Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Ιουνίου 06, 2020, 10:08:40 πμ

Αποστολέας Θέμα: Πρώτο μηχανάκι, μηχανή, μοτοσακό, έρωτας, μπουρούχα και άλλα δεινά...!  (Αναγνώστηκε 466 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Vasilis1200101

• Guzzi Wannabee
  • *
    • 1990 Cbr 1000F
*ανοίγω το θέμα αυτό καθώς δεν βρίσκω το αντίστοιχο πουθενά...ιδανικά αν υπάρχει ας συγχωνευθεί.*

Πριν κάτι χρόνια, διάγω το 27ο και μεταβαίνω στο 28ο έτος της ηλικίας μου. Ωραίες εποχές, δουλειές καλές, γυναίκες, ήρθε η ώρα να πάρει σάρκα και οστά το παιδικό όνειρο. Λέω, Βασίλη ήρθε η ώρα θα πάρεις μηχανάκι.

"Μάνα, να σου πω". Μικρέ το φαί δεν είναι έτοιμο ακόμα, ακούγεται απ το βάθος της βαριάς πολυθρόνας η φωνή του φάδερ.
"Ρε μάνα, άκου λίγο. Θα πάρω μηχανή!"
"Πουλάκι μου να πάρεις, να πάρεις τον νονό σου να βγάλεις δίπλωμα και να πάρεις."
Ναι, γλυτώσαμε τις **** στα 18 ας τις κάνουμε τώρα, ακούστηκε πάλι η βραχνή φωνή απ το βάθος.
Εκείνη την μέρα φάγαμε φακές, καλές ήταν.

Περάσανε οι μήνες, ο νονός έχει σχολή, βγάλαμε το δίπλωμα με τα απεριόριστα κυβικά, για να ξεμπερδεύουμε και τώρα;;
 Φθινόπωρο γαρ, έφτιαξα φραπεδάκι, φόρτωσα την Σαβινέλι με φρέσκο ντανχιλ και με το τσέχικο ανά χείρας στοχάζομαι στο καρ...
Με λίγη τύχη και υπομονή μερικές εβδομάδες μετά το μηχανάκι βρέθηκε στο Λουτράκι, αξιοπρεπές, πλήρες και με χαρτιά.

"Μάνα, να σου πω". Μικρέ το φαί δεν είναι έτοιμο ακόμα, ακούγεται απ το βάθος της βαριάς πολυθρόνας η γνωστή φωνή.
"Μάνα, το Σαββατοκύριακο... θα φέρω το μηχανάκι, να το δείτε."
Ασφάλεια και πινακίδες να έχεις, βλέπω πήρες κράνος, μπράβο στα χνάρια του μπάρμπα σου βαδίζεις είπε και ξεπρόβαλε απ την πολυθρόνα χαμογελαστός.
"Σηκωθείτε το παστίτσιο είναι έτοιμο!" Συμπλήρωσε ατάραχη η μάνα.

Ξημερώνει 8 Δεκέμβρη, ήλιος με δόντια στον Υμηττό, είναι μια ωραία μέρα για βόλτα και ευκαιρία για επίσκεψη στους γέρους! Κράνος τσεκ, γάντια..;;; φακ, μποτάκια κόκκινα τσεκ. Ξεκινάω, μίζα και βουβουβου βουβουβου, ρολάρω σιγά σιγά για Καλλιθέα.

"Μάναααααα, κατέβα να σου γνωρίσω την Αλίκη!"
"Ο Χριστός και η Παναγία θα το κάνεις εσύ αυτό καλά;;;" φώναξε απ το μπαλκόνι και στην στροφή φάνηκε σιχτιρίζοντας ο φάδερ με το ΚΙΝΟ στο χέρι. Γέλασα, άντε κατέβα να την δεις.

Αχ η Αλίκη!!!! Spring dragon τελικά και γνήσια μέχρι τελευταίας βίδας. Όνειρο παιδικό μαζί με το τομκατ, το ζζρ1100 του μπάρμπα μου και κάτι αφίσες στο δωμάτιο με γκούτζι, αγκούστες, τζιλερα, μαλανκα και γκαρέλι. Ένα όνειρο με σάρκα και οστά! Η μάνα μου γελάει γιατί μετά βίας φαίνομαι πάνω της, όντας 1.73 και 63 κιλά τότε.
 "Πόσα πιάνει αυτό;;; Άσε δεν θέλω να ξέρω" λέει η μάνα."Σε μια βδομάδα θα κατέβω στο χωριό και θα μάθουμε." Μέχρι να την διαλύσεις λέει ατάραχα ο γέρος.

Περάσαμε μαζί δυομιση ωραία χρόνια. Όντως την διέλυσα και είχε δίκιο ο φάδερ, αλλά... ήταν υπέροχη η εμπειρία. Συνοπτικά το αμάξι παροπλίστηκε σχεδόν και μαζί της πρόλαβα να κάνω λίγο λιγότερο από 45 χιλιάδες χλμ.
Το πρώτο ΣΚ, όντως κατέβηκα στο χωριό. Στον δρόμο μαγικό χαλί, πολυθρόνα!! Στην Μαλακάσα πρώτη φορά πέρασα στην ζωή μου τα 250. Εννοείται έφτασα κόκκαλο απ το κρύο και όλη νύχτα την έβγαλα στο τζάκι. Λίγες μέρες μετά ήρθαν και τα γάντια. Ιστορίες, πολλές όλες αστείες, ειδικά αν είσαι κουλάδι και έχεις δυο αριστερά χέρια όπως ο υποφαινόμενος, αλλά χαλάλι. Θυμάμαι ένα βράδυ για βόλτα έκανα το γύρο της Πελοππονήσου, η γιαγιά μου στο άλλο χωριό σταυροκοπιόταν και ο μπάρμπας γελούσε. "Βλαμμένο είσαι παιδάκι μου; Αλλά τι λέω"

Μια μέρα γυρίζω απ τον Ευαγγελισμό, "Μάναααα, τι φαί έχουμε;;;" -"Φακές πουλάκι μου".
Μικρέ,  θα πάρεις πάλι μηχανάκι, είπε η βραχνή φωνή στο βάθος της μπραζέρας.
Φακ, φακές, βάλε.

Υ.γ. Ήθελα να είμαι σύντομος και περιεκτικός, έχω και άλλα πολλά να γράψω. Υγεία σε όλους μας με κέφι και χαμόγελο!  :oldgit:

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 04, 2020, 03:33:55 μμ από Vasilis1200101 »

Αποσυνδεδεμένος aquile

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
 :clap

Αγαπητέ Βασίλη το'χεις! :bier:

Ιδού λοιπόν πεδίο δόξης λαμπρόν! Θέλουμε κι΄άλλα!!!

Η μητέρα πρέπει να τα δίνει όλα στις φακές, εε; :hehe:
Γυρνωντας προς τα πισω ολοταχως, προσπερασαμε δυστυχως και την εποχη του Carlo...

Αποσυνδεδεμένος Vasilis1200101

• Guzzi Wannabee
  • *
    • 1990 Cbr 1000F
Έχω κλείσει δυο μήνες με το μηχανάκι στα χέρια.

Κάθε πρωί η ίδια ιεροτελεστία, ντύσιμο, αδιάβροχα, μποτάκια κόκκινα. Πάντα κόκκινα από την εποχή ακόμα των σπαρκο και των καρτ. Βγαίνω στο παράθυρο και τι να δω, ω να σου... χιόνι, παντού χιόνι. Ρε πούστη είναι 40 χλμ. δρόμος μέχρι την δουλειά και που να αργήσεις τώρα. Αλυσίδες στ' αμάξι έχω;;;

Κατεβαίνω γρήγορα κάτω, κοιτάζω το παροπλισμένο για πρώτη φορά εδώ και 10 χρόνια αμάξι μου και προσπερνώ.
Πλησιάζω την Αλίκη, λέω Μπιλ, το χεις. Κράνος, γάντια, τσοκ, διακόπτης και ξυπνάει η λυσσάρα βουβουβουβου... μεστός, γεμάτος μπάσος, ήχος βγαίνει απ τα τελικά και φτάνει σαν μελωδία στα αυτιά μου.

Αστραπιαία το πλάνο διέλευσης της Μεσογείων ανατρέπεται καθώς δεν έπαιζε να περάσω την Αγία Παρασκευή. Εικόνες με θαλασσίτσα πλημμυρίζουν το μυαλό και δειλά δειλά ρολλάρω για Συγγρού. Πέφτουν νιφάδες, στρωμένο το χιόνι στην άκρη, ο δρόμος καθαρός, γεμίζω 3η 4η 5η, περνάω την 6η και κρούιζιν στην παραλιακή. Ευλογημένη μέρα λίγο πριν την Βάρη.

Έλα όμως που με το που περνάω τα τούνελ μου σκάει η χιονοθύελλα στο κράνος! Με το γάντι στο αριστερό χέρι ως άλλος υαλοκαθαριστήρας κάνω σλάλομ στην Βάρης - Κορωπίου ανάμεσα στους σαλίγκαρους. Αυτός που θα σκεφτεί να βγάλει κράνος με ενσωματωμένο καθαριστηράκι, κονόμησε, ξεκάθαρα.

Μπαίνω στο Κορωπί, νατη η πρώτη γλίστρα, ή τα Μισελέν φταίνε ή εγώ είμαι χάπατο και κλείνω το γκάζι λίγο. Η δεύτερη γλίστρα ήρθε στην είσοδο του πάρκιν για να επιβεβαιώσει το πόσο κλάμπανος είμαι. Σβήνω και κατεβαίνω.
"Ρε αγόρι μου, ρε πουλάκι μου και σήμερα με την σκοτώστρα;;;" πετάγεται ο προιστάμενος, ο μόνος που είχε φτάσει.
Βγάζω το κράνος γελώντας. 40 χλμ διαδρομή γελώντας, καλά ήτανε...
"Μπος, κέρνα ένα τσιγάρο τώρα".

Υγ.1 Ακόμα δεν έμαθα να οδηγώ στο χιόνι...  :hehe:
Υγ.2 Στο επόμενο επεισόδιο θα παίξει το τροχαίο με το ασθενοφόρο. ΜΕ το ασθενοφόρο!
Υγ.3 Για τον Θεό, δηλαδή και σήμερα φακές έφτιαξα, μαζί με μια φρατζόλα ψωμί που ζύμωσα.  :oo
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 05, 2020, 05:10:46 μμ από Vasilis1200101 »