Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Σεπτέμβριος 26, 2017, 10:51:57 μμ

Αποστολέας Θέμα: Προτάσεις-σκέψεις  (Αναγνώστηκε 13210 φορές)

Αποσυνδεδεμένος verosso

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Let Me Be
  • *
    • Varadero, VFR800VTEC, Vespa PX125
Re: Προτάσεις-σκέψεις
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 19, 2009, 07:19:27 μμ »
Φίλε Sarantak, κατά μία αυθαίρετη ερμηνεία των λεγόμενών σου, το 36ωρο θάπρεπε να γίνεται σε φάλαγγα έχοντας μπροστά έναν αρχηγό / οδηγό που θα δίνει το ρυθμό και θα κανονίζει τα οικονομικά σε διόδια - βενζινάδικα κτλ, τον οποίο θα ακολουθούν κρατώντας αποστάσεις ασφαλείας μεταξύ τους οι 250 συμμετέχοντες (!) (οι οποίοι για να συμμετάσχουν θα έχουν περάσει από πλήρη τεχνικό και υγειονομικό έλεγχο), έχοντας στο τέλος του κονβόι τη σκούπα και ίσως μερικά άτομα της οργάνωσης με μαστίγια, που θα φροντίζουν να μην ξεστρατίσει κάποιος (!)
Είμαστε όλοι μεγάλα παιδιά (μερικοί παραείμαστε μεγάλα) και δεν χρειαζόμαστε νταντάδες να μας πληρώνουν τα διόδια, να κανονίζουν που, πότε και πόσο βενζίνη θα βάλουμε, τι και πόσο θα φάμε, αν και πότε θα πλυθούμε (!) και που θα σταματήσουμε για καφέ και κατούρημα. Δεν χρειαζόμαστε κρυμμένους χαφιέδες να καταγράφουν αν από το τάδε σημείο περάσαμε με +5 η +50 χλμ, με σπασμένη δευτέρα ή ψόφια πέμτη καίγοντας πολλή ή λίγη βενζίνη.
Το 36ωρο απευθύνεται σε συνειδητοποιημένους μοτοσικλετιστές και ως τέτοιοι οφείλουμε και μπορούμε να τηρούμε τους λίγους αλλά υπεραρκετούς κανόνες του, έχοντας την ελευθερία (και τη σύνεση) της επιλογής του τρόπου που θα κινηθούμε, στα πλαίσια πάντα του <36ωρου πνεύματος>, όπως διαμορφώθηκε μέσα στη 12χρονη πετυχημένη πορεία του.
Για μένα το 36ωρο είναι μια μεγάλη βόλτα με μηχανή, μακρυά από τις σκοτούρες της καθημερινότητας, παρέα με φίλους αγαπημένους, παλιούς και νέους.
Έτσι θάθελα να παραμείνει!

ΥΓ1 Ήταν πολύ σοφή η επιλογή των οργανωτών να μη τεθεί κανενός είδους κανόνας ταχύτητας (παρά μόνο τήρηση του ΚΟΚ). Πρώτα διότι θα αναγκαζόταν κάποιος να πάει πιο γρήγορα (ή πιο αργά) απ όσο θάθελε και μπορούσε, με ό,τι αυτό συνεπάγεται, αλλά και για νομικούς λόγους σε περίπτωση σοβαρού ατυχήματος (που εύχομαι ΠΟΤΕ να μη συμβεί).
ΥΓ2 Αξίζει άλλο ένα μεγάλο ευχαριστώ στα παιδιά που μόχθησαν, για να μπορούμε εμείς 10 μέρες μετά να σχολιάζουμε ένα από τα πιο πετυχημένα 36ωρα του θεσμού!!!
Νάστε όλοι καλά!!! Καλή αντάμωση στο 13ο!!!
Κυριάκος - Κοζάνη

Αποσυνδεδεμένος sarantak

• Guzzi Lover
  • **
    • Honda NT 700 VA '07 Deauville
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 19, 2009, 07:52:35 μμ »
από την προηγούμενη σελίδα:
Παράθεση από: "sarantak"
Οι παρατηρήσεις ενός καλού φίλου που δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με τον χώρο της μοτοσυκλέτας αλλά βρίσκω ότι πετυχαίνουν πλήρως τον στόχο:

Παράθεση
Το θέμα που πραγματεύεσαι δεν είναι λιπαντικά. Δεν είναι δηλαδή κάτι που περικλείεται από κάποια στάνταρντς και αν μελετάς καλά γνωρίζεις πώς θα κινηθείς.
Αυτό που πραγματεύεσαι απαιτεί δημιουργική διάθεση και παράλληλη ανάπτυξη της δημιουργικής πλευράς της προσωπικότητάς σου. Σε αυτά τα πλαίσια θα πρέπει να μπορείς να παραμένεις ρεαλιστής, ερχόμενος στην θέση του καθενός άλλου που ενδέχεται να σκέφτεται πολύ διαφορετικά από σένα.

Παράθεση
Νομίζω ότι όλοι οι άνθρωποι αλλά ακόμη ειδικότερα οι μοτοσυκλετιστές χρειάζονται την αίσθηση ελευθερίας που τους τρέφει. Αυτή η ανάγκη για τέτοιο συναίσθημα είναι αυξημένη στους μηχανόβιους από ό,τι στους αυτοκινητιστές.
Ελευθερία = Αναπνοή = Ζωή = Ευτυχία = Συνεχής Χαρά = Ενέργεια = Διαρκές Χαμόγελο = Μόνιμη Ευδιαθεσία
Οπότε οι κανόνες που θα θεσπίσετε πρέπει να είναι λίγοι, σαφείς και αυτονόητοι, ώστε να μην διακυβεύεται η έντονη ανάγκη για αίσθηση ελευθερίας. Χώρια που όσο αυξάνονται οι κανόνες τόσο μειώνεται και η προσοχή των οδηγών πάνω στην οδήγηση. Γεγονός που δεν το αποδέχεται κανείς επισήμως (γιατί μετά θα πρέπει να τεθεί και ζήτημα πολυπλοκότητας του ΚΟΚ και αυστηρότητας της Τροχαίας όσον αφορά τα σημεία που επιλέγει να στήνει μπλόκα ή και τα ραντάρ).

Αναγνωρίζω ότι ήμουν υπερβολικός   :bier:
6 συμμετοχές σε 36ώρα. Δεν δίνω το Deauville, το παντρεύτηκα!

Αποσυνδεδεμένος DonRodrigo

• Guzzi Fetish
    • Griso 1100
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 19, 2009, 08:05:48 μμ »
Καθώς περιμένει κανείς, σκέφτεται διάφορα...

Αντε για το 13ο

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 19, 2009, 08:06:48 μμ »
από την προηγούμενη σελίδα:
Οι παρατηρήσεις ενός καλού φίλου που δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με τον χώρο της μοτοσυκλέτας αλλά βρίσκω ότι πετυχαίνουν πλήρως τον στόχο:

Παράθεση
Το θέμα που πραγματεύεσαι δεν είναι λιπαντικά. Δεν είναι δηλαδή κάτι που περικλείεται από κάποια στάνταρντς και αν μελετάς καλά γνωρίζεις πώς θα κινηθείς.
Αυτό που πραγματεύεσαι απαιτεί δημιουργική διάθεση και παράλληλη ανάπτυξη της δημιουργικής πλευράς της προσωπικότητάς σου. Σε αυτά τα πλαίσια θα πρέπει να μπορείς να παραμένεις ρεαλιστής, ερχόμενος στην θέση του καθενός άλλου που ενδέχεται να σκέφτεται πολύ διαφορετικά από σένα.

Παράθεση
Νομίζω ότι όλοι οι άνθρωποι αλλά ακόμη ειδικότερα οι μοτοσυκλετιστές χρειάζονται την αίσθηση ελευθερίας που τους τρέφει. Αυτή η ανάγκη για τέτοιο συναίσθημα είναι αυξημένη στους μηχανόβιους από ό,τι στους αυτοκινητιστές.
Ελευθερία = Αναπνοή = Ζωή = Ευτυχία = Συνεχής Χαρά = Ενέργεια = Διαρκές Χαμόγελο = Μόνιμη Ευδιαθεσία
Οπότε οι κανόνες που θα θεσπίσετε πρέπει να είναι λίγοι, σαφείς και αυτονόητοι, ώστε να μην διακυβεύεται η έντονη ανάγκη για αίσθηση ελευθερίας. Χώρια που όσο αυξάνονται οι κανόνες τόσο μειώνεται και η προσοχή των οδηγών πάνω στην οδήγηση. Γεγονός που δεν το αποδέχεται κανείς επισήμως (γιατί μετά θα πρέπει να τεθεί και ζήτημα πολυπλοκότητας του ΚΟΚ και αυστηρότητας της Τροχαίας όσον αφορά τα σημεία που επιλέγει να στήνει μπλόκα ή και τα ραντάρ).

