Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Δεκεμβρίου 06, 2019, 06:16:37 μμ

Αποστολέας Θέμα: Καλημερα σας  (Αναγνώστηκε 654 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Apostolos

• Guzzi Wannabee
  • *
Καλημερα σας
« στις: Νοεμβρίου 10, 2019, 10:21:06 πμ »
Καλήμερα σας, με λένε Απόστολο και δεν είμαι καλά ...
Όταν είμαι ενθουσιασμένος είμαι φλύαρος, οπότε συγνώμη εκ των προτέρων.
Το λοιπόν, όλα άρχισαν πριν δυο χρόνια, όπου μετά από πολύχρονη αποχή από τις μηχανές (το παπί δεν το μετράω), είπαμε με την γυναίκα μου ότι μας χρειάζεται μια. Ήρθε η στιγμή και άρχισα να ψάχνω. Εδώ να σημειώσω μια ειρωνεία. Είμαι μισός Ιταλός και ως προχθές δεν σκέφτηκα καθόλου την Moto Guzzi. Ίσως γιατί θεωρούσα πως θα είναι πανάκριβη. Δεν ξέρω.  ???
Άρχισα να ψάχνω τους τελευταίους δυο μήνες για on-off. Θεωρώντας ότι βρίσκω κάτι καλό, εύκολα, σε καλή τιμή και πάει παντού. Κάποια στιγμή πήγαμε σε έναν αντιπρόσωπο - έμπορο, για να δοκιμάσουμε διάφορα μοντέλα. Εκεί λοιπόν διαπιστώνουμε πως η γυναίκα μου δεν το έχει με το σκαρφάλωμα. Όπα, κόλλημα. Στη μόνη μηχανή που ανεβήκαμε άνετα ήταν μια τσόπερ. Είδαμε και κάτι κλασικού στιλ μηχανές, αλλά λόγω τιμής τις προσπεράσαμε. (Για Moto Guzzi τίποτα, κενό μνήμης). :crazyb
Πίσω λοιπόν στο ψάξιμο για τσόπερ. Εδώ να πω ότι δεν με χαλάει η ιδέα της τσόπερ, είχαμε παλιά μια 250αρα, αλλά δεν με τρελαίνει κιόλας. Ψάχνω πυρετωδώς για τσόπερ, βρίσκω κάμποσα, μια χαρά μηχανές, αλλά δε μου κάνει κάτι κλικ. Εκείνο το κλικ του βασικού γραναζιού του εγκεφάλου. Τίποτα. Ανάμεσα στις αναζητήσεις βλέπω μια πολύ γνωστή αντίπαλο της Moto Guzzi, Αγγλίδα, ονόματα δε λέμε, πολύ όμορφη, πολύ νέα και με τσουχτερή τιμή. Και λέω, να μωρέ, κάτι τέτοιο θα μου άρεσε.  Πολλά τα αργύρια οπότε προσπερνάμε. (Για Moto Guzzi τίποτα, κενό μνήμης). :crazyb
Προχτές, απογοητευμένος, κουρασμένος από τη δουλειά, γυρίζω σπίτι και λέω, δε κάνω μια αναζήτηση στο γνωστό ψαχτήρι, αλλά τοπικά, χωρίς όρια τιμής, στα κυβικά που θέλω μήπως και πετύχω κάτι. Κάπου εκεί, στα διακόσια περίπου αποτελέσματα, όπου προσπερνούσα με ταχύτητα, αφού τα είχα δει τόσες φορές, σκαλώνει το μάτι μου.  :oo
Ήταν Ιταλίδα, ήταν όμορφη, ήταν περήφανη και άκουσα ένα κλικ, παιδιά δεν κάνω πλάκα. Καταρχήν με το που άνοιξα την αγγελία σφίχτηκε το στομάχι μου -το οποίο είναι και μεγάλο, θέλει προσπάθεια δηλαδή- με ένα τρόπο που είχα πολλά χρόνια να νιώσω. Νομίζω ότι η προηγούμενη ήταν όταν γνώρισα την γυναίκα μου. ( Ναι, μέλια, είμαι ρομαντικός και σε όποιον αρέσω).
Βοήθεια χριστιανοί κοντεύω να φλιπάρω ... Moto Guzzi V 7 Classic και τα μυαλά στα κάγκελα! Κενό μνήμης, τέλος. Φλάσαρα τις άπειρες φορές που είδα τον συγκεκριμένο V και ανατρίχιαζα. Σε δυο μέρες διάβασα σε τρεις γλώσσες ότι βρήκα. Ακόμη σφίγγεται το στομάχι μου, θα γίνει δική μου.
Δεν το έχω πει σε κανέναν, ούτε στην γυναίκα μου. Και δεν ήθελα να γράψω ούτε σε εσάς, αλλά διαβάζοντας τα μηνύματα, είδα πως έγινε προσφορά παλιότερα σε ανάλογη περίπτωση από μέλος.
Οπότε, σας καταθέτω τον πόνο μου και αν κάποιος έχει κάτι να πει ... 

Αποσυνδεδεμένος Oil_and_fuel

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Crazy
Απ: Καλημερα σας
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 11, 2019, 05:08:35 μμ »
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο χωριό των παλαβών!
Δευτέρα που είναι, δεν περνάς από τη Λέσχη να βρεις και άλλους με το ίδιο θεματάκι που έχεις και εσύ;
Μπύρα, δυο κουβέντες και θα δεις τελικά, κάπου θα βγει.
 :mg:

Αποσυνδεδεμένος Apostolos

• Guzzi Wannabee
  • *
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 13, 2019, 06:08:17 μμ »
Ηράκλειο Κρήτης. Πολύ θα το 'θελα!

Αποσυνδεδεμένος PanLampro

• Συντονιστής
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 13, 2019, 09:18:57 μμ »
Φιλε οσο ειναι νωρις σκεψου τιποτάλλο. Προλαβαίνεις.

Καλωσήρθες  :hehe:
Θα με φάει η περιέργεια... Τί είναι μετά την επόμενη στροφή?