Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Οκτωβρίου 14, 2019, 07:09:17 πμ

Αποστολέας Θέμα: Επίδοξος κάτοχος!  (Αναγνώστηκε 320 φορές)

Αποσυνδεδεμένος bjk1903

• Guzzi Wannabee
  • *
Επίδοξος κάτοχος!
« στις: Σεπτεμβρίου 24, 2019, 01:41:45 μμ »
Καλησπέρα σε όλους τους αναγνώστες και μέλη του Forum.
Οπως αναγράφει ο τίτλος είμαι ένας επίδοξος κάτοχος V7, ωστόσο υπάρχουν κάποια καίρια ερωτήματα, για τα οποία προστρέχω στην εμπειρία σας.
Είμαι 37 ετών (1,93 στα 84 kgr). Έχω να οδηγήσω μηχανή από το 2007 - τοτε οδηγούσα μια Kawasaki LTD 400 '96 του πατέρα μου - σκληρή κι άτιμη ρουφιανίτσα. Κακή εμπειρία τω συνόλω. Απειρος τότε γαρ, ούτε αυτοκίνητο δεν οδηγούσα ακόμη, το άφησα το άθλημα. Πιο μεστός πλέον θεωρώ πως ήρθε η ώρα να νοιώσω ξανά εκείνη την αίσθηση - νομίζω καταλαβαίνετε τι εννοώ.
Τα θέλω μου: μια μηχανή με στυλ, χαρακτήρα, απολαυστική, βατή στην δύσκολη αστική καθημερινότητα, ταξιδιάρα αν το θελήσει. Κοντολογίς μια V7!
Ωστόσο, τόσα χρόνια μετά, θεωρώ εαυτόν και παλι πρωτάρη στα δίκυκλα. Γενικότερα δεν είμαι της ταχύτητας - απεχθάνομαι το σπορ στυλ. Για να το θεσω πιό λυρικά, είμαι καβαφικός - το ταξίδι μ' ενδιαφερει, όχι ο προορισμός!  :mg:

Με αυτά ως δεδομένα. είναι ταιριαστή επιλογή η εν λόγω μοτοσικλέτα? Σχετικό το ερωτημα, γνωρίζω, αλλα κάθε άποψη δεκτή!

Ευχαριστώ πολύ και συγχωρεστε μου την όποια αμετροέπεια.

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
Απ: Επίδοξος κάτοχος!
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2019, 03:01:28 πμ »

Καλησπέρα επίδοξε κι εύχομαι σύντομα και "δοξασμένε".  :bier:

Θα απαντήσω σ΄όλες σου τις απορίες σπεσίφικ και του δε πόιντ, όπως συνηθίζουν να λένε στην Οξφόρδη καθώς επίσης κι εμείς...που δεν πατήσαμε ποτέ εκεί και μάθαμε Εγγλέζικα απ την τηλεόραση.  :hehe:

<θέλω μου: μια μηχανή με στυλ, χαρακτήρα, απολαυστική, βατή στην δύσκολη αστική καθημερινότητα, ταξιδιάρα αν το θελήσει. Κοντολογίς μια V7! >
Όλα τσεκ! Και δεν το λέω μόνο εγώ αυτό - το λένε τα tests, το λεν όλοι οι ευτυχείς ιδιοκτήτες, το λεν οι δεκάδες σελίδες που έχουν γραφτεί εδώ μέσα για το V7. To παλιό, το πρώην και το νυν.

Το ότι έχεις να καβαλήσεις μια υπερδεκαετία, δεν με χαλάει. Στα πρώτα 100km θα είσαι πιο ζεστός απ ότι ησουν το '07. "Πρωτάρης", νομίζεις ότι είσαι - εγώ ξέρω ότι δεν είσαι. Θα το μάθεις γρήγορα κι εσύ.
Το ότι δεν είσαι άνθρωπος της ταχύτητας, και destination is the trip, σημαίνει ένα και μόνο πράμα: Είσαι άνθρωπος της Ελλ. Λέσχης Μοto Guzzi! (κι αυτό το αγνοείς, αλλά θα το βιώσεις κι αυτό σύντομα)

Συνοψίζω: Ολα ταιριάζουν σ αυτά που ζητάς, δένουν απόλυτα μ αυτά που θες να νιώσεις(και θα νιώσεις) και bonus μια όμοιος ομοίω αεί πελάζει παρέα, που μαζεύεται στο Ρουφ, με πλούσιο ρεπερτόριο, εκδηλώσεων, εκδρομών και συζητήσεων περί φιλοσοφίας, μεταφυσικής και κυβερνοχώρου. Ενιότε δε και για μηχανάκια.  :hehe:

Και θα μου πεις δικαίως. "Νταξ ρε μάγκα,..σαν όλα τα τεστ μας τα λες - όλα καλά τα βγάζουν".

Oχι μάϊ φρεντ. Καλά και 'Αγια είναι όλα όσα σου γράφω πιο πάνω. Το ύψος σου όμως είναι καλό για point guard στο μπάσκετ - και ελαφρώς αταίριαστο με όλα τα μικρά μπιμπελό όπως το V7. Oπτικά τουλάχιστον. Οπτικά θες Stelvio ή Norge ή Breva. (...άλλη κουβέντα αυτό)

ΞΕΧΝΑ ΚΑΘΕ ΑΠΟΡΙΑ Η' ΦΟΒΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ. Ακόμα κι αυτές που δεν σκέφτηκες ακόμα ή δεν έγραψες. Πχ. και ποιός θα μας κάνει σέρβις?...ανταλλακτικά κυκλοφορούν ή μπα?... Στα έχουμε όλα λυμένα και στο πιάτο! Εσύ ΤΟ ΜΟΝΟ που θα κάνεις πριν μετρήσεις τα χιλιάρικα, είναι να πας σε ένα ωραίο κατάστημα με καθαρούς καθρέφτες(ιδανικά όχι παραμορφωτικούς όπως στα τσίρκο),...θα καβαλήσεις την βου σέτε(το όνομα της στα Ιταλικά) και θα ποζάρετε παρέα στον καθρέφτη, σαν να δοκιμάζεις γαμπριάτικο κουστούμι. Αν το συνολάκι σε φτιάνει(sic) κι αν σου αρέσεις - η γνώμη κάθε άλλου, μας περισσεύει.

Για να μην λες ότι γράφω σαν τα τεστ,..."διότι τι άλλο είναι η τέχνη, παρά λεπτομέρειες" (Κ.Κ)  :mg:
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος bjk1903

• Guzzi Wannabee
  • *
Απ: Επίδοξος κάτοχος!
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2019, 10:41:10 μμ »
Κατατοπιστικότατος!

Δε θα αρνηθώ ότι έχω μια φοβία. Όπως δε θα αρνηθώ ότι δεν είμαι πια 25! Άλλοι καιροί, άλλα ήθη, άλλο δίκυκλο!

Το μόνο που μένει, μάλλον, είναι να μαζευτούν αυτά τα χιλιάρικα που απομένουν! Και δεν πολυκυκλοφορούν και μεταχειρισμένα! Γιατί για καινούριο....

Σε ευχαριστώ πολύ!