Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Αύγουστος 19, 2017, 12:16:01 μμ

Αποστολέας Θέμα: Αγορά μεγάλου on/off...  (Αναγνώστηκε 3538 φορές)

Αποσυνδεδεμένος lleonidas

• Guzzi Wannabee
  • *
Αγορά μεγάλου on/off...
« στις: Ιούνιος 07, 2016, 07:44:46 μμ »
Καλησπέρα σε όλες /όλους!
Αμήχανος προς το παρόν μετά την πώληση της παλιάς μου μηχανης και σε αναζήτηση νέας...μπαίνω για να ζητήσω τα φώτα σας σχετικά με το Stelvio..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2016, 11:42:30 μμ από Vagpap »

• Guzzi Wannabee
  • *
Απ: Αγορά μεγάλου on/off...
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 07, 2016, 08:05:32 μμ »

Εδώ και κάποιες βδομάδες ψάχνω μηχανή κυρίως από την κατηγορία αυτή έχοντας οδηγήσει σχεδόν όλα τα θηριάκια εκτός από το Stelvio και δυστυχώς δεν έχω κάποιον γνωστό που να το έχει....στατικά το έχω καβαλήσει ουκ ολίγες φορές και οι εντυπώσεις είναι πολύ θετικές.
Θα ήθελα λοιπόν την άποψή σας συνολικότερα γι'αυτό.Να αναφέρω ότι όποια και αν επιλέξω θα είναι μία για όλες τις χρήσεις διότι δεν υπάρχει παπί ή σκούτερ. Επίσης, δεν είμαι Ταρζάν στο δρόμο...με ενδιαφέρει λιγότερο το αρκουδόγκαζο και πολύ περισσότερο η "στιβαρή" αίσθηση σε ευθεία κ στροφές, η αξιοπιστία,η άνεση,η ασφάλεια και φυσικά η συνολική αίσθηση.
Όσον αφορά το service, υπάρχουν σωστοί μάστορες στην Αττική ή είναι μετρημένοι στα δάχτυλα; Και τα κόστη είναι προσιτά ή ντουκατίζουν;
Πέρα απο τις γενικές πληροφορίες θα ήθελα την άποψή σας και για κάποιες συγκεκριμένες αγγελίες οι οποίες ήταν ο λόγος να ασχοληθώ πιο έντονα με το Stelvio καθώς η τιμή φαίνεται δελεαστική.
Η πρώτη είναι αυτή ..μου φαίνεται πολύ καλή αλλά μεγάλο μειονέκτημα η απόσταση.
Η δεύτερη η οποία βολεύει πολύ ως προς την περιοχή αλλά φαίνεται λιγότερο προσεγμένη είναι αυτή .
Και μια τρίτη εδώ αλλά τα πολλά χλμ είναι αποτρεπτικός παράγοντας.
Ευχαριστώ προκαταβολικά :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2016, 11:42:39 μμ από Vagpap »

Αποσυνδεδεμένος aquile

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 07, 2016, 11:04:02 μμ »
Καλώς ήρθες!  :bier:

Τυχερός είσαι, δες αντίστοιχο θέμα στα ενεργά θέματα. Εγκυρώτατο τεστ-κριτική από έναν αμερόληπτο μοτοσυκλετιστή με μπόλικη εμπειρία. Το σπάνιο είναι ότι έχει και πέννα ο αφιλότιμος!   :thumbsup:

Βρίσκεσαι στη καλύτερη φάση, ευχαριστήσου το και καλή επιλογή!  Φυσικά  :mg: ( :hehe: )
Γυρνωντας προς τα πισω ολοταχως, προσπερασαμε δυστυχως και την εποχη του Carlo...

Αποσυνδεδεμένος Vagpap

• Συντονιστής
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 07, 2016, 11:48:52 μμ »
Γεια σου φίλε.

Το stelvio είναι μηχανάρα, δεν έχει καμία  σχέση με τον ανταγωνισμό.

Απο όλα τα παραπάνω που παρουσιάζεις ως επιλογες, εγω γνωρίζω την τρίτη, και σου λέω ότι είναι εξαίρετη επιλογή.

Με το service, δε θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.

Για το κάθε μέρα, δε ξέρω αν θα σε βολέψει...αλλα αξίζει...

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2016, 11:55:04 μμ από Vagpap »
This is Toumba.....

• Guzzi Wannabee
  • *
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 08, 2016, 01:08:28 πμ »
Γεια σου Vagpap,σ'ευχαριστώ!
Θετικό το σχόλιο για το service,με καθησυχάζει διότι το ολιγοπώλιο των συνεργείων το αντιπάθησα με την triumph και είναι ένας λόγος που σκέφτομαι σοβαρά να πάω σε γιαπωνέζικο.
Είναι θετικό επίσης ότι ξέρεις/εγκρίνεις τον ιδιοκτήτη και τη μηχανή αλλά είναι πολλά τα χλμ ρε γαμώτο...δεν ξέρω αν θα'δινα 6,5 χιλιάρικα για μια μηχανή με 62.000χλμ.
Αυτό από τη Σταυρούπολη Θεσ/κης φαίνεται ποιοτικό αλλά μας χωρίζουν 500χλμ.
Αυτό από τον Πειραιά δε μου γεμίζει το μάτι,απεριποίητο μου φαίνεται...φαίνεται και σκουριά σε κάποια φωτο.
Όσοι έχετε εμπειρότερα μάτια,δώστε τα φώτα σας :mg:

• Guzzi Wannabee
  • *
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 08, 2016, 01:15:19 πμ »
Σ'ευχαριστώ,καλώς σας βρίσκω!
Ναι,το διάβασα πιο πριν...ενδιαφέρουσα προσέγγιση αν και σε κάθε περίπτωση η αίσθηση που αποκομίζει κάθε αναβάτης είναι μοναδική...μία μοτοσυκλέτα για κάποιον είναι υπέροχη ή μανιτζέβελη ή γρήγορη ή ''εύκολη'' και για κάποιον άλλο μπορεί να είναι αδιάφορη ή ''τάφος'' κ.ο.κ.
Προσωπικά μου ταιριάζουν τα θηριάκια,νιώθω ανετότερα πάνω τους και γι'αυτό προσεγγίζω τη συγκεκριμένη κατηγορία.Άνοιξα και ένα σχετικό thread στην αντίστοιχη ενότητα :)
Η φάση όντως είναι καλή και ο ''πονοκέφαλος'' ευχάριστος αλλά επειδή εγώ αφενός χρειάζομαι τη μηχανή,αφετέρου δεν είμαι πολύ αποφασιστικός άνθρωπος,δυσκολεύομαι συνήθως σε τέτοιες καταστάσεις :fff:

Αποσυνδεδεμένος aquile

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 08, 2016, 02:06:51 πμ »
Ε τότε χωρίς περιστροφές να σου προτείνω ξεκάθαρα : βουρ για Stelvio!

Βλέποντας και τις ερωτήσεις σου στο αντίστοιχο θέμα να σου πω κι εγώ ότι

1. Θα καλυφθείς 100% από τεχνική κάλυψη στην Αθήνα. Service, ρυθμίσεις, αντικαταστάσεις, επισκευές, ανταλλακτικά, αξεσουάρ, όλα υπάρχουν εγγυημένα και σε λογικές τιμές.

2. Τιμές ανταλλακτικών καμμία σχέση με Ducati, ΒMW, ΚΤΜ, αλλά και οικονομικώτερα από πολλά γιαπωνέζικα κατά περίπτωση. Θα εκπλαγείς από το πόσο λογικό είναι το κόστος συντήρησης γενικά στα Guzzi, αν μάλιστα συνυπολογίσεις το γεγονός ότι είναι μια μοτοσυκλέτα Ευρωπαικής παραγωγής, με πολύ ανθρώπινο (ακριβό) χέρι κατά την κατασκευή το οποίο δεν πληρώνεις ούτε στην απόκτηση, αλλά ούτε και στη συντήρηση.

3. Μην σε τρομάζουν τα 60Κ χλμ σε καλοσυντηρημενο Stelvio. Η σειρά σε αυτά που έχεις εντοπίσει είναι 3-2-1 κατά την άποψη μου. Στο 2 το μόνο που με χαλάει (αλλά πολύ..) είναι οι σκουριασμένες ακτίνες αν είδα καλά. Κάπου πολύ άσχημα πρέπει να ζούσε μέχρι τώρα...
Γυρνωντας προς τα πισω ολοταχως, προσπερασαμε δυστυχως και την εποχη του Carlo...

• Guzzi Wannabee
  • *
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 08, 2016, 02:17:57 πμ »
Με εκπλήσσεις που τοποθετείς την πρώτη κάτω από τη δεύτερη,παίζει ρόλο η ''προίκα'' ή ότι δεν είναι η έκδοση ΝΤΧ;;
Η πρώτη έχει αρκετή σκουριά ρε γαμώτο...και όχι μόνο στις ακτίνες...εξηγείται βέβαια διότι πιθανότατα ο κάτοχος ζει ή εργάζεται πολύ κοντά σε θάλασσα,όπως φαίνεται σε κάποιες φωτογραφίες.
Όσο για το stelvio του Κιάτου,δύο στα δύο..εικάζω πως είναι γνωστός του club ο ιδιοκτήτης και σωστός ως προς τη συντήρηση της μοτοσυκλέτας!Αν είναι μέλος του forum,ας μας δώσει τα φώτα του!
Όσο για τα υπόλοιπα,ακούγονται πολύ θετικά,ιδίως τα σχόλια για τις τιμές των ανταλλακτικών!
ΥΓ:Μήπως να μεταφέραμε τα posts στο άλλο θέμα για να τα έχουμε όλα μαζεμένα εκεί :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2016, 02:24:35 πμ από lleonidas »

Αποσυνδεδεμένος TASSOS7

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Fetish
    • TDM 900
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 08, 2016, 12:23:01 μμ »
Εγώ πάλι γνωρίζοντας ελάχιστα τεχνικά για το stelvio, (υπάρχουν εμπειροτεροι εδώ μέσα για να γραψουν), δεν θα εκφράσω άποψη.  Γνωρίζοντας όμως τον ιδιοκτήτη του τρίτου λέω άνετα ότι πρόκειται για ΚΑΘΑΡΟ μηχανάκι. Με τα μάτια κλειστά που λένε...
Guzzi Let me be.....πολύ παλιά....τώρα είμαι Guzzi Fetish!!!!!!!!!

• Guzzi Wannabee
  • *
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 08, 2016, 12:49:09 μμ »
3 στα 3 το Κιάτο!Διστάζω όμως να ξοδέψω αυτά τα χρήματα για μια μοτοσυκλέτα με τόσα χιλιόμετρα :oops:
Ξέρουμε αν έχουν Traction control(ATC το ονομάζει η εταιρεία,αν δεν κάνω λάθος)τα συγκεκριμένα μοντέλα;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2016, 12:57:05 μμ από lleonidas »

• Guzzi Wannabee
  • *
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 08, 2016, 12:51:37 μμ »
Εγώ χώμα δεν μπαίνω οπότε δε με πολυαπασχολεί αυτό.Η προίκα όμως μ'ενδιαφέρει!
Όσο για τη σκουριά...εκτός από τις ακτίνες,δες δίσκο και ζελατίνα  :?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2016, 11:43:35 μμ από Vagpap »

Αποσυνδεδεμένος Tycho Moon

• Guzzi Wannabee
  • *
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 08, 2016, 01:11:17 μμ »
Στη μοτοσυκλέτα της 2ης περίπτωσης, στο πίσω λάστιχο (12η φώτο) βλέπω κάτι σαν βαλβολίνη να έχει στάξει...  :think:

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 08, 2016, 04:35:08 μμ »
Γειά σου Λεωνίδα!  :hey:

Επειδή το ψυχανεμίζομαι -η κουβέντα θα τραβήξει πολύ μακριά - με αβέβαιο αποτέλεσμα:

ΟΚ, η Θεσσαλονίκη είναι μακριά, δεκτόν. Η Πραβίου όμως 21 Ρουφ, που η Λέσχη ανοίγει κάθε Δευτέρα δεν είναι μακριά. Δεν περνάς για καμιά  :bier: να ρωτήσεις και ν ακούσεις οτιδήποτε για Στέλβιο, κι όχι μόνο?

Ηθικό δίδαγμα - σχήματος οξύμωρου: Οι μοτό με τα πολλά φορτωμένα χλμ είναι αυτές που συνεχίζουν απροβλημάτιστα να φορτώνουν κι άλλα χλμ. Οι λοιπές με τα λίγα,...αράζουν στα παρκινγκ έχοντας όντως πολύ λίγα χλμ. Δεν ξέρω αν πιάνεις και την ντεμί αλληγορία?   :ok:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2016, 10:54:58 μμ από ZORDAN »
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος Vagpap

• Συντονιστής
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 08, 2016, 11:37:08 μμ »
3 στα 3 το Κιάτο!Διστάζω όμως να ξοδέψω αυτά τα χρήματα για μια μοτοσυκλέτα με τόσα χιλιόμετρα :oops:
Ξέρουμε αν έχουν Traction control(ATC το ονομάζει η εταιρεία,αν δεν κάνω λάθος)τα συγκεκριμένα μοντέλα;

ATC έχει αυτό στη μέση, μοντέλο 2012 + .. : http://i1363.photobucket.com/albums/r704/Vagelis_Papaioannou/20151017_181108_zpshadxyfcm.jpg
Αγορά μεγάλου on/off...

This is Toumba.....

Αποσυνδεδεμένος gino

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
    • Stelvio NTX
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 09, 2016, 02:39:54 μμ »
Γειά σου Λεωνίδα!  :hey:

Επειδή το ψυχανεμίζομαι -η κουβέντα θα τραβήξει πολύ μακριά - με αβέβαιο αποτέλεσμα:

ΟΚ, η Θεσσαλονίκη είναι μακριά, δεκτόν. Η Πραβίου όμως 21 Ρουφ, που η Λέσχη ανοίγει κάθε Δευτέρα δεν είναι μακριά. Δεν περνάς για καμιά  :bier: να ρωτήσεις και ν ακούσεις οτιδήποτε για Στέλβιο, κι όχι μόνο?

Ηθικό δίδαγμα - σχήματος οξύμωρου: Οι μοτό με τα πολλά φορτωμένα χλμ είναι αυτές που συνεχίζουν απροβλημάτιστα να φορτώνουν κι άλλα χλμ. Οι λοιπές με τα λίγα,...αράζουν στα παρκινγκ έχοντας όντως πολύ λίγα χλμ. Δεν ξέρω αν πιάνεις και την ντεμί αλληγορία?   :ok:

κ εχουν παρει κ κανα δυο-τρια κυπελλα οποτε εχουν κ ποιο πολυ αξια :thumbsup: