Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Δεκέμβριος 15, 2017, 08:04:08 πμ

Αποστολέας Θέμα: 36ωρο και ... ισοθερμικά εσώρουχα - αδιάβροχα  (Αναγνώστηκε 8109 φορές)

Αποσυνδεδεμένος bil

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
36ωρο και ... ισοθερμικά εσώρουχα - αδιάβροχα
« στις: Απρίλιος 29, 2009, 07:59:33 μμ »
Εντάξει μπορεί να φαίνεται γελοίο το πόστ αλλά πραγματικά με ενδιαφέρει η γνώμη σας, ιδιαίτερα "βετεράνων" του 36ωρου, καθότι εγώ πάω για το 3ο (...)

Και στα 2 προηγούμενα υπήρξαν μερικές στιγμές που παρά την στολή cordura πάνω - κάτω, νιώσαμε κρύο. Μήπως αξίζει τον κόπο φέτος να προμηθευτώ αυτά τα περίφημα ισοθερμικά εσώρουχα , τουλαχιστον το κάτω μέρος (δεν το λέω ... βρακί :D ) ή θα βγάλω την μπέμπελη και είναι μόνο για πολικό ψύχος.

Επίσης το αδιάβροχό μου είναι ολόσωμο και πέρυσι σιχτήρησα την ώρα και την στιγμή που το είχα πάρει.
Έχετε να προυείνετε κανα διαιρούμενο που να αντέχει (δεν έχω υπερβολικές απαιτήσεις εεε, μηχανή οδηγάω ...)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 30, 2009, 10:56:56 μμ από gkot »
Θορυβώδης Εγκάρσιος Δικύλινδρος

FANIS

• Επισκέπτης
Re: 36ωρο και ... ισοθερμικά εσώρουχα - αδιάβροχα
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 29, 2009, 08:17:15 μμ »
Παράθεση από: "bil"
Εντάξει μπορεί να φαίνεται γελοίο το πόστ αλλά πραγματικά με ενδιαφέρει η γνώμη σας, ιδιαίτερα "βετεράνων" του 36ωρου, καθότι εγώ πάω για το 3ο (...)

Και στα 2 προηγούμενα υπήρξαν μερικές στιγμές που παρά την στολή cordura πάνω - κάτω, νιώσαμε κρύο. Μήπως αξίζει τον κόπο φέτος να προμηθευτώ αυτά τα περίφημα ισοθερμικά εσώρουχα , τουλαχιστον το κάτω μέρος (δεν το λέω ... βρακί  :thumbsup:

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 29, 2009, 11:37:21 μμ »
Ισοθερμικά τέτοια εποχή ????
Άστο καλλίτερα !

Αν κρυώσεις κοτσάρεις και το διαιρούμενο αδιάβροχο από πάνω και είσαι τζετ.
Δε χρειάζεται να είναι ακριβό. Μαζί με τη κορντούρα δε περνάει νερό (άσε που δε χρειάζεται να τρέχεις καθαριστήρια μετά)
Η τράιουμφ (όχι με τα σουτιέν με τις μηχανές, εκείνες τις Εγγλέζικες)   :D  έχει κάτι καλά και φτηνά.

Α και που σαι, δεν είμαι βετεράνος των 36ωρων, αλλά έχω κάνει κάτι χλμετράκια.

Έχω κι ένα εκπτωτικό κουπόνι 20% για την Ηλιοφίλ από το CSS2, αν το θες …
Στο χαρίζω.

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2017
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 30, 2009, 12:09:38 πμ »
Για μένα πάντα έπαιζε το δίλημμα... να έρθω με τις γκορντούρες πάνω κάτω... ή με τα δέρματα?
Πάντα όμως την τελευταία στιγμή, κέρδιζαν τα δέρματα...δεν ξέρω γιατί όμως. :mrgreen:
Δεν σταματάς με το που αρχίσει το ψιλόβροχο να βάλεις αδιάβροχα και συνήθως δεν χρειάζεσαι ισοθερμικά.

Πάμ'παρακάτ

Εγώ έχω αγοράσει ένα φοβερό ισοθερμικό από την Colori στα 40€ απ ότι θυμάμαι, το οποίο έχει και αντιανεμική μεμβράνη στα επίμαχα σημεία (στήθος χέρια κτλ), ενώ πίσω στην πλάτη είναι χωρίς αυτή για να αναπνέει καλύτερα το σώμα. Πραγματικά με ένα t-shirt από μέσα, αυτό από πάνω και το δερμάτινο μπουφάν, δεν καταλαβαίνω τίποτα ακόμα και σε θερμοκρασίες των 10°C! Το συνιστώ ανεπιφύλακτα! (υπάρχει και το ίδιο σε σκελέα) Αν η θερμοκρασία πέσει περισσότερο και δω ότι δεν αντέχω, κοτσάρω από πάνω το μπουφάν του αδιάβροχου και είμαι σαν στο σπίτι μου. Το καλό είναι όμως πως δεν σε ζεσταίνει υπερβολικά όταν ανέβει η θερμοκρασία. Στα 36ωρα πάντως καλό είναι να φοριούνται τα ισοθερμικά, γιατί οι θερμοκρασίες αλλάζουν από την μια στιγμή στην άλλη καθώς ανεβοκατεβαίνουμε τα βουνά. Και φέτος προβλέπω αρκετή ψύχρα εκεί πάνω.

Από κάτω, φτάνει κι ένα απλό ισοθερμικό τύπου σκελέα.

Από αδιάβροχα, λογικά έχω τα ίδια με του Φάνη, αφού είναι Spidi διαιρούμενα και μου κόστισαν ακριβώς όσο είπε. Eίναι το μοντέλο Atlantis κι είναι πάρα πολύ καλά. Τα έχω 3 χρόνια και δεν έχουν πάθει τίποτα, αν και τα φοράω πολύ συχνά ακόμα και για το σπίτι δουλειά-δουλειά σπίτι. Κάλλιο να το πληρώσεις το αδιάβροχο μια και καλή, παρά να παίζεις με τα no name και να γίνεσαι μούσκεμα κάθε φορά.
Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 30, 2009, 12:32:18 πμ »
Τιπ
Τα αδιάβροχα τα φοράς και πάνω απ τη κορντούρα.
Για να το πετύχεις αυτό δε πολεμάς όρθιος (γιατί αλλιώς παθαίνεις ότι λέει ο Άλεξ) αλλά καθιστός.
Δηλαδή κάθεσαι κάπου (έστω και κάτω) τυλίγεις τα μπατζάκια και τα περνάς απ τη μπότα (και τα δύο) μετά σηκώνεις τοv κωλαράκο και τραβάς !

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2017
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 30, 2009, 01:04:56 πμ »
Παράθεση από: "KTiNoS"
Τιπ
Τα αδιάβροχα τα φοράς και πάνω απ τη κορντούρα.
Καλά..αυτό εννοείται (κυρίως θέμα βρώμας), αλλά αν είναι να φοράς αδιάβροχα και με γκορντούρα, ποιος ο λόγος τότε να μην φοράς δερμάτινα που είναι και ασφαλέστερα σαν ρούχα?
Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.

Αποσυνδεδεμένος Dakota

• I Live Here
  • *
    • 1200sport & YBR 125
    • Του Μήτσου το μπλοκάκι
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 30, 2009, 12:07:58 μμ »
Παράθεση από: "ALX"
Έχεις το σπαστικό να φορέσεις το αδιάβροχο παντελόνι, όρθιος με φορεμένες τις μπότες κάθε φορά που θα σε πιάσει βροχή και μέχρι να τα καταφέρεις γίνεσαι μούσκεμα από τον ιδρώτα.

Και ανακαλύπτεις ότι κλειδί της μηχανής είναι στην τσέπη του παντελονιού σου όταν έχεις βάλει και τα γάντια.  :-[

FANIS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 30, 2009, 12:10:25 μμ »
Παράθεση από: "Dakota"
Έχεις το σπαστικό να φορέσεις το αδιάβροχο παντελόνι, όρθιος με φορεμένες τις μπότες κάθε φορά που θα σε πιάσει βροχή και μέχρι να τα καταφέρεις γίνεσαι μούσκεμα από τον ιδρώτα.

Και ανακαλύπτεις ότι κλειδί της μηχανής είναι στην τσέπη του παντελονιού σου όταν έχεις βάλει και τα γάντια.  :lol:  :moon:

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2017
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 30, 2009, 03:51:30 μμ »
Tip (υπενθύμιση βασικά)

1) Όσοι έχετε κάνει έστω και ένα 36ωρο, μην ξεχάσετε να φέρετε μαζί σας στην εκκίνηση του Σαββάτου το 36ωρο περιβραχιόνιο. (ψάχτε βρέστε το από τώρα αν το έχετε κάπου καταχωνιασμένο μην τρέχετε τελευταία στιγμή. Αν δεν το βρείτε, ή το ξεχάσετε, θα το ξαναπληρώσετε και κοστίζει απ' ότι θυμάμαι. (και το χειρότερο?...θα έχετε το φετινό χρώμα του ψάρακα  :rasta:  )

2) Όσοι έχετε μαύρες ζελατίνες στο κράνη σας, ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΤΕ να πάρετε μαζί σας και την λευκή ζελατίνα του κράνους, γιατί αν μας πιάσει βράδυ (που θα μας πιάσει μάλλον) θα οδηγάτε με ανοιχτή ζελατίνα κι όλα τα κουνούπια στα μάτια!

3) Εννοείται δεν ξεχνάμε αδιάβροχα ακόμα κι αν έχουμε αδιάβροχες γκορντούρες.

4) Ένας μικρός φακός, πάντα χρειάζεται.

5) Ένα γενικής χρήσης συρματόσχοινο με σφιγχτήρα για όσους δεν έχουν υδραυλικούς συμπλέκτες.

6) Χαρτομάντιλα για καθαρισμό της ζελατίνας από μυγάκια, αλλά και για παν ενδεχόμενο

7)... και φυσικά πακέτο πάει κι ένα μπουκαλάκι νερό.

8) Fast για σαμπρέλες και κιτ επισκευής για ασάμπρελους.

Αν θυμάται κανείς κάτι άλλο που ξεχνιέται εύκολα, ας το πει. Δεν πιστεύω να πει κανένας "μην ξεχάσετε το κράνος σας"   :D

Αποσυνδεδεμένος bil

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 30, 2009, 03:55:39 μμ »
Tip (υπενθύμιση βασικά)

1) Όσοι έχετε κάνει έστω και ένα 36ωρο, μην ξεχάσετε να φέρετε μαζί σας στην εκκίνηση του Σαββάτου το 36ωρο περιβραχιόνιο. (ψάχτε βρέστε το από τώρα αν το έχετε κάπου καταχωνιασμένο μην τρέχετε τελευταία στιγμή. Αν δεν το βρείτε, ή το ξεχάσετε, θα το ξαναπληρώσετε και κοστίζει απ' ότι θυμάμαι. (και το χειρότερο?...θα έχετε το φετινό χρώμα του ψάρακα  :rasta:  ) Ρε Αλεξ εγώ τυο έχω από το 36ωρο του 2006 και είναι πορτοκαλί. Δεν ήξερα οτι το χρώμα δηλώνει και παλιότητα !  :lol:

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2017
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 30, 2009, 04:10:30 μμ »
Παράθεση από: "bil"
Tip (υπενθύμιση βασικά)

1) Όσοι έχετε κάνει έστω και ένα 36ωρο, μην ξεχάσετε να φέρετε μαζί σας στην εκκίνηση του Σαββάτου το 36ωρο περιβραχιόνιο. (ψάχτε βρέστε το από τώρα αν το έχετε κάπου καταχωνιασμένο μην τρέχετε τελευταία στιγμή. Αν δεν το βρείτε, ή το ξεχάσετε, θα το ξαναπληρώσετε και κοστίζει απ' ότι θυμάμαι. (και το χειρότερο?...θα έχετε το φετινό χρώμα του ψάρακα  :rasta:  ) Ρε Αλεξ εγώ τυο έχω από το 36ωρο του 2006 και είναι πορτοκαλί. Δεν ήξερα οτι το χρώμα δηλώνει και παλιότητα !  Το πορτοκαλί πόσα λέπια αντιστοιχεί ;  

Είπαμε...οι πάλιακες έχουν μπλε (2004) :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος bil

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 30, 2009, 10:41:25 μμ »
Παράθεση από: "KTiNoS"
Ισοθερμικά τέτοια εποχή ????
Άστο καλλίτερα !

Αν κρυώσεις κοτσάρεις και το διαιρούμενο αδιάβροχο από πάνω και είσαι τζετ.
Δε χρειάζεται να είναι ακριβό. Μαζί με τη κορντούρα δε περνάει νερό (άσε που δε χρειάζεται να τρέχεις καθαριστήρια μετά)
Η τράιουμφ (όχι με τα σουτιέν με τις μηχανές, εκείνες τις Εγγλέζικες)  :notworthy:

Αποσυνδεδεμένος bil

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
Απ: 36ωρο και ... ισοθερμικά εσώρουχα - αδιάβροχα
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 13, 2010, 04:03:36 μμ »
Και επειή εία σύννεφα, βροχή και κακό...

ερ'ωτηση :

Για τα γάντια τί κάνουμε ;
Σακούλες ...

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 13, 2010, 04:16:39 μμ »

ερ'ωτηση :

Σακούλες ...

παίζουν κάτι επιγάντια αδιάβροχα με λιγότερο από 10ε !

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 13, 2010, 04:26:14 μμ »

ερ'ωτηση :

Σακούλες ...

αν, λέμε ...αν, αδιάβροχο γάντι με καλή μεμβράνη (gorotex κατά προτίμηση) ημίψηλο και προσοχή: κουμπώνουμε το μπουφάν πάνω από το γάντι και όχι ανάποδα (σε συνεχόμενη βροχή με χαμηλές ταχύτητες γλύφει το νερό από την αποστράγγιση του μπουφάν μέσα στο γάντι και ...άντε γεια γάντι)
ex...