Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Ιούνιος 24, 2017, 01:15:29 πμ

Αποστολέας Θέμα: Κίτρινος προβολέας  (Αναγνώστηκε 1062 φορές)

Αποσυνδεδεμένος artech

• Guzzi Wannabee
  • *
    • Moto Guzzi V7 II Special
Κίτρινος προβολέας
« στις: Φεβρουάριος 19, 2017, 09:04:17 πμ »
Γεια σας!

Θέλω να κάνω τον προβολέα μου κίτρινο. Ο πρώτος λόγος είναι αισθητικός. Ο δεύτερος είναι λειτουργικός: είδα προχθές απέναντί μου μια μηχανή με κίτρινο προβολέα, είχε μάλλον ξεχάσει τη μεγάλη σκάλα (ή είχε κακορυθμισμένο προβολέα) και το φως του δεν με τύφλωσε καθόλου, οπότε σκέφτομαι πως θα μπορώ κι εγώ να σηκώσω περισσότερο τον προβολέα μου για να βλέπω καλύτερα χωρίς να ενοχλώ τον κόσμο.

Κάποιοι το κάνουν αντικαθιστώντας το γυαλί του προβολέα, αλλά δεν βρίσκω κανένα για τη V7 II που να ταιριάζει. (λογικά θα είναι και ακριβό)
Κάποιοι το κάνουν ψεκάζοντας ένα κίτρινο σπρέυ πάνω στο τζαμάκι, αλλά δεν βρίσκω κανένα στην Ευρώπη να αγοράσω.
Κάποιοι το κάνουν περνώντας μια ζελατίνα πάνω στο τζαμάκι, αλλά επίσης δεν βρίσκω καμία στην Ευρώπη.

Γενικά ψάχνω, αλλά δεν βρίσκω και τίποτα που να βοηθάει.
Υπάρχει μήπως κάποια ιδέα, κάποια κατεύθυνση, παρακαλώ;

Καλή Κυριακή!

Αποσυνδεδεμένος M@veriX

• Guzzi Let Me Be
  • *
    • BREVA 850
Απ: Κίτρινος προβολέας
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 11:06:12 μμ »
Από αυτοκινητιστική εμπειρία, μπορώ να πω ότι η απόδοση που θα εισπράξεις ως αναβάτης δεν θα είναι η καλύτερη δυνατή...
όσο αφορά το ερώτημά σου, θυμάμαι ότι τότε αντικαθιστούσαμε τη λάμπες με άλλες χρώματος κίτρινου..
Δεν ξέρω εάν σήμερα παίζει το σενάριο αυτό...
Για σπρέι ή ζελατίνα στο χρώμα που ψάχνεις, μπορείς να ρωτήσεις και σε καταστήματα με είδη στατικού μοντελισμού..

Αποσυνδεδεμένος aquile

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 02:28:26 πμ »
....
όσο αφορά το ερώτημά σου, θυμάμαι ότι τότε αντικαθιστούσαμε τη λάμπες με άλλες χρώματος κίτρινου..
....

Πάντως αυτή είναι η πιο καλή και οικονομική λύση. Επίσης, αν δεν σου κάνει, ξαναβάζεις τη παλιά λάμπα και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Με τις άλλες, είτε θα έχεις δώσει παραπάνω χρήμα, είτε θα ξεβάφεις κρύσταλλα, είτε....

Είμαι σίγουρος πως έχω δει σε μαγαζί πρόσφατα, ζευγάρι τέτοιες λάμπες στο διαφανές κουτί τους...αλλά που;   ::knownothing
Γυρνωντας προς τα πισω ολοταχως, προσπερασαμε δυστυχως και την εποχη του Carlo...

Αποσυνδεδεμένος PanLampro

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 08:01:23 πμ »
Aπο τα αρχαία χρόνια που ασχολιώμουν με κάτι τετοια,
θα σου πω ότι η διαφορα είναι κυριως αισθητική (κι εγω το γούσταρα...).

Στην πραγματικότητα
1. φαίνεσαι διαφορετικά ("ξεχωριστά"),
2. βλεπεις το κιτρινο χρώμα στη δεσμη σου,
3. η δεσμη ομως ειναι λιγο πιο ψόφια στα ιδια watt, βλεπεις χειρότερα.

Κάπου στη δεκατία 80  οι Γαλλοι παρεδιναν αυτοκινητα με κιτρινες λάμπες,
το πουλούσαν μόνο ως καλύτερα ορατο στην ομιχλη (φαίνεσαι καλύτερα...)

Νομιζω οτι συγχρονες λαμπες  αλογονου κλπ δεν κυκλοφορανε σε κιτρινο (τουλαχιστον ευραίως)
Θα με φάει η περιέργεια...
Τί είναι μετά την επόμενη στροφή?

Αποσυνδεδεμένος artech

• Guzzi Wannabee
  • *
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 08:35:28 πμ »
Ευχαριστώ πολύ! Θα ψάξω για λάμπες πρώτα και αν πετύχω κάτι θα σας πω. :)
Καλημέρα!

Αποσυνδεδεμένος artech

• Guzzi Wannabee
  • *
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 21, 2017, 08:02:55 πμ »
Καλημέρα!
Μια το ένα, μια το άλλο, το ξέχασα και μόλις χθες έκανα την εγκατάσταση. Τελικά πήγα στη λύση «μεμβράνη». Μια λίρα από ιμπέυ, ήρθε την προηγούμενη Τετάρτη και χθες την τοποθέτησα. Ήταν πολύ εύκολη διαδικασία και μου πήρε ένα μισάωρο, οπότε σε κάποιον που πιάνουν τα χέρια του θα τελειώσει στο μισό χρόνο.
Υπάρχουν άπειρα βίντεο στο γιουτιούμπ, οπότε δεν τράβηξα κάτι δικό μου. Η μεμβράνη είναι «σάντουιτς» μέσα σε δύο προστατευτικά: βγάζουμε το ένα, τοποθετούμε και τέλος βγάζουμε το άλλο. Προτίμησα να μην τη βάλω πάνω στον προβολέα, αλλά να τον αφαιρέσω τελείως και να την κολλήσω και γύρω-γύρω στο γυαλί, για να μην ξεφλουδίσει τόσο εύκολα. Καλό καθάρισμα τον προβολέα εννοείται, μετά ψεκάζουμε νεράκι και στον προβολέα και στη μεμβράνη, τοποθετούμε, ισιώνουμε και τέλος πιάνουμε με πιστολάκι για τα μαλλιά ή πιστόλι θερμού αέρα και ταυτόχρονα μια κάρτα (πχ αναλήψεων χρημάτων) και ζεσταίνουμε το υλικό για να κολλήσει, ενώ σπρώχνουμε σιγά-σιγά το νεράκι να φύγει στις άκρες. Αν το κάνετε και περιμετρικά όπως εγώ, να κόψετε σε πολλά σημεία κάθετα, για να κάτσει καλά, αλλιώς μαζεύει ζάρες στην περίμετρο.
Στη χρήση η δέσμη είναι το ίδιο φωτεινή με ένα ελάχιστο κίτρινο χρώμα που αν δεν το προσέξεις δεν το καταλαβαίνεις. Θα το ήθελα πιο κίτρινο βέβαια, αλλά από όσο διαπιστώνω με τη μεμβράνη δεν γίνεται να κιτρινίσει περισσότερο.
Καλή Κυριακή!
http://i.imgur.com/vZM3aAf.jpg
Κίτρινος προβολέας