Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Ιούνιος 26, 2017, 06:35:54 μμ

Αποστολέας Θέμα: Ρεθυμνο - Ιεραπετρα  (Αναγνώστηκε 1952 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Whatevier

• Guzzi Let Me Be
  • *
    • CCM404
Ρεθυμνο - Ιεραπετρα
« στις: Ιούλιος 24, 2016, 11:38:54 πμ »
long time no see  :oops:
μετα απο 2.5 χρονια ξαναπηρα μεκανακι και μπορω να μπαινω στα φορουμ χωρις βαλιουμ και συνδρομο (καθυ)στερησης :hehe:

ειμαι στο ρεθυμνο λοιπον και δουλευει ενα φιλαρακι ιεραπετρα και λεω να τον επισκεφτω.

καθε προταση για διαδρομη/καμια παραλια για βουτχια/σε ποια χωρια θα με πυροβολησουν ευπροσδεκτη!

αν ειναι και κανας ανθρωπος εδω τριγυρω κερναω και καφε/μπυρες/ρακι  :bier:

Αποσυνδεδεμένος aquile

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
Απ: Ρεθυμνο - Ιεραπετρα
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 24, 2016, 04:58:04 μμ »
Πρέπει οπωσδήποτε να πας στο Γαιδουρονήσι (Χρυσή). Αν είναι ακόμα εφικτό και δεν σε γεμίζουν μπαλωθιές άμα σε ανακαλύψουν μείνε κι ένα βράδυ. Άμα έχει φεγγάρι θέλω μετά να μας γράψεις αν έχεις δει ποτέ κάτι τέτοιο!

ΒΔ της Ιεράπετρας υπάρχει λίμνη και ποτάμι με δυνατότητα ανάποδης αναρρίχησης. Μοναδικό περιβάλλον με καταρράκτες, πράσινο, ωραία θέα που δεν περιμένεις να βρεις στη φαινομενικά ξερή περιοχή της Ιεράπετρας, η οποία φαίνεται στα πόδια σου! ΄Εχω 12 χρόνια να πάω κι έχω ξεχάσει ονόματα για να σου πω.

Τέλος αναζητώ στοιχεία επικοινωνίας με εγκάρδιο και φιλόξενο 36ωρίτη που έχει ταβέρνα μέσα στην Ιεράπετρα. Εάν τα βρώ στα στέλνω με pm.   :rasta:
Γυρνωντας προς τα πισω ολοταχως, προσπερασαμε δυστυχως και την εποχη του Carlo...

• Guzzi Let Me Be
  • *
    • CCM404
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 25, 2016, 03:21:15 πμ »
Πρέπει οπωσδήποτε να πας στο Γαιδουρονήσι (Χρυσή). Αν είναι ακόμα εφικτό και δεν σε γεμίζουν μπαλωθιές άμα σε ανακαλύψουν μείνε κι ένα βράδυ. Άμα έχει φεγγάρι θέλω μετά να μας γράψεις αν έχεις δει ποτέ κάτι τέτοιο!

ειναι στα υπ' οψην.. αμα καταφερω να βγαλω καμια φωτο της προκοπης θα στειλω.

ΒΔ της Ιεράπετρας υπάρχει λίμνη και ποτάμι με δυνατότητα ανάποδης αναρρίχησης. Μοναδικό περιβάλλον με καταρράκτες, πράσινο, ωραία θέα που δεν περιμένεις να βρεις στη φαινομενικά ξερή περιοχή της Ιεράπετρας, η οποία φαίνεται στα πόδια σου! ΄Εχω 12 χρόνια να πάω κι έχω ξεχάσει ονόματα για να σου πω.

Τέλος αναζητώ στοιχεία επικοινωνίας με εγκάρδιο και φιλόξενο 36ωρίτη που έχει ταβέρνα μέσα στην Ιεράπετρα. Εάν τα βρώ στα στέλνω με pm.   :rasta:

νομιζω θα με κατατοπισει το φιλαρακι για τα κοντινα..
πλακα θα χει να δουλευει ο κολλητος στην ταβερνα εκει  :hehe:
ευχαριστω πολυ για τον κοπο σου!

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 25, 2016, 08:54:24 πμ »
ZEIS?????
 :bier:

Αποσυνδεδεμένος kostasmito

• Guzzi Let Me Be
  • *
    • V7 cafe classic
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 25, 2016, 01:27:57 μμ »
Διαδρομές:
- η κλασσική από ΒΟΑΚ και βόρεια παράλια μέσω Ηρακλείου. Αν βαριέσαι την οδήγηση πας από εδώ. Γρήγορη διαδρομή, αλλά με πάρα πολύ κίνηση. Μπάνιο κάνεις ή στην Πλάκα πάνω από την Ελούντα ή στον Ίστρο. Φαγητό δίπλα στην Νεάπολη ψάχνεις τα χωριά Λατσίδα & Λίμνες.

- η εναλλακτική από νότια παράλια: Ρέθυμνο - Πλακιάς - αγ.Γαλήνη - Γκαγκάλες - Πύργος - Βιάννος - Ιεράπετρα. Μπάνιο κάνεις τριγύρω από τον αγ.Παύλο, Τρυπητή & Αγιοφάραγγο (χώμα), Κερατόκαμπο (ρώτα να σου πουν που είναι η παραλία του ληστή, έχει λίγο περπάτημα αλλά αξίζει). Φαγητό στον Κερατόκαμπο & στον Λέντα ή αν θες να φύγεις λίγο από την θάλασσα δίπλα στην Βιάννο ψάχνεις την κάτω Σύμη.

- από τα όρη τα άγρια βουνά: Ρέθυμνο - Αμάρι - Κουρούτες - Ζαρός - αγ.Θωμάς - Πύργος - Βιάννος - Ιεράπετρα. Μπάνιο κάνεις μόνο Κερατόκαμπο-Ληστή. Φαγητό στο φαράγγι του αγ.Αντωνίου στον Πατσό. Εναλλακτικά μπορείς ακολουθήσεις την παλιά εθνική προς Ηράκλειο και να ανέβεις τον Ψηλορείτη από την πάνω μεριά (Μυλοπόταμος & Ανώγεια).

Αν έχεις μέρες διαθέσιμες, χέζεις την Ιεράπετρα που δεν λέει και τίποτα το ιδιαίτερο και πας για τέρμα ανατολική Κρήτη. Ο "παράδεισος" και οι καλύτερες παραλίες του νησιού είναι από Ξηρόκαμπο μέχρι Ίτανο & Βάι. Χρυσή αν δεν έχεις δικιά σου βάρκα μη πάς. Τέτοια εποχή εάν πας με το καραβάκι θα είναι τιγκα στους τουρίστες και δεν αξίζει την ταλαιπωρία. Με δικιά σου βάρκα για απογευματινό μπάνιο είναι μια χαρά, αν και τα γύρω νησιά είναι ακόμα καλύτερα.
Ότι χρειαστείς...εδώ είμαστε (έδρα Ηράκλειο)!

• Guzzi Let Me Be
  • *
    • CCM404
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 25, 2016, 02:46:58 μμ »
ZEIS?????
 :bier:

ειμαι λιγο απαραδεκτος απο θεμα εξαφανισης, δε μου πηγαινε η καρδια να μπαινω σε μοτοφορουμ και απεφευγα μοτοπαρεες λογω στερητικου.. τωρα που πηρα καινουριο κατσικακι ελπιζω να παραμεινω, τα σεβη μου κυριε Κτινος  :bier:

Διαδρομές:
- η κλασσική από ΒΟΑΚ και βόρεια παράλια μέσω Ηρακλείου. Αν βαριέσαι την οδήγηση πας από εδώ. Γρήγορη διαδρομή, αλλά με πάρα πολύ κίνηση. Μπάνιο κάνεις ή στην Πλάκα πάνω από την Ελούντα ή στον Ίστρο. Φαγητό δίπλα στην Νεάπολη ψάχνεις τα χωριά Λατσίδα & Λίμνες.

- η εναλλακτική από νότια παράλια: Ρέθυμνο - Πλακιάς - αγ.Γαλήνη - Γκαγκάλες - Πύργος - Βιάννος - Ιεράπετρα. Μπάνιο κάνεις τριγύρω από τον αγ.Παύλο, Τρυπητή & Αγιοφάραγγο (χώμα), Κερατόκαμπο (ρώτα να σου πουν που είναι η παραλία του ληστή, έχει λίγο περπάτημα αλλά αξίζει). Φαγητό στον Κερατόκαμπο & στον Λέντα ή αν θες να φύγεις λίγο από την θάλασσα δίπλα στην Βιάννο ψάχνεις την κάτω Σύμη.

- από τα όρη τα άγρια βουνά: Ρέθυμνο - Αμάρι - Κουρούτες - Ζαρός - αγ.Θωμάς - Πύργος - Βιάννος - Ιεράπετρα. Μπάνιο κάνεις μόνο Κερατόκαμπο-Ληστή. Φαγητό στο φαράγγι του αγ.Αντωνίου στον Πατσό. Εναλλακτικά μπορείς ακολουθήσεις την παλιά εθνική προς Ηράκλειο και να ανέβεις τον Ψηλορείτη από την πάνω μεριά (Μυλοπόταμος & Ανώγεια).

Αν έχεις μέρες διαθέσιμες, χέζεις την Ιεράπετρα που δεν λέει και τίποτα το ιδιαίτερο και πας για τέρμα ανατολική Κρήτη. Ο "παράδεισος" και οι καλύτερες παραλίες του νησιού είναι από Ξηρόκαμπο μέχρι Ίτανο & Βάι. Χρυσή αν δεν έχεις δικιά σου βάρκα μη πάς. Τέτοια εποχή εάν πας με το καραβάκι θα είναι τιγκα στους τουρίστες και δεν αξίζει την ταλαιπωρία. Με δικιά σου βάρκα για απογευματινό μπάνιο είναι μια χαρά, αν και τα γύρω νησιά είναι ακόμα καλύτερα.
Ότι χρειαστείς...εδώ είμαστε (έδρα Ηράκλειο)!

Ευχαριστω πολυ Κωστα! Το ορη αγρια βουνα μου φαινεται θα ακολουθησω για το πηγαινε τουλαχιστον για το γυρνα νοτια παραλια αμα αντεχω ακομα..

Μερες εχω κανα 3αρι σιγουρα, απο φαγητο για κανα 2ημερο παιζει σαντουιτσοκονσερβοφαση, την 3η βλεπουμε. Παντως μια φορα που εφαγα σε ταβερνα κρητη εμεινα τελειως ****, δεν πρεπει να εχω φαει ποτε καλυτερο φαι (αν δεν κανω λαθος κανδανος λεγοταν το χωριο, ονομα ταβερνας δε θυμαμαι ηταν στην κεντρικη πλατεια διπλα στις πλακες απο το β' παγκοσμιο στα γερμανικα για το καψιμο του χωριου)

Ιεραπετρα θα περασω αναγκαστικα για να βρω ενα φιλο, δε νομιζω να κατσω πανω απο μια μερα ίσως και λιγοτερο γιατι θα δουλευει, οποτε αν αξιζει τοσο θα πεταχτω και πιο ανατολικα. Δανειστηκα και μια dlsr οποτε ελπιζω να βγει και καμια συμπαθητικη φωτο..

Ευχαριστω πολυ και παλι για τις πληροφοριες!  :bier:

Αποσυνδεδεμένος kostasmito

• Guzzi Let Me Be
  • *
    • V7 cafe classic
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 25, 2016, 03:07:23 μμ »
Αν πας Ξηρόκαμπο (~1 ώρα από Ιεράπετρα) ψάχνεις τις παραλίες "Κρινάκια" & "'Αργιλος" αν θες αμμουδιά ή τον κόλπο με τα βότσαλα που είναι μετά την μεγάλη παραλία προς το λιμάνι.
Άπο τα όρη τα άγρια βουνά, άνοιξε χάρτη και πήγαινε από όποιον δρόμο θες, όλοι καλοί είναι! Υπάρχει και επιλογή για χωματόδρομους, αλλά καλοκαιριάτικο θα είναι μεγάλη ταλαιπωρία!

Αποσυνδεδεμένος sotyanif

• Guzzi Let Me Be
  • *
    • V35 II ,V65 Ex-Police
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 25, 2016, 05:56:27 μμ »

Εννοείς το Φαράγγι Σαρακήνικο,πάνω απο Μύρτος Ιεράπετρας,προς Μύθους;;;;
Η Φύση είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Αποσυνδεδεμένος aquile

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 26, 2016, 09:42:47 πμ »

Εννοείς το Φαράγγι Σαρακήνικο,πάνω απο Μύρτος Ιεράπετρας,προς Μύθους;;;;

Προφανώς αυτό. Θυμήθηκα και το όνομα!  :thumbsup:
Γυρνωντας προς τα πισω ολοταχως, προσπερασαμε δυστυχως και την εποχη του Carlo...

Συνδεδεμένος virus

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Lover
  • **
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 26, 2016, 11:41:41 πμ »
Επειδη ειπες οτι εχεις κατσικι. Και θες και βουνα. Ανοιξε χαρτη και πηγαιναι οροπεδιο λαπαθου και καθαρου. Θα αποζημιωθεις πολυ.

Και μπανιο στο μυρτο φυσικα.

Αποσυνδεδεμένος p67

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Lover
  • **
  • little drummer
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 26, 2016, 12:04:52 μμ »
πιο περα απο το Μυρτο ειναι τα Τερτσα (προς ν.Ηρακλειου).Ψαροχωρι κουλ με κανα 2 ταβερνες και μια μεγαλη παραλια.Στο τελος της παραλιας εχει κατι βραχια,πισω απο τα βραχια εχει 3 διαδοχικους κολπισκους,ο τελευταιος εχει κ μια μυστικη σπηλια (δεν φαινεται) ειναι στον τελευταιο βραχο ,μπαινεις απο την θαλασσα και μπορεις να κατσεις μεσα .Καποτε ειχα παει εκει για μια βδομαδα κ καθησα 3 μηνες,αλλες εποχες...εκει πραγματικα η Αθηνα ειναι πολυυυ μακρια  :rasta:
LIVE GOOD

Αποσυνδεδεμένος Rory

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Crazy
    • Tiger 1050
    • http://www.rorygallagher.com/
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 26, 2016, 04:10:08 μμ »
Καλώς τον , ημουν μέχρι χθές Ιεράπετρα με την δουλειά μου , ( 1 μήνα ) , για το εστιατόριο - ταβέρνα φίλου 36ωρίτη , ειναι του Ναπολέων , Μάνος το ονομά του , θα φατε εγγυημένα καλό φαγητό , τώρα για διαδρομές θα σου πρότεινα το γύρο του σελάκανου αλλά δυστυχώς κάηκε πριν μια εβδομάδα αυτο το πανέμορφο μέρος , απλά αν εχεις χρόνο να περάσεις οπωσδήποτε το φαράγγι του ρίχτη που είναι στο χωριό μέσα μουλιανά απο παχειά αμμο προς την σητεια !!!!
Χρυσή να πάτε , αλλά εαν φυσάει απλά θα σας μαστιγώνει η αμμος !!!!!!
Ωραία μοτοσυκλετιστική διαδρομή με καλή ασφαλτο , αλλα σφιχτή και στριφτερή είναι απο ξερόκαμπο πρός ζήρο , να προτιμήσεις να την ανεβείτε , ειναι οτι καλύτερο , επιτρέπετε ανετα το ξύσιμο μαρσπιέδων  moto~
Εάν πάτε πρός μακρύ γυαλό , θυμίσου το χωριό κουτσουράς , ταβέρνα καλιοτζίνα , πάνω στο κύμα , με τέλειους μεζέδες  :bier:
Αααααααααα πρόσεχε τα ορια του βόακ , είναι απελπιστικά αργά , αλλά επιβάλετε να κόψεις , οπου βλέπεις πινακίδα να το θυμάσαι
Keep on Rockin in the free world

• Guzzi Let Me Be
  • *
    • CCM404
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 30, 2016, 08:58:45 μμ »
πισω στη βαση μου μετα απο 3 μερουλες..
ευχαριστω για τις συμβουλες.. οταν εχω καλο ιντερνετ θα ανεβασω ακριβως και τη διαδρομη και μερικες φωτογραφιουλες και βιντεο απο το τουρ.. cheers  :bier: