Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Δεκέμβριος 11, 2017, 11:32:43 πμ

Αποστολέας Θέμα: Δεν ειναι για μενα αυτα τα .......... μοτοσακο..  (Αναγνώστηκε 254 φορές)

Αποσυνδεδεμένος babis5570

• Guzzi Wannabee
  • *
Δεν ειναι για μενα αυτα τα .......... μοτοσακο..
« στις: Νοέμβριος 30, 2017, 05:05:31 μμ »
Γεια σας , Μπαμπης απο Ροδο 47 χρ παιδακι.
Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι σας αρεσει απο αυτα τα μοτο , προβληματακια βγαζουν , τσιμουχες δακρυζουν λαδια - υγρα , θελουν ρυθμιση , θελουν γνωση , θελουν να ασχολησε μαζι τους , <<δυσκολες>> μοτο για γαμο , οχι οπως τα japan που ξεκιναει μια σχεση μαζι σχεδον παντα απροβληματιστη απο day one.
Εκτος απο μια περιοδο μερικων ετων που ελειπα εξωτερικο παντα ειχα μηχανη - μηχανακια απο 16 ετων , συνυθως japan εκτος απο κατι απιθανο ciao στα πρωτα χρονια , εχω αλλαξει πανω απο 18 διτροχα , μικρα μεγαλα.
Για να μην μακρυγορω τα τελευταια 15 ετη ημουν με bmw f650gs, Transalp 700 , NC700X , Integra 700 .
Οι σχεσεις μου με τις μοτο ηταν......ερωτικες  :fff: και αυτες με την σειρα τους με αποζημειωναν με την απροβληματιστη λειτουργια τους. Βεβαια μετα απο κανενα χρονο αρχιζε η αγορα (χιλιαρικα...) αξεσουαρ γιατι σχεδον ποτε καμια δεν ...... με ικανοποιουσε , τις ερωτευομουν αλλα τις βαριουμουν σχετικα γρηγορα , ηταν ολες τοσο ιδιες ......... . Καθε φορα που τις καβαλουσα ημουν μεν ευχαριστημενος που ειχα ενα τοσο καλο μοτορι , αλλα κατω απο το κρανος ποτε δεν ζωγραφιζονταν ενα χαμογελο......ερωτικης ικανοποιησης. Σε ολα αυτα τα χρονια παντα κοιτουσα με λαχταρα τα ducati και τα moto guzzi και καθε φορα που ηταν να αλλαξω μοτο , εβρισκα απειρες δικαιολογιες να παρω japan. Ειχα πεισει πλεον τον εαυτο μου οτι αυτα τα μοτο δεν ειναι για μενα. Ημουν σιγουρος για τις επιλογες μου.
Πριν μια βδομαδα και αφου ειχα αποφασισει να δωσω το integra ( ηθελα  kai να αγορασω κατι με μια επιταγη που ηθελα να φυγει απο πανω μου ) περασα απο μαγαζι με piaggio , moto guzzi , aprillia κλπ.
Ξεχωριζω μια breva 750 του 2007.... με τιμη 5000 ευρω με το κλειδι στο χερι 
Καθομαι πανω , χαιδευω τους κυλινδρους τα οργανα , ολα .
Ηταν καινουρια !!! στοκ , καθοταν 10 ολοκληρα χρονια μονη της στην γωνια , θλιμμενη που κανενας δεν την <<ηθελε>> . Μη γελατε ηταν σαν ζωντανη . Ουπς ειπα εγω τετοιο πραγμα ? Οχι λαθος . Αυτες οι μηχανες δεν ειναι για μενα ...
Το βραδυ δεν εκλεινε ματι , την αλλη μερα το πρωι ξαναπαω στο μαγαζι , <<αυτη>> στη γωνια , την κοιτουσα και καταλαβαινα οτι δεν ηταν πια τοσο θλιμμενη , ηξερε οτι καποιος την ποθουσε....
Τα υπολοιπα ειναι ιστορια , πληρωμη , καινουρια λαστιχα και κατοχος πλεον εδω και λιγες μερες ενος καινουριου BREVA 750 . Το ξερω οτι δεν θα ειναι μια ανευ ορων σχεση , αλλα τελικα αυτο ειναι που τις κανει και μοναδικες.
Η πρωτη βολτα ηταν πολιτισμικο σοκ. Τι ηχος ειναι αυτος ? Τι ομορφες δονησεις οταν γκαζωνεις ? τι ομορφο κλασικο σχημα ? ,  τι .... ολα. Οταν τελειωσε η πρωτη βολτα των 80 χιλιομετρων ενιωσα ....27 , τετοια ψυχικη  ευχαριστηση δεν  θυμαμαι να μου εχει δωσει αλλη μοτο.
Την καλησπερα μου και καλως σας βρηκα.

Αποσυνδεδεμένος aquile

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
Απ: Δεν ειναι για μενα αυτα τα .......... μοτοσακο..
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 30, 2017, 06:54:37 μμ »
.......
......
Οταν τελειωσε η πρωτη βολτα των 80 χιλιομετρων ενιωσα ....27 , τετοια ψυχικη  ευχαριστηση δεν  θυμαμαι να μου εχει δωσει αλλη μοτο.
Την καλησπερα μου και καλως σας βρηκα.

Μπάμπη, θα ήθελα να σου γράψω πολλά, αλλά ειδικά από μένα πολλοί θα πουν πως είναι αναμενόμενο, οπότε δεν το κάνω! :hehe:
Έτσι κι αλλιώς τα είπες όλα εσύ, με αυτή την απλή αλλά μέγιστου βάρους δήλωση!

Καλώς ήρθες στη παρέα μας, να χαίρεσαι τις βόλτες σου στο πανέμορφο νησί σου!  :mg:
Γυρνωντας προς τα πισω ολοταχως, προσπερασαμε δυστυχως και την εποχη του Carlo...

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 01, 2017, 01:15:16 πμ »
Γειά σου Μπάμπη!

Πίνω στην υγειά των "διαδρομών που έρχονται" :bier:

Και 20 χρόνια να την καβαλάς και...47 χρονών να φτάσεις, θα 'ναι - σαν να μην πέρασε μια μέρα.  :mg:

Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος nikos900

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Lover
  • **
  • ..keep on dreaming..
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 02, 2017, 01:23:29 μμ »
Γειά σου Μπάμπη  :bier:

γεροντοέρωτας με ιταλίδα... Εχεις μπλέξει, είναι για πάντα.. (παθών - μαθών)  :oldgit: