Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Ιούνιος 27, 2017, 10:03:11 μμ

Αποστολέας Θέμα: Συλλογή Υπογραφών για τα πρόστιμα του Κ.Ο.Κ.  (Αναγνώστηκε 1218 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Edouard_Bracame

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Lover
  • **
    • MG V7
Συλλογή Υπογραφών για τα πρόστιμα του Κ.Ο.Κ.
« στις: Ιανουάριος 27, 2017, 02:19:23 μμ »
Δεν ξέρω αν τέτοιες προσπάθειες έχουν αποτέλεσμα ή όχι, απλά το είδα, με βρίσκει σύμφωνο και είπα να το μοιραστώ μαζί σας, έστω και αν υπάρχει μία πιθανότητα να αποτελέσει πεδίο αντιπαράθεσης.

http://www.lifo.gr/articles/mikropragmata/130818

Την καλημέρα μου.  ::helmet
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2017, 02:50:50 μμ από Edouard_Bracame »
What We See Depends Mainly On What We Look For

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
Απ: Συλλογή Υπογραφών για τα πρόστιμα του Κ.Ο.Κ.
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 02:41:26 μμ »
κι εμένα με βρίσκει σύμφωνο.  :thumbsup:

Οπως ΔΕΝ με βρίσκει σύμφωνο, το αν πληρωσεις σε 10 μέρες, 50% έκπτωση.

Θυμίζω το παλιό ανέκδοτο, με τον Ελληνοαμερικάνο:

...που μετά από 30 χρόνια καταπίεσης και απαγορεύσεων στην ξενιτιά επιστρέφει στην Ελλάδα και μπαίνει στο Βασιλικό Κήπο και παρ όλες τις απαγορεύσεις που διαβάζει, πατάει και χαλάει το γκαζόν, το οποίο γράφει η ταμπέλα, επισύρει πρόστιμο 100€ στους παραβάτες.
Όταν ο φύλακας έρχεται και του κόβει το πρόστιμο ο Ελληνοαμερικάνος πληρώνει με ευχαρίστηση  ,αλλά τον "ενημερώνει" με ειρωνικό τρόπο ότι αν έκανε κάτι τέτοιο στην Αμερική θα πλήρωνε τουλάχιστον $1.000.

Τοτε ο κηπουρός-φύλακας άπαντα: Κι εμείς 1.000€ το είχαμε κύριε, αλλά...δεν το πάταγε κανείς!

:rasta:

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2017, 03:02:06 μμ από ZORDAN »
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 03:01:20 μμ »
[συμπλήρωμα]

Απόσπασμα απ τα νέα μέτρα:

"Σήμερα το πρόστιμο για χρήση κινητού τηλεφώνου κατά την οδήγηση κοστίζει 100 ευρώ και αν πληρωθεί μέσα σε 10 ημέρες κοστίζει 50 ευρώ. Τώρα με τη νέα μείωση κατά 50€ ο παραβάτης θα πληρώνει μόνο 25 ευρώ.

Μη Χρήση Ζώνης ασφαλείας οδηγού 300 ευρώ
Οδήγηση χωρίς κράνος 300 ευρώ
Με τη νέα ρύθμιση (και για τα 2 ανωτέρω)150 ευρώ. Έγκαιρη πληρωμή 75 ευρώ"

Επιβεβαιώνω αυτό που ήδη γνωρίζω:

Οι (καραγκιόζηδες)τύποι που αποφασίζουν, ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ πολύ καλά ότι απευθύνονται σε ένα κοινό mega-καραγκιόζηδων.

Γιατί πως αλλιώς εξηγείται,...όταν προκαλείς βλάβη στην πάρτη σου, να πληρώνεις περισσότερα απ ότι όταν προκαλείς βλάβη σε έναν αμέτοχο?

???

Αποσυνδεδεμένος Ο Καναδός

• Guzzi Wannabee
  • *
    • HONDA Varadero
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 04:19:28 μμ »
Αποδεικνύεται για άλλη μία φορά το ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΟ της υπόθεσης. Δεν αποτελούν τέτοια μέτρα λύσεις για αποφυγή ή πρόληψη τροχαίων ατυχημάτων......αλλά αυτό είναι μία άλλη τεράστια κουβέντα.......
You will NEVER see a motorbike outside a psychatrist 's office

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 05:54:27 μμ »
....αλλά αυτό είναι μία άλλη τεράστια κουβέντα.......

Για μένα η κουβέντα είναι πιό σύντομη:  95% των ατυχημάτων που συμβαίνουν ΦΤΑΙΕΙ Ο ΟΔΗΓΟΣ!

Το κακό, ασυντήρητο, γλιστερό, κλπ. οδόστρωμα ήταν πάντα εκει -όφειλες να ρυθμίσεις την οδήγηση και την προσοχή σου ανάλογα.

Η διπλή διαχωριστική εκεί ήταν πάντα - δεν έπρεπε να κάνεις προσπέραση.

Το μπουκάλι το Ουίσκι ήταν επίσης στο τραπέζι - και το ταξί που έπρεπε να πάρεις μετά ήταν απέξω.

Κανείς κροίσος businessman δεν έχασε το ντηλ της ζωής του, επειδη δεν σήκωσε ένα τηλ. όταν οδηγούσε - πόσο μάλλον εσύ, που σε παίρνουν από πέρσι οι τράπεζες για 150€ χρέος.

Κτλ...κτλ μέχρι να φτάσουμε στο 95%.

Αλλά αν δεν ήταν ο κόσμος οι ανωτέρω καραγκιόζηδες,..δεν θα υπήρχαν και οι καραγκιόζηδες της εξουσίας,...οπότε δένει το παζλ.   :thumbsup:

Αα...ξέχασα και το 5%....Ναι. Η μπάλα που ξαφνικά πετάχτηκε στο δρόμο σου και για να την αποφύγεις, πας και στουκάρεις. Επίσης κι δυνατός άνεμος που σπάει το δέντρο μπρος στα μάτια σου και σε κάνει να χάσεις τον έλεγχο του οχήματος σου.

ΥΓ. και για να μην ξεχνιόμαστε,...οι δημόσιοι καραγκιόζηδες που σου έδωσαν το δίπλωμα με 300€ φάκελο, είναι λιγότερο καραγκιόζηδες από σένα που δέχτηκες να είσαι <ο λαθρεπιβάτης της ασφάλτου>.
Τόσο αυτοεκτίμηση έχεις....φαντάσου πόσο Γ Τ Π σε έχουν οι υπόλοιποι...

• Guzzi Wannabee
  • *
    • HONDA Varadero
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 06:43:43 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Ναι, σε ποσοστό 95% ευθύνεται αποκλειστικά ο οδηγός που προκαλεί ένα ατύχημα.

Ομως για να φτάσουμε σαν έθνος να έχουμε οδηγούς σωστούς πρώτα πρέπει να τους εκπαιδεύσουμε σωστά, μετά να τους τσεκάρουμε ανά τακτά χρονικά διαστήματα, να τους τιμωρούμε όταν παραβαίνουν τους νόμους και τέλος να τους καθιστούμε μη ικανούς να οδηγήσουν ξανά. Σε όλα τα παραπάνω ............ πετάμε αετό!!!

Στο δια ταύτα, αν σήμερα πρέπει να αλλάξει κάτι στις ποινές του ΚΟΚ εγώ είμαι υπέρ της μείωσης των προστίμων αλλά υπέρ της αφαίρεσης του διπλώματος οδήγησης για πολύ περισσότερο από όσο είναι σήμερα.
Και εξηγούμαι: Για παράδειγμα για την παράβαση του STOP το πρόστιμο θα πάει από 700/350 μισό σε 350/175 μισό και έχει αφαίρεση διπλώματος για 60 ημέρες. Να βεβαιωθεί παραβίαση του STOP είναι λιγάκι δύσκολο. Όμως όταν γίνεται τροχαίο ατύχημα και με υπαιτιότητα οδηγού που παραβίασε STOP να βεβαιώνεται πρόστιμο 175 αλλά ο υπαίτιος να χάνει το δίπλωμα για ένα χρόνο.........
Το ίδιο και για την παραβίαση του ερυθρού σηματοδότη........ και για τις υπόλοιπες σοβαρές παραβάσεις.....
Με μικρότερο χρηματικό πρόστιμο αλλά με αρκετά αυστηρότερη παρεπόμενη ποινή την αφαίρεση διπλώματος θα υπάρξει αποτέλεσμα πιστεύω.

Αλλά επειδή η χώρα μας είναι ο παράδεισος του ωχαδερφισμού ......... Βοήθειά μας.

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 08:00:20 μμ »
Kαναδέ, να σου απαντήσω,...διότι είμαι σοφός άνθρωπος?  :hehe:

- Μη βγάζετε διπλώματα στους ανεπίδεκτους μάθησης! Γίνεται να είναι όλοι μουσικοί, υδραυλικοί, μαθηματικοί, ηθοποιοί?....?....πως γίνεται να είναι ΟΛΟΙ οδηγοί?  ::knownothing

Και σου απαντάει ο ιδιοκτήτης της Toyota: "Ti λε ρε μάγκα πολιτικέ, που βγήκες με δικό μου σπονσονάρισμα....εγώ θα πουλάω σε έναν στους δέκα που είναι πραγματικά άξιοι να πιάσουν τιμόνι?

- Πάρτε τα διπλώματα για 5 χρόνια σ όσους ειναι κατ επανάληψη παραβάτες. Και μην τα δωσετε απ την πίσω πόρτα σε 15 μερες, οταν ο άλλος έρθει με ζεστό ευρώπουλο.

Εδω σου απαντάν πολλοί μαζί. Ο Βενζινάς, ο ΦΠΑς, ο λαστιχάς, ο μάστορας,...μέχρι κι πλοιοκτήτης με καραβια για Σύρο, Τήνο, Μυκονο.

Γι αυτό σου λέω,...το σκατό όσο κι αν το ανακατέψεις,..σκατίλα θα βρωμάει...  :oldgit:

• Guzzi Wannabee
  • *
    • HONDA Varadero
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 09:34:55 μμ »
Και επειδή το σκατό εκτός από (ευωδία) γιγαντώνεται, πως θα γλιτώσουμε γιατρέ μου? Και αν πως, σε πόσες γενιές???

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Lover
  • **
    • MG V7
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 10:23:36 μμ »
Και επειδή το σκατό εκτός από (ευωδία) γιγαντώνεται, πως θα γλιτώσουμε γιατρέ μου? Και αν πως, σε πόσες γενιές???

Νομίζω ότι σε αυτό η απάντηση είναι ο καθένας μας...

1ος εγώ να σέβομαι τον Κ.Ο.Κ. (και όχι μόνο...), η λογική λέει ότι οι γύρω μας θα ακολουθήσουν το παράδειγμα μας μέχρι να το χαμπαριάσουν όλοι...

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 10:37:48 μμ »

Η απάντηση όπως φαντάζομαι ότι θέτεις το ερώτημα είναι εύκολη.....ΠΟΤΕ'  :hehe:

Δεν άλλαξε το 1.500πχ που σηκώθηκαν οι άλλοι απ το Ναύπλιο να παν εκδρομή στα Δαρδανέλια να κάνουν πόλεμο (τύποις εμφύλιο), να τσιμπάνε τα διόδια...

Ο Περικλάρας τσιμπολόγαγε το κοινό ταμείο που φτιαχνόταν για να αντιμετωπίσει τους Πέρσες, κι έφτιαχνε αγάλματα...

κι εσύ θες να γλυτώσεις?...πως την είδες?  :hehe:

Οσο το χρήμα, ομορφαίνει ή εξαλείφει το κόμπλεξ,..ούτε τα βουνά δεν θα προλάβουν τέτοια αλλαγή που φαντάζεσαι.

Πάντα βέβαια θα υπάρχουν κι εξαιρέσεις που θα βασιλεύει, η αρετή, η ευφυΐα, η καλοσύνη, ο ρομαντισμός και η ανιδιοτέλεια.
Οπως πχ. https://media.giphy.com/media/l3q2TByrL73itohfa/giphy.gif

:bier:

• Guzzi Wannabee
  • *
    • HONDA Varadero
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 10:50:32 μμ »
Σκούρα τα πράγματα δηλαδή...

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Lover
  • **
    • MG V7
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 28, 2017, 09:38:05 πμ »
Σκούρα τα πράγματα δηλαδή...

Αν περιμένεις να αλλάξουν τα πράγματα από μόνα τους, ναι σκούρα τα πράγματα...

Αν αρχίσεις να κάνεις αλλαγές στον εαυτό σου, και εσύ και εγώ και ο καθένας μας, γιατί μόνο τον εαυτό μας έχουμε την δύναμη να αλλάξουμε, τότε αργά ή γρήγορα θα αλλάξουν όλα.

Οπότε πχ. την επόμενη φορά που θα πεις στον εαυτό σου "Δεν γ@μιέται, κοντά είναι δεν θα βάλω κράνος..." κάνε και μία 2η σκέψη "ότι όσο κοντά και να είναι η άσφαλτος είναι το ίδιο σκληρή" και φόρα το...
Και βασικά κατάλαβε ότι το φοράς για να προστατέψεις το κεφάλι σου και όχι για να μην φας κλήση.

Το ίδιο και όταν κόψεις το ΣΤΟΠ χωρίς να σταματήσεις γιατί βιάζεσαι???? Κάνε μία 2η γρήγορη σκέψη ότι ένας τι ίδιο βιαστικός έρχεται κάθετα...

Τα παραδείγματα μπορούν να συνεχιστούν...

Αποσυνδεδεμένος Wile E Coyote

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Lover
  • **
  • Αμα αργήσω, φάτε.
    • V7-2-special
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 28, 2017, 03:54:17 μμ »
Από τη στιγμή που οι πολίτες είναι εκείνοι που διαμορφώνουν το χαρακτήρα του πολιτεύματος, δεν υπάρχει τίποτε πιο προφανές ότι ο χαρακτήρας των πολιτών είναι ο καθρέφτης του πολιτεύματος.
Δυστυχως οι Αριστοι δεν ειναι Αρεστοί.
Sorry guys, τον ηπιατε.

Αποσυνδεδεμένος gino

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
    • Stelvio NTX
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 28, 2017, 04:34:14 μμ »
Διαβαζω κ συμφωνω με ολους σας....μια ζωη τα ιδια σκ.....α

Απο τον εργολαβο που πηρε να φτιαξει τον δρομο....που του τον εδωσε ο μπαγλαμας.....

Απο τον δασκαλο οδηγησης που σε μαθαινει πως να παρκαρεις μονο.....κ παρεα με τον εξεταστη
παιρνει το φακελακι για τον μποναμα του γλυφτη που τον εχωσε καποιος μπαγλαμας της νουδου η του πασοκ.....ο οποιος κανει και καμμια αποχη απο τις εξετασεις οδηγησης γιατι καθυστερει η μπανανια να του δωσει τα εξεταστρα....

Απο τον μπατσο που κρυβετε εκει που επιτηδες εχει μπει χαμηλο οριο ταχυτητας για να εισπραξει....να παει στον δοικα με χαρη οτι ετελεσε το καθηκον και ο δοικας να στειλει τα στατιστικα στοιχεις στον αρχιδοικα και αυτος στον αρχιμπαγλαμα για να λεει ο αρχιμπαγλαμας ποσο καλη δουλεια εκαμε.....ααααααα και οταν ελθει Πασχα-Δεκαπενταυγουστος και Χριστουγεννα παρτε πισω τα διπλωματακια να πατε να γινετε τυφλα στο μεθυσι για να ξαναπιασετε τιμονι.....

Φυσικα δεν ξεχαναμε ολους εμας ανεξαιρετως....ακομη και τον ιδιο μας τον εαυτο που ειμαστε Ροσσι-Πεντροσσι-Μαρκεσσι(χαχαχαχα ολοι Ροσσι ειναι τελικα)......

Βασικα εχω και αλλα να πω.....μεχρι και τα ψυχολογικα προβληματα που απεκτησα σε ενα ταξιδι :hehe: :hehe:αλλα αυτο ειναι μια αλλη παραλληλη ιστορια :?

Υ.Γ αν εχω λαθη στο κειμενο φταιει το κρασι που εχω πιει....φυσικα μετα οδηγησα :?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2017, 04:37:37 μμ από gino »

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 28, 2017, 05:26:52 μμ »
Στα περισσότερα ζητήματα, όπως και στο τρέχον νήμα,...ένας (ελαφρά) σκεπτόμενος άνθρωπος θα καταλάβει ότι οι ρίζες του καραγκιοζιλικιού είναι τόοοσο βαθιές που ΔΕΝ γίνεται να αλλάξουν.

Παντού, όχι μόνο στην Ελλάδα. Απλά το 'χουμε ξαναπεί. Οσο πιό Ανατολικά,...τόσο πιο μπαγάσικα.

Στο θέμα μας (τροχαία, ΚΟΚ) - η οπτική που βλέπει (και τον μαθαίνουν να τα βλέπει λάθος), ο καθένας τα πράματα, ξεκινάει απ την TV, την εφημερίδα, το σχολείο, το καφενείο, και φυσικά εσχάτως το ίντερνετ. 

Θεωρείται απ τα μεγάλα δικηγορικά γραφεία της Καλιφόρνια.  (κατ' έμε  :youfail )

"...we would like to help you understand the causes of car accidents..."

"...Let our Top 25 Causes of Car Accidents be your guide towards a lifetime of car accident prevention not just in San Diego, but anywhere..."

Αχ αυτό το παλιόκρασο και η παλιοταχύτητα,...πόσα σπίτια έχουν κλείσει? Γιατί δεν τους ρίχνουν ισόβια να σωθεί η ανθρωπότητα, δεν καταλαβαίνω...

Σαν να τ ακούω στ αφτιά μου απ τις ειδήσεις..." Αλκοόλ και υπερβολική ταχύτητα,...έντυσαν στα μαύρα 3 οικογένειες, στην Κάτω Καπουρτάλα.....Το ολισθηρό οδόστρωμα, οδήγησε στον θάνατο, 45χρονο με την 35χρονη σύζυγο του..."

Εφόσον δεν θυμάμαι να έχω ακούσει...."Επαναληπτική Ρέμινγκτον, σκόρπισε τον θάνατο σε ενδοσυζυγική διαμάχη στα Δριμύκλανα...."......ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΤ ΕΥΧΗΝ!!  :dance

ΥΓ. Μ αρέσουν αυτοί που γελάν με τον μύθο του Ξέρξη, που μαστίγωνε τα κύματα...

Τip of the weekend for Greece: Στραβό κλήμα,..KAI γαϊδουροφαγωμένο!  :oldgit:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2017, 09:39:21 μμ από ZORDAN »