Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Δεκέμβριος 11, 2017, 11:33:09 πμ

Αποστολέας Θέμα: Breva 750 ερωτήσεις.....  (Αναγνώστηκε 243 φορές)

Αποσυνδεδεμένος babis5570

• Guzzi Wannabee
  • *
Breva 750 ερωτήσεις.....
« στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 05:33:25 μμ »
Έτσι για να ξεκινάμε ........  :shame:

1) πείτε μου πια είναι η σωστή χρήση του Τσόκ??? . Έχω παρατηρήσει ότι σε κρύο καιρό ((Ροδίτικο 17+ βαθμούς..) την ανάβω χωρίς τσοκ , με λίγο γκάζι και ελαφρύ μαρσάρισμα για λίγο , την αφήνω 2-3  λεπτά ρελαντί αλλά στα πρώτα μέτρα ...... σαν να μπουκώνει ! Δεν προχωράει σαν να μην έχει δύναμη και αναγκάζομαι να περιμένω αλλά 2-3 λεπτά στο ρελαντί και οκ , φυσικά και το κιβώτιο σκληρό και θορυβώδες όσο είναι κρύο . Ο Μαστορας όταν την παρέλαβα πριν μια βδομάδα μου είπε ΠΑΝΤΑ με τσοκ το πρωί και λίγο γκάζωμα  :? , για 2- 3 λεπτά και μετά είναι οκ. Στο manual λέει χρήση τσοκ όταν η θερμοκρασία είναι παρά πολύ χαμηλή !!! Τα φώτα σας φοβάμαι μην κάνω καμία ζημιά με κακή χρήση τσοκ η όχι καλού ζεσταματος.

2) όταν ανοίγω μίζα στον χιλιομετριτη γράφει δεξιά km/l και m/pg (μετά χάνονται) Έχει κάποιο trip computer και δεν έχω πάρει χαμπάρι ? Μόνο χιλιομετρητες βλέπω και εξωτερική θερμοκρασία .

3) Σας είπα ότι είμαι ερωτευμένος μαζί της ?  ........ :hehe:

Αποσυνδεδεμένος aquile

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
Απ: Breva 750 ερωτήσεις.....
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 07:02:40 μμ »
Γεια σου Μπάμπη με την νέα σου σχέση  :hehe:

Έρχομαι κατευθείαν στις απαντήσεις που θέλεις γιατί τώρα υποθέτω πως μόνο αυτό σε ενδιαφέρει κι όλα τ' άλλα μπορούν να περιμένουν. 'Ετσι είναι ο έρωτας! :bier:

Λοιπόν
1. Μην ανησυχείς για τη χρήση του "τσόκ" γιατί τσόκ δεν έχει το 750 αλλά αυτό που βλέπεις είναι ουσιαστικά χειρόγκαζο. Αφού τα καταφέρνεις καλούτσικα με αυτή τη μέθοδο που χρησιμοποιείς, όλα καλά και ζημιά δεν κάνεις. Καινούργια είναι και σφιχτή ακόμα, θα βελτιωθεί αργότερα. Από την άλλη αν ταλαιπωρείσαι, η μηχανή δουλεύει άσχημα, σβήνει κλπ τότε δεν είναι η αναμενόμενη συμπεριφορά της και πρέπει να το αντιμετωπίσεις.
Σε αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να επισκεφτείς συνεργείο που ξέρει, να κάνει ξανά τις εργοστασιακές ρυθμίσεις στη τροφοδοσία (πεταλούδες) ή ότι άλλο χρειαστεί, που από το χρόνο ακινησίας πιθανά να προήλθε. Τίποτα δύσκολο και πάλι.

2. Αυτά είναι. Γενικός/μερικοί χιλιομετρητες/ώρα/θερμοκρασία αν θυμάμαι καλά.

3. Νομίζω πως το ανέφερες   :rasta:
Γυρνωντας προς τα πισω ολοταχως, προσπερασαμε δυστυχως και την εποχη του Carlo...

Αποσυνδεδεμένος DonRodrigo

• Guzzi Fetish
    • Griso 1100
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 09:26:07 μμ »
Σε συνέχεια αυτών που έγραψε ο Aquile:

Τόσα χρόνια καθόταν, εκτός απο λάστιχα, μήπως θέλει και καινούργια λάδια/βαλβολίνες? Και αυτά που γράφει το manual, όχι ότι έχει ο μάστορας στο ράφι (και θέλει να "σπρώξει").
Αντιγράφω απο τεχνική οδηγία της Guzzi, το κομμάτι που σε αφορά:
"750 SERIES (Breva and Nevada):
Engine oil: RACING 4T 10W-60 or as an alternative 15W-50
Transmission oil: ROTRA TRUCK GEAR 85 W -140
Gearbox oil: ROTRA MP/S 80 W -90"
Η Guzzi προδιαγράφει λιπαντικά ENI (πρώην Agip) αλλά δεν παίζει ρόλο, βάλλε άλλη μάρκα αν θες με τα ίδια όμως στοιχεία. Το λάδι, αν δεν το ξέρεις, δεν είναι μοτοσυκλετας αλλά αυτοκινήτου - δεν πάει στο συμπλέκτη που είναι ξηρός, ούτε έχει πρόσθετα για λίπανση του κιβωτίου που παίρνει βαλβολίνη.

