Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Οκτώβριος 20, 2017, 11:45:48 πμ

Αποστολέας Θέμα: Αναβαθμισμένο κιτ εξαρτημάτων εκκεντροφόρου για το Stelvio  (Αναγνώστηκε 1316 φορές)

Αποσυνδεδεμένος kasba

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Let Me Be
  • *
    • Stelvio 1200
Καλησπέρα!
Μπορεί κάποιος που τοποθέτησε κάποιο από τα αναβαθμισμένα κιτ (A,B,C) στους εκκεντροφόρους του Stelvio, να μας πει τις εντυπώσεις του?
Με την πάροδο του χρόνου και των χιλιομέτρων είναι αξιόπιστο? :think:
Στην αίσθηση, στο θόρυβο του μοτέρ, στην κατανάλωση σε σχέση με πριν?
 Ευχαριστώ! :mg:

Αποσυνδεδεμένος Vagpap

• Συντονιστής
  • Guzzi Maniac
Απ: Αναβαθμισμένο κιτ εξαρτημάτων εκκεντροφόρου για το Stelvio
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 08:45:34 πμ »
Καλημέρα,

Πριν το ταξιδι στην Ιταλία, πηγα για τo service.

Εκεί μου ειπαν ότι είναι διαθεσιμο για το selvio το νέο kit, (δεν ξερω αν  A  ή B  ή C),  νέα χαρτογράφηση αν εννοούμε το ίδιο.

Πολυ καλά αποτελεσματα, διαχειρίζει το ρελαντι καλύτερα, νομίζω πιο δυνατό  ακόμα από χαμηλά, αν και δεν είχε προβήμα.

Μπορείς να επικοινωνήσεις να ρωτήσεις καλύτερα.

Πάντως, ξέρεις ότι το δικό μου είναι 2012  . Οπότε ισως η ανταπόκριση να μην είναι η ίδια. Πιθανά σε εσένα ακόμα καλυτερη.
This is Toumba.....

Αποσυνδεδεμένος gino

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
    • Stelvio NTX
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 03:02:24 μμ »
τι να σου πω....το εβαλα πριν κανα χρονο(μιλαω για το kit B)....εχω κανει απο τοτε κανα 10αρι χιλ. χλμ.

διαφορα σε αισθηση δλδ(αποδοση,καταναλωση,επιδοσεις)δεν ειδα....ο θορυβος(καλα το δικο μου

βαραει κ το κιβωτιο ετσι για να θυμηζει τη καταγωγη του) μειωθηκε σε σχεση με πριν(οι βαλβιδες μονιμως

αρυθμιστες ηταν)....αλλα απο μικρομλκιες αγιος ο θεος που μονο τα νευρα σου σπανε....

Αποσυνδεδεμένος veritas-aequitas

• Guzzi Maniac
    • moto guzzi stelvio 1200 ntx
    • facebook
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 06:24:05 μμ »
Η διαφορα μου με τον τζινο ειναι οτι ο θορυβος μειωνεται μονο μετα απο ρυθμιση βαλβιδων και μετα επανερχεται και μετα την αλλαγη (κιτ Β) εχω 18χιλιαδες χλμ.Ολα τα υπολοιπα ιδια με τον προλαλησαντα

Αποσυνδεδεμένος tcbart

• Guzzi Let Me Be
  • *
  • www.tcbart.com
    • web design | graphic arts
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 08, 2015, 11:04:24 μμ »
Έχω το stelvio 08 έβαλα το kit C. Σε αυτήν την περίπτωση περνάει και νέο map version: 2229STV8V52.

Πριν το kit βάραγε μέχρι και εκκεντροφόρος, τον άκουγα και για αυτό βγήκε και το kit :)
Έχω κάνει από τότε γύρω στα 10.000 χιλ. και όλα καλά θόρυβος (μικρό τικ τικ) μόνο από τις βαλβίδες όταν είναι αρρύθμιστες αλλά μόλις ρυθμιστούν όλα οκ.

Διαφορές?

Σε όλα τα επίπεδα! Θόρυβος, αίσθηση, γκάζια πιο άγριο ροπάτο (διορθώθηκε αρκετά το νεκρό σημείο στις μεσαίες), αισθητά λιγότερο καύσιμο. Άλλη μηχανή... πάντα για 08 και κιτ c με νέο map.

Πρέπει να το αλλάξεις γιατί υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στους εκκεντροφόρους... από το 2014 μοντέλο  και μετά διορθώθηκε.

υγ
Για την ιστορία στην Αμερική τα αγοράζεις τα kit και απο ότι είχα διαβάσει το c έχει 1450$ και τα άλλα 2 γύρω στα 600-450$
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2015, 11:10:46 μμ από tcbart »

Αποσυνδεδεμένος kasba

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Let Me Be
  • *
    • Stelvio 1200
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 09, 2015, 11:01:17 μμ »
Παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.  :thumbsup: