Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Νοεμβρίου 18, 2019, 10:36:24 πμ

Αποστολέας Θέμα: Διπλή καδένα για Monza - GU19058020  (Αναγνώστηκε 1350 φορές)

Αποσυνδεδεμένος eco339

• Guzzi Wannabee
  • *
    • Moto Guzzi V50II
Διπλή καδένα για Monza - GU19058020
« στις: Φεβρουαρίου 13, 2019, 10:54:22 μμ »
Σε συνέχεια προηγούμενου post στο οποίο περιγράφω σε συντομία τη διαδικασία αντικατάστασης φθαρμένων μηχανικών μερών, αποφάσισα να δημιουργήσω ένα καινούριο thread ζητώντας τη βοήθειά σας  για την αντικατάσταση της διπλής καδένας που "φοράει" η μοτοσυκλέτα μου.

Πιο συγκεκριμένα:

Πρόκειται για V50 Monza. Το πλάισιο είναι της μορφής PExxxxx και ο κινητήρας PEyyyyy
Από αναζήτηση στο διαδίκτυο έβγαλα το συμπέρασμα πως τα πρώτα και μάλιστα λίγα κομάτια Monza "φόραγαν" διπλή καδένα με κωδικό GU19058020, της REGINA.

Η εκτίμηση για τη μοτοσυκλέτα μου είναι πως έχει περισσότερα από 200.000χλμ ....
Η καδένα δεν έχει αλλαχθεί. Πρέπει να έχει αλλαχθεί όμως ο τεντωτήρας μιας και ειναι σε άριστη - μπορώ να πω - κατάσταση. Επίσης και τα γρανάζια δε φαίνεται να έχουν φθορά.

Επίσημα στην αντιπροσωπεία ο κωδικός αυτός δεν υπάρχει.
Ανέβηκα Αθήνα και δοκίμασα καταστήματα που εξειδικεύονται σε καδένες (με εξαίρεση ένα στον Πειραια που δεν το πρόλαβα ανοικτό) αλλά μάταια.
Δοκίμασα και μερικά γερμανικά "καταστήματα" χωρίς τύχη.

Σε κάποια ιτάλικα φόρουμ κατάφερα να κατάλάβω πως και άλλοι αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα και σαν λύση προτείνουν την αντικατάσταση καδένας και γραναζιών από το επόμενο μοντέλο που είναι μονο-κάδενο (η μονή είναι διαθέσιμη όπως κατάλαβα).

Επί του παρόντος δε θα προχωρήσω σε αυτή  λύση και θα φορέσω - αν δε βρω καινούρια - την παλιά καδένα μιας και δεν υπάρχει περίπτωση να κοπεί αλλά εκτιμώ ότι τα "μπόσικα" θα μου δημιουργήσυν κάποια προβλήματα...

Οι επόμενες κινήσεις μου είναι:
α) Να στείλω email στη REGINA ρωτώντας αν υπάρχει (και αν δεν υπάρχει αν μπορούν να μου δώσουν τα χαρακτηριστικά της).
β) Να ρωτήσω για τα χαρακτηριστικά που έχουν οι διπλές καδένες που φορούν μεγαλύτερα μοντέλα της Moto Guzzi. Αν είναι ίδια "σαν βήμα" και έχουν απλά μεγαλύτερο μήκος (και αυτό δικαιολογεί το διαφορετικό κωδικό) τότε θεωρώ πως αφαιρώντας μερικά κομάτια θα είμαι εντάξει.
γ) Να καταφέρω να ξανανέβω Πειραιά αυτή τη φορά με τη καδένα στα χέρια μήπως και είμαι τυχερός...

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό ας το γράψει μιας και μάλλον ξεμένω από επιλογές.

Αποσυνδεδεμένος aquile

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
Απ: Διπλή καδένα για Monza - GU19058020
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 15, 2019, 09:12:02 πμ »
Μπήκα στο πειρασμό να ψάξω κι εγώ αυτή τη καδένα χρησιμοποιώντας τις πάνω από 10 επιχειρήσεις που έχω χρησιμοποιήσει στο εξωτερικό, περισσότερο για να δω αν πράγματι υπάρχει αναλώσιμο τόσο σημαντικό που έχει έλλειψη.

Το αποτέλεσμα είναι πως έχεις δίκιο. Η διπλή καδένα V50/3-Monza 1 είναι άφαντη! Αυτό δεν είναι συνηθισμένο με τα Guzzi μας, τέλος πάντων.

Για να δούμε. Εκτιμώ πως σε μέσο χρόνο θα εμφανιστεί πάλι. Είναι πρακτική που παίζει να μαζεύουν ανάγκες/παραγγελίες και να βγάζουν batches ανταλλακτικών που έχουν έλλειψη. Πιθανότατα ένας Stein-Dinse ή κάποιος άλλος μεγάλος, αν όχι το εργοστάσιο θα το κάνει σύντομα.

Από την άλλη νομίζω πως δεν έχεις πρόβλημα με τη συγκεκριμένη καδένα. Εάν ο τεντωτήρας ήταν καινούργιος πάει να πει πως ο προηγούμενος το είχε υπόψη και το παρακολουθούσε. Δεν μαζεύει τους τζόγους ο τεντωτήρας; Τόσο ξεχυλωμένη είναι η διπλή καδένα; Εσύ ξέρεις.
Αν πράγματι είναι έτσι, έχω την εντύπωση πως έχω κάποια γρανάζια μονής καδένας, αν όχι όλα, τουλάχιστον 1-2 από τα 3 αν δεν απατώμαι. Με χαρά θα στα δώσω, δεν τα χρειάζομαι.

Αν το αποφασίσεις, στείλε pm.
Γυρνωντας προς τα πισω ολοταχως, προσπερασαμε δυστυχως και την εποχη του Carlo...

Αποσυνδεδεμένος eco339

• Guzzi Wannabee
  • *
    • Moto Guzzi V50II
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 15, 2019, 12:46:53 μμ »
Η καδένα δεν είναι τόσο χάλια. Μπορώ να πω ο κυριότερος λόγος είναι πως αφού αλλάζω τα περισσότερα τμήματα του κινητήρα θεώρησα δεδομένη και την αλλαγή της καδένας. Σίγουρα έχει φθορά αλλά νομίζω θα δουλέψει (ίσως με κάποιες αρυθμίες ή θόρυβο) και έτσι.
Στο λίγο χρόνο που απομένει μέχρι την ολοκλήρωση του "δεσίματος" του κινητήρα, θα στείλω το email στη REGINA και θα δω αν μπορώ να βγάλω άκρη με διπλές καδένες από μεγαλύτερα μοντέλα.

Ελπίζω να μαζευτούν πολλά request και σύντομα να την βγάλουν πάλι σε παραγωγή.

Ευχαριστώ πάντως για τα γρανάζια αλλά προς το παρόν θα επιμείνω στο διπλοκάδενο.

:)

Αποσυνδεδεμένος eco339

• Guzzi Wannabee
  • *
    • Moto Guzzi V50II
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 19, 2019, 07:24:24 μμ »
Τελικά φάνηκα τυχερός.

Παρότι είχα ψάξει πολλές φορές στο ebay και δεν είχα βρει κάτι .....  αυτή τη φορά βρήκα!!!
Ο πωλητής βρίσκεται στην Ιταλία και έχει μερικές (!) αυθεντικές, γνήσιες, καινούριες, διπλές καδένες.
Σας παραθέτω σύνδεσμο ώστε να μην το ψάχνει κάποιος (ελπίζω να επιτρέπεται) καθώς και μερικές φωτογραφίες. Υπόψη, για να βρείτε το αντικείμενο θα πρέπει να "μπείτε" στο www.ebay.it και όχι στο global ebay.

https://www.ebay.it/itm/Piaggio-GU19058020-CATENA-COM-DISTR/254109399254?hash=item3b2a19b8d6:g:twMAAOSwfMlcWHYK:rk:1:pf:0

Το όνομα του πωλητή είναι Luigi και το nickname hemiro-moto και ήταν ευθύς και ιδιαίτερα εξυπηρετικός.
Στη σελίδα του αναγράφει πως δεν αποστέλει Ελλάδα αλλά κατόπιν επικοινωνίας μαζί του αυτό είναι εφικτό.
Επιπλέον μου ανέφερε πως σύντομα θα έχει και άλλα ανταλλακτικά για Moto Guzzi.

Έχω ήδη πληρώσει για τη δική μου καδένα και σύντομα ελπίζω θα την έχω στα χέρια μου για να σας ξαναγράψω.

Αποσυνδεδεμένος aquile

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 19, 2019, 07:58:11 μμ »
Αυτή είναι καλή εξέλιξη!

Περίφημα, επομένως θα έχει τέλειο δούλεμα και ο κινητήρας θα βγάζει καθαρό ήχο χωρίς παράσιτα!!! :mg:
Γυρνωντας προς τα πισω ολοταχως, προσπερασαμε δυστυχως και την εποχη του Carlo...

Αποσυνδεδεμένος eco339

• Guzzi Wannabee
  • *
    • Moto Guzzi V50II
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 23, 2019, 10:26:47 πμ »
Η καδένα ήρθε σε τρεις ημέρες από την Ιταλία. Είναι η REGINA που έψαχνα.
Έκανα μια πρόχειρη (όχι ακριβής) σύγκριση με αυτή που φόραγα.
Στο μήκος, διπλωμένη, η παλιά είναι λίγο μεγαλύτερη από την καινούρια ακομα και με γυμνό μάτι.
Εκτιμώ πως το συνολικό μήκος της παλιάς πρέπει να είναι μεγαλύτερο από μισό κρίκο.
Λυγίζοντάς την (όχι ως προς το επίπεδο κίνησης) η παλιά σχηματίζει γωνία (ας την πούμε έτσι) υπερδιπλάσια από την καινούρια.

Σας παραθετώ και σχετική φωτογραφία καθώς και τη νέα διεύθυνση του καταστήματος του Ιταλού.

https://www.ebay.it/str/HEMIROMOTO