Manual είχε μαζί, η πρέπει να βρεις απο internet?

Δε ξέρω αν είναι ισχύει για το μικρό breva, τα μεγάλα πάντως, (όπως και το Griso μου καθώς και ίσως όλα τα CARC) παραδίνονταν με "περίεργη" ρύθμιση στις πεταλούδες - όχι πάντως με τη σωστή ρύθμιση που περιγράφεται στο service manual. Ίσως το εργοστάσιο να έχει το λόγο του για αυτό, και η σωστή ρύθμιση είναι κάτι που θα γίνει στο 1ο service.

Οπότε, αν είσαι εντάξει με τα λιπαντικά, και αν η μηχανή δεν δημιουργεί προβλήματα, θα κάνεις υπομονή μέχρι το 1ο service - το οποίο θα πρότεινα να κάνεις σε κάποιον που σίγουρα ξέρει - θα δεις διαφορά... Αν χρειαστεί να ταξιδέψεις στην Αθήνα, ίσως θα είναι ευκαιρία να γνωρίσεις και κόσμο  :bier:

Άσχετο... Το ξέρεις φαντάζομαι ότι έχεις εγγύηση... Αν σου πει κάποιος κάτι άλλο, να ξέρεις πως από το νόμο έχεις εγγύηση για δύο χρόνια κατ'αρχήν απο το κατάστημα αγοράς. Αν κατάλαβα καλά, μόλις έβγαλε 1η άδεια το μηχανάκι? Πιθανότατα έχεις εγγύηση και απο όποιον συμμετείχε στη διαδρομή απο τον κατασκευαστή ως τον καταναλωτή.

Αποσυνδεδεμένος babis5570

• Guzzi Wannabee
  • *
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 05, 2017, 12:14:28 μμ »
 Ευχαριστώ για τις απαντήσεις , αν ήξερα και τα ονόματα σας θα ήταν τέλεια  :thumbsup: , μάλλον με βλέπω καμία βόλτα Αθήνα για γνωριμίες ( ούτως η άλλως ανεβαίνω μερικές φορές)  γιατί τα forum καλά είναι μεν , απρόσωπα δε .....
DonRodrigo ........ Η μηχανή αγοράστηκε από τον επίσημο αντιπρόσωπο στην Ροδο , έχει βγάλει 1η άδεια το 2008 λόγω ότι μετά δεν θα μπορούσε να βγάλει λόγω προδιαγραφών (euro 2) . Ήταν με 0 όντως χιλιόμετρα . Έμεινε μέσα στο Συνεργειο για αλλαγή όλων των υγρών και μάλιστα μου την παρέδωσαν με 49 χιλ στο κοντέρ (εν γνώση μου) γιατί ήθελαν να γίνει πλήρης δοκιμή και στον δρόμο αφού κάθονταν 10 χρόνια . Αυτά μου είπαν , υποθέτω πως αληθεύουν , δεν ήμουν και μπροστά όταν γίνονταν.  Μέσα στο Συνεργειο έχει 6 άτομα από τα οποία 2 είναι πιστοποιημένα σε moto Guzzi. Αυτά μου είπαν ........ ::knownothing , τώρα βέβαια πόσες γνώσεις μπορούν να έχουν οταν τα guzzi που κυκλοφορούν στην Ροδο , μετρουντε σε ......ελάχιστα έως απειροελάχιστα ..... :oops: . Θα δείξει .
Επίσης έχει 4 χρόνια εγγύηση , μάλιστα  από το πιρούνι έχει βγει το χρώμα , το χτυπούσε ήλιος και ζέστη τόσα χρόνια και με το πρώτο πλύσιμο με πιεστικό πριν την παράδοση ξεφλουδίσε !! και έγινε ήδη παραγγελία για νέο μέσα στην εγγύηση . Άρα δεν έχω λόγους να αμφισβητώ κάτι από αυτή την πλευρά  .
Τα λάστιχα παρεπιπτόντως τα αγόρασα εγώ δεν ήταν στην τιμή .
Manual είχε κανονικά , με service book και εργαλεία κάτω από την σέλα όλα άθικτα.
Ουφ πολλά έγραψα , έχει ήλιο έξω πάω βόλτα ..... :mg:

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 05, 2017, 01:23:18 μμ »
Απ' όλα που γράψατε όλοι,..εμένα μου έμεινε αυτό.  :hehe:

Ουφ πολλά έγραψα , έχει ήλιο έξω πάω βόλτα ..... :mg:
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος ashton

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
    • Breva 750ie
    • http://ashtonhar.blogspot.com
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 09:07:25 πμ »
στο χιλιομετρητή βγαζει συνολικά χιλιόμετρα που έχει κάνει η μηχανή, ώρα, χιλιόμετρα διαδρομής (από τελευταια φορά που έκανες reset - μέχρι 999 πάει μετά μηδενίζει αυτό, και θερμοκρασία . Ωρα-χιλιόμετρα διαδρομής μηδενίζουν με αλλαγή μπαταρίας κλπ. Τα συνολικά χλμ τα κρατάει .