Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Αύγουστος 19, 2017, 12:09:13 μμ

Αποστολέας Θέμα: STELVIO: Ελαστικά (γνώμες)  (Αναγνώστηκε 16706 φορές)

Αποσυνδεδεμένος sotostelvio

• Guzzi Lover
  • **
    • MG Breva 750 '05 - MG Stelvio 1200 '08
Απ: STELVIO: Ελαστικά (γνώμες)
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 18, 2012, 09:13:32 μμ »
Η ημερομηνία του ελαστικού είναι κάτι σχετικό. Μπορεί ένα λάστιχο να είναι 2 μηνών και  να το τρώει ο ήλιος κάθε μέρα οπότε να είναι σε χειρότερη κατάσταση από ένα λάστιχο 8 μηνών που είναι φυλαγμένο στις συνθήκες που πρέπει.
Υπάρχουν ειδικοί (εγώ δεν είμαι) που υποστηρίζουν ότι το λάστιχο θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 6μήνου (άρα σήμερα με αυτή την λογική μπαίνουν του '11) για να τοποθετηθεί σε όχημα. Έχω παρακολουθήσει σεμινάριο από εταιρεία που ανέλυσε την δομή του ελαστικού και προσωπικά με έπεισαν ότι καλό είναι να "κάθονται" τα δομικά στοιχεία πριν καταπονηθούν στο δρόμο.
 :think:

Αποσυνδεδεμένος sailroad

• Guzzi Fetish
    • MG STELVIO 1200
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 19, 2012, 10:27:09 πμ »
εμένα μου είπαν ότι η Pirelli το βγάζει κανονικά...

απλά αν δεν ξεστοκάρει η αντιπροσωπεία τα παλιά, δεν φέρνει νέα...

προς το παρόν υπάρχουν trail αλλά είναι 11αρια...

Σταύρο τα pilot 3 είναι Michelin...

Ναι Κώστα έχεις δίκιο λάθος μου

Εγω έχω γνωστο τον αντιπρόσωπο της πιρελλι - μετζελερ και θα πάω καποια στιγμη να ρωτήσω τελικά τι γίνεται
Γιατι οι αετοι δεν υπαρχουν στους δρομους???

Αποσυνδεδεμένος gino

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
    • Stelvio NTX
« Απάντηση #47 στις: Μάιος 19, 2012, 03:21:05 μμ »
Tελος του '11 ο sairoad εψαχνε για λαστιχακια και ο Φανης μου το σφυριξε....εψαχνε λεει το scorpion trail...και δεν το εβρισκε....

Θα ρωτησω λεω στον λαστιχα μου(επαρχια)....Οντως υπηρχε ελλειψη....αλλα περιμεναν να ελθουν...Τελικα ο sail....εβαλε αλλα....

Τρεις βδομαδες απο το 36ωρο πηγα και εβαλα φρεσκαδουρα scorpion trail μπροστινο μιας και το πισω ηταν δωρεα της μαμας Guzzi στο Stelvio του gino....

Kαι στο 36ωρο τα καταευχαριστηθηκα.... moto~

Αποσυνδεδεμένος faraway

• Guzzi Crazy
  • always faraway....
    • Aprilia Caponord Raid
    • Faraways Videos
« Απάντηση #48 στις: Μάιος 19, 2012, 04:09:19 μμ »
Πάντως μιας και μιλάμε για το pirelli scorpion trail και για on off μηχανάκια , επιτρέψτε μου να σας πω τη γνώμη μου .

Το λάστιχο αυτό είναι εκπληκτικό , αν και δεν κάνει όλα αυτά που λέει . Είναι εκπληκτικό στην άσφαλτο , καλό στο βρεγμένο , χωρίς ασάφειες , χωρίς χαζά γλυστρίματα ...σταθερό , και ικανό για πολλά χλμ .

Αυτό που δεν κάνει , με τίποτα όμως είναι το χώμα . Και το τονίζω αυτό μιας και λανσάρεται σαν on off ελαστικό .
Για χώμα ξεχάστε το , είναι απλά στο όνομα και σε καμία περίπτωση στη χάρη .

Δοκιμασμένο σε 80χλμ χωματόδρομου ( Άγραφα) δεν είχε αίσθηση και κράτημα πουθενά .

Γιατί τα γράφω αυτά ??

Γιατί θέλω να καταλήξω πως το pirelli είναι ένα πάρα πολύ καλό ασφάλτινο λάστιχο , και αφού είναι αμιγώς ασφάλτινο υπάρχουν και άλλες επιλογές για τη κατηγορία μας ( δλδ 19αρι μπροστινό ) , που και αυτά είναι αμιγώς ασφάλτινα και πιθανόν να είναι και ένα κλικ πιο πάνω .

michelin pilot road 3
dunlop roadsmart 2
continental road attack 2

εγώ έχω ήδη παραγγείλει το τρίτο , και ανυπομονώ να το φορέσω και να δω τις διαφορές .  moto~ :thumbsup:
" Η ζωή είναι μία διαρκής ζυγαριά αποφάσεων , που συνήθως κλέβει . "

Αποσυνδεδεμένος sailroad

• Guzzi Fetish
    • MG STELVIO 1200
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 19, 2012, 04:10:10 μμ »
Gino 150αρι υπήρχε

180 αρι δεν υπάρχει

Μπροστινά είχαν πίσω ομως αφαντα !!!!!

Αποσυνδεδεμένος tcbart

• Guzzi Let Me Be
  • *
  • www.tcbart.com
    • web design | graphic arts
« Απάντηση #50 στις: Μάιος 23, 2012, 10:16:27 πμ »
Ναι πίσω δεν έβρισκα με τίποτα και γενικά για on/off κανένα brand.... ::knownothing
Έβαλα τα michelin pilot road 3, τα οποία είναι για άσφαλτο, πολύ καλά μου αρέσουν αλλά η φιλοσοφία on/off πάει περίπατο! Τελικά έχουμε πολύ λίγες επιλογές και αυτό για εμένα είναι μεγάλο σχεδιαστικό λάθος τις Guzzi.

Αποσυνδεδεμένος Andrea_Stelvio

• Guzzi Wannabee
  • *
  • Back to basics...
« Απάντηση #51 στις: Μάιος 23, 2012, 01:29:08 μμ »

Λάστιχα πάντα θα βρίσκουμε. Η απλή και οικονομική λύση είναι ένα 180άρι street λάστιχο πίσω και ένα on-off 110άρι μπροστά. Γενικά εγώ είμαι αντίθετος με αυτή την επιλογή καθώς (ακόμα και αν ακολουθήσεις πιστά τις διαστάσεις του κατασκευαστή) δύο διαφορετικά μοντέλα ελαστικών ΔΕΝ έχουν την ίδια κορώνα. Αυτό δεν σημαίνει πολλά σε ήρεμη οδήγηση, αλλά σε ένα καλό πλάγιασμα μπορεί να δώσει ταλαντώσεις. Απο την άλλη ο Σταύρος με το Stelvio, έχει κάνει αυτή την επιλογή, είναι πολύ ευχαριστημένος και έχει γλυτώσει και λεφτά. Δεν έχω κανένα λόγο να μην τον πιστέψω. :bier:

Η άλλη λύση είναι να βρείς set. Εκεί επιλογές υπάρχουν αλλά μας περιορίζει η ελληνική αγορά. Οι λαστιχάδες δεν στοκάρουν 180αρια on-off λάστιχα ούτε 110αρια street. Eίναι τα dunlop roadsmart I & II , τα Michelin Pilot Road 3 και τα continental road attack I & II. Τους λαστιχάδες σίγουρα δεν τους συμφέρει να πουλήσουν σετ σε αυτές τις ''περίεργες'' διαστάσεις και πλασάρουν πάντα την πρώτη λύση που είναι πάντα στοκ και είναι φτηνή οπότε όλοι είναι ευχαριστημένοι...
Πάντα υπάρχει η λύση του internet που παιρνεις αυτό που θέλεις σε καλή τιμή.

Τα πράγματα λοιπόν είναι πολύ υποκειμενικά... ???

Αποσυνδεδεμένος sailroad

• Guzzi Fetish
    • MG STELVIO 1200
« Απάντηση #52 στις: Μάιος 23, 2012, 01:38:54 μμ »
Σε λίγο καιρο θα φέρει το Roadsmart 2 σε 110 οπότε θα υπάρχει σωστή διάσταση για μπροστά

Αλλα να να ξέρετε ότι όπως προαναφερα θα υπάρχουν σε v που μας ενδιαφέρει περισσότερο  moto~

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #53 στις: Μάιος 23, 2012, 01:43:59 μμ »
Τα πράγματα λοιπόν είναι πολύ υποκειμενικά... ???

Eτσι ακριβως!  :thumbsup:

Αν και οριακα off topic, να πω οτι στην δικη μου Μπρεβα προτιμω τα Metzeler Z6 ή Ζ8 (ειμαι στο 4ο ζευγος), που δεν αριστευουν πουθενα, αλλά βγαζουν 24.000+ χλμ. (Δικαβαλος 18.000χλμ.)

Τα Bridgestone ΒΤsomething MIA φορά τα εβαλα και ειχαν το ΚΟΡΥΦΑΙΟΤΕΡΟ EVER κρατημα,...αλλά στα 13.000χλμ - τετέλεσθαι!  :boo

Επειδη ΓΝΩΡΙΖΩ οτι δεν εχω μηχανακι που πηγαινει φετα, ουτε κυνηγαει τα R1, τα Μετζελερ μεχρι εκει που θελω ΑΡΙΣΤΕΥΟΥΝ.

Kαποιοι άλλοι θελουν Μπριτζεστον,....κι ας τ αλλαζουν διπλασιες φορες.

Του χρονου που...θα βαλω στοιχημα με ενα 1098, ποιος θ ανεβει πιο γρηγορα το Στελβιο,...θα ξαναβαλω Bridgestone.  :race:
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος billts

• Guzzi Crazy
« Απάντηση #54 στις: Μάιος 24, 2012, 10:33:43 μμ »
επαναφέρω το θέμα καθώς λόγω του ότι υπάρχουν πλέον και μηχανάκια άλλων εταιρειών με διάσταση πίσω ζάντας ίδια με του stelvio έχουμε περισσότερες επιλογές, ακόμα και για χωμάτινο με τακούνι....Εγώ σκέφτομαι για το continental tkc 80 με τακούνι σκεδιασμένο όμως για dual χρήση....

http://www.ultimatemotorcycling.com/2012/continental-expands-tkc-80-twinduro-sizes

Mιλαμε για το 180 πισω ετσι?  Εχουν ερθει Ελλαδα ? Με ενδιαφερουν κι εμενα τα τακουνάκια
"Ωραίο" ειναι ό,τι αρέσει χωρίς συμφέρον.

• Guzzi Lover
  • **
« Απάντηση #55 στις: Μάιος 25, 2012, 10:08:48 πμ »
επαναφέρω το θέμα καθώς λόγω του ότι υπάρχουν πλέον και μηχανάκια άλλων εταιρειών με διάσταση πίσω ζάντας ίδια με του stelvio έχουμε περισσότερες επιλογές, ακόμα και για χωμάτινο με τακούνι....Εγώ σκέφτομαι για το continental tkc 80 με τακούνι σκεδιασμένο όμως για dual χρήση....

http://www.ultimatemotorcycling.com/2012/continental-expands-tkc-80-twinduro-sizes

Mιλαμε για το 180 πισω ετσι?  Εχουν ερθει Ελλαδα ? Με ενδιαφερουν κι εμενα τα τακουνάκια

η μοτοδυναμική που τα φέρνει ελλάδα ισχυρίζεται ότι είναι υπό κατασκευή και ότι δεν είναι διαθέσιμα ακόμα...από άλλη εμπορική οδό έχω πάρει και τιμή και είναι και διαθέσιμο...

Αποσυνδεδεμένος sailroad

• Guzzi Fetish
    • MG STELVIO 1200
« Απάντηση #56 στις: Μάιος 26, 2012, 10:52:20 πμ »
Για πες μας και για τις τιμές ???

• Guzzi Lover
  • **
« Απάντηση #57 στις: Μάιος 26, 2012, 04:25:55 μμ »
το πίσω 152 ευρώ......εντόπισα προβλημα στο μπροστινό ...δεν βγάζει την διάσταση. φοράεi 110/90/19 ενώ βγαίνει σε 110/80/19(από το internet βρηκα τα στοιχεία δεν έχω τη μηχανή να τσεκάρω τις διαστάσεις που φοράει)

??? ??? ??? ???
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2012, 04:27:29 μμ από sotostelvio »

Αποσυνδεδεμένος billts

• Guzzi Crazy
« Απάντηση #58 στις: Μάιος 26, 2012, 06:40:15 μμ »
το πίσω 152 ευρώ......εντόπισα προβλημα στο μπροστινό ...δεν βγάζει την διάσταση. φοράεi 110/90/19 ενώ βγαίνει σε 110/80/19(από το internet βρηκα τα στοιχεία δεν έχω τη μηχανή να τσεκάρω τις διαστάσεις που φοράει)

??? ??? ??? ???

αρα τι ακυρο τελικα ? Δεν κανει για το Στιλβιοο?
"Ωραίο" ειναι ό,τι αρέσει χωρίς συμφέρον.

Αποσυνδεδεμένος Andrea_Stelvio

• Guzzi Wannabee
  • *
  • Back to basics...
« Απάντηση #59 στις: Μάιος 26, 2012, 08:50:25 μμ »
110/80/19 φοράει μπροστά :fff: