Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Αύγουστος 20, 2017, 05:01:37 πμ

Αποστολέας Θέμα: ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΟΜΟΡΦΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ  (Αναγνώστηκε 465 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΣ

• Guzzi Wannabee
  • *
    • V7II SPECIAL
ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΟΜΟΡΦΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ
« στις: Ιούλιος 26, 2017, 07:08:52 μμ »
Χαιρετώ την όμορφη κοινότητα και σας ευχαριστώ για την αποδοχή σας. Το όνομα μου είναι Θανάσης, είμαι 51 ετών, μένω στην Αθήνα και επισκέπτομαι τακτικά την Εύβοια λόγω μιας ασήμαντης εξοχικής κατοικίας, και ενίοτε τα Ιωάννινα λόγω μιας παμπάλαιης κατοικίας κληρονομιά από τον συγχωρεμένο παππού μου, σε ένα χωριό πολύ κοντά στην πόλη. Πέρυσι αγόρασα μια ολοκαίνουργια V7 special. Πριν από δύο εβδομάδες ξεκινήσαμε 2 μηχανές παρέα, εγώ με τη γυναίκα μου και ο γιος μου με την κοπέλα του με μια Honda cb 500x από Αθήνα - Γιάννενα - Ηγουμενίτσα - Μπάρι - Ρώμη - Νάπολη - Μπάρι - Πάτρα - Αθήνα. Όλα καλά βρε παιδιά, αλλά τι θα τους πείραζε εάν βάζανε οι φίλοι μας οι Ιταλοί και ένα δείκτη βενζίνης στην V7 special;

Αποσυνδεδεμένος aquile

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
Απ: ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΟΜΟΡΦΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 27, 2017, 08:29:25 μμ »
Καλώς ήρθες Θανάση στη παρέα μας. Είναι καταπληκτικό το να ταξιδεύουν πατέρας και γιός παρέα με τις μηχανές τους, συγχαρητήρια!
Και ο προορισμός μετράει, για μας η Ιταλία είναι όμορφη, φιλική και γνώριμη χώρα, με κατοίκους πολύ συμβατούς με τα δικά μας χούγια, πολλές φορές μια βελτιωμένη μας έκδοση και κάποιες το αντίθετο! Οι πόλεις της βέβαια, υπεράνω κάθε προσδοκίας και κριτικής!
Τα ίδια συμβαίνουν και με το V7 special, όπως σίγουρα έχεις καταλάβει. Απλό, υπέροχο σε γραμμές και όγκους, ερωτεύσιμο αλλά και με μερικά "σπασιματάκια" όπως αυτό που αναφέρεις. Παρόλα αυτά υποθέτω πως δεν έμεινες ποτέ από βενζίνη, γιατί το λαμπάκι και σωστά "ζυγισμένο" είναι και ακριβές. Αυτό τουλάχιστον συνέβαινε στο δικό μου, μοντέλο 2009, δεν πιστεύω να το χαλάσανε...
Γυρνωντας προς τα πισω ολοταχως, προσπερασαμε δυστυχως και την εποχη του Carlo...

• Guzzi Wannabee
  • *
    • V7II SPECIAL
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 28, 2017, 02:18:23 μμ »
Καλώς σε βρήκα αγαπητέ μου φίλε "aquile". Ναι έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα όπως τα είπες, με την παρατήρηση από μέρους μου ότι και στις δύο πόλεις που επισκέφτηκα υπήρχαν αυστηρά μέτρα αστυνόμευσης έως και τον στρατό με τα G-3 είδα δίπλα στους "καραμπινιέρι", έτσι διαπίστωσα με τα ίδια μου τα μάτια πως το Θέμα του στρατού στη χώρα μας παραμένει ακόμη ένα Ταμπού. Είδα επίσης σε ένα Ιταλικό τηλεοπτικό κανάλι μια εκπομπή αφιέρωμα σε παλιές και νέες Ιταλικές Μότο και Σκούτερ όπως τα ΜΟRiNI, το όνομα των σκούτερ μου διαφεύγει (πρέπει να κατασκευάζονταν και πριν τις VESPA ή και παράλληλα τουλάχιστο από την δεκαετία του 40 με 50) κάτι σαν Ακουαρέλι ή μπανιαρέλι...., και φυσικά πως θα ήταν δυνατό να λείψουν και τα GUZZI. Τέλος ευτυχώς που το λαμπάκι δεν το χαλάσανε και είναι το ίδιο με το δικό σου μοντέλο 2009. Γράψε μου εάν θέλεις το όνομά σου.

• Guzzi Wannabee
  • *
    • V7II SPECIAL
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 28, 2017, 03:33:54 μμ »
Παιδιά "Λαμπρέτα" είναι η ονομασία τους. Έκανα μια αναζήτηση στο google και το βρήκα.

Αποσυνδεδεμένος aquile

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 28, 2017, 04:58:51 μμ »
Αγαπητέ Θανάση, το όνομα μου είναι Πέτρος.
Σχετικά με τα σκούτερ που ανέφερες, από τη πρώτη περιγραφή σου μου φάνηκε πως θα ήταν η Minarelli αλλά και πάλι είναι παλιά εταιρία αλλά όχι και τόσο παλιά.
Αφού τελικά εννοείς την ιστορική και σημαντική Lambretta, πράγματι όποιος δεν τη γνωρίζει εντυπωσιάζεται!
Γυρνωντας προς τα πισω ολοταχως, προσπερασαμε δυστυχως και την εποχη του Carlo...

• Guzzi Wannabee
  • *
    • V7II SPECIAL
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 28, 2017, 06:07:37 μμ »
Πέτρο,πράγματι εντυπωσιάστηκα, διότι την αγνοούσα.Ξεκινώντας από την ονομασία της που κατά τα φαινόμενα έχει ελληνική ρίζα (λαμπερός-η,λάμπω-λαμπρή), πρέπει να είναι αρχαιότερη αν όχι ίδιας χρονικής περιόδου από την VESPA και το συμπεραίνω αυτό από πραγματικά μικρού μήκους ασπρόμαυρα φιλμάκια που έδειχνε το ντοκυμαντέρ να την καβαλάνε Ιταλοί πολίτες στην Ιταλία του 40 για παράδειγμα. Σου έδειχνε πρώτα πώς είναι σήμερα στο Μουσείο της Εταιρίας ένα από τα πολλά μοντέλα της, στη συνέχεια το έκανε αντιπαράθεση με μια ασπρόμαυρη φωτό της εποχής και το φιλμάκι και ταυτόχρονα σου εξηγούσε ένας γέρος τεχνίτης μηχανικός τον τρόπο λειτουργίας του, τις αδυναμίες του και τα προτερήματά του. Εκεί να δεις μοντέλα . Ένα με τη ρόδα ρεζέρβα μπροστά στο τιμόνι, άλλο στα πόδια του οδηγού κ.ο.κ. Εάν θέλεις μου γράφεις τι άλογο καβαλάς σήμερα, εγώ έχω και μια πάπια 27 ετών, το Τ-80 της ΥΑΜΑΗΑ από πιτσιρικάς, και το συντηρώ μόνος μου.

Αποσυνδεδεμένος aquile

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 29, 2017, 07:57:48 μμ »
Στη δική μου περίπτωση ο σταύλος μεγάλωσε επικίνδυνα τα χρόνια προ κρίσης. Τα άτια που είμαι περήφανος που τα σταυλίζω είναι τα 3 Le Mans μου, το πρώτο και καλύτερο, ο άσσος μου του '76 (βλέπε και άβαταρ) με τον οποίο ερωτοχτυπήθηκα σφόδρα το 1986 και χώρισα για πάντα με όλες τις άλλες!

Ακολουθούν το 850 Mans II του 1979 το οποίο ήρθε στα χέρια μου το 1990 και το 850 Le Mans III του 1981 που το αγόρασα από διπλανό σταύλο το 2005.
Αν ήμουν Φαραώ, αυτά θα έπαιρνα μαζί μου στο μαυσωλείο μου... :mg:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2017, 08:03:53 μμ από aquile »