Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Δεκέμβριος 17, 2017, 03:45:43 μμ

Αποστολέας Θέμα: Προτάσεις-σκέψεις  (Αναγνώστηκε 13676 φορές)

Αποσυνδεδεμένος sarantak

• Guzzi Lover
  • **
    • Honda NT 700 VA '07 Deauville
Προτάσεις-σκέψεις
« στις: Μάιος 16, 2009, 11:14:22 μμ »
Παράθεση από: "sarantak"
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=75248&perpage=15&pagenumber=17

Ενδιαφέρον ... για το 2010.
Αντιγράφω αυτό που δημοσίευσα στο moto forum με μια μικρές τροποποιήσεις (με italics). Από εκεί δεν έλαβα κανένα αξιόλογο σχόλιο πέρα από ειρωνεία για τα Ε & ΣΤ.  

Τι θα ήθελα να αλλάξει‭;

Α.‭ ‬Υπάρχουν νυχτερινοί‭ & ‬πρωινοί τύποι.‭ ‬Η μοτοσυκλέτα όμως θέλει φως‭! ‬Εκείνος που θα εκμεταλλευτεί το φως‭ ‬-‭ ‬ειδικά στο δευτερεύον οδικό μας δίκτυο‭ – ‬είναι ο έξυπνος μοτοσυκλετιστής‭ – ‬οπότε και θα πρέπει να βραβεύεται.‭ ‬Η αναχώρηση λοιπόν θα πρέπει να ξεκινά‭ ‬1-3‭ ‬ώρες πριν την ανατολή του ήλιου‭ (‬π.χ.‭ ‬στο‭ ‬36ώρο του‭ ‬2009‭ ‬μία ώρα,‭ ‬όσο χρειαζόμαστε για να αφήσουμε την εθνική οδό‭‬).‭ ‬Επίσης η άφιξη‭ ‬-με την ίδια περίπου λογική‭ – ‬θα πρέπει να είναι‭ ‬0 -3‭ ‬ώρες μετά την δύση του ηλίου το αργότερο.Όποιος επιστρέψει πριν την δύση του ήλιου να παίρνει πόντους ποινής

Έτσι λοιπόν θα πρέπει να υπάρχουν προτεινόμενες ώρες διέλευσης από διάφορα σημεία.‭ ‬Έτσι π.χ.‭ ‬εγώ δεν θα είχα πάει Μονεμβασία και ίσως θα είχα κάνει το Καλαμάτα‭ – ‬Σπάρτη‭ (‬που όλοι έλεγαν πως άξιζε‭‬).‭ ‬Από την άλλη βέβαια έτσι δεν θα τύχαινα στο τρομερό φως που είχε στην Βάθεια και μετά,‭ ‬και οι φωτογραφίες μου δεν θα ήταν έτσι φωτισμένες.‭ ‬Συνειρμικά λοιπόν,‭ ‬μου έρχεται και η πρόταση να υπάρχει βαθμολογία για τις διαδρομές,‭ ‬π.χ.‭ ‬η Καλαμάτα‭ – ‬Σπάρτη παίρνει‭ ‬10‭ ‬πόντους,‭ ‬η Σκάλα-Μονεμβασία-Σκάλα‭ ‬5,‭ ‬οπότε διαλέγω να χάσω αυτήν ώστε να πάρω περισσότερούς πόντους.

Β.‭ ‬Καφέδες,‭ ‬φαγητό‭ ‬,‭ ‬μπύρες και άλλα τέτοια δεν θα πρέπει να συμπεριλαμβάνονται στο ποσό συμμετοχής‭! (‬Γνωρίζεται τι προσφέρουν στα μαθήματα‭ ‬css‭; ‬Περίπου τέτοια τροφή χρειαζόμαστε‭‬.‭ ‬Δεν πίνουν όλοι καφέ‭; ‬Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα μια κερασμένη μπύρα το βράδυ στο ξενοδοχείο παρά να τον πρωινό καφέ‭ – ‬που προκάλεσε και καθυστέρηση.‭ ‬Δεν έχουν όλοι τα ίδια γούστα στο φαγητό.‭ ‬Μια συμφωνία ή επιδότηση τιμών‭ (‬π.χ.‭ ‬σάντουιτς‭ ‬1ευρώ που είδα στο Πολύδροσο Λακωνίας‭ (‬Τσίντζινα‭) ‬δεν το θεωρώ κακή ιδέα.‭ ‬Επίσης μια επιδότηση διοδίων ή την προπληρωμή τους ή κάποιο κουπόνι ώστε να μην βγάζουμε τα γάντια‭ (‬δύσκολο μάλλον κάτι τέτοιο)‭‬.‭ ‬Σίγουρα πολύ εύκολο είναι να είναι εκεί κάποιος της επιτροπής για να πληρώνει επιτόπου για όσους μοτοσυκλετιστές φέρουν το περιβραχιόνιο.‭Αν γίνει το Α τότε σίγουρα και το άπλωμα των μοτοσυκλετών θα είναι μικρότερο, όποιου αργούν να έρθουν να παίρνουν τα χρήματα τους πίσω με το απόκομμα των διοδίων, όσοι έρθουν πολύ νωρίς ...

Γ.‭ ‬Συνεργασία με την αστυνομία για παραβιάσεις του ΚΟΚ.‭ ‬Στις ευθείες π.χ.‭ ‬το ταξίδι με πάνω από το όριο δικαιολογεί κλήση.‭ ‬Όποιος παίρνει κλήση να τιμωρείται και με πόντους ποινής.‭

Εναλλακτικά μπορεί η λέσχη να νοικιάζει εξοπλισμό από περιοδικά π.χ.‭ ‬αυτοκινήτου και να βρίσκει και κατάλληλους ανθρώπους που να στήνονται κρυμμένοι.‭ ‬Σε ένα πολυσύχναστο χωριό όπως η Μονεμβασία να είναι θεσπισμένο ένα όριο π.χ.‭ ‬50χλμ/ώρα,‭ ‬σε ένα άλλο,‭ ‬π.χ.‭ ‬στο Γεράκι μπορεί π.χ.‭ ‬να είναι‭ ‬65χλμ/ώρα.‭ ‬Λαμβάνοντας υπόψη δηλαδή ότι οι μοτοσυκλέτες φρενάρουν σαφώς καλύτερα από τα αυτοκίνητα,‭ ‬όχι μόνο επειδή έχουν μαλακότερες γόμες στα ελαστικά τους.‭

Δ.‭ ‬Επιβράβευση κατανάλωσης Αυτό πάει παρέα με το Γ.‭ ‬αλλά και με την‭ ‬1η παράγραφο.‭ ‬Έχει βέβαια και περιβαλλοντολογικές επιπτώσεις.‭ ‬Μοτοσυκλέτες που δεν έχουν κάρτα καυσαερίων να μην συμμετέχουν.‭ (‬ναι,‭ ‬ξέρω‭ – ‬εδώ γελάμε‭‬.‭ ‬Ο καλός μοτοσυκλετιστής πρέπει να οδηγεί οικονομικά όχι όμως εις βάρος της ασφάλειας του‭ (‬π.χ.‭ ‬με λάθος σχέση στο κιβώτιο,‭ ‬με κοιμησικό τρόπο‭‬.‭ ‬Η κατανάλωση είναι βέβαια συνάρτηση του βάρους,‭ ‬της ιπποδύναμης,‭ ‬του αριθμού των κυλίνδρων κ.α.‭ ‬Θεωρώ πως πάνω από‭ ‬9λίτρα/100‭ ‬χλμ είναι εξωφρενική‭! ‬Συνειρμικά λοιπόν και πάλι θα μπορούσε να γίνει μια συνεργασία με τα βενζινάδικα‭ – ‬προπληρωμένη βενζίνη‭! ‬Δεν βγάζουμε γάντια-κράνος,‭ ‬γεμίζουμε,‭ ‬καταγραφή και φύγαμε.‭ ‬Κάνουμε την στάση μας κάπου ποιο όμορφα από τα βενζινάδικα,‭ ‬εκτός αν υπάρχει κάτι άξιο λόγου στο βενζινάδικο‭ (‬π.χ.‭ ‬νερό,‭ ‬αντικείμενα για φωτογράφιση,‭ ‬τουαλέτα,‭ ‬ωραίες γυναίκες‭ … )

Ε.‭ ‬Ο μοτοσυκλετιστής πρέπει‭ ‬να τρώει κατάλληλα.‭ (‬αυτό πάει με το Β κάπως‭‬) .‭‬Μετά το‭ ‬36ώρο ίσως πρέπει να έχει χάσει και ένα κιλό.‭ ‬Επίσης οι δείκτες υγείας του να είναι σε αποδεκτά επίπεδα.

ΣΤ.‭ ‬Δεν πρέπει να είμαστε‭ ‬τρισάθλιοι.‭ ‬Να μην βρωμάνε ούτε τα χνώτα μας ούτε ο ιδρώτας μας.‭ ‬Τα δόντια μας να είναι σχετικά καθαρά.
6 συμμετοχές σε 36ώρα. Δεν δίνω το Deauville, το παντρεύτηκα!

v11cafe

• Επισκέπτης
Re: Στον αποηχο του 12ου 36ωρου.Η καλυτερη διαδρομη!!!!!
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 17, 2009, 12:29:40 πμ »
Λοιπον θα αρχισω με το Ε και το ΣΤ
Ε / του χρονου θα ζυγιστουμε πριν και μετα, οποιος ειναι κοντα στα κιλα του πιλοτικου κερδιζει
ΣΤ/Θα κανουμε εκκινηση σε πλυντηριο βενζιναδικου, αψιδα θα ειναι η βουρτσα αρα με το περασμα της εκκινησης οι 36ωριτες θα τριζουν απο καθαριοτητα
Με συγχωρεις αλλα μην μας βαζεις ιδεες γιατι εκτος του οτι ειμαστε χαβαλεδες :mg:

v11cafe

• Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 17, 2009, 12:58:20 πμ »
Λοιπον και λιγο σοβαρα τωρα, αν και ακομα ειναι νωρις να σπαμε το μυαλο μας για το 13ο.
Μερικες προχειρες απαντησεις
Α/Καναμε πολλες σκεψεις για εκκινηση νωριτερα αν και η εμπειρια εχει δειξει, οτι οι μοτοσυκλετιστες δεν αγαπαμε τις ωρες των κυνηγων....αλλα παιζει.
Για ποινη σε οσους ερθουν νωριτερα δεν νομιζω, αυξανουμε λιγο τα χλμ και ειμαστε σιγουροι οτι
πριν την δυση του ηλιου δεν θα ειναι κανεις, παντως δεν ειναι και επιθυμητο ανθρωποι να γυρνανε μαυρα μεσανυχτα.
Θελει πολλη δουλεια αυτο το σημειο,  καθε χρονο η ομαδα διαδρομης προσπαθει να βρει την χρυση τομη
μεταξυ βολτας και εξοντωσης :huh2:
Γ/Ισχυει και τωρα...ολοι οι συμμετεχοντες πρεπει να τηρουν τον ΚΟΚ.
Τα υπολοιπα παραπεμπουν σε ΣΕΧ, δεν ειχαμε γιατι ο χρονος και ο ρυθμος του καθενος ειναι προσωπικος και οχι επιβεβλημενος απο εμας.
Κρυφο ελεγχο Ταχυτητας???αυτο  προσωπικα δεν θελω να το δω :o
Δ/Καταναλωση καυσιμου....μη μετρησιμο μεγεθος για τοση ποικιλια μοτοσυκλετων και κινητηρων
ακομα και το Πολυτεχνειο να μας εδινε το Know how το πληθος των συμμετοχων κανει αδυνατη μια αξιοπιστη μεθοδο μετρησης καταναλωσης.
Για το Ε και ΣΤ τα ειπαμε.... αντε να ζηταμε και εξετασεις χοληστερινης με την αιτηση συμμετοχης!!!!

Απο την αλλη ολες οι παρατηρησεις λαμβανονται  υποψιν,
και θα συζητηθουν οταν ερθει η ωρα στο 36ωρες think tank.

Αποσυνδεδεμένος sarantak

• Guzzi Lover
  • **
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 17, 2009, 04:18:59 μμ »
Παράθεση από: "v11cafe"
Λοιπον και λιγο σοβαρα τωρα, αν και ακομα ειναι νωρις να σπαμε το μυαλο μας για το 13ο.
Μερικες προχειρες απαντησεις
Α/Καναμε πολλες σκεψεις για εκκινηση νωριτερα αν και η εμπειρια εχει δειξει, οτι οι μοτοσυκλετιστες δεν αγαπαμε τις ωρες των κυνηγων....αλλα παιζει.
Για ποινη σε οσους ερθουν νωριτερα δεν νομιζω, αυξανουμε λιγο τα χλμ και ειμαστε σιγουροι οτι
πριν την δυση του ηλιου δεν θα ειναι κανεις, παντως δεν ειναι και επιθυμητο ανθρωποι να γυρνανε μαυρα μεσανυχτα.
Θελει πολλη δουλεια αυτο το σημειο,  καθε χρονο η ομαδα διαδρομης προσπαθει να βρει την χρυση τομη
μεταξυ βολτας και εξοντωσης :huh2:
Με γέμισμα βενζίνης σε 3-4 συνεχόμενα σημεία ανεφοδιασμού μπορείς να μετρήσεις και κατανάλωση και μέση ταχύτητα. Μπορεί σε 1η δοκιμή να γίνει δοκιμαστικά για ένα μέτριο κομμάτι της διαδρομής.

Γ/Ισχυει και τωρα...ολοι οι συμμετεχοντες πρεπει να τηρουν τον ΚΟΚ.
Τα υπολοιπα παραπεμπουν σε ΣΕΧ, δεν ειχαμε γιατι ο χρονος και ο ρυθμος του καθενος ειναι προσωπικος και οχι επιβεβλημενος απο εμας.
Κρυφο ελεγχο Ταχυτητας???αυτο  προσωπικα δεν θελω να το δω :o
Εδώ θα συμφωνήσω.

Δ/Καταναλωση καυσιμου....μη μετρησιμο μεγεθος για τοση ποικιλια μοτοσυκλετων και κινητηρων
ακομα και το Πολυτεχνειο να μας εδινε το Know how το πληθος των συμμετοχων κανει αδυνατη μια αξιοπιστη μεθοδο μετρησης καταναλωσης.
Μπορεί να γίνει μαζί με την βενζίνη σε διαδοχικά σημεία ανεφοδιασμού, όπως έγραψα ποιό πάνω.
Όποιος αναγκαστεί να βάλει και ενδιάμεσα, ας το κάνει...

Αποσυνδεδεμένος sarantak

• Guzzi Lover
  • **
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 17, 2009, 04:20:12 μμ »
Απο την αλλη ολες οι παρατηρησεις λαμβανονται  υποψιν,
και θα συζητηθουν οταν ερθει η ωρα στο 36ωρες think tank.
Χαίρομαι για αυτό. :pic:

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
Re: Προτάσεις-σκέψεις
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 17, 2009, 06:57:33 μμ »
και η δικη μου αποψη.

Οταν πριν 12 χρονια ξεκινησε το 36ωρο, υπηρχε ενας πυρηνας 8-10 ατομων που ειχαν παρομοιες οδηγικες ικανοτητες/εμπειριες. Κατι σαν τα 4, 5 ή 6 ατομα που στις μερες μας λαμβανουν μερος "ως ομαδες". Πχ. Αστραχαν, Νταλτονς,κλπ. Ο πυρηνας λοιπον αυτος πλαισιωθηκε με ορισμενους φιλους -πανω κατω ιδιας νοοτροπιας και εμπειριων.Μαζευτηκαν λοιπον 29 ατομα και το 1ο 36ωρο,...ηταν γεγονος. Τοτε λοιπον στις πρωτες χρονιες υπηρχαν οπως συνηθιζω να λεω,...."αποχρωσεις του γκρι" στους συμμετεχοντες μοτοσυκλετιστες.

Σημερα με 250 και πλεον συμμετοχες,...εχει χαθει παντελως και μαλλον ανεπιστρεπτι αυτη η ομοιογενεια και συνοχη, αποψεων και νοοτροπιων. Σημερα εχουμε αποχρωσεις ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΧΡΩΜΑΤΙΚΟΥ ΦΑΣΜΑΤΟΣ. Απο το απολυτο Λευκο ως το απολυτο μαυρο. Ειναι λοιπον τρομερα δυσκολο (αδυνατο θα ελεγα) να ικανοποιηθουν ολοι στο επακρο, τηρωντας παντα λογικους κανονες ασφαλειας. Παραδειγμα. Λεμε "Δρομοι των Καστρων". Αλλος ηθελε να επισκευτει 4-5 καστρα ολα κι ολα, να τα περπατησει, να τα φωτογραφησει, να κανει 800-1000χλμ, και να παει χαρουμενος σπιτακι του. Αλλοι παλι,...πάλευαν ποιος θα τερματισει πρωτος... Πως ειναι δυνατον αυτες οι ακρως αντιθετες θεωρησεις περι 36ωρου να "παντρευτουν", και να ευχαριστηθουν το ιδιο σε μια και μονη εκδηλωση με συγκεκριμενα κριτηρια που αναδεικνυουν τους κυπελλουχους?  :shock: Και δεν ειχα ατυχημα. Αυτο σημαινει οτι εκανα σωστα? Αυτο σημαινει οτι "το χω?" Τριχες κατσαρες. Κ@λοφαρδος ημουν και βλακας!!!

Για να κλεισω θα πω και την γνωμη μου για τις ποινες στις προωρες και καθυστερημενες αφιξεις. Αν θεσπιστει ποινη σε αφιξη νωριτερα της καθορισμενης, οι Απατσι της παρεας, θα παραμεινουν Απατσι, απλα 2 τετραγωνα πριν τον τερματισμο θα εντοπισουν σκιερη καφετέρια και θα ξαποστασουν, μεχρι να ειναι σωστοι στους χρονους τους.
Στον αντιποδα ΔΕΝ μπορουμε να βαζουμε βαθμους ποινης στους καθυστερημενους. Μια ατυχια (λαστιχο, μικροβλαβη, αναζητηση βενζιναδικου,κλπ), που θα φερει καθυστερηση σε συμμετεχοντα, ενδεχομενως να τον αναγκασει να γινει πυραυλος προκειμενου να "προλαβει",....με οτι αυτο μπορει να συνεπαγεται απο αποψη ασφαλειας.  ;)
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος sarantak

• Guzzi Lover
  • **
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 17, 2009, 07:23:20 μμ »
Παράθεση από: "ZORDAN"
και η δικη μου αποψη.
...
Στον αντιποδα ΔΕΝ μπορουμε να βαζουμε βαθμους ποινης στους καθυστερημενους. Μια ατυχια (λαστιχο, μικροβλαβη, αναζητηση βενζιναδικου,κλπ), που θα φερει καθυστερηση σε συμμετεχοντα, ενδεχομενως να τον αναγκασει να γινει πυραυλος προκειμενου να "προλαβει",....με οτι αυτο μπορει να συνεπαγεται απο αποψη ασφαλειας.  

Σωστά!. Μπορούμε όμως σε αυτούς που κάνουν π.χ. +25% των χιλιομέτρων και πάνω. Χάθηκαν επανειλημμένως.

Αποσυνδεδεμένος Bicilindrico

• I Live Here
  • *
  • The Way the "V" is meant to Be...
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 17, 2009, 09:33:04 μμ »

Για να κλεισω θα πω και την γνωμη μου για τις ποινες στις προωρες και καθυστερημενες αφιξεις. Αν θεσπιστει ποινη σε αφιξη νωριτερα της καθορισμενης, οι Απατσι της παρεας, θα παραμεινουν Απατσι, απλα 2 τετραγωνα πριν τον τερματισμο θα εντοπισουν σκιερη καφετέρια και θα ξαποστασουν, μεχρι να ειναι σωστοι στους χρονους τους.
Στον αντιποδα ΔΕΝ μπορουμε να βαζουμε βαθμους ποινης στους καθυστερημενους. Μια ατυχια (λαστιχο, μικροβλαβη, αναζητηση βενζιναδικου,κλπ), που θα φερει καθυστερηση σε συμμετεχοντα, ενδεχομενως να τον αναγκασει να γινει πυραυλος προκειμενου να "προλαβει",....με οτι αυτο μπορει να συνεπαγεται απο αποψη ασφαλειας.  

Συμφωνώ απολύτως.
πιστεύω πως ήδη το 36ωρο έτσι όπως είναι δομημένο "βαδίζει" προς την σωστή κατεύθυνση!
Τι είναι η Μoto GUZZI μπαμπά;
Ό,τι και το τραγανό και ζουμερό λιπάκι στην άκρη της μπριζόλας παιδί μου

Αποσυνδεδεμένος sarantak

• Guzzi Lover
  • **
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 18, 2009, 07:43:22 πμ »
Οι παρατηρήσεις ενός καλού φίλου που δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με τον χώρο της μοτοσυκλέτας αλλά βρίσκω ότι πετυχαίνουν πλήρως τον στόχο:

Παράθεση
Το θέμα που πραγματεύεσαι δεν είναι λιπαντικά. Δεν είναι δηλαδή κάτι που περικλείεται από κάποια στάνταρντς και αν μελετάς καλά γνωρίζεις πώς θα κινηθείς.
Αυτό που πραγματεύεσαι απαιτεί δημιουργική διάθεση και παράλληλη ανάπτυξη της δημιουργικής πλευράς της προσωπικότητάς σου. Σε αυτά τα πλαίσια θα πρέπει να μπορείς να παραμένεις ρεαλιστής, ερχόμενος στην θέση του καθενός άλλου που ενδέχεται να σκέφτεται πολύ διαφορετικά από σένα.

Παράθεση
Νομίζω ότι όλοι οι άνθρωποι αλλά ακόμη ειδικότερα οι μοτοσυκλετιστές χρειάζονται την αίσθηση ελευθερίας που τους τρέφει. Αυτή η ανάγκη για τέτοιο συναίσθημα είναι αυξημένη στους μηχανόβιους από ό,τι στους αυτοκινητιστές.
Ελευθερία = Αναπνοή = Ζωή = Ευτυχία = Συνεχής Χαρά = Ενέργεια = Διαρκές Χαμόγελο = Μόνιμη Ευδιαθεσία
Οπότε οι κανόνες που θα θεσπίσετε πρέπει να είναι λίγοι, σαφείς και αυτονόητοι, ώστε να μην διακυβεύεται η έντονη ανάγκη για αίσθηση ελευθερίας. Χώρια που όσο αυξάνονται οι κανόνες τόσο μειώνεται και η προσοχή των οδηγών πάνω στην οδήγηση. Γεγονός που δεν το αποδέχεται κανείς επισήμως (γιατί μετά θα πρέπει να τεθεί και ζήτημα πολυπλοκότητας του ΚΟΚ και αυστηρότητας της Τροχαίας όσον αφορά τα σημεία που επιλέγει να στήνει μπλόκα ή και τα ραντάρ).

Αποσυνδεδεμένος GFiotakis

• Guzzi Wannabee
  • *
    • http://www.gfiotakis.gr
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 18, 2009, 09:13:14 πμ »
Η ΕΛΜG, το εχει ξεκαθαρισει εξ αρχης και το τονιζει με καθε ευκαιρια. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΩΝΑΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ. Ειναι οδοιπορικο αντοχης.
Η δικη μου αποψη με την πειρα που αποκομισα απο τα 3 ταλευταια 36ωρα που συμμετειχα αγγιζει την αποψη της  ΕΛΜG που εγραψε ο ZORDAN και θα προσθετα μαλλον θα τονιζα οτι δεν ειναι ΚΑΝ αγωνας απλα ενα οδοιπορικο αντοχης που στο τελος του η ΕΛΜG επιβραβευει αυτους που εκαναν ολη την διαδρομη ποιο κοντα στα στανταρ που εχουν θεσει καθε φορα βαση του πιλοτικου που εχουν κανει.
Νομιζω επισης πως η λογικη και το σκεπτικο των παιδιων της ΕΛΜG ειναι ακριβως στο πνευμα του μοτοσικλετισμου και δεν χρειαζεται να αλλαξει κατευθυνση , οσο για νεους κανονες πιστευω πως οτι αποφασισουν θα ειναι προς την σωστη κατευθυνση μιας και εχουν τον σωστο πνευμα.
Επισης στα 3 τελευταια 36ωρα που συμμετειχα ειδα καθε χρονο την οργανωση να βελτιωνετε παρα πολυ καθε χρονια και αξιζουν πολλα συγχαρητιρια σε ολους τους.

liberal

• Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 18, 2009, 10:59:37 μμ »
Αρχικά, μιας και δεν έχω γράψει στο παρελθόν, να εκφράσω τα συγχαρητήριά μου στους ανθρώπους της Ελληνικής Λέσχης Moto Guzzi, για το υπέροχο Σαββατοκύριακο εμπειριών και ΕΥΤΥΧΙΑΣ που μας προσφέρουν!

Είμαι από τους ανθρώπους που "μετρούν μέρες" για το 36ωρο και αν και δεν έχω συμμετάσχει σε πολλά, το βάζω πολύ ψηλά στις επιλογές μου!

Η αλήθεια είναι, πως δεν μου λείπουν τα χιλιόμετρα. Στους έντεκα μήνες που κλείνω με την νέα μου μοτοσυκλέτα, έχω φτάσει τα 29000 χλμ, 5500 χλμ εκ των οποίων, πραγματοποιήθηκαν στην Ευρώπη (Βελιγράδι, Βουδαπέστη, Βιέννη, Πράγα, Βερολίνο, Μόναχο, Ινσμπρουκ, Δολομίτες και Βενετία), ενώ, το 70% των υπολοίπων χιλιομέτρων πραγματοποιήθηκαν εντός Ελλάδας, κυρίως στην Πελοπόννησο... :| [/quote]
Λυπάμαι, που δεν καταλαβαίνεις, πως το "χιούμορ", απαιτεί έστω, μια ελάχιστη ένδειξη ύπαρξης ΝΟΗΜΟΣΥΝΗΣ!

Τι θα ήθελα να αλλάξει‭;
Ξεκίνα από τον εαυτό σου και τα υπόλοιπα, σιγά-σιγά θα έρθουν...

Α.‭...

Β.‭...

Γ.‭‬...

Δ.‭...

Ε.‭...

ΣΤ.‭... ‬

Η ενέργεια που κατέβαλες για να σκεφτείς και να γράψεις αυτές τις προστάσεις, ίσως, ισοδυναμεί με την ενέργεια που χρειάζεται, για να συνειδητοποιήσεις πως όλα αυτά που γράφεις, δεν έχουν καμία απολύτως σημασία όταν πρόκειται να συμμετάσχεις στο 36ωρο Οδοιπορικό Αντοχής!

Τα σέβη μου!

Αποσυνδεδεμένος saddle69

• Guzzi Crazy
  • Averel "The Handsome" DALTON
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 18, 2009, 11:09:01 μμ »
Λακωνικά ....και στα ισια !!!

Φιλε sarantak ....εισαι ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ !!! ΤΕΛΕΙΩΣ ΟΜΩΣ !!!

Ασε το 36ωρο ...και κυρίως τα παιδιά και μέλη της ΕΛMG να κανουν αυτό που ξέρουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ !!!!

ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ 12 χρόνια τώρα !!!!!   :mg:

Και άφησε κιόλας, και τους συμμετέχοντες του ιστορικού και φανταστικού αυτού οδοιπορικού !!! να συμμετέχουν κάθε χρόνο .....και να το χαίρονται και να το απολαμβάνουν οπως του αξίζει !!!!

ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ !!!  

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ το 36 ΩΡΟ !!!!

Over and out !!!
ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΑ ! 
ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ !

Carcano

• Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 19, 2009, 12:38:28 πμ »
Φιλε Saddle

με ξαφνιασες ευχαριστα....

τα ειπες χυμα και τσουβαλατα.....

ειμαι μαζι σου 100%....

σιγα μην σας ετοιμαζουμε και τα γευματα "ψαρι ή κρεας;....α συγνωμη εσεις ειστε vegetarian"

Μια γερη βολτα ειναι....

:rasta:

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 19, 2009, 03:12:57 μμ »
Να συμπληρώσω και εγώ με τη σειρά μου ότι το 36ωρο οφείλει την επιτυχία του ακριβώς στους κανόνες που θεσπίζει (ή δεν θεσπίζει) η ΕΛMG.
Μετά από 6 36ωρα (το πρώτο ήρθε σαν πείραμα με μια ομάδα φίλων που κατέβηκε και σαν ομάδα (ΑΣΤΡΑΧΑΝ) και έγινε μικρόβιο και εθισμός) μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι οι χαλαροί κανόνες για το πώς, μαζί με συγκεκριμένους στόχους για το πού και η συνολική αίσθηση χαβαλέ, διασκέδασης σε συνδυασμό με ταξιδιωτικούς προορισμούς, παρέα και ομαδικότητα είναι αυτό που κάνει για μένα το 36ωρο μοναδικό στο είδος του και αναντικατάστατο.
Καταλαβαίνω ότι σε κάποιους μπορεί να μην ταιριάζει (κατά καιρούς το έχω προτείνει σε φίλους μοτοσυκλετιστές και έχω πάρει την απάντηση: Τρελός είσαι. 1600 χλμ σε ένα Σαββατοκύριακο να το κάνω τι;) αλλά δεν μπορούν όλα τα πράγματα να ταιριάζουν σε όλους.
Από την άλλη οι διαρκώς αυξανόμενες συμμετοχές κάθε χρόνο και η αδημονία που υπάρχει κάθε Φεβρουάριο για το πως και το που (παίρνουν φωτιά τα fora) δείχνει ότι κάτι καλό γίνεται. Επίσης ότι μπορεί να υπάρχουν λάθη και παραλείψεις από οργανωτικής πλευράς είναι τελείως δευτερεύων. Μιλάμε για ερασιτεχνική οργάνωση (με την καλή έννοια) που απευθύνεται σε ερασιτέχνες. Μιλάμε για ανθρώπους που το διοργανώνουν αυτό στον ελεύθερο προσωπικό τους χρόνο με πολύ κέφι και μεράκι και προσπαθούν για να περάσουν καλά 250 και βάλε άνθρωποι. Η ταπεινή προσωπική μου άποψη είναι ότι το καταφέρνουν και πολύ καλά μάλιστα. Να μην πώ ότι αυτές οι όποιες ελλείψεις είναι αυτές που δίνουν το χαρακτήρα του 36ωρου. Σου δίνουν ένα γενικό σχέδιο-πλάνο και εσύ καλείσαι να διαχειριστείς το χρόνο σου και τον τρόπο που θα το κάνεις.
Εγώ προσωπικά όσο μπορώ και μου επιτρέπουν οί υποχρώσεις μου θα το παρακολουθώ φανατικά όσο παλαβά και να το σχεδιάσουν οι Gutzzαιοι.
Δεν είναι στόχος μου να γράφω υμνολόγια για την ΕΛMG αλλά το 36ωρο έχει γίνει θεσμός για την Ελληνική μοτοσυκλετιστική πραγματικότητα και μάλιστα μοναδικός.
Αυτά και του χρόνου πάλι μαζί.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2009, 04:09:37 μμ από astrahan »
ex...

Αποσυνδεδεμένος saddle69

• Guzzi Crazy
  • Averel "The Handsome" DALTON
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 19, 2009, 03:48:25 μμ »
Παράθεση από: "astrahan"
Να συμπληρώσω και εγώ με τη σειρά μου ότι το 36ωρο οφείλει την επιτυχία του ακριβώς στους κανόνες που θεσπίζει (ή δεν θεσπίζει) η ΕΛMG.
Εγώ προσωπικά όσο μπορώ και μου επιτέπουν οί υποχρώσεις μου θα το παρακολουθώ φανατικά όσο παλαβά και να το σχεδιάσουν οι Gutzzαιοι.
Δεν είναι στόχος μου να γράφω υμνολόγια για την ΕΛMG αλλά το 36ωρο έχει γίνει θεσμός για την Ελληνική μοτοσυκλετιστική πραγματικότητα και μάλιστα μοναδικός.
Αυτά και του χρόνου πάλι μαζί.

Τοσο μοναδικός που είναι ο καλυτερος !!!  
ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΑ ! 
ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ !