Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Δεκέμβριος 17, 2018, 11:20:04 πμ

Αποστολέας Θέμα: Πληροφορίες για αγορά stelvio  (Αναγνώστηκε 1269 φορές)

Αποσυνδεδεμένος gatos1000

• Guzzi Wannabee
  • *
    • Bmw k1200s
Πληροφορίες για αγορά stelvio
« στις: Απρίλιος 10, 2018, 06:10:32 μμ »
Καταρχήν να σας χαιρετίσω και να σας ευχαριστήσω για την αποδοχή!
Έχω στην κατοχή μου ένα bmw k1200s και σκέφτομαι να το δώσω και να πάρω ένα stelvio 4v...θα ήθελα τα φώτα σας για την αποφυγή εκπληξεων.
Διαβάζω για κάποιες ανακλήσεις...
Η μηχανή που βλέπω ειναι του 2009 και γράφει ότι έχει σχεδόν 90000 χιλιόμετρα... υπάρχει περίπτωση μετά από τόσα χιλιόμετρα που έχει διανύσει να έχει άλυτα προβλήματα;πως μπορώ να δω εάν φοράει το κιτ c....πχ;θα ήθελα να μου πείτε γενικά τι να προσεξω! ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος PanLampro

• Συντονιστής
  • Guzzi Maniac
Απ: Πληροφορίες για αγορά stelvio
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 10, 2018, 08:14:38 μμ »
Kαλως ήρθες φιλε. Οτι γουσταρεις πάρε,
 εκτος απο ...
Θα με φάει η περιέργεια... Τί είναι μετά την επόμενη στροφή?

• Guzzi Wannabee
  • *
    • Bmw k1200s
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 10, 2018, 09:39:54 μμ »
Καλός σας βρήκα!
Φίλε στελβιο έχεις;

Αποσυνδεδεμένος PanLampro

• Συντονιστής
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 10, 2018, 11:04:53 μμ »
Όχι. GS1150. Συγκεκριμένα πράματα για το Stelvio δεν έχω να πω. Η αίσθηση που έχω, (από ότι ακούω) είναι καλή.
Έχω μια ιστορία, πάρε νά χεις ως να εμφανιστεί κανένας επαΐων περί τα στελβια...
Είμαι που λες ένα βράδυ στη λέσχη και τα λέμε με έναν άλλο μπεμβεδόπληκτο, περί παλιότερα μοντέλα και R80GS (που είχα) και R75 (που έχει) και πιστόνια και ωστήρια και ηλεκτρικά και άξονες κομμένοι (2 στο R80) και πολύ χιλιόμετρο και ατελείωτο πρόβλημα αλλά η απόλυτη κ@βλα (ιδίως άμα έπαιρνες τα βουνά) και διάφορα τέτοια. Και με χτυπάει διακριτικά ένας στον ώμο, και είναι ο Πέτρος ο μηχανικός, μέλος της λέσχης και εξουσιοδοτημένος Guzzi-maniac :
- Ρε μλκες, σας ακούω τόση ώρα, εσείς ξέρετε από μπρδλα, γιατί δεν παίρνετε Guzzi?

Δεν θα στό λεγα αλλά δήλωσες μπεμβεδόπληκτος οπότε λογικά έχεις ανοσία...
Τα άλλα από κοντά. Αν είσαι κοντά, πέρνα από τη λέσχη.
Μπορεί να ξέρουν και το μηχανάκι δεν πουλιούνται και χιλιάδες... :bier:
Θα με φάει η περιέργεια... Τί είναι μετά την επόμενη στροφή?

• Guzzi Wannabee
  • *
    • Bmw k1200s
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 11, 2018, 12:11:17 πμ »
Αχαχαχα :hehe:
Είσαι ωραίος!

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 11, 2018, 03:09:48 πμ »
Γειά σου γάτε!  :hey:

Stelvio δεν έχω - Guzzi (σύγχρονο) έχω. Και Καβάσω έχω. Θα καταθέσω μόνο τεκμήρια:

1) Απόλυτα σύμφωνος με τον PanLampro που είπε πάρε ό,τι θες. Με δυό 2 εξαιρέσεις. Και Yamana και Ηarley αν γουστάρεις -ΠΑΡΤΑ. Η μοτό πρώτ' απ' όλα είναι κ@βλα, και δεν θα σου πει κανείς, πως θα "φτιαχτείς".

2) Ο Πέτρος ο μηχανικός που αναφέρθηκε πιο πάνω - έχει κυκλοφορήσει AΠΑΝΤΕΣ τις φίρμες. Εδώ κι ενάμιση χρόνο έχει μόνο ένα λευκό Stelvio. 

3) Παλαιότατα και σεβαστά μέλη της λέσχης μας, που δεν έχουν Guzzi* και καβαλάν από Africa ως Caponord, έχουν δοκιμάσει πολλάκις τα Stelvio άλλων μελών κι έχουν μείνει εκστασιασμένοι!  :resp:

4) Τα υπόλοιπα από κοντά με  :bier:

___
* (Ναι, είμαστε Sui Generis Λέσχη Moto Guzzi, που φημίζεται για τον πλουραλισμό και την δημοκρατία της  :hehe:)

Never ride faster than your guardian angel can fly

• Guzzi Wannabee
  • *
    • Bmw k1200s
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 11, 2018, 11:22:05 πμ »
Θα ήθελα πολύ να τα πούμε από κοντά αλλά είμαι από βόρεια Ελλάδα (δραμα).

Αποσυνδεδεμένος aquile

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 11, 2018, 11:54:36 πμ »
Καλώς ήρθες Γάτε στη παρέα μας! :thumbsup:

Σχετικά με το Stelvio η προσωπική εμπειρία μου με αυτό, πέρα από τα χιλιάδες χλμ. που με έχει συνοδέψει με αναβάτες φίλους που το έχουν, είναι δύο 36Ωρα.
Αν δεν έχεις υπόψη μιλάμε για περίπου 2.000 χλμ. στην "δύσκολη" Ελλάδα, μακριά από εθνικές οδούς και εύκολα περάσματα, μέσα σε ένα ΣΚ.
Συνολικά έχω τη χαρά να έχω συμμετάσχει σε όλα μέχρι τώρα, με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο και συνολικά με 13 διαφορετικές μοτό, όλες Guzzi, καθότι "πειραγμένος" :hehe:
Αναφέρω:
850 Le Mans (1976)
850 Le Mans II (1980) 2 φορές
850 Le Mans III (1981)
V7 Special (1972) 2 φορές
V11 Le Mans (2003)
Breva 750 (2006)
Griso 1100 8V (2013)
1000 SP (1977)
V7 Classic (2009)
1000 Daytona RS (1998) 2 φορές
Stelvio 1200 (2009, 2011) 2 φορές
Norge 1200 (2010)
Breva 1100 (2006)
1200 Sport (2010)

Από αυτές το Stelvio ξεχώρισε για το κράτημα του, την απόδοση και αίσθηση του κινητήρα παντού και τις φρενάρες του. Μάλιστα τολμώ να πω, χωρίς φοβάμαι να πείσω κανένα, ότι προτίμησα την έκδοση χωρίς ABS γιατί δοκίμασα και τις 2 εκδόσεις, τη πρώτη φορά το '09 "χωρίς", και τη δεύτερη το '12 "με".
Έκανα με αυτό τα πιο εύκολα 36Ωρα, κατέβηκα από τη μηχανή στο finish στα Καμμένα Βούρλα και βιαζόμουνα να ξαναμπώ εθνική να γυρίσω Αθήνα να το δω πως πάει κι εκεί!

Όσο για τις ανακλήσεις, το λογικό είναι να τις έχει περάσει όλες όσες χρειαζότανε, αλλά πιθανότατα το αναφέρει και το service log της μηχανής. ή όχι;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2018, 12:48:31 μμ από aquile »
Γυρνωντας προς τα πισω ολοταχως, προσπερασαμε δυστυχως και την εποχη του Carlo...

Αποσυνδεδεμένος DonRodrigo

• Guzzi Fetish
    • Griso 1100
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 11, 2018, 05:24:08 μμ »
Με 90000χλμ, πολύ απίθανο να έχει θέμα.

Ανάκληση, με την ακριβής έννοια, δηλαδή για θέμα ασφαλείας, έγινε σε μοντέλα του 12-13, για ένα σύνδεσμο της ανάρτησης...
Για μοντέλα του '08 υπήρξαν 2 "τεχνικά" θέματα, ενα ήταν για τη μίζα, ένα για κάποιο γρανάζι χρονισμού..
Άλλες τυχών επισκευές, κυρίως με εγγύηση, κρατιούνται σε ηλεκτρονική μορφή, online με το δίκτυο της "μαμάς" στα εξουσιοδοτημένα. Βρίσκεται με τον αριθμό πλαισίου...

Αφού ανέφερες το "Kit C", σημαίνει ότι ξέρεις το θέμα με τα ωστήρια/εκκεντροφόρους. Και μιας που ρώτησες ειδικά για αυτό:
Υπάρχουν 2 τρόποι να μάθεις αν το "φοράει" ή όχι.
-Ο ένας είναι το δουν στο online σύστημα στο εξουσιοδοτημένο
-Ο άλλος είναι να βγει το καπάκι των βαλβίδων και να δεις αν το κάτω μέρος των ωστηρίων έχει ρουλεμάν : https://www.grisoghetto.com/t3620-flat-tappets-and-roller-tappets

• Guzzi Wannabee
  • *
    • Bmw k1200s
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 11, 2018, 10:27:22 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα....το 4v με το 8v....
Τι διαφορά εχουν στο μοτέρ;αφού και τα δύο 4 βαλβίδες ανά κύλινδρο έχουν....κάνω λάθος;

Αποσυνδεδεμένος gioulis

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Wannabee
  • *
    • + ciao
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 12, 2018, 05:22:42 μμ »
 Καλως ηρθες Γατε(!) απο μακρια!

ΝΑΙ αμα μπορεσεις παρε stelvio!   :mg:

(δεν εχω χρονο να σου πω τορα περισσοτερα- ανοιξα στα πεταχτα τη σελιδα- Επιφυλασωμαι!)

Πάντα όρθιοι.

Αποσυνδεδεμένος DonRodrigo

• Guzzi Fetish
    • Griso 1100
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 15, 2018, 01:11:37 πμ »
το 4v με το 8v....
Τι διαφορά εχουν στο μοτέρ;αφού και τα δύο 4 βαλβίδες ανά κύλινδρο έχουν....κάνω λάθος;
Δε κάνεις λάθος, κάπου βλέπεις βαλβίδες ανά κύλινδρο, κάπου συνολικά στους 2 κυλίνδρους.

Αποσυνδεδεμένος tcbart

• Guzzi Let Me Be
  • *
  • www.tcbart.com
    • web design | graphic arts
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 24, 2018, 04:50:58 μμ »

Για μοντέλα του '08 υπήρξαν 2 "τεχνικά" θέματα, ενα ήταν για τη μίζα....

Αυτό για την μίζα τι ανάκληση είναι δεν το έχω ακούσει πάλι... ξέρεις κάτι παραπάνω για να με διαφωτίσεις?
Ευχαριστώ...

Αποσυνδεδεμένος tcbart

• Guzzi Let Me Be
  • *
  • www.tcbart.com
    • web design | graphic arts
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 24, 2018, 06:21:36 μμ »
Στο θέμα μας, κάτοχος του stelvio ’08 (δεν ήθελα ABS) θα σου πω ότι είναι απίθανη μηχανή! Παρόλο που είχα απογοητευτεί λίγο μετά την αγορά του για κάποια θέματα που είχαν σχεδόν όλα και είναι γνωστά στους κατόχους τους και τα οποία έχουν λυθεί με την παρέμβαση ευτυχώς της εταιρίας (στα καυτά κυρίως).

Ανακλήσεις:

1. Στα πρώτα μοντέλα ράγισμα στις μπότες στα καλάμια (αλλαγή με του νέου μοντέλου)

2. Τα γνωστά κιτ Α, Β, C… ωστήρια/εκκεντροφόρους (πληρώνεις εργατικά μόνο, για την ιστορία στην Αμερική πληρώνεις την αναβάθμιση κανονικά κάπου στα +-1200$)

3. Προσοχή εδώ! Αλλαγή εδράνου στροφάλου γιατί οι αλλενόβιδες που ρυθμίζουμε τα κενά στις βαλβίδες αδυνατίζουν με τον καιρό με αποτέλεσμα να κόβονται (αστοχία υλικού θα το πω), επικίνδυνο για τον κινητήρα – αναβάτη εν κίνηση! Αυτό έχει παρατηρηθεί σε ελάχιστα μοντέλα (08, 09, 10) μέχρι ώρας και το είχα και εγώ στον ένα μου κύλινδρο όπου και αντικαταστάθηκαν με του ΝΤΧ (όπως λέει και η εταιρία…). Δυστυχώς αυτό είναι από την τσέπη μας…

4. Έχανε αέρα ο μπροστινός τροχός, αλλαγή τσιμουχάκια στις ακτίνες..

5. Ανάκληση αλλαγή διπλού και μονού stand και κάποιον προστατευτικών κουτιών σε ηλεκτρονικές μονάδες.

Μετά από αυτά χαίρεσαι την μηχανή πραγματικά και  απροβλημάτιστα.
Στα χιλ που λες ότι βρίσκεται αυτό που θέλεις να πάρεις λογικά έχουν λυθεί τα κύρια προβλήματα… βέβαια υπάρχει και log files της μηχανής στο τι έχει αλλαχτεί και μπορείς να το δεις αυτό σε όλα τα εξουσιοδοτημένα συνεργία.

Σου εύχομαι αν τελικά το πήρες καλές και όμορφες βόλτες είμαι σίγουρος ότι θα το χαρείς…
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2018, 01:14:31 πμ από tcbart »