Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Ιούλιος 27, 2017, 07:35:06 πμ

Αποστολέας Θέμα: Tips για αγορα  (Αναγνώστηκε 316 φορές)

Αποσυνδεδεμένος alex1

• Guzzi Wannabee
  • *
Tips για αγορα
« στις: Ιούλιος 11, 2017, 02:58:21 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,
Μια μέρα έτυχε να κάνω μια βόλτα ένα Moto guzzi V50 και απο τότε ψάχνω να πάρω το δικό μου.
Έχετε να μου δώσετε καμιά συμβουλή για το τι να προσέξω κατά την αγορά και ποιά ειναι μια λογική τιμή για εσας για μια μηχανή σε σχετικά καλή κατάσταση.

Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
Απ: Tips για αγορα
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 12, 2017, 11:36:06 πμ »
Γεια σου φίλε,

Ωραίο και all time classic το V50.  :thumbsup:

Tι προσέχεις:

1. Να μην έχει μεγάλες φθορές στους κυλίνδρους, γιατί υπάρχει έλλειψη ανταλλακτικών (έμβολα, κύλινδροι nicasil). Άσπρος καπνός στις γκαζιές είναι πιθανή ένδειξη φθοράς, αλλά μπορεί να θέλει μόνο ένα σετ ελατήρια στη καλή περίπτωση. Επίσης λαδωμένα μπουζί είναι μια ένδειξη φθοράς.

2. Τα ηλεκτρικά να είναι σε καλή κατάσταση. Διακόπτες με σπασμένα κουμπιά, ματισμένα καλώδια, βρωμιά αιώνων, δεν είναι καλές ενδείξεις

3. Να έχει τα δικά του πράγματα γιατί κάποια είναι δυσεύρετα, πχ σέλα, πλαϊνά καπάκια.

4. Να δουλεύει σωστά το μπροστινό σύστημα γιατί η επισκευή κοστίζει αρκετά.

Γενικά, αν δεν έχεις μια μίνιμουμ γνώση, καλό είναι να το δει κι ένας έμπειρος μηχανικός.

Τιμές που θα τα βρεις:
Για να του κάνεις εσύ Restoration project: 300-1000
Καλοσυντηρημενο: 1800-2500
Αναστηλωμένο-ανανεωμένο - έτοιμο:  2200-3500

Καλά ψώνια!!  :bier:
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος alex1

• Guzzi Wannabee
  • *
Απ: Tips για αγορα
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 12, 2017, 02:13:55 μμ »
Εχω βρει ένα moto guzzi v50 (δυστυχώς οχι monza) απο φίλο - φίλου ο οποίος του εχει κάνει ανακατασκευή στο μοτερ γιατί ήταν σε ακινησία χρόνια και φαινεταi πολύ καθαρό. Η αλήθεια είναι πως με αγχώνει το θέμα τον ανταλλακτικών συν του οτι δεν ξέρω αν μπορώ να εμπιστευτώ τον μάστορα που του το έφτιαξε. Οπως και να χει με βοήθησε η απάντηση σου...Σε ευχαριστώ πολύ!