρη,..θα ερωτευτεις τα Guzzi και δεν ειν αυτός αντικειμενικός λόγος για να αγορασεις.  :hehe:   :mg:

• Guzzi Wannabee
  • *
    • GSX 600F Katana
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 23, 2015, 02:32:55 μμ »
Nίκο, σ όλο τον παραλιακό-περιμετρικό δρόμο της λίμνης Κόμο θα βρεις ωραία καφέ - και στο Μαντελο φυσικά. Πολυ γραφικό το Μπελάτζιο που μπορεις να πας και με 10' φερυ απ το Μενάτζιο(Δυτ. ακτη λίμνης), αν βαρεθεις να κανεις οδικώς τον γύρο. Η ωραιότερη ίσως πόλη της περιμέτρου είναι η Βαρένα, 10' βορεια του Μαντελο.

Μην πας σ αυτά τα μέρη,..θα ερωτευτεις τα Guzzi και δεν ειν αυτός αντικειμενικός λόγος για να αγορασεις.  :hehe:   :mg:

Σε ευχαριστω για την τρομερη ιδεα νομιζω η καλητερη σταση ever ειναι στο Menagio για να παρω το καραβακι για Varena. Θα ειναι απιστευτη σταση νομιζω και  η βολτα με το καραβακι βοηθαει να αδειασω χιλιομετρα αλα και ενας καλος χρονος χαλαρωσης για να συνεχεισω στις "σφυχτες" διαδρομες για bolzano.

Αν και δεν σε γνωριζω επετρεψε μου να πω "Αδερδε με εφτιαξες.!!!!!!!   :oo"

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 23, 2015, 06:00:56 μμ »
Αν και νομιζω ίδεα δεν εχεις απο μηχανολογία, επέτρεψε μου να σου πω,...Μάστορα, τι θες να κανεις στο Μπολζάνο?  :hehe:

Ενα χιονοχώρι είναι(ας πουμε Αραχωβα) όπως πολλά της Β. Ιταλιας,...αν πας για πλάκα και δεν υπαρχει λόγος, ριξε άκυρο - να σε φτιαξω στ αλήθεια, με πραγματικά ωραία μέρη.  :ok:

• Guzzi Wannabee
  • *
    • GSX 600F Katana
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 23, 2015, 07:16:30 μμ »
Αν και νομιζω ίδεα δεν εχεις απο μηχανολογία, επέτρεψε μου να σου πω,...Μάστορα, τι θες να κανεις στο Μπολζάνο?  :hehe:

Ενα χιονοχώρι είναι(ας πουμε Αραχωβα) όπως πολλά της Β. Ιταλιας,...αν πας για πλάκα και δεν υπαρχει λόγος, ριξε άκυρο - να σε φτιαξω στ αλήθεια, με πραγματικά ωραία μέρη.  :ok:

H αληθεια ειναι δεν θα ειμαι στο Βolzano αλλα στα περιξ
 http://dolomiti2015.blogspot.de/

και ελεγα στον δρομο να για εκει να περασω απο την Λιμνη. Τοσες Ιστοριες διαβασα εδω μου κεντρισε το εδιαφερον.

PS Συγνωμη αν σε προσβαλα με το "αδερφε με εφτιαξες" αλλα πραγματικα με εφτιαξες!!!!!!!!!! 

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 24, 2015, 12:14:32 πμ »
Κανένα θέμα προσβολής,...αλλοίμονο!  :bier:

Καλά να περάσεις στην βόλτα και λίμνη να πας!   :bike: