Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Αύγουστος 21, 2017, 01:52:50 πμ

Αποστολέας Θέμα: ΘΟΡΥΒΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΛΕΞΗ V7ii  (Αναγνώστηκε 1485 φορές)

Αποσυνδεδεμένος GEO

• Guzzi Wannabee
  • *
    • V7ii RACER
ΘΟΡΥΒΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΛΕΞΗ V7ii
« στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 07:18:05 πμ »
Σας χαιρετω ολους ,ειμαι καινουργιος στο forum και παρακολουθω γενικα ολες τις συζητησεις ιδιως τις τεχνικες ,που θεωρω οτι η εμπειρια καποιων απο τους συμμετεχοντες αλλα και οι ιδεες που ακουγονται γενικα μπορουν να βοηθησουν πολυ.
Γενικα οι GUZZI ειναι μηχανες που ειχα παντα στην καρδια μου απο εποχης Lemans,αλλα ποτε μεχρι τωρα δεν ειχα αποκτησει.
Προσφατα πηρα την αποφαση και αγορασα ενα V7ii racer που πραγματικα ειναι το κατι αλλο στον τομεα της αισθησης αλλα και της αισθητικης,με το πρωτο βεβαια πολυ πιο σημαντικο.Το μηχανακι στριβει και φρεναρει αριστα και η χαμηλη του ροπη αποζημιωνει για τα λιγοστα του αλογα,ειναι δε παπι στην κινηση με το μικρο του βαρος ,φαρδος και αμεσο αρπαγμα.
Το μονο που με ξενιζει ειναι το οτι απο καινουργιο (4100 χλμ. τωρα) οταν αφηνεις το συμπλεκτη ακουγεται ενα 'κλακ' ,απο την περιοχη του σασμαν μαλλον.Οκαλυτερος τροπος να δημιουργησεις τον θορυβο αυτο ειναι να κυλας με πρωτη και χωρις καθολου γκαζι σε ισιωμα και να πατας -αφηνεις τον συμπλεκτη,σε καθε αφημα ακουγεται αυτο το 'κλακ'.Ειναι ακριβως την στιγμη που γινεται η συμπλεξη και αν αφηνεις την μανεττα ευλαβικα δεν το κανει καθολου ή το κανει πολυ σιγανα.
Εχετε ξανασυναντησει κατι τετοιο,ουσιαστικα δεν ειναι κατι ενοχλητικο αλλα θελω να δω αν ειναι σοβαρο ή επικινδυνο. ???

Αποσυνδεδεμένος aquile

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
Απ: ΘΟΡΥΒΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΛΕΞΗ V7ii
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 08:48:55 πμ »
Καλημέρα και καλώς ήρθες στη παρέα μας!  :bier:

Ο θόρυβος μάλλον είναι δύσκολο να έρχεται από το κιβώτιο ταχυτήτων. Πιθανόν να δημιουργείται είτε στο χώρο του συμπλέκτη, είτε από τον άξονα/σταυρό του διαφορικού.

Δεν μοιάζει κάτι ανησυχητικό, αλλά καλό είναι να πάρεις μια γνώμη από έμπειρο Guzzo-μάστορα.  :mg:
Γυρνωντας προς τα πισω ολοταχως, προσπερασαμε δυστυχως και την εποχη του Carlo...

Αποσυνδεδεμένος PanLampro

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 03:12:42 μμ »
Γιαπωνεζικο ειχες ως τωρα...
προφανές!

:fff: :hehe: :shame:

καλως  τον
Θα με φάει η περιέργεια...
Τί είναι μετά την επόμενη στροφή?

Αποσυνδεδεμένος gino

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
    • Stelvio NTX
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 04:03:41 μμ »
Πολλες φορες μου το εχει κανει στο Στελβιο....

συμφωνω με την διαπιστωση του aguile....αλλα δεν χρειαζετε να

ρωτησεις κανενα μαστορα.....απλα ετσι δουλευει

κι οπως λεει κ ο PanLampro ασχημο πραγμα το Γαιπωνεζικο....

Εδω θα τα νοιωθεις ολα :hehe: :hehe:

Αποσυνδεδεμένος GEO

• Guzzi Wannabee
  • *
    • V7ii RACER
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 07:29:20 μμ »
Και γιαπωνεζικα και αμερικανικα και οπως ειπα ρε παιδια δεν με ενοχλει το θορυβακι, απλως επειδη ειμαι και λιγο λαδακιας, μου αρεσει να σκαλιζω αλλα και να ψαχνω μηχανικα θεματα,το θετω σαν θεμα.
Ξερω οτι τα guzzi δεν ειναι ραπτομηχανες και μου αρεσει αυτο, απλως ψαχνομαι μηπως ειναι κατι σοβαρο και μεινω 'καραβοφαναρο' σε καμια ερημια ή αυτο επιφερει καμια σοβαρη ζημια.
Εκεινο που θα παρακαλουσα οσους εχουν την διαθεση ειναι να δοκιμασουν στα V7 τους το κολπο με το ρολαρισμα και το αφημα του αμπραγιαζ,χωρις γκαζι, και να μου πουν αν ακουν κατι αναλογο.
Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας και ειμαι μεσα για καμια βολτιτσα και καφεδακι την Κυριακη αν παιζει τιποτα.

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 10:07:10 μμ »
Aυτη την Κυριακή δεν παίζει κάτι,...παίζει όμως την Δευτέρα στην Λεσχη κατι καλό.

http://forum.motoguzziclub.gr/index.php/topic,8146.0.html

Ελα αν θες.  :bier:
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος Spitfire

• Guzzi Let Me Be
  • *
  • Rider on the storm
    • V7 classic
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 06, 2016, 12:21:41 πμ »
Αν είναι αυτό που νομίζω είναι φυσιολογικό. Το κάνει κ εμένα το v7c όταν αφήνω τον συμπλέκτη με μεγάλη σχέση και χαμηλή ταχύτητα.