Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Ιούνιος 26, 2017, 06:30:27 μμ

Αποστολέας Θέμα: Εγώ κι ένα Stelvio.  (Αναγνώστηκε 4030 φορές)

Αποσυνδεδεμένος I. t. A

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
Απ: Εγώ κι ένα Stelvio.
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 21, 2016, 06:28:54 μμ »
Δροσούλα και σήμερις...!

Ωραίο το "ταξίδι". Κι ο "ταξιδιώτης".
Όμως, δεν είναι πλήρες κατά την άποψή μου.
Εξηγού.
Αφού είναι "μαθηματικό" (χωρίς συναισθηματισμούς και αναφορές στο θείο Carlo και στον κουμπάρο Luigi -αν και τελικά ΔΕΝ απεφεύχθησαν οι αναφορές... -πουτάna μάρκα: Ακόμα και τα καλά παιδιά τα "χαλάς"...), κάτι του λείπει.

Για να μην "πάει μακρυά η βαλίτσα": Δύο ερωτήσεις (μπορεί και τρεις).

Σου άρεσε τόσο ώστε να το αποκτήσεις;
(ο τρόπος είναι δική σου δουλειά).

Είναι τόσο καλό;

Και τελικά -και φυσικά αν υπάρχει η γνώση. Είναι το Stelvio καλύτερο ή το καλύτερο στην κατηγορία του;

Απλά πράγματα. Εκτός αν εννοούμε οτι "ωραίο είναι, αλλά όχι τόσο, δεν είναι για μένα/δεν μπορώ/στην τελική δε θέλω/δεν έχω....
"Ξεροκάμπανα", χωρίς Carlo ή/και Luigi.

Το νου σας

Υγ. Στρατηγέ, είναι η δεύτερη φορά που δανείζεσαι, πας βολτόυλα και χαίρεσαι/σου αρέσει, που σε ικανοποιεί.... Ή ψώνισε, ή άστο.
Μη δανείζεσαι, γιατί άμα χαίρεσαι και δεν ακολουθείς τη "χαρά" σου, τότε κάπου υπάρχει discrepancy που λέμε και στα αρχαία Ελλήνικως....

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2016, 06:31:26 μμ από I. t. A »
MG-S, γιατί έτσι μας αρέσ'!

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 24, 2016, 03:27:56 μμ »
επειδή κάνει ζέστη και έχει και brexit, θα απαντήσω μόνο σ' αυτό:

Και τελικά -και φυσικά αν υπάρχει η γνώση. Είναι το Stelvio καλύτερο ή το καλύτερο στην κατηγορία του;

τ' άλλα τα θεωρώ εξόχως δευτερεύοντα καθώς έγραψα οδηγικές εντυπώσεις και όχι τεστ και οι προσωπικές επιλογές μου δεν αφορούν (νομίζω) κανένα καθώς είμαι άνθρωπος με κολλήματα και ιδιαιτερότητες (και δυσκολίες).

Η κατηγορία λοιπόν που γίνεται η σύγκριση είναι χαώδης.

Έχει όλων των ειδών τις επιλογές και σχεδιάσεις. Έχει 2κύλινδρους, 3κύλινδρους και 4κύλινδρους κινητήρες, V2, V4, εν σειρά, boxer, εγκάρσιους ή διαμήκεις, άξονα ή αλυσίδα, απλές ή ηλεκτρονικές αναρτήσεις, soupersport ελαστικά και 17αρες ζάντες μέχρι 21"-18" με σαμπρέλα. Επίσης (αν συμπεριλάβουμε στην κατηγορία και το Tracer της Yamaha-γιατί όχι) τιμές από 10 έως 20φεύγα χιλιάρικα.

Με τι να συγκρίνεις;

Για μένα ο μόνος στα ίσια ανταγωνιστής του Stelvio (αναφέρομαι στο καινούργιο μοντέλο) είναι το Super Tenere της Yamaha.

Έχει άξονα όπως το Stelvio (εξαιρετικό και στα 2), την ίδια ισχύ, ίδια απόδοση περίπου ροπής και ευστροφίας, τα ίδια κιλά, και πολύ παραπλήσια θέση οδήγησης και στήσιμο (εξαιρετικό). ΚΑΙ τα 2 έχουν 15 χιλιάρικα.

Όπως το βλέπω εγώ είναι θέμα γούστου και μάρκας.

Αυτά τα ολίγα.
ex...

Αποσυνδεδεμένος Vagpap

• Συντονιστής
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 24, 2016, 11:17:28 μμ »
Το μηχανάκι είναι ένα...

http://i1363.photobucket.com/albums/r704/Vagelis_Papaioannou/20150601_180523_zpsimgjrg2q.jpg
Εγώ κι ένα Stelvio.

http://i1363.photobucket.com/albums/r704/Vagelis_Papaioannou/20150602_104229_zpswbah8jsf.jpg
Εγώ κι ένα Stelvio.

Τέλος.

:mg:
This is Toumba.....

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 25, 2016, 01:48:18 μμ »
Τέλος.
ex...

Αποσυνδεδεμένος Vagpap

• Συντονιστής
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 26, 2016, 01:24:15 πμ »
http://i1363.photobucket.com/albums/r704/Vagelis_Papaioannou/20150603_112916_zpsqhlkn3xx.jpg
Εγώ κι ένα Stelvio.
This is Toumba.....