Αναγνωρίζω ότι ήμουν υπερβολικός  :thumbsup: (βέβαια αυτά που αναφέρει έχουν πολύ ευρύτερη εφαρμογή αλλά εφαρμόζονται ειδικά στο μοτοσυκλετισμό)

Οι προηγούμενες προτάσεις σου (α έως στ) ήταν λίγο (εχμμ δηλαδή όχι και τόσο λίγο) υπερβολικές. (εκτός άν έκανες χοντρή πλάκα)

Νομίζω από τα γραφόμενα στο φόρουμ μπορείς να καταλάβεις το πνεύμα του 36ωρου (χωρίς να θέλω να σε πατρονάρω). Του χρόνου μπορείς να το δοκιμάσεις και να το δεις από κοντά (άν δεν το έχεις κάνει ήδη - δεν μπόρεσα να το καταλάβω από τα γραφόμενά σου).
ex...

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 19, 2009, 08:12:02 μμ »
Παράθεση από: "DonRodrigo"

Αντε για το 13ο

Ωχ ωχ ωχ. 17 Απριλίου 2010. Θα μυρίσει πολύ αδιάβροχο. Την είχαμε βγάλει πολλά 36ωρα καθαρή.
ex...

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2017
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 13, 2009, 08:22:30 πμ »
Το 36ωρο είναι ιδέα... είναι τρέλα... είναι φανέλα που την φοράς ένα διήμερο και στο τέλος αυτού μυρίζει τον ιδρώτα 36 ωρών.
Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2017
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 13, 2009, 08:25:46 πμ »
Παράθεση από: "astrahan"
Παράθεση από: "DonRodrigo"

Αντε για το 13ο

Ωχ ωχ ωχ. 17 Απριλίου 2010. Θα μυρίσει πολύ αδιάβροχο. Την είχαμε βγάλει πολλά 36ωρα καθαρή.

Η αλήθεια είναι ότι μου έχει λείψει πολύ ένα βρόχινο 36ωρο (μιας και τα πάω καλά στην οδήγηση με βροχή και γουστάρω μάλιστα) Έχω να φάω κανονική βροχή από το 2005 όταν ανέβαινα από Μόρνο προς Καρδίτσα μέσω Μπράλου, Δομοκού κτλ!
Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 13, 2009, 12:59:22 μμ »
Η αλήθεια είναι πως και μένα μου έλειψε η μυρωδιά του βρεγμένου χώματος, η αναζωογόνηση από το όζον που έχει διασπαστεί στην ατμόσφαιρα, η αίσθηση περιπέτειας... το να μην βλέπεις από τη θολούρα στο κράνος, η υγρασία στα κόκαλά σου, οι χορευτικές φιγούρες στο γλιστερό οδόστρωμα αλλά ...πονάν ωρέ τα παλικάρια;;;  
ex...

Αποσυνδεδεμένος sarantak

• Guzzi Lover
  • **
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 12:47:36 μμ »
Παράθεση από: "astrahan"
....
Οι προηγούμενες προτάσεις σου (α έως στ) ήταν λίγο (εχμμ δηλαδή όχι και τόσο λίγο) υπερβολικές. (εκτός άν έκανες χοντρή πλάκα)

Νομίζω από τα γραφόμενα στο φόρουμ μπορείς να καταλάβεις το πνεύμα του 36ωρου (χωρίς να θέλω να σε πατρονάρω). Του χρόνου μπορείς να το δοκιμάσεις και να το δεις από κοντά (άν δεν το έχεις κάνει ήδη - δεν μπόρεσα να το καταλάβω από τα γραφόμενά σου).

Πλάκα δεν έκανα, μάλλον περνούσα "μια κάποια περίεργη φάση".
Τα σχόλια του φίλου μου τα παρέθεσα σαν παράδειγμα καλής αντιπαράθεσης / διαφωνίας με τις προτάσεις μου.

Ήταν το 1ο επίσημο 36ώρο μου και το 2ο ανεπίσημο (αναφέρομαι στο Μονοδένδρι by ALX Σεπτ. 2007)

Ο καθένας μπορεί να διαλέξει ότι θέλει από τις προτάσεις που έβγαλα σε αυτή την περίεργη αυτή φάση ή και να τις πετάξει πλήρως. Το βασικό είναι ΝΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΚΑΛΑ, και ο καθένας μας έχει μέσα του λίγο-πολύ αυτήν την ικανότητα ακόμα και σε δύσκολες συνθήκες (π.χ. βροχή)

Πάντα με φιλικό πνεύμα και χωρίς διάθεση να προσβάλω κανέναν. Εγώ έχω χαρακτήρα που βλέπω όσο μπορώ την θετική πλευρά όλων των παρατηρήσεων και σπάνια προσβάλλομαι.

Αποσυνδεδεμένος sarantak

• Guzzi Lover
  • **
Απ: Προτάσεις-σκέψεις
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 11, 2011, 04:11:20 μμ »
Πόσο ... περίεργα μου φαίνονται όλα αυτά που έγραψα πριν από 2 χρόνια.
Μάλλον άλλαξα όπως μου πρότεινε κάποιος.
Ευτυχώς δεν έβρεξε, όπως θα ήθελαν κάποιοι, ας βρέξει σε κάποιο άλλο λιγότερο ... αντρίκιο.

Μιας και το 36ώρο είναι και ψυχανάλυση (ίσως όχι για όλους), όχι μόνο πάνω στην σέλα αλλά και κάποιες μέρες μετά, θα επανέλθω και φέτος όταν τακτοποιήσω τα σχόλια μου και την φετινή μου 2η ιστορία 36ώρου.

Αποσυνδεδεμένος makisp

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 12, 2011, 12:31:25 μμ »
The outsider,
   παρατηρώντας τις φώτο, τα video και τις αφηγήσεις σας μπορώ να πω ότι πήρα μια όμορφη γεύση από την εμπειρία σας αυτή του 36ωρου. Παρόλα ταύτα έχω την αίσθηση ότι κάτι λύπει, κάτι που θα το έκανε ακόμα πιο θελκτικό, που θα ανύψωνε το ηθικό των κουρασμένων αναβατών στο τέλος της ημέρας, θα έδεινε ένα ακόμα κίνητρο να την ολοκληρώσουν και ίσως θα το έκανε ακομα πιο αντρίκιο......

http://www.socialtv.gr/video-zone/portal/%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B5%CF%80%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B9%CF%80%CF%84%CE%AF%CE%B6-%CE%BC%CE%B7%CE%BD-%CF%84%CE%BF-%CF%87%CE%AC%CF%83%CE%B5%CF%84%CE%B5
Πάει bin κατευθείαν αυτό  :hehe:

Αποσυνδεδεμένος nio1981

• Guzzi Lover
  • **
    • δεν εχω μηχανη εχω γκομενα
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 12, 2011, 01:10:23 μμ »
είχε τυροπιτακια και σπανακοπιτακια  :thumbsup: ....αλλωστε και στριπτιζ να χε νομιζεις θα ενδιαφερόταν κανεις??? :hehe:
αλητη spont θα μου το πληρωσεις....

Αποσυνδεδεμένος gkot

• Admin
  • Guzzi Maniac
    • http://www.promoweb.gr
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 12, 2011, 01:55:01 μμ »
χαχααααααα άντε ρε μπαγάσα γέλασα μπόλικο... θα το σβήσουμε άλλη μέρα  :hehe:

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 12, 2011, 02:20:04 μμ »
Ααααα εγώ τους τα λέω αλλά αυτοί δεν ακούν !!!!
Μου λένε ότι θα μας βαρέσουν κλπ κλπ
Δηλαδή άμα είχε 3 κοριτσάκια με μαγιό να σου πλένουν τη μηχανή στο Καρπενήσι έναντι μικρής αμοιβής για φιλανθρωπικούς σκοπούς θα χάλαγε κανένα ?

(θα πούλαγα και φάρμακα μετά που θα πουντιάζανε… ΑΜ ΠΩΣ ?)

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
    • 1000 SP, california 1100
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 12, 2011, 02:54:00 μμ »
....αλλωστε και στριπτιζ να χε νομιζεις θα ενδιαφερόταν κανεις?

:think:

μπαααα........

κανένας........

:hehe: :idiot2 :crazyb

Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"