Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Ιούνιος 26, 2017, 06:24:11 μμ

Αποστολέας Θέμα: STELVIO: Ελαστικά (γνώμες)  (Αναγνώστηκε 16271 φορές)

Αποσυνδεδεμένος gino

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
    • Stelvio NTX
Απ: STELVIO: Ελαστικά (γνώμες)
« Απάντηση #75 στις: Οκτώβριος 29, 2014, 01:31:56 μμ »
Το NTX φοράει αυτη την διάσταση...για το Anakee δεν γνωρίζω

μιας κ δεν το εχω φορέσει ποτε... επίσης χώμα κανω απο λίγο εώς

ελάχιστο.... φοράω Metzeler tourance next εχω κανει 17000χλμ με αυτα

κ προβλέπεται να κανω κανά 8αρι ακομη....προσωπικά πολυ ευχαριστημένος...

Πάντως αυτό που λέει ο Astrahan συμφωνώ...πολλές γνώμες... ο καθένας με

το στυλ οδήγησης του κ τι ζητάει....επίσης για εμένα να βγάζει πολλά χλμ σε

αντοχή...

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #76 στις: Οκτώβριος 29, 2014, 04:00:11 μμ »

προς τον tcbart: γιατί καλά και ντε υποδιάστατο anakee 3; το scorpion trail της Pirelli (στην σωστή διάσταση) δεν κάνει;

η διαφορά πάντως στις διαστάσεις είναι 5% στο πλάτος και 3% στο ύψος περίπου - πιο στενό και ψηλό το 170/60... το θεωρώ μικρό... θα στρίβεις λίγο πιο εύκολα λόγω στενότερου 170 (θεωρητικά αυτά, δεν έχω Στέλβιο και δεν το έχω κάνει ούτε σε άλλη μηχανή... πάντα βάζω τις συνιστώμενες διαστάσεις)

Καλημέρα σε όλους και σε εσένα astrahan,
τα έχω οδηγήσει και δεν μου άρεσαν αλλά και όσοι το έχουν δεν τους έχει εντυπωσιάσει. Η διαδρομές που κάνω έχουν και κάποια χωμάτινα κομμάτια πάντα. Και ήθελα ένα λάστιχο καλό στην άσφαλτο αλλά και να μπαίνει στο χώμα... εδώ δεν έχω πολλές επιλογές για αυτό ρωτάω αν έχει κάποιος την εμπειρία πάνω σε μία τέτοια αλλαγή διάστασης.
Θεωρητικά αυτά που λες στέκουν τα έχω ήδη υπόψη μου.
Ευχαριστώ

το anakee 3 σχεδιαστικά, είναι όσο ασφάλτινο είναι το trail ενώ το 2 είναι πιο "χωμάτινο" λόγω τακουνιών... για το 3 πάντως άκουσα ότι οι 1ες παρτίδες είχαν προβλήματα ευστάθειας, για τώρα δεν ξέρω...

συμπληρωματικά εγώ πίνω νερό στο όνομα των treil (Pirelli) αλλά σε άλλη διάσταση (150/70) και σε άλλη μηχανή (caponord). Το ίδιο και κάποιοι φίλοι με Varadero και V-strom. Για τα δικά μου γούστα σε σχέση με anakee 2 και Tourance 2 είναι μέρα με νύχτα σε πάτημα, πρόσφυση, στρίψιμο (γεωμετρία ελαστικού). Για τα anakee 3 και για τα Tourance next δεν έχω άποψη καθώς δεν τα έχω φορέσει.

Να συμπληρώσω κάτι ακόμα σχετικά με την διάσταση 170 που λες για anakee 3. Σίγουρα το 180 που φοράει το Stelvio του '09 πρόκειται για μαρκετίστικη και όχι μηχανολογική επιλογή. Μαρκετίστικη εννοώντας πουλ-μουρ και μηχανολογική ότι δεν έχεις να διαχειριστείς 150 άλογα όπου πιθανόν να ήθελες 180 ελαστικό ούτε πρόκειται για street μηχανάκι. Και αυτό γιατί και το NTX το παλιό αλλά και το καινούργιο Stelvio φοράνε 150/70 διάσταση (πολύ μικρότερη από το 170/60). Αν λοιπόν δεν υπάρχει πρόβλημα στο πάτημα της ζάντας (που απ' ότι φαίνεται δεν υπάρχει και αυτό σου είπε ο λαστιχάς) θεωρώ ότι δεν υπάρχει θέμα μηχανολογικό...
ex...

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #77 στις: Οκτώβριος 29, 2014, 04:07:53 μμ »
....επίσης για εμένα, αντοχη- να βγάζει πολλά χλμ

Εσυ είσαι δικός μου.  :hehe:

το μακραινω λιγο...

Στο στριψιμο παιζουν ρόλο οι αναρτησεις, το οδοστρωμα, το πόσο οριακα θες/μπορεις να φτασεις και φυσικά το ιδιο το μηχανακι.

Ιδια λαστιχα φοραει η Breva μου,...αλλά και το R6.

Εχουν ιδιες αναρτησεις?...ιδια γεωμετρια σκελετου?.....ιδιο οριεντέϊσον μοτοσυκλετας?
Πως να τα πατησω τοτε μεχρι τερμα? Κι αν τα πατησω εγω με την ταξιδιαρα μου,....το R6 τι πρεπει να τα κανει?

Γιατί να παω όριο? Μου το επιτρεπει το οδοστρωμα?...η ορατοτητα?....το ξαφνικό γιδι(2ποδο ή τετραποδο) που θα εμφανιστει μπροστα μου?....Eχω λεφτα να το φτιαξω αν φυγω χωραφια?....εχω άλλο κεφαλι να βαλω αν το ανοιξω σαν καρπουζι?.... Μπορω να παω όριο? Εστω κι οτι μπορω...Ειμαι ασφαλης αν παω όριο?...Με περιμενει κανα κυπελλο, κανα εκατομυριο δολλαρια, αν τα παιξω όλα κορωνα-γραμματα?....  :fff:

Δεκαδες ερωτησεις, που επιδεχονται ΜΙΑΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ:

Βαζω αυτα που θα βγαλουν τα περισσοτερα χιλιομετρα

Βεβαια για να καταληξεις σ αυτην την απαντηση πρεπει....ειτε να 'χεις κανει μισο εκατομυριο χλμ στη σελα,...ειτε να εχεις περασει τα 40 σε ηλικια,......ειτε ν ακους κανεναν σε κανα φορουμ, που τα ΄χει κανει και τα δυο.  :oldgit:

Ειδαλως,....marketing is still here!!  :thumbsup:

διότι απείρως περισσότερα μηχανακια...κυκλοφορούν στα φόρουμς απ' ότι στους δρομους.
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος tcbart

• Guzzi Let Me Be
  • *
  • www.tcbart.com
    • web design | graphic arts
« Απάντηση #78 στις: Οκτώβριος 29, 2014, 04:14:27 μμ »
Ναι με τις πρώτες παρτίδες το έχω ακούσει και εγώ.. μετά διάβασα ότι το διόρθωσαν, τώρα το φοράνε όλα τα νέα gs.
Αυτό που με απασχολεί ιδιαίτερα δεν είναι τα 3 χιλ πρόσφυσης που θα χάσω λόγο μικρότερης διαστάσεις αλλά μην μου τετραγωνίσει το λάστιχο.. δεν το νομίζω αλλά επειδή είναι παραγγελία και μετά δεν κάνουν πίσω  :fff:

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #79 στις: Οκτώβριος 29, 2014, 04:41:54 μμ »
αν το οδηγείς συνέχεια (ή ως επί το πλείστον) στην πόλη ή σε Εθνική με φορτίο και πολλά χλμ θα τετραγωνίσει, αυτό είναι βέβαιο...

κατά τα άλλα ως προς αυτό δεν νομίζω να δεις σημαντική διαφορά από το 180...

να πω και κάτι άλλο γενικότερο, μιας που λέει για φόρουμ κλπ ο Διαμαντής. Εγώ διαβάζω φόρα, τεστ, ακούω γνώμες αλλά την τελική απόφαση την παίρνω μόνος μου έχοντας πάντα στο μυαλό μου ότι μπορεί να την πιω από την επιλογή μου... Όταν πρωτοέβαλα treil δεν τα είχε βάλει σχεδόν κανείς καθώς ήταν πολύ φρέσκα στην αγορά... το ρίσκαρα και μου έκατσε αν και θα μπορούσε να είχε συμβεί και το αντίθετο*...

οπόταν... κάντο και πες μας κι εμάς... γιατί μόνο έτσι η γνώμη θα γίνει άποψη... στο λέω αυτό γιατί ακόμα και κάποιος άλλος να το είχε κάνει δεν είναι σίγουρο ότι θα είχες το ίδιο αποτέλεσμα κι εσύ...

*Και άντε να έχεις πάρει και λάστιχο που κρατάει πολλά χλμ... Που να βρεις κουράγιο να το αλλάξεις/πετάξεις νωρίς...
ex...

Αποσυνδεδεμένος veritas-aequitas

• Guzzi Maniac
    • moto guzzi stelvio 1200 ntx
    • facebook
« Απάντηση #80 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 12:14:56 πμ »
Εγω τα tourance 2 ειχα απο μαμα,και στα 23000 τα αλλαξα και εβαλα παλι τα ιδια

Αποσυνδεδεμένος tcbart

• Guzzi Let Me Be
  • *
  • www.tcbart.com
« Απάντηση #81 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 10:06:31 πμ »
Εγω τα tourance 2 ειχα απο μαμα,και στα 23000 τα αλλαξα και εβαλα παλι τα ιδια

Καλημέρα, εσύ έχεις το NTX (150 rear) εγώ έχω (180 rear) :)

Αποσυνδεδεμένος Vagpap

• Συντονιστής
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #82 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 03:39:30 μμ »
Εγώ έχω Μιchelin Pilot 2013 110-80 μπροστά και 150-70 πίσω και δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος.

Βέβαια, τώρα η καινούργια γενιά, 2014, λένε ότι είναι κατά πολύ καλύτερη.

Αυτά που εγώ θα πρότεινα, είναι τα scorpion.

Ο μόνος λόγος που δε τα ξαναεπέλεξα ήταν ότι δεν ήταν ετοιμοπαράδοτα.

Εδώ είσαι : http://www.pirelli.com/tyre/ww/en/motorcycle/sheet/scorpion_trail.html
This is Toumba.....

Αποσυνδεδεμένος tcbart

• Guzzi Let Me Be
  • *
  • www.tcbart.com
« Απάντηση #83 στις: Νοέμβριος 01, 2014, 09:40:02 μμ »
Εγώ έχω Μιchelin Pilot 2013 110-80 μπροστά και 150-70 πίσω και δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος.

Βέβαια, τώρα η καινούργια γενιά, 2014, λένε ότι είναι κατά πολύ καλύτερη.

Αυτά που εγώ θα πρότεινα, είναι τα scorpion.

Ο μόνος λόγος που δε τα ξαναεπέλεξα ήταν ότι δεν ήταν ετοιμοπαράδοτα.

Εδώ είσαι : http://www.pirelli.com/tyre/ww/en/motorcycle/sheet/scorpion_trail.html
Εγώ τώρα pilot έχω. Απίθανο λάστιχο αλλά μονο για άσφαλτο. Με τα scorpion έχεις εμπειρία σε χώμα ας απαντήσει και κάποιος άλλος που έχει.

Αποσυνδεδεμένος kasba

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Let Me Be
  • *
    • Stelvio 1200
« Απάντηση #84 στις: Νοέμβριος 02, 2014, 05:55:49 μμ »
Τα τελευταία 8000 km, χρησιμοποιώ τα Metzeler Tourance Next. Δεν μου περνάει καν από το  μυαλό, όταν έρθει η ώρα να αλλάξω λάστιχα να πειραματιστώ με οποιοδήποτε άλλο λάστιχο. Λες και η Metzeler όταν έφτιαξε αυτό το λάστιχο είχε στο μυαλό της το Stelvio :youfail.
Πιέσεις: 36 μπροστά, 41 πίσω.

Αποσυνδεδεμένος tcbart

• Guzzi Let Me Be
  • *
  • www.tcbart.com
« Απάντηση #85 στις: Μάρτιος 17, 2015, 04:47:41 μμ »
Καλησπέρα σας,

Τελικά έχω τοποθέτηση τα Anakee 3 170 πίσω και μέχρι στιγμής όλα καλά... στα 800χλμ που έχω κάνει έχω εντοπίσει γρήγορη κορόνα, κράτημα καλό, ένα μειονέκτημα που βλέπω είναι ο θόρυβος που κάνουν μεταξύ 70-90χλμ (στο κοντέρ) το οποίο εξασθενεί σιγά σιγά (το έχουν αναφέρει αρκετοί αυτό).

Στο χώμα που είχα την τύχη να την βάλω αρκετά καλή αντιμετώπιση  και σε λακκούβες μεγάλες με λάσπη που πέρασα.. κάναμε πολύ μικρά φιδάκια αλλά τα πέρναγα σχετικά εύκολα.

Θεωρώ για την τιμή και την ποιότητα τους αρκετά συμφέρουσα αγορά. Τώρα θα δούμε και πόσο θα κρατηθούν εν ζωή...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 17, 2015, 04:57:14 μμ από tcbart »

Αποσυνδεδεμένος gkot

• Admin
  • Guzzi Maniac
    • http://www.promoweb.gr
« Απάντηση #86 στις: Μάρτιος 17, 2015, 05:40:17 μμ »
Παράθεση
Τελικά έχω τοποθέτηση τα Anakee 3 170
Το 170 μπαίνει στο 180 χωρίς κάποιο πρόβλημα?

Εγώ έβαλα Trail μετά από προτροπή φίλων στο Stelvio (rear 180) type V. Δεν υπάρχουν πια στην Ελληνική αγορά (σε V). Το λάστιχο είναι ΤΣΙΧΛΑ  :oo χωρίς κανένα είδος υπερβολής σε βρεγμένο/ στεγνό.

Ας δούμε βέβαια και στα χιλ πώς θα τα πάνε.. αν και λίγοτερα να βγάλουν ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει. Μέχρι τότε θα έχουν κυκλοφορήσει και τα νέα Trail και θα δούμε τί ψάρια πιάνουν.

Αποσυνδεδεμένος tcbart

• Guzzi Let Me Be
  • *
  • www.tcbart.com
« Απάντηση #87 στις: Μάρτιος 17, 2015, 05:47:36 μμ »
Ναι το 170 μπαίνει κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα...