Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Απριλίου 01, 2020, 01:47:40 πμ

Αποστολέας Θέμα: Λάδια στον κινητήρα ... γενικώς  (Αναγνώστηκε 551 φορές)

Αποσυνδεδεμένος cskam

• Guzzi Wannabee
  • *
    • v7
Λάδια στον κινητήρα ... γενικώς
« στις: Φεβρουαρίου 05, 2020, 08:47:13 μμ »
καλησπέρα σε όλους (και όλες?)
πέρασα μια ψιλοκρίση πανικού πριν από μερικές ημέρες, πηγαίνοντας να πάρω το V7 [του 09] με τα 52.000 χλμ, που έχω το τελευταίο εξάμηνο είδα με τρόμο μια σταγόνα λάδι από κάτω. Αφού μπρουμούτισα (που λένε και στην Πελοπόννησο) να βρω την αιτία διαπίστωσα ένα "δάκρυ" ακόμη στο σωληνάκι που καταλήγει στο κέντρο του κινητήρα (κάτω χαμηλά). Ο Τρόμος  :oo ήρθε όταν το μάτι μου ανέβηκε λίγο και διαπίστωσα ότι ο κινητήρας είχε κάποια λάδια γενικώς που μάλλον ήταν εντονότερα στον αριστερό κύλινδρο  :think: {φλάτζα κεφαλής... :?}
Σήμερα πέρασα από τον Πέτρο (Αθανασιάδη) αλλά το συνεργείο ήταν φευγάτο ??? χωρίς κάποια ανακοίνωση, ελπίζω να είναι καλά και να έχει μετακομίσει.
Γνωρίζει κάποιος αν μπορούμε να τον βρούμε?
Εναλλακτική?

καλώς σας βρήκα

Αποσυνδεδεμένος aquile

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
Απ: Λάδια στον κινητήρα ... γενικώς
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 06, 2020, 07:41:42 μμ »
Καλώς ήρθες στη παρέα μας!  :bier:

Μην ανησυχείς, λογικά δεν είναι τόσο επείγουσα μια μικρή διαρροή και το V7 Classic είναι σκυλί, είχα και ξέρω.

Ο Πέτρος για την ώρα δεν είναι διαθέσιμος, είναι σε φάση αλλαγών και πιθανόν να αργήσει να δώσει το παρών.

Οι λύσεις που έχεις είναι τα γνωστά Piaggio Centers. Σίγουρα θα έχεις ακούσει ποιά από αυτά εξειδικεύονται στα Guzzi και η αλλαγή μια φλάτζας καύσης δεν είναι ούτε δύσκολη ούτε δαπανηρή εργασία.
Γυρνωντας προς τα πισω ολοταχως, προσπερασαμε δυστυχως και την εποχη του Carlo...

Αποσυνδεδεμένος cskam

• Guzzi Wannabee
  • *
    • v7
Απ: Λάδια στον κινητήρα ... γενικώς
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 07, 2020, 09:13:46 πμ »
ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,
πρέπει να αναφέρω ότι ο καλός μάστορας είναι και καλός άνθρωπος όπως ο κ.Αθανασιάδης, έκανε τον κόπο να επικοινωνήσει για κατευθύνσεις... :notworthy: